Polecane posty

xerion3800    45

No to masz jakieś podstawy do produkcji mleka. Ja bym na początku wywalił z żywienia mocznik. Szkoda bydła by je karmić nawozami na pole. Podstawa to kukurydza. Dużo energii (cukru), białka. Możesz spróbować podawać w zamian kukurydzy wysłodki buraczane. Musisz też starać się uszlachetniać rasy by był jak najwyższy % HFu. Co robisz z trawami? Kosisz je na siano czy sianokiszonkę. Sianokiszonka jest bogatsza w składniki odżywcze. Możesz zastosować chów alkerzowy tylko zdrowotność stada może spadać. Ale najlepiej jak sobie krowy mogą pochodzić. Bydło zganiasz na noc? Jeżeli masz pytania jakieś pisz.


Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystiam114    0

Trawy kosze najpierw na sianokiszonke 30% suchej masy. A drugi pokos siano, kolejne znowu sianokiszonka. Krowy w okresie letnim tylko zganiane na doj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

napisz konkretnie jak wyglada zywienie wejscie w lakatacje zasuszenie i w pelnej laktacji co dajesz jakie ilosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

No to masz jakieś podstawy do produkcji mleka. Ja bym na początku wywalił z żywienia mocznik. Szkoda bydła by je karmić nawozami na pole. Podstawa to kukurydza. Dużo energii (cukru), białka. Możesz spróbować podawać w zamian kukurydzy wysłodki buraczane. Musisz też starać się uszlachetniać rasy by był jak najwyższy % HFu. Co robisz z trawami? Kosisz je na siano czy sianokiszonkę. Sianokiszonka jest bogatsza w składniki odżywcze. Możesz zastosować chów alkerzowy tylko zdrowotność stada może spadać. Ale najlepiej jak sobie krowy mogą pochodzić. Bydło zganiasz na noc? Jeżeli masz pytania jakieś pisz.

 

mozesz podać argumenty przeciwko mocznikowi?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystiam114    0

Krowa zasuszona: snopek slomy(owsianej) i siana

Wejscie w laktacje: zamiana siana na sianokiszonke + sruta 1,5kg + pasza lato (16% bialka) 1,5kg i ziemniaki od jesieni

Pelna laktacja: ziemniaki 8kg + sruta 2kg + pasza 1,5kg + kreda ,sianokiszonka+siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

z tego zywienia to mleka nie bedzie do puki nie masz kiszonki z kukurydzy musisz pasze tresciwa zamienic na bardziej energetyczna albo do sruty dorzucicc koncentrat z maxymalnie duza zawartoscia energi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Z drugiej strony jesli teraz tak zywisz to balbym sie radykalnych zmian. Wszystko stopniowo i powoli.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

panowie nie gadajcie takich glupot ,ze bez kiszonki z kukurydzy nie ma szans na duza produkcje bo moj zywieniowiec prowadzi takie stada o wydajnosco 8 tys a chyba nawet 3 stada z produkcja 9,tys rocznie .Z tego co mowil to musi byc kiszonka z traw w b.dobrej jakosci ,wyslodki i ziarno kukurydzy do 12 kg na krowe dziennie.,jakas gliceryna, itd. Panowie to kwestia ceny tych pasz i ile potem ci zostanie.jak masz wszystko kupic.Kiszonka z qq jest tania.

Al faktycznie ponad 10 tys malo realne.

 

krystiam114 ty zywienie masz na opasy dobre a ie na krowy mleczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pelo111    23

panowie nie gadajcie takich glupot ,ze bez kiszonki z kukurydzy nie ma szans na duza produkcje bo moj zywieniowiec prowadzi takie stada o wydajnosco 8 tys a chyba nawet 3 stada z produkcja 9,tys rocznie .Z tego co mowil to musi byc kiszonka z traw w b.dobrej jakosci ,wyslodki i ziarno kukurydzy do 12 kg na krowe dziennie.,jakas gliceryna, itd. Panowie to kwestia ceny tych pasz i ile potem ci zostanie.jak masz wszystko kupic.Kiszonka z qq jest tania.

Al faktycznie ponad 10 tys malo realne.

 

krystiam114 ty zywienie masz na opasy dobre a ie na krowy mleczne

 

Jeśli dobrze zrozumiałem to i twój żywieniowiec mówi o karmieniu kukurydzą, 12 kg ziarna to prawie tyle co ja daje krową kiszonki z kukurydzy.

Czyli w moim przypadku jeśli bym miał zadawać pasze jak radzi żywieniowiec to produkcja stała by się mało opłacalna <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

pello do 12 kg.to znaczy ze moze ta najlepsza co doja grubo ponad 50l dostaje tyle.Reszta pewnie duzo mniej.sruty z ziarna kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Co sądzicie o takiej dawce treściwej 5 kg własnej śruty z 50 % owsa 25% jęczmienia i 25 % pszenicy i chodzi mi główniej o śruty poekstrakcyjne 1 kg dziennie w stosunku takim : śr rzepakowa: 200 kg protamilk complete z sano 200 kg i śruta sojowa 100 kg średnia wydajność około 6000l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fendt310    1

Witam! Chciałbym aby ktoś pomógł mi w ułożeniu dawki żywieniowej, głownie pasz treściwych. Średnio krowy wydają koło 25l na dobę. Dostają kiszonkę z kukurydzy około 15-20 kg na dobę oraz sianokiszonkę, mniej więcej tyle ile potrafią zjeść.

Chciałbym zamiast pełnoporcjówki 18 którą teraz daję, zrobić własną paszę. W jej skład może wchodzić dowolne zboże, otręby pszenne, śruta kukurydziana, rzepakowa, sojowa itp... Proszę Was o pomoc w ustaleniu udziału procentowego poszczególnych pasz oraz ogólnej ilości tej paszy na sztukę.

pozdrawiam!

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

600 kg jeczmienia, 100 kg kukurydzy zmielonej 150 kg sruty rzepakowej 150 kg sojowej, 18,4% białka i 7MJ energii. Do tego jakies witaminy kreda itp

 

ale moim zdaniem to tanio teraz nie wyjdzie bo gotowe mozesz kupic w podobnych cenach:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mam pytanie śruta sojowa ma 46 % bialka a śruta rzepakowa chyba 34 % bialka i cos ileś energii a moje pytanie o skład % bialka ile jest jelitowe ile niejelitowe w tych dodatkach ,,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Panowie , Ile np, potrzeba kg śruty zbożowej (owies , pszenżyto , żyto) W równych proporcjach by zastąpić np, 4 kg paszy pełno porcjowej 18 %.? I ile tak kosztuje 18-nastka za tonę? Jakie inne pasze pełno porcjowe polecilibyście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Paszy 18% nie zastąpisz śrutami zbożowymi przez to zboża mają mało białka ok. 11 %, by to zastąpić trzeba by było dorzucić coś białkowego np. soję, rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Co sądzicie o takiej dawce treściwej 5 kg własnej śruty z 50 % owsa 25% jęczmienia i 25 % pszenicy i chodzi mi główniej o śruty poekstrakcyjne 1 kg dziennie w stosunku takim : śr rzepakowa: 200 kg protamilk complete z sano 200 kg i śruta sojowa 100 kg średnia wydajność około 6000l

nie wiem jaki % bialka ma twoj koncentrat ale na 46 % liczyłem ten twoj mix soja rzepk koncntrat wrzucony do mieszalnika w proporzji na tone 200 rzepak

200 koncentrat 46 % bialka

100 soja

250 owsa

125 jeczmieniu

125 pszenicy dalo by tone paszy o zawartosci 26 % białka i 6,73 mj energi \:

chcac uzyskac jakis efekt musisz dac 3 kg sryty zborzowej i 2 kg tego wymieszanego kncentratu co pisales 5:1 to teraz 3:2 to wyjdzie jakas 18stka i dAJ 5 KG WSZYSTKIEGO A NIE 6 a tak z tej twojej proporcji to mleka nie bedzie bo bedzie miala 6,5 energji i 15 bialka

 

mam pytanie w sprawie cielaka

Co zrobić gdy cielak schnie ale nie rośnie?

jaki to cielak jaka waga ile miesiecy tygodni dni co dostaje do jedzenia ???

to jest niezbedne zeby cos powiedziec wiec napisz tutaj te informacje i wtedy bedziesz mial odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2149

Przy tak ogromnej ilości informacji :blink: jaką Podałeś o cielęciu ,na myśl przychodzi tylko jedno podlej go. :ph34r: Napisz wiek, objawy ,opisz żywienie,pomieszczenie,rasę ................ .

 

Krylle wstrzelilyśmy się w tej samej minucie :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

Co sądzicie o takiej dawce treściwej 5 kg własnej śruty z 50 % owsa 25% jęczmienia i 25 % pszenicy i chodzi mi główniej o śruty poekstrakcyjne 1 kg dziennie w stosunku takim : śr rzepakowa: 200 kg protamilk complete z sano 200 kg i śruta sojowa 100 kg średnia wydajność około 6000l

 

kolego daj sobie spokoj z owsem zastap jeczmieniem ,pszenica jest dobra tylko pamietaj ze gnieciona a nie srutowana wowczas przechodzi do jelita

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj