Polecane posty

kamil6251    3

u ciebie kolego jest tragedia jako masz średnio z doju pewnie ok 20 ja bym ci porponował dodać troche śruty rzepakowej ok 1kg na dzień i wtedy bedziesz miał wiecej mleka i lepszy mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

Witam wszystkich :) . Chciałbym aby ktoś zasugerował mi plan dzienny żywienia bydła mlecznego. z dostępnych pasz mam

kukurydzę w pryźmie

wysłotki mokre w pryźmie

sianokiszonkę w belach średniej jakości i siano.

Staram się jeszcze o przywiezienie młóta browarnianego, Czy jest to dobre rozwiązanie??

Wydajność mam na poziomie 6 tysięcy litrów. Nie posiadam TMR.

młóto skarmiane to problem z zacielaniem troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak utrzymać wydajność przez dłuższy czas laktacji, niektóre krowy po prostu po jakimś czasie obcinają mleko o 1/4 nawet o 1/3, czy to od żywienia czy genetyka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jedno i drugie ale jesli jest slaba genetyka to nic nie poradzisz chocbys jej tyłek miodem smarował a jesli genetyka jest ok to musisz bardziej bialkowo zywic i nie beda ucinac mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10

z białkiem akurat u mnie nie ma problemów ;f czyli genetyka, ale pracuję już nad poprawą :) Dzięki za odp ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

jak u was z zapasami karmy wystarczy do swiezej czy trzeba oszczedzac bo zielone to nie szybko bedzie w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Witam. Jestem tu po raz pierwszy oczytałem się że aż głowa boli a boli też bo wczoraj przyszły mi po raz pierwszy wyniki badań mleka i chyba nie jest za dobrze tj

 

grupa 1-40 dni tł 5.28 bi 3.06 tł/bi 1,73 mocz 115

41-100 5.51 3,19 1.73 131

101-200 5.89 3,67 1,6 125

pow 200 5,91 3,95 1.5 125

 

Napiszcie mi czy aby dobrze rozumię że brakuje im i energii i białka. Białka raczej napewno bo nie podaję im żadnych dodatków białkowych tj rzepak soja czy koncentrary a dostają

6,5 kg własnej mieszanki zbożowej z żyta owsa pszenżyta jeczmieniai pszenicy z przewagą przenicy i jęczmienia i 0,1kg witamin.

Mieszanka ta dzielona jest na dwie części rano- wieczór. Rano sypane na kiszonkę z kuku (tej jest 20 kg) wieczorem na sianokiszonke której jest do woli

Doradzcie prosze jak najlepiej to zmienić i jakimi środkami

Ziomuś energii to im raczej nie brakuje za to białka... zacznij od 0,5 kg rzepaku na łeb/dzień żeby im nagle rewolucji nie robić, jak się nie posr**ą to zwiększaj co 2 tyg o 1/2kg dopóki mocznik nie będzie między 200 a 250. Tłuszcz powinien wtedy sam się zmniejszyć do "normalnych" wartości (zakładam że nie jest to stado Jerseyów... wtedy taki tłuszcz byłby normalny) i mleka powinieneś zobaczyć w zbiorniku sporo więcej. Śrutę zbożową chyba lepiej sypać byłoby na sianokiszonkę a rzepakową na qq.


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a ja bym doszukiwal sie bledu w zadawaniu paszy

 

kukurydza powinna byc podana i rano i wieczorem po 10kg i do tego trawa i i rana i wieczorem. W obydwu daniach pasza tresciwa zboze, czy soja czy rzepak na kukurydze.

 

I masz racje, zbyt wysoki tluszcz wskazuje braki energii i to wysokie, kto Ci ciał kukurydze i czy mial gniotownik?

 

Bialka brakuje bo masz sredni mocznik, nie jest to sytuacja tragiczna bo lepiej nizszy niz wyzszy ale sprobuj podawac rzepak na poczatek.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur96    11

Koledzy mam pytanie jaki powinien być prawidłowy mocznik?tzn z jakich granicach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur96    11

A co myślicie o dodawaniu mocznika( nawozu ) aby go podnieść?

Nie odbija się to potem na zdrowotności bydła ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

o moczniku pisalem setki razy, sam go stosuje i nie mam zadnych ujemnych przeciwskazan


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja mam śmieszną sytuacje juz od ponad pół roku, wszystkie parametry są OK, białko 3,20-3,40, tłuszcz 4,2-4,3 ale borykam sie ciągle z mocznikiem latem jest zawsze ok jak przeglądałem 150-200 zawsze jest, a teraz dobijam do granicy 10. ????? krowy są w super kondycji, jeden żywieniowiec mówi że niski mocznik = zdrowa wątroba, drugi ma byc min 100. Ja już sam nie wiem jak to rozwiązac.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a probowales podac sam mocznik? np. 40gram?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

podaj rzepakowa lepiej podniesie nic ten mocznik tylko bedzie troche drozej ale tymi 40g to swiata nie zwojujesz a jakby dostaly z 2kg rzepakowej to napewno bedzie lepiej al;e napisz najpierw ile dajesz tresciwiych czu cos wiecej bo tak to zero rozeznania jaka moze byc przyczyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a czy podawanie gliceryny w ilości 150ml/ dzień przez dłuższy czas (do 6 miesięcy po ocieleniu) jest szkodliwe dla zdrowi krów i wpływa na jej długowieczność ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

ja to bym nawozy nie stosował może to jest dobre ale według mnie jak ktoś ma sianokiszonki w granicach 12-15 białka lepiej dorzucić rzepak i sprawa rozwiązana a mocznik ma dużo skutkow ubocznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

To tak koledzy rano dostają jakieś 20-30kg QQ pasze badane 34% skrobi, na qq sypie osypke ilośc 5-6kg( owies jęczmien pszenica peluszka taka konkretna mieszanka), do osypki witaminy oczywiście, mocznik też dodawalem pare miesięcy znikoma poprawa, milkor 38% tez dawalem ilośc 0,5kg pierwszy miesiąc potem 1kg bez poprawy, obiad sianokiszonka i słoma, wieczorem osypka ilośc 3-4kg i sianokiszonka do oporu. Z tego co czytałem to może byc bardzo prosta sprawa teraz mam same jałówki pocielone i tylko od nich mleko idzie reszta zasuszona i przerzedzone stado, ale już sam nie wiem.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

krówki rano i wieczorem powinny dostawać tę samą paszę a nie jak co niektórzy dają rano tylko kuku a wieczorem sianokiszonka.jak nie miałem wozu paszowego to najpierw sianokiszonka potem kuku i na to dodatki.rano i wieczorem zawsze tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja już miałem ten eksperyment przerobiony mleko spadło i to odrazu, liczyłem że faktycznie do miesiąca muszą sie przyzwyczaic ale rewelacji w dzielonej dawce nie było


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a czy podawanie gliceryny w ilości 150ml/ dzień przez dłuższy czas (do 6 miesięcy po ocieleniu) jest szkodliwe dla zdrowi krów i wpływa na jej długowieczność ?

 

a czy nie lepiej byloby podac z 200g tluszczu chronionego a i dlaczego tak dlugo chcesz to podawac? takie rzeczy podaje sie glownie po ocieleniu a jak ktos ma bardzo duza produkcje od krowy to wtedy sie przedluza do skutecznego pokrycia musisz rozwazyc wszystko ale przedewszystkim w jakim celu podajesz tak dlugo ?

 

Ja już miałem ten eksperyment przerobiony mleko spadło i to odrazu, liczyłem że faktycznie do miesiąca muszą sie przyzwyczaic ale rewelacji w dzielonej dawce nie było

No ale zobacz rano podajesz 20-30kg kukurydzy i 5-6kgsruty glownie zbozowej czyli dostaja sama energie i powiem ci ze odwazna dawke tej sruty dajesz w jednym odpasie az dziwne ze ci sie nie zakwaszaja bo sruty zbozowe sa latwo fermemtujace chyba ze bardzo duzo owsa jest w mieszance

ja na twoim miejscu sprobowałbym tak 15kg kukurydzy na to 1kg rzepakowek(oczywiscie nie odrazu taka dawka)+2-3kg tej mieszanki z witaminami i dolozyłbym drozdze jeszcze i jakby zjadly z grubsza tresciwo i kukurydze to 10kg sianokiszonki w poludnie moglbys dac 0,5kg rzepakowej plus 1-1,5kg tej mieszanki zbozowej i wieczorem znowu 10kg kukurydzy na to taka dawaka rzepakowej i mieszanki jak rano i 10 kg sianokisznki i musi sie poprawic bo nie wiadomo jaka masz sianokiszonke ale praktycznie wogole bialka nie masz wiec mocznik nie dziwi ze taki niski

A kukurydza jaka SM,NEL i strawnosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

 

a czy nie lepiej byloby podac z 200g tluszczu chronionego a i dlaczego tak dlugo chcesz to podawac? takie rzeczy podaje sie glownie po ocieleniu a jak ktos ma bardzo duza produkcje od krowy to wtedy sie przedluza do skutecznego pokrycia musisz rozwazyc wszystko ale przedewszystkim w jakim celu podajesz tak dlugo ?

 

 

podaję tak długo, bo nie mam kiszonki z QQ i tylko sianokiszonka, wysłodki toffi gold i śruta z własnych zbóż + rzepakowa i ziarno QQ, a podaje tylko tym co dają ok 30l/dzień dodam, że nie są to jakieś HF tylko zwykłe czarno białe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiu95    9

Panowie Jaką umieszac treściwa zeby było dobrze?? :D :D

Daje krowom kiszonke z kuku, sianokiszonke i siano.

Kupiłem PIASTmix KROWA STANDARD, do tego mam śrute rzepakową, otręby pszenne, śrute z owsa i zyta.

Tylko w jakich proporcjach to mieszać?? a moze jeszcze czegos dokupic?

 

Może warto dodac drożdży?? Tylko moze ktos sie orientuje jaka jest ich cena?

Edytowano przez Grzesiu95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj