Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
7891Firefox    53

Mój weterynarz twierdzi, że jałówki nie powinny widzieć kiszonki z kukurydzy ,aż do 3 tygodni przed ocieleniem .Wtedy to właśnie powinno się wprowadzać takie pasze jakie będzie pobierać po wycieleniu . Dawanie kiszonki z kukurydzy skórkuje tym ,że jałówka się utuczy ,a to już pierwszy krok do stłuszczenie wątroby itp.

Więc czym żywić jałówki ? Siano ,słoma sianokiszonka plus właśnie witaminy . Ja stosuję u siebie witaminy z Nutreny ,czasem z De hause . Do roku życia dostają też trochę treściwych .

Lecz też nie udaje mi się tak ,by mi nie chorowały po wycieleniu . :unsure: Ostatnio jedna sztuka przerosła moje oczekiwania w wydajności i nie pokryłam w porę jej zapotrzebowania na energię . Oczywiście mój Super Weterynarz pospieszył z pomocą ,ale trochę to kosztowało . ;)

 

Meg wiele książek przewertowałam i praktycznie w każdej piszą podobnie, że kiszonka z QQ nie jest dla jałówek. Co do praktyki to prawda, u mnie jedzą śrutę i sianokiszonkę i wyglądają w miarę, nie są za chude ale też nie tłuste, a u szwagra jedzą tylko kiszonke z QQ i mają wieeeelkie brzuchy obwieszone na boki. Nie wyglądają jak normalne jałówki, ale raczej jak skurczone wieloródki nad ocieleniem. Żyweniowiec z federacji mówił tez to samo - nie dawać kiszonki z qq jałówkom :P

 

Słyszałem o takich przypadkach i polewanie melasa zdawało egzamin :P

Niezły patent!! nie słyszałam o tym, na pewno kiedyś go wykorzystam u siebie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

treściwej dostają 3 razy dziennie około 2 kg na raz. sianokiszonkę zazwyczaj robię z polnych łąk a najstarsza ma 3 lata co roku po danym kawałku przesiewam, robię tez kiszonkę z owsu. A z łąk co moje to też nie tak dawno była siana. Tylko, że w tym roku z powodu suszy drugi pokos mi praktycznie wypaliło i mało mam w tym roku paszy, kupiłem nie dawno 10 bel ale tak to jest z sianokiszonka od kogoś kto krów nie hoduje(nawozu nie da to i trawa inna) krowy zjadły ale to już nie to samo co własne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

 

Meg wiele książek przewertowałam i praktycznie w każdej piszą podobnie, że kiszonka z QQ nie jest dla jałówek. Co do praktyki to prawda, u mnie jedzą śrutę i sianokiszonkę i wyglądają w miarę, nie są za chude ale też nie tłuste, a u szwagra jedzą tylko kiszonke z QQ i mają wieeeelkie brzuchy obwieszone na boki. Nie wyglądają jak normalne jałówki, ale raczej jak skurczone wieloródki nad ocieleniem. Żyweniowiec z federacji mówił tez to samo - nie dawać kiszonki z qq jałówkom :P

 

 

Niezły patent!! nie słyszałam o tym, na pewno kiedyś go wykorzystam u siebie :D

 

a u mnie jest pasza bialko energetyczna do 12 miesiaca na bogato. Wtedy moim zdaniem jalowka powinna rosnąć i potrzebuje i energii i białka. Po 12 miesiacu trawa i sloma az do 3 tygodnia przed wycieleniem.

Poki co dobrze mi to wychodzi. Ale kazdy ma swoja recepte:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Gal treściwą nie nadgonisz jak objętościowe masz słabe muszą też być trawy szlachetne (koniczyna, lucerna) w maju koszone wtedy jest mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

 

a u mnie jest pasza bialko energetyczna do 12 miesiaca na bogato. Wtedy moim zdaniem jalowka powinna rosnąć i potrzebuje i energii i białka. Po 12 miesiacu trawa i sloma az do 3 tygodnia przed wycieleniem.

Poki co dobrze mi to wychodzi. Ale kazdy ma swoja recepte:)

 

Jak narazie ja nie mam swojej recepty, poszukuje najlepszego sposobu jak dla mnie <_< Najważniejsze to żeby nie zatuczyć i dawke ułożyc tak gdzieś na niecały kg przyrostu masy ciała (ok. 0,9kg) wtedy w wieku 14 m-cy mozna zacielać juz taką cieliczkę. Ale niestety u mnie w stadzie jeszcze daleko do ideału.

 

Statek a w jakich proporcjach dajesz jałówkom pasze? Robisz im TMR?

 

jakieś witaminy, dodatki, bufory, drożdże dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Te polne staram się kosić jak najwcześniej. Mam zasiać teraz 1,5h trawy na polu tylko się nie zastanawiałem jeszcze jaką. A jak jest z tymi wysłodkami (toffi) i tymi z pryzmy. Tu widziałem wcześniej ktoś napisał żeby te z pryzmy dawać razem z qq ( chyba, że źle to zrozumiałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a u mnie jest pasza bialko energetyczna do 12 miesiaca na bogato. Wtedy moim zdaniem jalowka powinna rosnąć i potrzebuje i energii i białka. Po 12 miesiacu trawa i sloma az do 3 tygodnia przed wycieleniem.

Poki co dobrze mi to wychodzi. Ale kazdy ma swoja recepte:)

Dokładnie tak jest jak piszesz ,ale ja tą energię ostrożnie stosuję . Prawda do roku to trzeba zadbać ,ale nie utuczyć . Jałówki powinny wyglądać jak modelki ;)

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ja u siebie zacząlem dawać od lipca młodzieży kukurydze. Wczesniej robiłem jak mowicie: sianokiszonka słoma i jakies tresciwe, a teraz zywie je kukurydzą i sianokiszonką do woli. Nie mogę powiedziec jakie są efekty bo jeszcze zawczesnie.

Ale ten sposób żywienia zobaczyłem na praktykach. Byłem w Nowych Jankowicach. Hodują ok 700 krów w 3 oborach. I tam własnie tak jest, że jałowki zywione są taką samą paszą jak krowy schodzące z laktacji ( pasza na 28 l). Z początku trudno było mi się z tym pogodzić, ale skoro mają efekty a nie mają żadnych chorób metabolicznych to im zaufałem. I czekam na wyniki ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

a u mnie jest pasza bialko energetyczna do 12 miesiaca na bogato. Wtedy moim zdaniem jalowka powinna rosnąć i potrzebuje i energii i białka. Po 12 miesiacu trawa i sloma az do 3 tygodnia przed wycieleniem.

Poki co dobrze mi to wychodzi. Ale kazdy ma swoja recepte:)

Podpisuje się pod tym, robie tak samo do 12miesiąca dostają TMR na 26L (sruta rzepakowa, słonecznikowa, drozdze , mineraly,bufor, kukurydza, sianokiszonka) pierwsza inseminacja w wieku około 14miesiecy choc zdażaja sie sztuki które kryje w wieku 12 miesiecy jesli sa wyrosniete pózniej sianokiszonka siano resztki TMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@ kargo a dokładniej to skąd jesteś bo ja do wys-maz mam jakies 30 km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Gal ja bym ci proponował dawać tak qq , siano kiszonka , wysłodki mokre, sianokiszonka jeśli zdążą zjeść qq i wysłodki to pasza energetyczna a sianokiszonka to jest białkowa dodawaj do treściwej kredy i jakiegoś buforu ale może być i soda i możesz dać z 80g mocznika na sztukę dziennie zawsze coś ci poprawi ale syp tylko po paszy energtycznej

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Mam za mało qq żeby 2 razy dziennie dawać. Najgorsze jest to, że wszystko jest jeszcze na ojca, on nie chce słyszeć o jakich kol wiek dodatkach typu soja, kreda albo co najgorsza qq. Ale w niektórych kwestiach się ostro wykłóciłem to i w tym co "mammut1" napisałeś też się wykłócę. Po rannym dojeniu daje treściwą a potem siano a jak zjedzą to siano kiszonkę, potem treściwa i qq, owsionke sianokiszonkę siano i treściwe. Tyle na jeden dzień wysłodków jeszcze nie otworzyłem. Wydajność na 13 dojnych z 2 dni to 360l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Gal znam ten ból.

U mnie też wydajność kiepska myślę że moim krowom brakuje głównie białka w tej chwili bo dostają sianokiczonkę i siano z I pokosu ale trawa była już dobrze wykłoszona do tego na 20 sztuk dostają około 110 litrów śruty z mieszanki i przenżyta na dzień i do tego koncentrat 38% w ilości około 0,4kg na sztukę dziennie. Fakt że przynajmniej połowa krów pod koniec laktacji. Jakby ktoś mógł coś doradzić to chętnie słucham :)


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Pablo16 ja czekam tylko na młodego rolnika wtedy ojciec przepisze mi część gospodarstwa sobie zostawiając tylko parę hektarów żeby krus opłacać. A wtedy wiem, że się niczego nie będzie czepiał. No będę musiał trochę zmienić żywienie. Nie dawno kupiłem 2 krowy u "KONRAD-a" zobaczymy jaka będzie wydajność no fakt, że to będą pierwiastki ale będę miał porównanie ze swoimi. Pablo16 a ten koncentrat 38% to nie jest przypadkiem STABILO. Bo kiedyś coś miałem podobnego z nutreny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ile gram białka dziennie trzeba dostarczyc krowie mlecznej, powiedzmy takiej co daje 30l na dobe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Ten koncentrat to z de heasa multimlek 38 extra. Sprzedawca twierdzi że można go stosować do 1kg dziennie na sztukę. Ja się zastanawiałem nad kupnem śruty rzepakowej albo sojowej. A niedługo jak krowy już całkowicie staną w oborze to otworzę kukurydzę i zaczne dawać tym które na to zasługują


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ile gram białka dziennie trzeba dostarczyc krowie mlecznej, powiedzmy takiej co daje 30l na dobe

w Inra:

na każdy kg mleka musisz dostarczyć krowie 48g białka rzeczywiście trawionego w jelicie (BTJ) Czyli 30 x 48g = 1440g BTJ

nie zapominaj o białku potrzebnym na zaspokojenie potrzeb bytowych : na każdy kg masy metabolicznej ciała krowy musisz dać 3,5g BTJ. Masę metaboliczną obliczasz podnosząc do potęgi 0,75 masę ciała krowy.

Sumujesz zapotrzebowanie bytowe i produkcyjne i masz ilość białka jaką trzeba zapewnić krowie w dawce.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

kukurydze każdej krowie, cielakom też ale wszystko w odpowiedniej ilości. Srute daje i sojową i rzepakową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

białko zawarte w kiszonce z kukurydzy to ok 8% paszy objetosciowej prawda ?

to ile w tym białku jest BTJ ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

jeżeli białko stanowiłoby 8% paszy w kiszonce z qq to w każdym kg paszy znajdowałoby się 80g białka ogólnego, o to chodzi? wyjaśnij mi jaśniej to

 

BTJ to część białka ogólnego, która składa się z:

-białka nie trawionego w jelicie, czyli takiego które dotrze do jelita, oraz

-białka mikrobiologicznego powstałego w oparciu o rozkład białka ogólnego w żwaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no ale czy rzeczywiscie jest w kiszonce z kuku 8% ? w ziarnie kukurydzy jest ok 10% a w kiszonce z kuku byłoby 8% ?

czytałem gdzies artykuł własnie ze tyle niby jest

chodzi mi o to czy rzeczywiscie jest te umowne 8% białka w kiszonce z QQ (pociete, rozdrobnione całe rosliny)

 

no własnie BTJ to czesc białka ogolnego, a teraz pytanie ile % BTJ jest w białku ogólnym kiszonki z qq albo przenzycie

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Polecam zwykły mocznik nawozowy do 100 g na sztukę dziennie wtedy bendziesz miał wystarczająco białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Tak najlepiej puławski bo niemogę się przekonać do importowanego te 100g to przynajmniej na 2 porcję trzeba dzielić na początku mała dawka a stopniowo puzniej zwiększaj ale trzeba ostrożnie z tym mocznik masz jaki w mleku?

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj