Polecane posty

Gość   
Gość

Głupty gadasz somatyka obniża laktoze i jesli masz wysoka somatyke wtedy masz niska laktoze a nie na odwrót. laktoza świadczy o kondycji krów i ich umięśnieniu. Zawsze znajdą sie krowy z niższa laktozą ale najlepiej jesli jest powyzej 4.9 chyba górnej granicy nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

1) było ok w 1 próbie ale idzie w kierunku kwasicy, mocniej wysoki ale moze przy pojedynczych próbach być ok

2) mało energii

3) idzie w kierunku ketozy spada energia w kolejnej próbie

4) początek w miarę ok nast spada energia i idzie W ketoze

5) mało energii

Ogólnie to jak wchodzą w laktacje to wahania są spore, zależy czy to pierwsze dwie próby w laktacji są czy np w 100 i 130 dniu poza tym to mi to słabo wyświetla te wyniki i zlewaja sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Głupty gadasz somatyka obniża laktoze i jesli masz wysoka somatyke wtedy masz niska laktoze a nie na odwrót. laktoza świadczy o kondycji krów i ich umięśnieniu. Zawsze znajdą sie krowy z niższa laktozą ale najlepiej jesli jest powyzej 4.9 chyba górnej granicy nie ma

 

W takim razie SANO kłamie, a ja rozpowszechniam nieprawdę.

 

http://www.sano.pl/Porady-i-wskaz%C3%B3wki-w-%C5%BCywieniu-kr%C3%B3w-mlecznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Napisałem, że " nie" jest za mała, czyli po naszemu, że jest wysoka. Prawidłowy poziom to bodajże 4,5 - 4,9 wg literatury. Poziom powyżej 5 może wskazywać na infekcje np. wymion.

Faktycznie źle przeczytałem, ale jakoś u swoich krów nie zauważyłem żadnego związku laktozy z somatykami i z umięśnieniem i kondycją też, zauważyłem tylko że w miare równo się utrzymuje przy każdej krowie przez całą laktacje, a ostatnio mi pierwiastka przychudła i ketoza łapnęła to ma 5% laktozy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

są to wyniki ze Stycznia mniej więcej te sztuki były 10 - 20 dni od wycielenia a drugi Luty i teraz są 40- 50 dni. Dzienna dawka na 1 sztukę:kukurydza 20- 25 kg ,wysłodki melasowane 2,5 kg, soja 2 kg - treściwa własna 4kg (pszenżyto- 20% ;śruta rzepakowa- 32%; UNIVIT KROWA EXTRA- 5%; kromilk 18 -43% ); - UNIsac żywe drożdże 40 g. - sianokiszonka do woli (ale z mojej obserwacji jedzą za mało). A więc co tu zmienić, żeby polepszyć ?

Edytowano przez Fabian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

to dawka nie jest biedna, pewnie tej kiszonki z trawy malo jedza, co? moze jakas za sucha jest, albo 3 trawe, wez jakiegos doradce, jak bierzesz witaminy z nutreny to moze byc i niech pooglada, wiesz tak ciezko doradzac komus na odleglosc i mozna czasami glupot nawypisywac. u nas kiedys jak sie dawalo bele bez wozu to tez czasami bylo pol beli po nocy do zgarniecia bo nieruszone prawie

Edytowano przez savas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

Te witaminy nie są z Nutreny tylko z Unipaszu, próbowałem już z doradcami np. z pfhbipm był dwa razy nie powiem że nie pomógł, dużo podpowiedział, ale jest z nimi jeden problem nie mają czasu i strasznie ciężko ich zaprosić do siebie, a tu trzeba być w porę, a druga sprawa to kasa 10zł od sztuki a to się trochę nazbiera. Jeśli chodzi o żywieniowców z firm to jakoś mi z nimi nie po drodze, wciskają swoje produkty i do puki nie zamawiasz to jeszcze kilka razy się zjawi a potem to jak przestaniesz zamawiać:) . Jeśli chodzi o paszowóz to też mam taką nadzieję że coś pomoże, bo mam już zamówiony i na dniach będzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dla mnie zbyt mało kukurydzy idzie ewidentnie, w takiej fazie laktacji krowa powinna zeżreć 30-35 kg kukurydzy. mocznik masz zbyt wysoki trochę i krowy dokładają jeszcze energii której jest i tak zbyt mało na rozkład amoniaku a to niepotrzebnie obciąża wątrobę, która pracuje na 120 % w tej fazie laktacji i przy takim żywieniu bialka. Nie wiem ale ja np. spróbowałbym dawać tłuszcz chroniony jak nie masz kiszonki z kukurydzy albo np. dodac kilogram mielonego ziarna kukurydzy na łeb dziennie lub jęczmień, który ze zbóżma najwięcej energii. to powinno poprawić nieco bilans. Wóz napewno poprawi z czasem sytuację bo krowy nie będą segregować paszy tylko musi być solidnie wymieszany i problemy z ketozą zwłaszcza tą subkliniczną powinny się ograniczyć. Zasze znajdą się podatniejsze sztuki no ale TMR ma tę przewagę na tradycyjnym żywieniem z rączki/taczki. Żywieniowiec jest niepotrzebny poeksperymentuj sam jeszcze. Jaką masz metodę z kontroli ? bo jak 1 dój naprzemiennie rano wieczór to na te wyniki też poprawke na wiatr trzeba wziąć. A krowy nie są trochę otłuszczone na zasuszeniu ? nie masz problemów z rozrodem ?

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

rozród to kolejny temat rzeka, mam problemy i to staraszne , staram się nie zatuczać. ocena to jeden dój na przemian, niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiem to od pewnej osoby ktora jeszcze nie opublikowała swoich badań ale pewnie w tym roku badz za rok bedzie sopro o tym w prasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

rozród to kolejny temat rzeka, mam problemy i to staraszne , staram się nie zatuczać. ocena to jeden dój na przemian, niestety

 

moim skromnym zdaniem nie patrzac na twoje krowy masz taki problem

brak Energi na start stad problemy z ketoza pozniej z rozrodem nie masz rui ,niskie bialko , pozno zacielasz masz laktacje ponad 450 dni? pozniej ci sie zatuczaja zasuszasz na dlugo

kolejna laktacje wchodza z ujemnym bilansem i kolo sie zamyka brak energi ketoza problem z rozrodem niskie bialko swiadczy o braku energii

kup glikol albo gliceryne i tluszcz chroniony tak jak ktos tutaj powiedzial i tym na strt w laktacje dorzuc a te zasuszone na same siano a 2 tyg przed wycieleneim normalne zarcie im zacznij dawac w zaczynajac od minimalnych dawek

 

 

a co do laktozy kargo ma racje juz niebawem bedzie o tym glosno

ma duzy wplyw i jest wyznacznikiem na komorkami somatyczne jak popatrzycie uwaznie sprawnym okiem to wychwycicie powiazanie miedzy iloscia laktozy a kom somatycznymi i zrowiem krow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no przecież oczywistym jest że laktoza jest jednym z podstawowych białek w mleku, po to jest takie parcie na szkło i komórki somatyczne ponieważ ich wysoki stan jest skorelowany ze zmiana struktury białek. te z kolei mają wpływ na pogorszenie parametrów do produkcji serów. I ot drugie koło się zamknęło na tej karcie tego tematu :P miałem napisać to samo co @kylle. A tak od siebie dopłać te 1 zl od krowy i weź metodę wszytskie udoje, wtedy będziesz mial bardziej wiarygodne dane bo akurat z jednego udoju mocznik może się różnić o tyle, że nawet sie nie spodziewasz.

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Z moich wyników mocznik wychodzi tak: rano 150-170, wieczorem 300-350...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

też masz naprzemiennie ? wahania do 300 jeszcze groźne nie są bo takie stężenie jest np. przy żywieniu bez TMR po podaniu np. kili kg paszy treściwej. a najniższe w godzinach porannych


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huberto88    0

panowie co podac krowom na zwiekszenie mocznika w mleku bo chyba jest za niski? obecnie wynosi 107, bialko 3,4 tluszcz 4,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

Tłuszcz chroniony czyli co ? I tu nie chodzi o definicje tylko jakie preparaty, gdzie to kupić ? Jakąś nazwę produktu ?

Edytowano przez Fabian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

@Fabian kup Schaumann Energy. To jest tłuszcz chroniony w 1kg zawiera 18,5MJ energii. Koszt około 5zł netto za kg. Dawkowanie 500g na sztukę.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

panowie co podac krowom na zwiekszenie mocznika w mleku bo chyba jest za niski? obecnie wynosi 107, bialko 3,4 tluszcz 4,5

Twoje krówki chcą białka :) Soja, mocznik syntetyczny, śruta rzepakowa. A mocznik z jakiego udoju?

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@Fabian kup Schaumann Energy. To jest tłuszcz chroniony w 1kg zawiera 18,5MJ energii. Koszt około 5zł netto za kg. Dawkowanie 500g na sztukę.

jesli chodzi o tłuszcze chronione warto zwrócić uwage na strukturę tłuszczy bo ta ma wpływ na pobranie i na dostępność energi w nich zawartych. Co do schaumanna mogę spokojnie polecić, podobnie de heus bestermine energy oraz bergafat t300. nie polecam stanowczo magnapacku i magnalacu ponieważ śmierdzi mydłem i krowy tego nie chcą kompletnie jeść + struktura tłuszcz jest niekorzystna mimo że mają bardzo dużo energii bo np Magnapack ma 33 MJ NEL. do tłuszczu należy dodać kwasny węglan sodu i/lub drożdże żywe bo inaczej można zakwasić żwacz.

 

@huberto dodaj każdej krowie do koryta 1 kg śruty rzepakowej w dwóch odpasach po 0,5 kg najlepiej na kukurydzę. mimo że jest gorzka bardzo chętnie zjadają i bardzo szybko podnosi białko bo to jest białko żwaczowe

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no ok ale to jest mocznik zbiorczy dlatego jedna może mieć poniżej 100 a druga 250. Mocznik ogólny to tak jakbyś zaniósł próbkę badania krwi od całej rodziny i zrobil z tego morfologię :)1 kg rzepaku może być mało ale przetestuj na swoich krowach


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

@atomik do firmy schaumann mam zaufanie i mogę polecać produkty bo są na prawdę dobre. Wszyscy krzyczą ze drogie, a ja powiem, że warte swojej ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

sam stosuję premiksy więc mnie nie musisz namawiać a pytam jaka jest cena dokładnie brutto tego tłuszczu, jak go pobierają i jaki ma zapach ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no przecież oczywistym jest że laktoza jest jednym z podstawowych białek w mleku, po to jest takie parcie na szkło i komórki somatyczne ponieważ ich wysoki stan jest skorelowany ze zmiana struktury białek. te z kolei mają wpływ na pogorszenie parametrów do produkcji serów. I ot drugie koło się zamknęło na tej karcie tego tematu :P miałem napisać to samo co @kylle. A tak od siebie dopłać te 1 zl od krowy i weź metodę wszytskie udoje, wtedy będziesz mial bardziej wiarygodne dane bo akurat z jednego udoju mocznik może się różnić o tyle, że nawet sie nie spodziewasz.

 

 

 

od kiedy laktoza jest białkiem?? doktorku :D błahaha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj