Polecane posty

Gość   
Gość

Z tych buforów stosowałem wszystkie a koledze po prostu pomylił literki. Jest Dolbuf i dawkowanie do 60-70g oraz Dolbu***O zawierający to samo co poprzedni, ale z dodatkiem drożdży 15x109 .Dawkowanie to 100 g i więcej przy dużych wydajnościach. Pro jest droższy. Nie jest w stanie jednak zastąpić drożdży, bo ma ich na prawdę niewiele. To który wybrać zalezy od tego czym żywione są krowy. Miałem też krótko Biobufor z Trouwa, ale jest i słabszy Miobufor. W tym pierwszym głównym składnikiem są drożdże i jakieś dodatki witaminowe. Nie zawiera, wodorowęglanu, kwaśnego węglanu itp. Znajomy jak zaczął dawać jałówkom to zauważył, że zaczęły pić więcej wody i sianokiszonkę zjadały znacznie szybciej i w większej ilości. Ja swoje krowy przyzwyczaiłem do Dolfosa i nie chcę eksperymentować, bo spisuje się świetnie. Każdy bufor działa przeciw zakwaszaniu, ale jeśli ma drożdże to działa lepiej. Osobiście wolę dokupić 20 kg drożdży ok 110zł.

Co do mieszanek to też stosuję BMLactan i nie narzekam. Na lato wystarcza BMP lub BMP+, zależy czego potrzeba swoim krowom. Lactan jest lepszy na start w zimowym żywieniu. Somatyka to 130 max 200. Nawet nie pamiętam czy sięgnęło kiedyś 200.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

@marcin, 15-20% otrąb pszennych w treściwej

 

@nikolas, być może ma problem z dostępem do urządzenia do analiz. Zwłaszcza teraz jak jest wielu chętnych.

 

Dolbuf jest mocniejszy ale i droższy niż Dolbuf pro. Jednak przeliczając na dawki bardziej ekonomiczny. Na przykładzie:

 

Dolbuf - 60g/szt - 20kg = 333 dawki (1 dawka = 0,26zł) = 86,40 zł

Dolbuf Pro - 100g/szt - 20kg = 200 dawek (1 dawka = 0,35zł) więc odpowiednio 333 dawki kosztowałyby 116,55 zł

 

Zatem różnica to 30zł taniej stosując Dolbuf. Można zatem osobno dorzucić drożdże i efekt będzie lepszy. Oczywiście za 30 zł nie kupi się drożdży na 333 dawki bo licząc Dolcell (żywe kultury drożdży) to 10 kg (63zł) wystarczy na 200 dawek (po 50g/szt).

 

Nie znam się na Trow Biobufor ale skoro tam są głównie drożdże a nie ma kwaśnego węglanu to nie jest to bufor. Każdy bufor reguluje pH żwacza i jest potrzebny przy większych dawkach paszy treściwej ale muszą być również podane żywe kultury drożdży. Te dwa produkty współdziałają ze sobą zapobiegając kwasicy.

 

Zgodzę się z Thomasem, że lepiej dokupić drożdże no i co do jakości Lactanu chyba nic nie muszę dodawać;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Jak oceniacie drożdże otoczkowane firmy Levcell CNCM I-1077:1x10do potęgi 10 CFU/g niewiem czy to dużo czy mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Thomas2135 to mówisz że drożdże z dolfosu dobre ,bo też chcielismy ich spróbować u siebie

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

tak tylko sa 2 rodzaje jedne ok 80zł worek 20kg a drugie po 120 zl 20 kg zywe kultury,,,,,i bufory rozne....SYBEROl najlepiej ci opisze kiedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Ja stosuje Farmpak i chyba mają 2x10^11 CFU , ale chyba zmienię na dolfosa skoro mają 4,5 razy więcej drożdży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Jeszcze wiecej maja drozdze z firmy AgroProgress ProSacc50. 1000X10^9 Cfu/kg ale ceny nie znam. Mam miec ich produkt w tym tygodniu i bede testował.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Czyli czym większa notacja wykładnicza tym więcej drożdży ? 1077:1x10^10 CFU/kg takie drożdże kupiłem mają być bardzo dobre 10 worków po 10 kg mi dziś przywieźli co ważne rosną jak wleje się wody i doda cukru

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=116&image_id=11731 co to jest ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Ja stosuje droższe z JBS 5/10 dawkowanie 1g na 1kg pobranej suchej masy, czyli poniżej 30 g

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Kupiłem pełnoporcjówkę i zaproponowali mi w dobrej cenie drożdże mniej niż 60zł wyprubuję to powiem pachną jakimiś ziołami puzniej jak zalałem je wodą było czuć drożdzami z dolfosu miałem worek to zrobiłem prubę i przez 1, 5dnia fermentowały wkońcu oddałem krowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@mammut te Levucell to nazwa szczepu drożdży czy jakoś tak a produkt to dokładniej Farmpak SC. Było o tym niejednokrotnie w tym tym temacie, mniej więcej 10 msc temu. Z notacją właśnie jest tak, żeby nie pisać kilkudziesięciu zer zapisuje się to w notacji. Logicznie im wyższa liczba w potędze tym większa zawartość. Ja nie napisałem, że Dolfosu są lepsze, tylko, że je stosuję i lepiej jest kupić czysty bufor i dorzucić drożdży niż kupować mieszankę buforu z drożdżami. Co do DOlfosu to są jak już pisałem ostatnio, Dolcell zawierający żywe kultury drożdży oraz Torrovit zawierający drożdże suszone. Ciekawe jest tylko to, że Dolcell zawierający w tytule żywe kultury drożdży w składzie ma napisane żywe suszone kultury drożdży, ale to podyktowane jest sypką formą produktu, bo nie ma żadnego nośnika. W składzie mają tlenek magnezu i glicerol. Ja nikogo do niczego nie namawiam. Po prostu w okolicy ciężko jest kupić lepsze produkty drożdżowe o których pisze @statek, czy kiedyś @7891Firefox. Miałem kiedyś po tym jak krowy straciły apetyt przez zakwaszanie ProVital z Provitimu. Opakowanie nieduże, zawiera metabolity drożdży Sacharomyces i innych pochłaniających toksyny, itp. Dawkowanie dość małe, jutro mogę wam podać, jednak strasznie śmierdzące. krowy nie mogły się przyzwyczaić, jednak zjadały i co zauważyłem zaczęły jeść jakby więcej. Wydawało mi się wtedy, że zadziałały. Później kłopoty z dostępnością, spory wzrost ceny i przerzuciłem się na Dolcella.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

@poziomka, Dolcell to bardzo dobre drożdże (10kg-63zł) mają 9x10^11 koncentrację żywych kultur więc sądzę, że to wysoki wskaźnik. Są też na rynku tańsze ale w większości przypadków będzie to mniejsze stężenie np blattin rumen activ (25kg - 110 zł) ma 1,0x10^11 więc jest znaczna różnica aczkolwiek krowy też bardzo chętnie je pobierają (wystarczy, że przejdę obok palety z tymi drożdżami a czuć je na 5 metrów;) )

 

@atomik, mi się wydaje, że na tym zdjęciu to jest jakiś bolus witaminowy. To takie witaminy w formie takiej właśnie kapsułki, które się uwalniają przez około 3 miesiące.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Co sądzicie o takich wynikach kiszonki z kukurydzy, raczej miszmasz odmian ale najwięcej Vitrasa i F58

post-6658-0-41286300-1385550402_thumb.jpg

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Wczoraj wezwałem weterynarza, gdyż dwie pierwiastki nie mają objawów ruji.

Lekarz stwierdził za wysoki poziom mocznika.

wyniki ostatnich trzech prób:

Pierwsza:

-120dni po porodzie

-mocz: 213, 266, 280

-stosunek tł/bi: 1,3 1,28 1,32

 

Druga:

-110dni po porodzie

-mocz: 203 317 297

-stosunek tł/bi: 1,28 1,4 1,38

 

Trzecią pierwiastkę badał na cielność, 3 m'ce po kryciu i nic nie wyczuł

mocznik do 220 stosunek tł/bi na poziomie 1,3

 

Wszystkim trzem podał hormony w formie zastrzyku na ruje drugie zastrzyki bedą za tydzień

Stwierdził za wysoki poziom mocznika i to jest powodem, zlecił obniżyć białko w paszy.

Dziwi mnie jednak, gdyż tutaj na forum jak i w lekturach podawany za prawidłowy mocznik to ok 250- 300

Laktoza jest na poziomie ok 5%

Dodam również że dwie pierwsze jałowice kupiłem z obory wolnostanowiskowej, a ja posiadam na uwięzi.

 

Pasze jakie stosuje: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, mieszanka ziarna zbóż, śruty rzepakowej, mieszanka min-wit z Josera i drożdże.

Wszystko podawane dwa razy dziennie, ostatnio na noc słomę jęczmienną.

Czy uważcie,że mocznik może być tego powodem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@Paweł chciałbym mieć takie wyniki, pogratulować.

Jakie nawożenie dajesz ? ile lat max w monokulturze ?

@Pestus poszukaj jakiegoś dodatku z Beta-karotenem. Czy przypadkiem nie żywisz ich zbyt ubogo w stosunku do wydajności ?

Mój ojciec zawsze upierał się, że śruta jęczmienna jest dobra na "odlatowanie" i zawsze sypał krowom po wycieleniu. To chyba z powodu dodatkowej energii. Także może marto dorzucić tym pierwiastkom jakiś bonus.

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

mocznik idelany jest, problemem mógł być okres zasuszenia lub duży deficyt energii w pierwszej fazie po wycieleniu


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Warto dać więcej śruty rzepakowej przy moczniku 170?

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m11031993    3

Witam czy mógł by mi ktoś pomóc i ułożyć mi dawki paszowe dla krów ponieważ znacznie spada mi wydajność posiadam 21 krów do dyspozycji mam kiszonke sianokiszonke z traw lucerny koniczyny siano dodatki paszowe typu rzepak ,dolfos oraz śruta z zbóż myślałem także o zakupie młóta browarnego ale czy to podniesie mi wydajność jeśli ktoś ma jakis pomysł wyliczyć mi dawki na 1 szt z góry dziękuję wszystkim krowy rasy HF zapomniałem dodać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

@Paweł chciałbym mieć takie wyniki, pogratulować.

Jakie nawożenie dajesz ? ile lat max w monokulturze ?

@Pestus poszukaj jakiegoś dodatku z Beta-karotenem. Czy przypadkiem nie żywisz ich zbyt ubogo w stosunku do wydajności ?

Mój ojciec zawsze upierał się, że śruta jęczmienna jest dobra na "odlatowanie" i zawsze sypał krowom po wycieleniu. To chyba z powodu dodatkowej energii. Także może marto dorzucić tym pierwiastkom jakiś bonus.

 

Nawożenie raczej skromne. Na jednej działce qq chyba już 15 raz będzie siana, na innych tez kilkuletnie monokultury. Kukurydza była koszona wcześnie bo około 12 września (FAO 250 do 270)przyschła na naszych lekkich ziemiach, także mogło być lepiej i z jakością i plonem. Co by nie było tak kolorowo, mam tez wyniki starej, zmoczonej sianokiszonki, które nie napawają optymizmem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Wczoraj wezwałem weterynarza, gdyż dwie pierwiastki nie mają objawów ruji.

Lekarz stwierdził za wysoki poziom mocznika.

wyniki ostatnich trzech prób:

Pierwsza:

-120dni po porodzie

-mocz: 213, 266, 280

-stosunek tł/bi: 1,3 1,28 1,32

 

Druga:

-110dni po porodzie

-mocz: 203 317 297

-stosunek tł/bi: 1,28 1,4 1,38

 

Trzecią pierwiastkę badał na cielność, 3 m'ce po kryciu i nic nie wyczuł

mocznik do 220 stosunek tł/bi na poziomie 1,3

 

Wszystkim trzem podał hormony w formie zastrzyku na ruje drugie zastrzyki bedą za tydzień

Stwierdził za wysoki poziom mocznika i to jest powodem, zlecił obniżyć białko w paszy.

Dziwi mnie jednak, gdyż tutaj na forum jak i w lekturach podawany za prawidłowy mocznik to ok 250- 300

Laktoza jest na poziomie ok 5%

Dodam również że dwie pierwsze jałowice kupiłem z obory wolnostanowiskowej, a ja posiadam na uwięzi.

 

Pasze jakie stosuje: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, mieszanka ziarna zbóż, śruty rzepakowej, mieszanka min-wit z Josera i drożdże.

Wszystko podawane dwa razy dziennie, ostatnio na noc słomę jęczmienną.

Czy uważcie,że mocznik może być tego powodem??

 

nie tylko wysoki mocznik wpływa na brak ruji, ale również niedobór B-karotenu i witaminy-A. Ale u ciebie nie jest wysoki, łapie się w normie. Znam gospodarswo w którym dla najwydatniejszych przelicza się podaż właśnie tych witamin według wydajności, gdyż w wydzielanym mleku krowa oddaje sporo tych witamin, i to może byc tez powodem cichych ruji lub ich brakiem.

Nastepnym powodem może być nadmierna utrata masy ciała po porodzie. Jeżeli krowa straci na wadze zbyt mocno, po prostu wyschnie w oczach, to nie prędko się zagrzeje. Tak niestety sie broni jej organizm. Priorytetem jest odbudowa rezerw przy nadmiernej produkcji mleka. Twoje mućki są już po 100 dniach laktacji, więc mają lub miały szczyt w laktacji i jesli nie pokrywasz w pełni ich zapotrzebowania na produkcję mleka to ciąża dodatkowo obciążyłaby organizm, i brak ruji to jeden z objawów obrony przed nadmiernym obciążeniem. Produkcja mleka to dla nich i tak spory wydatek. Przelicz dawkę i to co im dajesz, porównaj z zapotrzebowaniem i będziesz wiedział. A jeszcze prościej to rzuć na nie okiem spokojnie i określ ich obecna kondycję BCS, Jeśli mają słabą kondycję, to juz znasz odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj