Polecane posty

Karror830    3

@jarecki7 jezeli qq lezy juz 3 tyg to nie zastanawiaj sie nad wyslodkami, poniewaz jest to spory koszt, stosowalem te wyslodki bo bylem zmuszony lecz jezeli bylbym w tak komfortowej sytuacji 1 msc temu to nie kupilbym ich i nie chodzi tu o ilosc mleka tylko o koszt,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Co według Was jest lepsze, kiszonka z kukurydzy około 25 kg + wysłodki mokre dawka około 13 kg zastąpić wysłodkami prasowanymi około 1 kg na sztukę i dodać kukurydzy tak zamiast 25 kg ponad 30 kg?

Co byście dodali do mieszanki treściwej by podnieść bilans energetyczny, śrutę z kukurydzy czy wysłodki prasowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam co sądzicie o kupnie beli z wysłodków buraczanych po 200zł by zastąpić qq przez około 2-3 tygodnie nie chcę otwierać pryzmy z qq bo ma dopiero 3 tyg.Co o tym sądzicie?Bele ponad 1t.

Kolego co Ci to da ? Żwacz krowy co najmniej 4-5 tygodni przyzwyczaja się do trawienia danej paszy i w pełni jej wykorzystywania . Kupując wysłodki i zadając je krowom ,a potem po 2-3 tygodniach znowu przejście na kukurydze będzie skutkować tym ,że spadnie Ci mleko , jak masz krowy w pierwszym okresie laktacji mogą się przyplątać do tego choroby metaboliczne np. ketoza . Także moim zdaniem, to nietrafiony pomył .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

To co twoim zdaniem mam zrobić?wysłodki daje już kilka dni oczywiście na początku z qq wczoraj się skończyła zeszłoroczna pryzma i teraz tylko wysłodki młóto osypka rzepak i witaminy (do tego pastwisko i siano w oborze 2 razy dziennie) i jest git.Teraz nie mam żadnej krowy świeżo po wycieleniu (kilka wycieliło się 4msc temu a kolejna tura za 2-3 tygodnie).Wiadomo, że nie można tak z dnia na dzień zmieniać paszy ale te 3-4 tygodnie to jest przesada bo mając sianokiszonkę w belach a nie w pryzmie nie dajesz zawsze takiej samej paszy(nie wiem jak u ciebie ale u mnie nie robi się jednego dnia całego pokosu bo nie dał bym rady z 15 ha w kilku kawałkach z pryzmy to co innego bo dajesz taką samą paszę przez cały okres spasania pryzmy).

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
.Teraz nie mam żadnej krowy świeżo po wycieleniu (kilka wycieliło się 4msc temu a kolejna tura za 2-3 tygodnie).

Krowom 3 tygodnie przed wycieleniem powinno się zacząć dawać paszę taką jaką będą jadły po wycieleniu .Teraz dasz wysłodki i za 3-4 tygodnie kukurydzę .Takie postępowanie może doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego ,a co za tym idzie np. do ketozy ,spadku mleczności, a nawet upadku zwierzęcia . .Bakterie w żwaczu jakąkolwiek paszę zaczynają wykorzystywać po co najmniej 3-4 tygodniach i takie zmiany w żywieniu szczególnie u krów które rozpoczynają laktację jest tragiczne .

Wiadomo, że nie można tak z dnia na dzień zmieniać paszy ale te 3-4 tygodnie to jest przesada bo mając sianokiszonkę w belach

To nie jest przesada te 3-4 tygodnie ,wierz mi . Prawda ,że jakościowo sianokiszonka, sianokiszonce nierówna ,ale to nadal ta sama pasza ,natomiast kiszonka z kukurydzy i wysłodki ,to są pasze energetyczne ,ale to nie znaczy że tak samo trawione . Taki krótki okres w skarmianiu da Ci w najlepszym przypadku to ,że krowy będą najedzone ,ale niedożywione ,spadną z mlekiem ,ponieważ nie wykorzystają tej paszy . W gorszym przypadku dojdzie do zachwiania w trawieniu i tak jak pisałam ,choroby metaboliczne się przyplączą .

Nie wiem też z jaką wydajnością mleczną masz krowy ,ale u tych wysokowydajnych mogą być problemy po takim zadawaniem paszy .

Pytasz co bym zrobiła na Twoim miejscu ? Kupiłabym tych wysłodków na co najmniej 2 miesiące i jakbym otworzyła kiszonkę z kukurydzy ,dalej bym zadawał te wysłodki ,aż się krowy przyzwyczają do kukurydzy . Ale nie na 2-3 tygodnie .Krowa ,to nie człowiek i najlepiej ,najzdrowiej jadłaby, to samo cały rok ,lecz wiadomo że z tym bywa różnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Średnia wydajność obory to 7,5 tys od sztuki ale teraz jak pisałem nie mam żadnych świeżo po wycieleniu.Nie widzę żadnych ujemnych skutków zejścia z qq mleko nie spadło.Teraz te przed wycieleniem zaczynają dostawać buraki a za jakiś tydzień otwieram pryzmę z qq. Książkowe żywienie to nie jest ale książki sobie a życie sobie.To twoim zdaniem leprze by było nie zastępować niczym braku qq?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy Twoich paszach absolutnie jest konieczna energia i koniecznie trzeba zastąpić brak kukurydzy inną paszą energetyczną . Ty chyba nie możesz mnie zrozumieć . To że przez 2-3 tygodnie dasz krowom wysłodki da to tylko tyle ,że wydasz pieniądze ,a krowy i tak nie zdążą pobrać tej energii z tych wysłodków . Czyli będą i tak na minusie energetycznym .Potem wejdziesz z kiszonką z kukurydzy i znowu zmiana . Wniosek taki ,że co najmniej 6 tygodni masz krowy z niedoborem energii . Naprawdę ,jak Ci te krowy przed wycieleniem (już przy tej wydajności ) nie zachorują na ketozę ,to powiem że cała ta nauka ,wiedza itp .nie ma sensu .

Pamiętajmy ,my nie żywimy krowy tylko bakterie w żołądku .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Bla bla bla, w czytaniu książek i słuchaniu powinien być umiar. A własne doświadczenia swoją drogą. Ciekawe jak wytłumaczysz fant z gdy wprowadziłem młóto suszone to krowy podniosły mleko w ciągu 5 dni i utrzymały je na tym samym poziomie przez cały czas? Bo wg, tej teorii to one powinny przez 20 dni powoli podnosić te mleko aż do odpowiedniego poziomu. A widzisz, moje zrobiły to w 5 dni. Z innymi paszami jest tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Bla bla bla, w czytaniu książek i słuchaniu powinien być umiar. A własne doświadczenia swoją drogą.

A Ty myślisz ,że ja to pisze ,bo się pism rolniczych naczytałam i nie mam doświadczenia w tej dziedzinie ? Tacy jak Ty to widzę że od razu mądrzy się rodzą i wiedzą co krowie dać by dała mleko i nie wyciągnęła kopyt przy okazji ;)

 

Ciekawe jak wytłumaczysz fakt że gdy wprowadziłem młóto suszone to krowy podniosły mleko w ciągu 5 dni i utrzymały je na tym samym poziomie przez cały czas?

Powiedz mi co było paszą podstawową przed wprowadzeniem młóta i czy nadal tą paszę (podstawową )zadajesz ? To spróbuję Ci na to odpowiedzieć .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Oczywiście ze jakieś książki czytam ale jednak niektóre rzeczy zaobserwowałem u siebie i po tym wnioskuję. Pasza to wiadomo, kiszonka z qq, sianokiszonka i wysłodki mokre. A to młóto to dostały tak extra poza konkursem by polepszyć wydajność.

Kozy raczej nie... :D Bo jeśli wyciągam 7 tyś ze stada gdzie łąki w połowie są stare i nie opamiętają przesiewania i kiszonka z qq że pożal się Boże to raczej nie jest słabo. Bo myślę że gdyby dostały odpowiedniej sianokiszonki i dobrej qq to byłoby nawet 8 tyś od sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Pasza to wiadomo, kiszonka z qq, sianokiszonka i wysłodki mokre. A to młóto to dostały tak extra poza konkursem by polepszyć wydajność.

I tym zdaniem odpowiedziałeś sam sobie na swoje pytanie . Młóto stało się tym dodatkiem extra ,a jak każdy wie to jest spore źródło białka( w Twojej dawce żywieniowej bardzo pożądane) i energii też w nim trochę jest .

Ty nie zmieniłeś żywienia tak ,jak kolega jarecki7 ,zastępując pasze energetyczną inną paszą energetyczną ,do której bakterie w żwaczu muszą się przyzwyczaić .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nic nie szkodzi ,cieszę się że w końcu się zrozumieliśmy .Ja też nadal się uczę i mimo ,że wiem już trochę ,nadal nie wiem wszystkiego i pewnie się nie dowiem . A w 100% i tak nie uchronię stada przed chorobami metabolicznymi i innym tym bardziej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

No dobra, żywieniowcy ;P Pytałem wcześniej o najlepsze zboże dla krów, i nikt nie odpowiedział, więc teraz pytam co sadzicie o pszenżycie jako podstawowym zbożu w paszach treściwych? Spotkałem pewną opinię ostatnio i chciałbym poczytać Wasze zdanie na taki temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Najlepsze to owies, jęczmień i pszenica.

No właśnie zostałem wyśmiany przez żywieniowca jak mu tak powiedziałem, więc już sam nie wiem, wg. niego pszenżyto. Niedługo się z nim spotkam to dłużej z nim o tym porozmawiam. Jęczmień to tak, ale chyba nie sam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam pytanie do osób posiadających wozy paszowe. Czy zauważyliście wzrost produkcji mleka po wprowadzeniu żywienia TMR-em przy tej samej dawce jaką zadawaliście do tej pory ręcznie. Pytam, bo chciałbym wiedzieć, czy wzrost mleka po wprowadzenia wozu paszowego to bajeczka marketingowa Sano na potrzeby sprzedaży czy tak jest rzeczywiście. Jeśli tak, to na jak duży wzrost można liczyć.

 

@damianzetor9540 wierzyć mi się nie chce w twoją wydajność rzędu 7tyś. Przy jednej z fotek zbiornika miałeś 650l od 18 szt z 2 dni co daje 18l od krowy na dzień. czytałem, że w różnej fazie laktacji, itp. Przy 6tyś wydajności krowa musi w szczycie laktacji dawać ok 30l dziennie a twoim sporo do tego brakowało. Podaj może swój roczny limit i max liczbę krów jaką doisz to może uwierzę i przeproszę. Póki co rady gimnazjalisty w żywieniu bydła traktuję z przymrużeniem oka.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie zostałem wyśmiany przez żywieniowca jak mu tak powiedziałem, więc już sam nie wiem, wg. niego pszenżyto. Niedługo się z nim spotkam to dłużej z nim o tym porozmawiam. Jęczmień to tak, ale chyba nie sam?

Oczywiście ze jęczmień oficjalnie i niepodważalnie jest najlepszy w żywieniu krów. Widocznie twój żywienioweic to idiota skoro twierdzi inaczej a śmiać powinien się z własnej głupoty nie wiem po co chcesz sie z nim spotykać skoro glosi takie hasła, zapewne sam ma małe pojecie o żywieniu i napewno nie powinien nikomu doradzać.

Mam pytanie do osób posiadających wozy paszowe. Czy zauważyliście wzrost produkcji mleka po wprowadzeniu żywienia TMR-em przy tej samej dawce jaką zadawaliście do tej pory ręcznie. Pytam, bo chciałbym wiedzieć, czy wzrost mleka po wprowadzenia wozu paszowego to bajeczka marketingowa Sano na potrzeby sprzedaży czy tak jest rzeczywiście. Jeśli tak, to na jak duży wzrost można liczyć.

U mnie nie było wzrostu dzięki zastosowaniu samego wozu ale oczywiście każdy przypadek jest inny zależny od komponentów ich struktury i ich samokowitości ale jest to wielce prawdo podobne.

Przykro mi ale nie zgodze sie z toba. Bo czasem moje pierwiastki nie przekraczajac w szczycie 30l wyciagaja troche ponad 8tys. a takie 7,5 to bez żadnego problemu.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

@ejczbio zależy czego Ci brakuje w dawce, tzn ile masz w te chwili białka i energii. Jeśli chcesz mieszać paszę pełnoporcjową sam to ja bym proponował głównie jęczmień, do tego pszenżyto, kukurydzę no i oczywiście białko czyli soją, rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Oczywiście ze jęczmień oficjalnie i niepodważalnie jest najlepszy w żywieniu krów. Widocznie twój żywienioweic to idiota skoro twierdzi inaczej a śmiać powinien się z własnej głupoty nie wiem po co chcesz sie z nim spotykać skoro glosi takie hasła, zapewne sam ma małe pojecie o żywieniu i napewno nie powinien nikomu doradzać.

To nie jest mój żywieniowiec. Powiedział tak o mieszance zbożowej, o jęczmieniu tak nie powiedział. Może wg. niego jęczmień z pszenżytem? Nie wiem, pogadam z nim to się dowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

myślę że najlepszy jest jęczmień. W końcu jest to pasza porównawcza na podstawie której oblicza się parametry białkowości BTJ i energetyczności JP innych pasz w systemie INRA.

Podobne parametry do jęczmienia mają pszenica i pszenżyto. Są one niewiele bardziej energetyczne od jęczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Koledzy od tygodnia stosuje drożdże i od kilku dni mleko się psuje już 3 krowy mają niedobre (nie ma zapalenia ale na płytce się ścina) czy to możliwe że od drożdży?? dzisiaj odstawiliśmy zobaczymy co się będzie działo żadnych innych zmian w żywieniu nie było

Proszę o pomoc


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj