Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jrk    0

Witam. Pierwszy post na forum. Mam takie pytanie odnośnie wysłodek. Jak jest różnica w żywieniu krów mlecznych wysłodkami melasowanymi tofi a wysłodkami mokrymi (oczywiście poza ceną)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wysłodki melasowane jak nazwa wskazuje zawierają melasę. Melasa jest dodatkiem energetycznym wysłodek, jednak podana w nadmiarze szybko zakwasza żwacz. Różnią się także zawartością suchej masy a co za tym idzie i dawkowaniem. Tutaj @7891Firefox wyjaśni Ci lepiej o ile różnią się zawartością. Wysłodki Toffi będą bardziej energetyczną paszą niż mokre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jrk    0

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się tylko czy wysłodki suche tak samo wpływają na mleczość krów, jak mokre, czy lepiej? @7891Firefox jak byś się mogła wypowiedzieć to bym bardzo prosił. Mam jeszcze pytanie odnośnie mieszanki mineralno-witaminowej, jaka polecacie w stosunku cena/jakość (chodzi mi głownie o obniżenie liczby komórek somatycznych) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

;) wysłodki melasowane suche ze względu na wysoką koncentrację składników traktujemy jako paszę treściwą. Natomiast wysłodki prasowane są typową paszą objętościową. Kiszone wysłodki mają bardzo podobne parametry do kiszonki z kukurydzy, ale ich mankamentem jest to że zawierają duzo mniej włókna niż qq i dlatego krowa jeśli pobiera dużo kiszonych wysłodków może się zakwasić gdyż brakuje włókna które mobilizowałoby ja do przeżuwania. Najlepiej i najbezpieczniej jest dawać wysłodki razem z QQ tak pół na pół + sianokiszonki.

Na mleczność dobrze wpływają i mokre i suche, ale w zależności z czym je połączysz i ile ich dasz.

 

a jeśli chodzi o kom. somatyczne to sama mieszanka min.- wit. Ci nie pomoże jeśli masz spapraną dawkę żywieniową.

Tu na forum Koleżanki i Koledzy duzo piszą na temat tych dodatków i ich efektów. Poszukaj w innych tematach, tam się duzo dowiesz. Moge powiedzieć tylko że dobra mieszanka bedzie miała swoją cenę. Dobrym wskaźnikiem w porównaniu cen takich preparatów jest zawartość wit, A, E i D. A w szczególności wit A. Im więcej tej witaminy, tym mieszanka droższa na worku, ale bardziej wydajna, wiec tańsza zarazem, nie wiem czy zrozumiałeś ^^

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jrk    0

Właśnie największym moim problemem jest to, że nie posiadam QQ :/ Na razie nie mam jeszcze mokrych wysłodek (kolejka, trzeba czekać) , i dlatego zastanawiam się czy kupić w zastępstwie wysłodki suche, na okres max miesiąca, a później przejść na mokre, i czy to nie zaburzy żywienie, które powiem szczerze nie jest za dobre.

Moje żywienie pasza treściwa z własnych zbóż (mieszanka owies-jęczmień , pszenżyto) , sianokiszonka z traw, siano , słoma.Szału nie ma, no i czekam na wysłodki. Dawka żywieniowa nie jest za ciekawa. Właśnie szukam i czytam na forum o tych dodatkach i za dużo o tym nie ma.

Zrozumiałem twój przekaz, a co do cena/jakość to wiadomo, że za konkretną mieszankę trzeba więcej zapłacić inaczej się nieda. Choć chodzi o to aby przy powównywalnym składzie nia przepłacać za dużo. Przeglądałem takie mieszanki Golpasz Golwit K forte , Provimi P672 Somatowit , Topsan Camisan, ale o nich w ogóle nie widziałem opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mili210    0

A czy to prawda że dla mydła mlecznego nie powinno być mleczów, bo mleko będzie wtedy kwaśne?


www.militarne-borne.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Mlecz jest mlekopędny ale za dużo to pogarsza smakowitość skutków ubocznych niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

co bardziej opłaca sie dawać krowom? mielone zarno kukurydzy po 650/t czy wysłodki tofi po 800/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

co bardziej opłaca sie dawać krowom? mielone zarno kukurydzy po 650/t czy wysłodki tofi po 800/t

 

a gdzie można kupić mielone ziarno kukurydzy po 650zł/t?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może prosto od rolnika. U mnie kukurydza mielona jest po 900zł a wysłodki grube melasowane po 900 zł a toffi po 1000 zł. Nie powinieneś patrzeć co się bardziej opłaca, ale czego brakuje Ci w dawce, lub co chcesz poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

tak, prosto od rolnika.. znaczy sie to jest sucha kukurydza, a zemleć bedę ją musiał sam... obie są energetyczne, ale która jest lepsza? włąsnie chce zmienić dawkę żywieniową i zastanawiam sie który dodatek energetyczny wybrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Jeśli chodzi ci tylko o energię to kukurydza jest lepsza nie tylko cenowo jeden minus że musisz mielić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hoxem    0

panowie jakie macie sita w rozdrabniaczach?

kupiłem ssąco-tłoczący i seryjnie miał 5mm, ale to za mało, kupiłem 6mm oczkowe i dalej leci zmielone dośc mocno, oczywiście dla przeżuwaczy pasza.

Czy te szczelinowe są lepsze dla bydła? bo mąka to wiadomo, nie potrzebna, aby ziaro bylo przetrącone na pół i tyle.

Edytowano przez Hoxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy używacie jakichś programów do układania dawek? może ktoś układa w Winpasze w wersji demo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

@Hoxem najlepsze jest ziarno gniecione, choćby i przez to że nie rozkłada się tak gwałtownie w żwaczu jak osypka, a po drugie nie podrażnia płuc i nie powoduje u młodych pylicy.

@akernolat na rynku jest nie wiele programów paszowych dla przezuwaczy. Swego czasu próbowałam coś robić na programie Winpasze, ale polecam go bardziej dla hodowców trzody i drobiu. Dla bydła możesz na nim ułożyć tylko mieszanki treściwe.

 

ale nie o to pytałeś :rolleyes: ja dysponowałam krótko programem Soymax Nutrition dla bydła, ale go oddałam bo był dla mnie "prymitywny' ;) tzn. nie robił najprostszej rzeczy - obliczania parametrów paszy na podstawie wyników z analizy laborat. i podziękowałam za niego, bo po co mam płacić 500zł za program, i dalej wszystko na kartce przeliczać???

 

mi wystarczy exel. Jak się kiedys odhamie to kupie Inration. Może tańszy będzie bo narazie to inwestycja bez pokrycia jak dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

@Hoxem najlepsze jest ziarno gniecione, choćby i przez to że nie rozkłada się tak gwałtownie w żwaczu jak osypka, a po drugie nie podrażnia płuc i nie powoduje u młodych pylicy.

Hehe, ale my to wiemy, Hoxem pytał o coś innego :P Też mam ssący, chętnie dowiem sie jakie zastosować sita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

:rolleyes: wiem o co chodzi. sita używane są w rozdrabniaczach bijakowych. Sugeruję jednak gniotownik. Jesli nie o to chodzi to popraw mnie, nie obrażę się napewno ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hoxem    0

no jak kupiłem śrutownik przedwczoraj to go nie sprzedam...

także jakie sita założyć? mam 0,6 i dalej rozdrobnione za mocno, bez siatek też rozdrobnione mocno z tym , że trafiają się całe ziarka i już nie wiem co mam zrobić, myślałem nad zdjęciem kilku bijaków ale nei wiem.

Wybrałem ssąco-tłoczący bo mniej zabawy z dostarczeniem osypki do mieszalnika, wystarczy podłączyć rury, włożyć w zboże koniec i mam wyrób gotowy w mieszalniku, a nie w przypadku gniotownika w którym musiałbym zasypać kosz, osypkę odbierać też w kosz, potem żmijką transportować do mieszalnika... a to koszt, a tak mieszalnik+ śrutownik i tyle. także wyboru do zmieniania nie mam, bo śrutownik już jest.

Edytowano przez Hoxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tez mam taki sam optymalna jest 0,5mm bo w wiekszych tak jak piszesz całe sie trafiają i nic tu wiecej nie wykombinujesz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam mam problem zdrowotny w stadzie krow hf do sierpnia dostawaly kiszonke z kuku bele kiszonki z traw sruta sojowa zboze jeczmien pszenzyto kreda witaminy frumi josery

lipiec sierpien bylo ok wrzesien niezle na koncu wrzesnia najpierw była zmiana kopca na 2kiszonki z kukurydza ale robione oba z jednego terminu zbioru

nastepnie kilka za slabo owinietych bel sianokiszonki moze z 14 dni takie bele byly zaczely sie zapalenia pojedyncze

na poczatku pazdziernika rozwniez witaminy sie zmienily lacto plus pro spezial i jeszcze jakies inne byly kilka roznych

pod koniec pazdziernika zaczely się wysłodki kilka dni lepiej a po 2 tygodniach (sadze ze za wolno wybierane zle ubite badz okryte zaczely plesniec grzeybiec czy cos koller zmieniaja na troche niebieskawe z wierzchu) sie sypie wiecej zapalen klinicznych a nawet kilka ostrych

teraz od 3 dni dajemy kiszonmke z trawy z lucerka w belach wyslodkow zero witaminy betalac josery ale jakos tej poprawy jeszcze nie widac

dodam ze kiszonka z kuku nie widze zeby sie jakos psuła ..... co sprawdzic co ulepszyc w dawce ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

@grzegorz132 A jak z włóknem w dawce? I czy nie za mało energii w dawce?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Zmiany dawki mogą być przyczyną lub pszegrzana jakaś pasza albo może jakiś grąkowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

:rolleyes: wiem o co chodzi. sita używane są w rozdrabniaczach bijakowych. Sugeruję jednak gniotownik. Jesli nie o to chodzi to popraw mnie, nie obrażę się napewno ;)

Chodzi o to, że mamy śrutowniki bijakowe i pytamy o sita do nich, więc porada w stylu gniotownik jest lepszy jest lekko nie na temat :) W zasadzie Hoxem wyjaśnił wszystko. Ssąco tłoczący łatwiej jest dostosować do pomieszczenia. Chociaż gdybym miał w planach dłuższą zabawę z krowami wolałbym zainwestować w gniotownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj