Polecane posty

marcin2057    22

Sianokiszonki mam pod dostatkiem jedynie co nie mam to kiszonki z kukurydzy, jutro będę u dostawcy pasz więc zobacze czy ma tłuszcz chroniony. Zastanawiam się czy tym na wycieleniu nie dawać śruty o większej zawartości ziarna kukurydzy i jęczmienia tylko w jakich proporcjach ? Ile dawać tej śruty na 28-30l i czy krową co dają ok 10-14l/dzień dawać śrutę czy tylko sianokiszonkę ?

A co do tego tłuszczu co masz na zbyciu to może i bym wziął jeśli nie będzie miał mój dostawca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja daje tluszcz chroniony z blattin i nie smierdzi nie ma zadnej woni ani zapchu niektore jedza go jak posypie az uszy im sie trzesa a innym trzeba z tresciwa wymieszac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@marcin owies jest dobry bo ma sporo włókna ale nie ma energii ja bym zrobił 30% jęczmienia 20 %owsa kukurydza 20% rzepakowa 10% sojowa 10%, 2-2,5% witamin (a jeszcze lepiej 1,5% w paszy i 80-100 g do koryta każdej bo jedna zje 8 kg tresciwej a inna 2) 4% kredy pastewnej i dopełnić pszenżytem :) takiej paszy 1 kg na +/-2,5 litra mleka można założyć oprócz tego co wyciągniesz z pozostałej dawki.

@kylle ile ten tłuszcz z blatina trzeszczy ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

fakture znajde to powiem nie chce strzelac ale do tanich nie nalezy:)

 

ta dawke ktora podales mu to na jakies 15,5% bialka ogolnego jest i 6,5 mj energi jak chesz 18 i 6,7 Mj energi to daj tak

na tone

250 jeczmieniu

100 owsa

250 kukurydzy

100 sr sojowej

200 rzepakowej

70 pszenzyta jak masz

20 witamin

10 kg kredy

wyjdzie ci pasza 18,5 % bialka

6,78 Mj energii

i ok 16 % bialka strawnego

tłuszcz z blattin 118 netto za 25 kg

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

witam :).

czym najlepiej mozna podniesc bialko w mleku ? za miesiac luty bialko wynioslo mi srednio 2,90.. tluszcz 3,80 wiec tez szalu nie ma

zwiekszyc ilosc paszy tresciwej ? w tej chwili daje 18 z wipaszu. czy lepiej dodac czegos innego ? krowy u mnie codzienne dostaja sionokiszonke, qq, wspomniana pasze tresciwa i do tego jakies witaminki. ziemie mam na 5-6 klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kolego u Ciebie oprócz braku białka jest duży brak energii. mam wrażenie że niektórzy mają poważne problemy z podstawami. pierwszy lepszy z brzegu artykuł http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-zwierzca/44-bydo/391-mleko-kopalni-wiedzy-o-ywieniu-i-zdrowotnoci-stada potem pytania

  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@atomik a ile mogę wyciągnąć z sianokiszonki i wysłodków, bo nie wiem od ilu litrów dawać ten 1kg paszy treściwej na 2,5l mleka ? Co do tłuszczu to narazie zakupiłem pasze z dossche LACTO PLUS-mieszanka wysokoenergetyczna dla bydła mlecznego i zobaczymy czy wydajność powróciła na wysoki poziom

@ kyllee skład mieszanki treściwej co podałeś może i jest lepszy lecz i droższy, średnio w miesiącu zużywam ok 1,2t śruty + 250kg wysłodków toffi gold + 18 balotów sianokiszonki przy średniej wydajności 16l/ dzień to z wypłaty za wiele nie pozostaje tylko sporo roboty i kupa obornika, no ale tak już jest na gospodarce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Bóg wie tylko jaką Ty masz sianokiszonkę chyba że masz analizy. a z pustego i Salomon nie naleje :) jak nie ma nakładu to będziesz doił tyle co doisz i tyle http://www.pfhb.pl/doradztwo_paszowe/Publikacje/01_zywienie/01_w_cholewinski_paszowa_lamiglowka.pdf


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

@atomik a ile mogę wyciągnąć z sianokiszonki i wysłodków, bo nie wiem od ilu litrów dawać ten 1kg paszy treściwej na 2,5l mleka ? Co do tłuszczu to narazie zakupiłem pasze z dossche LACTO PLUS-mieszanka wysokoenergetyczna dla bydła mlecznego i zobaczymy czy wydajność powróciła na wysoki poziom

@ kyllee skład mieszanki treściwej co podałeś może i jest lepszy lecz i droższy, średnio w miesiącu zużywam ok 1,2t śruty + 250kg wysłodków toffi gold + 18 balotów sianokiszonki przy średniej wydajności 16l/ dzień to z wypłaty za wiele nie pozostaje tylko sporo roboty i kupa obornika, no ale tak już jest na gospodarce

to ty chcesz dawac tluszcz chroniony a oszczedasz na podstawowej tresciwej paszy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

Swoje zboże masz?? Szkoda ze nie masz analizy qq bo na 25L to przy bd QQ nie trzeba go dawać

 

Nie mam swojego zboża.Tylko to co napisałem mam a reszta z zakupu.Orientuje sie ktos ile system zadawania sruty w hali udojowej kosztuje?Kyllee mógłbyś sąsiada zapytać ile dał za swoj system i jak to dokładnie u niego wygląda i działa??

Edytowano przez DanielFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@ atomik jak już wcześniej pisałem to sianokiszonki ma różne, zależy od łąki i tak łąka siana w 2011roku to sianokiszonka jest dobra bo od razu widać różnice w mleku, a inne siane ok 8-10 lat temu lub II pokos to od razu mleka mniej

@kyllee a ile proponujesz dawać śruty wg Twojego składu, w tej chwili tym najlepszym daję ok 8-9kg śruty na 2 odpasy to nie jest zbyt dóżo, a nie chce aby krowy złapały kwasice.

A tak na poważnie po zastosowaniu Twojej mieszanki śruty ile mogę spodziewać się wzrostu mleka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

nie wiem jakie masz te sianokiszonki

ale jak pisales ze idzie ci 1,2 t paszy tresciwej na miesiac na 10 szt to po 4 khg wychodzi na sztuke i te 250 wyslodki tofi to tez nie caly kg

chcac zrobic ok 22-25 l trzeba by bylo dac tej paszy ktora podalem ok 8 kg sianokiszonki do oporu i 3 kg wyslodki

wiec siej w tym roku kukurydze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

a ja mam pytanie odnośnie koncentratów białkowych z wipaszu, czy ktoś je stosuje?

oprócz kiszonek daję krowom pełnoporcjówkę, mocznik i mocznik dalej w mleku mam 120. Który byłby lepszy koncentrat?

AMINOPASS

 

Białko sojowe chronione w 80% przed rozkładem w żwaczu. Gwarantuje uzyskiwanie wysokich wydajności mlecznych oraz wysoki poziom białka w mleku, dzięki 90% strawności jelitowej.

AMINOPASS B.O. 142 JPM 1,1 JPŻ 1,1 NEL MJ 7,8 BTJN g 360 BTJE g 325 BTJP g 335 WŁÓKNO % 3

 

WIMILK K2

 

Koncentrat zawierający 38% białka ogólnego, charakteryzujący się wysokim poziomem białka jelitowego dzięki zastosowaniu chronionego białka sojowego przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowego bilansu azotu w żwaczu. Zalecany do sporządzania własnych mieszanek uzupełniających lub do bilansowania miksów z wozów paszowych. Zalecany udział w mieszankach od 20% do 35% w zależności od jakości sianokiszonek.

Wimilk K2 B.O. 38 JPM 0,87 JPŻ 0,84 NEL MJ 6,19 BTJN g 266 BTJE g 180 BTJP g 141 WŁÓKNO % 10

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mam swojego zboża.Tylko to co napisałem mam a reszta z zakupu.Orientuje sie ktos ile system zadawania sruty w hali udojowej kosztuje?Kyllee mógłbyś sąsiada zapytać ile dał za swoj system i jak to dokładnie u niego wygląda i działa??

Szkoda ci 50zł na analize paszy a stacje paszowe chcesz zakładać jak bierzesz tresciwą to za darmo powinni ci zrobić. Z tego co wiem ten system polega na plastikowych wiaderkach w hali i to jest tylko zacheta dla krów zeby na hale wchodziły bo zasiedlił niedawno nową obore.

 

Dawka na 25L

25 kg-30 kg kukurydza

15-20 kg sianokiszonka

1-2kg wysłodki suche melasowane

1,5 kg sruta słonecznikowa badz rzepakowa

1 kg soi

100 g kredy

100-200 witaminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a ja mam pytanie odnośnie koncentratów białkowych z wipaszu, czy ktoś je stosuje?

oprócz kiszonek daję krowom pełnoporcjówkę, mocznik i mocznik dalej w mleku mam 120. Który byłby lepszy koncentrat?

AMINOPASS

 

Białko sojowe chronione w 80% przed rozkładem w żwaczu. Gwarantuje uzyskiwanie wysokich wydajności mlecznych oraz wysoki poziom białka w mleku, dzięki 90% strawności jelitowej.

AMINOPASS B.O. 142 JPM 1,1 JPŻ 1,1 NEL MJ 7,8 BTJN g 360 BTJE g 325 BTJP g 335 WŁÓKNO % 3

 

WIMILK K2

 

Koncentrat zawierający 38% białka ogólnego, charakteryzujący się wysokim poziomem białka jelitowego dzięki zastosowaniu chronionego białka sojowego przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowego bilansu azotu w żwaczu. Zalecany do sporządzania własnych mieszanek uzupełniających lub do bilansowania miksów z wozów paszowych. Zalecany udział w mieszankach od 20% do 35% w zależności od jakości sianokiszonek.

Wimilk K2 B.O. 38 JPM 0,87 JPŻ 0,84 NEL MJ 6,19 BTJN g 266 BTJE g 180 BTJP g 141 WŁÓKNO % 10

ja bym zrobił paszę 20 % B.O. z koncentratu 38% a wydajniejszym krowom, a tym na początku laktacji 0-100/120 dni białko chronione. z własnej perspektywy mogę powiedzieć że mocznik w mleku bardziej poprawił się po dodaniu 1 kg rzepakowej na łeb do koryta niż po 70 g mocznika. ot tyle w temacie


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

dzięki wielkie za odpowiedz... a porównując wimilk k2 czy aminopass to który według Was jest lepszy? Aminopass ma 4 razy tyle B.O. co wimilk... Czyli jeśli chce zwiększyć mocznik poprzez zwiększenie białka to ten aminopass jest lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rado81    1

Witam, proszę o pomoc w ułożeniu dawki dla 20 krow

 

średnio w mleku tł 4,5

mocznik 80

białko 3.2

obecnie krowy dostaja siano, sinokiszonka, kiszonka z kukurydzy 20 kg , owies z jeczmieniem 1.5 kg, witaminy 100 g, od niedawna testuje mocznik 30 g

 

 

dodam ze mam problemy z zacieleniem ( brak ruji, powtorki x 3) dochodza komorki somatyczne, roczna srednia wydajnosc 5000 tys l,

 

 

wiekszosc krow jest cielnych 1-5 miesiecy

 

planuje zakup sruty sojowa , rzepakowa i pelnoporcjowka, narazie zaczne podawac po 0.5 kg do 1 kg bo wiecej chyba nie ma sensu, dla krow ktore za 2-5 mieisace beda zasuszone.

 

1 krowie na pewno grozi ketoza (rok temu bylo to samo) obecnie jest zasuszona , 2 tygodnie przed wycieleniem planuje podawac co pisalem wyżej czy juz mozna zaczac plus cos od ketozy czy to wystarczy ?

Edytowano przez rado81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dzięki wielkie za odpowiedz... a porównując wimilk k2 czy aminopass to który według Was jest lepszy? Aminopass ma 4 razy tyle B.O. co wimilk... Czyli jeśli chce zwiększyć mocznik poprzez zwiększenie białka to ten aminopass jest lepszy?

lepszy jest ten co daje lepsze efekty przy porównywalnych nakładach finansowych, co z tego że będzie lepsze białko chronione w cenie 100 zł jak może na zwykłej soi i rzepakowej bez obróbki cieplnej takie same efekty otrzymasz przy nakładzie 80 zł.

@rado leży u Ciebie okres od zasuszenia do pierwszej fazy laktacji. przeczytaj o tym ostatnie 4 karty tego tematu jest dużo pisane min. kylle pisał ja i inni


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Witam Jakie stosujecie dodatki buforujące dla krów mlecznych,które są niedrogie w stosowaniu i daja dobre efekty. Farmpak sc dobre drożdze ale drogie Bio-bufor tańszy ale czy skuteczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

to kup sobie w tych pieniądzach wodorowęglan sodu 0,4 zł +/- na łeb 200 g cena wora 25 kg około 50-52 zł. farmpak ja kupuje w mleczarni po 59 zł wychodzi poniżej 0,4 zł na łeb i ich nie zmienię począwszy od pobierania bo dobry efekt.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

niezłą masz cene za farmpaka u nas jak był dostępny to był po 80, teraz mają jakiej innej firmy podobno tn sam szczep ale zapach zupełnie inny. Wodorowęgan jest na krótką mete, Lidermix bio+bufor po 100 za 25kg zapachowo podobny do farmpak, a pytam bardziej o efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Może troche nie w temacie a moze i tak,

Od czego mogą być w mleku w antybiogramie ( PAŁECZKI G-) czym to moze byc spowodowane ze krowa na to zachorowała ??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

mi za farmpac powiedzieli 80 zł przy zakupie 10 workow wiec podziekowalem uzywam od miesoaca farmcell sc i jestem zadowolony koszt u mnie farmcela 75 zl za 10 kg a jesli chodzi o bufor to daje tez od miesiaca z soymaxu i narazie chyba nie przejde na kwasny weglan na tym ladnie sie doja i trzymaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

A co sądzicie o tych drożdżach z sano?kristal hefe?bo akurat mieli na składzie je z tych wymienianych na forum i jakies topmlek oraz deheusa to wziąłem sano.Cena 53zł za 10kg to chyba dobra cena?czy one daja podobne efekty co farmpak farmcell???bo te sa sporo droższe jak widzę.A i czytałem ze tych z sano krowy nie chca jesć a u mnie chętnie je ogarniają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

jak jedza i masz dobra cene to dawaj je u mnie np sano kristal hefe kosztowaly ok 140zl jaak bym mial w takiej cenie jak ty to bral bym sano zawsze totaniej a jadly dobrze i dzialanie bylo w miare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj