Polecane posty

damianzetor9540 dzięki za wskazówki,daję wysłodki,tu są nowe parametry : białko-3.02%, tłuszcz- 3.45%,laktoza -4.72%, sucha masa- 12.24, białko lepiej ale tłuszcz poprawił się tylko o 0.03%,średnia wydajność to 16 l na krowę,ale zastrzegam tu,że moje krowy są b.zróżnicowane,jedne dają 24-26l,a inne nawet tylko 10(te będę zastępować jałówkami),więc to jest tak trochę nieobiektywnie,ale jest więcej mleka,to na pewno,więc dzięki :) Poprawiłbyś coś? Robię tak jak napisałeś 2-2,5 kg wysłodków+pasza(ale to dla tych b.wydajnych) rano i na wieczór. Jak myślisz czemu te grudki są?To jest niepokojące?

 

Jak ktoś mógłby coś poradzić,powiedzieć,to proszę pisać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Jeśli Cię stać i uważasz to za najważniejsza inwestycja w tej chwili to jak najbardziej. Tylko licz się z tym. Że ustalanie dawki pokarmowej, przystosowanie obory jeśli odpowiedniej nie posiadasz to też koszty.

 

Jeśli Cię stać i uważasz to za najważniejsza inwestycja w tej chwili to jak najbardziej. Tylko licz się z tym. Że ustalanie dawki pokarmowej, przystosowanie obory jeśli odpowiedniej nie posiadasz to też koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wedlug mnie jezeli ma obore przejazdowa i by nic nie musiał robic to na 30 sztuk juz by sie oplaciło ale to jest wszystko do przemyslenia za i przeciw ja podobnie jak kolega wyzej napisał kupiłbym gdybym nie mial innych inwestycji a tak narazie musi poczekac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kupujac woz trzeba sie liczyc z kosztami na paliwo, czasami mozna sie zdziwic:)

u mnie robiac 100 woz na miesiac zuzywam około 600l miesiecznie na traktor i ładowarke wiec to nie jest malo, z drugiej strony obsluguje on około 160 szt (reszte musze recznie;/)

 

na 30 szt woz sypany raz dziennie tez zuzyłby około 250l miesiecznie wiec troche kosztow sie robi.

 

jednak jakby nie patrzeć wzrost wydajnosci rekompensuje zakup. w moim wypadku wydajnosc wzrosła o około 800l x 30szt to 24000l, niech z litra zostanie 30gr to 7200zł minus ON i amortyzacja wozu.

Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Mi się wydaje że nawet i na 30 sztuk się opłaca jakiś 8m no bo jak inaczej dać krowom tyle ile potrzebują, wezmę kukuryczy w krokodyla i codziennie będę na wagę z tym wjeżdżał,już nie mówię o wygodzie kręcę wóz z rana, wysypuje,ścielę i oprócz dojenia można nie zaglądać.Wie ktoś jak z wydajnością przy karmieniu z wozu,chyba coś się powinna poprawic, bo codzien taka sama dawka i krowy też powinny być zdrowsze.Obora coś koło 2,70 więc pewnie jakiś mniejszy wóz by sie zmieścił.No i jeszcze paliwo gdybym miał wóz to kiszonkę miałbym jakiś 1km od domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

@statek Te 800 litrów to jest na 365 dni? :)

Na 30 sztuk to wg, mnie wystarczy spokojnie 5 m3 :) Chyba że jest w planach powiększenie stada :)

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

chciałbym sie zapytac czy dawać soje krowom i w jakiej ilości jesli dostają mieszanke pełnoporcjową 18%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

aktualnie wysłodki suche, sianokoiszonke i zielonke. a pełnoporcjowej tak 6-8 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a jakie parametry mleka ?ale 1kg na glowe na dzien mozesz spokojnie dawac tylko tak stopniowo wszystko zalezy ile chcesz mleka uzyskac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

wlasnie strasznie skacze białko nie wiem od czego. od 2,9 do 3,3 . moze sie ustabilizuje jak dam stopniowo soje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

A nie dajesz przypadkiem roznie rano a inaczej wieczorem? Czy tak samo?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a te skoki białka nie są spowodowane zróżnicowaniem sianokiszonki i zielonki wiadomo że każda bela jest z innego miejsca na łące i może się różnić np. zawartością białka i to samo tyczy się zielonki, której skład z każdym dniem się zniemia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

tez tak mysle ale troche duze roznice. oddzielnie sam zbadam jeszcze gdzies w lab i zobacze czy sie zgadza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Witam

Która według was jest lepsza dla bydła?

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

Co do wozu paszowego to nawet sie nie zastanawiaj mysle ze juz od 15 krowach sie oplaci i nie mam tu na mysli nawet wzrostu wydajnosci ale czlowiek nie nabiega sie tak z tymi widlami praca zupelnie inna

.Ja karmilem 15 sztuk teraz 30 wozem i mowie z doswiadcznia.Woz maly 5m.Miesiecznie ok 100l ropy na miesiac naped ursus 3512 plus ursus 5314 z turm do zaladunku jakis 100 l ropy .razm ok 200 l max ale to tak jakbym powidzial oram koniem bo traktor pali rope,pali ale roznica oczywista.Acha kupuj tylko uzywany z dobra przkladnia nowy to nieporozumienie cenowe.Kupuj od rolnika nie handlarzy a kupisz duzo tanie szukaj na allegro i tablica.pl uwazaj na hasla kolega prosil zbym mu sprzedal ,sprzet kolegi itd

 

rolnik + odbior bezposrdnio z gosodarstwa + pokaz jak miesza dla krow sprzedajacgo=twoje zadowolenie

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Rzepakowa ma lepszy sklad aminokwasów. Najlepiej połączyć oby dwie. Jaka cena słonecznikowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystiam114    0

Witam mam problem z zwiększeniem wydajności i parametrow. Mam stado liczace 24 krowy o sredniej wydajności 4300kg ml, białku 3,11 i tłuszczu 3,84. Chciałbym zwiekszyc wydajność przynajmniej do 5500kg ml. Zadaje krowa w okresie letnim srute ok 2kg i pasze pelno wartoscioawa 1,5kg, mocznik 187 no i trawa cala doba tylko na doj zganiane do obory.

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

bez kukurydzy za wiele nie zdzialasz


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj