Polecane posty

Balzak    6

Kolego Devon skąd jesteś z jakiego miejsca polski, jesli bedziesz zainteresowany doradztwem w gospodarstwie to odezwij sie do mnie to zrobi sie pórbki pasz objetościowych i treściwych i wtedy bedzie można coś na podstawie tego wyliczyć


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

to już mu stwierdziłem wyżej bez tabulogramów. w pierwszej fazie masz niedobór energi jak i białka, a powyżej 100 dnia sporu brak białka. Jeżeli podajesz kwasny węglan choć nie za dużo te 100 g to proponuję robić wlewki enerhetyczne przed porodem minimum tydzień i 3-4 tygidnie po oparte na glikolu i do tego na każdą sztukę tłuszcz chroniony możesz dodać tylko trzeba go zrównoważyc białkiem np. 300 g tłuszczu i chociaż 0,5 kg sojowej. co do zwiększania ogólnie białka kargo już wyjaśnił. brak rui wiąże się z powstawanie cyst na jajnikach i w koło się zamyka


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w pierwszej grupie są 3 krzyzówki z jerseyem więc wynik taki:

1-40: ilość mleka 32l

tłuszcz 5.22

białko 3.35

tł/biał 1,56

mocznik poniżej 100

w tej drugiej grupie 7 hf są i jeden sm

41-100: ilość mleka 38.6l

 

tłuszcz 4,2

białko 3.15

tł/biał 1,33

mocznik poniżej 100

a dalszych grup brak bo jestem od 2 miesięcy na ocenie a na tej głównej ocenie są tylko sztuki które są badane od początku laktacji lub w tył nie dalej niż miesiąc.

średnie parametry dla stada to tłuszczu 4.5 i białka 3.3-te wyniki przychodzą z mleczarni,brane w próbach na somat i bakterie. stado nie wielkie bo teraz dojone poniżej 30 sztuk a wszystkich z zasuszonymi jest 35 tyle ze te problemy z zacieleniami jak piasłem powyżej. jeżeli chodzi o ibr i bvb to brak danych bo dopiero w tym miesiącu weterynarz będzie robił badania. tak jak pisałem chodzi tu mi jedynie o pokazanie problemu, znalezienie przyczyny (tak jak koledzy wyżej pisali brak białka) oraz zapobieganie temu problemowi w jak najlepszy racjonalnie i ekonomicznie sposób. czyli dodatek śrut lub mocznika na jakich zasadach i proporcjach by to się negatywnie nie odbiło na sztukach.

Nie rozumiem kolego po ci ci jakies porady jak tyle ci krowy doją i to przy takim zywiemiu (co jest fizycznie niemozliwe ale skoro tak twierdzisz niech tak bedzie) Tu człowiek tyle kasy wydaje na pasze i jeszcze nigdy nie miałem tyle co ty w grupie 41-100. Wydajnośc masz napewno ponad 9tys.

Co tych wlewek to nie jstzem tego zwolennikiem można krowe przylać i du.. moze byc z tego wiecej szkody jak pozytku. Wystarczy odpowiednie żywienie i utrzymanie krowy w odpowiedniej kondycji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kargo jak masz TMR to jesteś level wyżej i nie masz takich problemów z chorobami metabolicznymi ale jedna na 10 sztuk potrzebuje wlewek no chyba że ktoś ma idealne pasze ale ideałó nie ma. Kwestia tego ile kto tego wali czy 250 g czy 700 g. co do kolegi z tą wydajnością z pustego i Salomon nie naleje i te wyniki żywiena albo żywisz na ok i piszesz że krowa dostaje 25 kg kukurydzy a dostaje ponad 30 i treściwej nie 8 kg tylko 12 to co innego ale z tej dawki co podaleś to ja też chce takie krowy :)


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mieszanka zborowa(owies,jęczmień kukurydza,przenżyto) 4-8kg na sztukę dziennie w dwóch odpasach w zależności od zasług - raczej ciezko cos takiego nazwac tresciwą.

Fakt TMR ułatwia zycie ale dla zasuszonych nie mieszam oddzielnie przez pierwszy tydzien daje siano albo sianokiszoke pózniej TMR na 25l od pierwszej grupy około 15 kg i sianokiszonka opór 3tygodnie przed wycieleniem TMR na 40l z drugiej grupy zaczynam od 15kg az do 40kg w ostatnin tygodniu o ile krowa pobierze ale przewaznie daja rade i sianokiszonka do oporu + mieszanka mineralna dla zasuszonych. Od kiedy tak żywie nie miałem zadengo odwapnienia ketozy czy trawienca zdażają sie obrzeki wymienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Jeżeli Devon daje naprawdę 25kg kukurydzy w kiszonce swoim krowom to raczej bym nie mówił że jego krowy mają za mało energii po wycieleniu, i jeszcze kazał mu wlewki robić energetyczne. Białka!!!!! i to dużo, mu potrzeba, 0,5 kg sojowej to troche za mało chyba że ponad 1 kg rzepakowej dorzuci, i to podejrzewam bedzie mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

niech jakies anlizy pokaze wtedy sie okaze ile jego qq ma skrobi i ile energii wteyd bedzie mozna cos powiedziec jak zeczywiscie leja mu 0k40+ to 25 kg to za malo . chyba ze ma qq 6,9 MJ albo mocniejsza bialka tez brakuje zwaczowego ,mocznik slaby .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Stosunek to nie wszystko :P A tak serio to naprawde tak jest, bo trzeba patrzec na wszystko na raz a nie tylko brac to pod uwage, jak daje tyle kuku to niemożliwe żeby był niedobór energii, raczej jakby miał parametry 4,5 i 2,9 to już bardziej by było za niedoborem energii, a nie jak ponad 3 białko, no i kolejna kwestia tylko troche w drugą stronę - jak obliczysz stosunek tł/bi przy krowie która ma parametry mleka w laktacji tł 3,6 białko 3,3, bo jest coraz więcej takich krów co coraz mniej tł dają bo w ta strone genetyka idzie i tł się nie uważa teraz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiekk    7

przecież otrzymujesz wyniki z pfhbipm i tam masz stosuniki i z tego łatwo zauważyć. Nie mówie tu tylko o braku energii, ale ty mówiłeś że nie może to być niedobór energi, więc ci mówie że tego też jest niedobór u krów devona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

wiec jak patzrymy na wszystko to mocznik ma niski ale bialko wyskokie wiec na macice negatywnie nie powinno to ddzialywac a ma problemy z rozrodem dla mnie ewidentnie braki energetyczne od 1 - 40 dnia moze nie pobieraja tyle pszy a ciagna z siebie masz krowy po wycieleniu w jakiej kondycji?? zapasione? i pozniej odbija sie cicha ruja albo brakiem takie jest moje skromne zdanie na ten temat

 

moze niech on napisze jak to uui niego wyglada czy one pokazuja ruje i nie zalapuja czy sa regularne i w ile dni po wycieleniu próbuje je zacielac a moze wina wcale nie lezy w zywieniu a np w bvd ibr? niech napisze wiecej szczegolow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Chłopak sie zapytał co ma zmienić tak na początek, to mu mówię że dać białka i to dużo a nie energii bo ją daje, o to mi głównie chodziło, wyrówna białko do energii, parametry u się zmienią, to bedzie mógł już tam sobie minimalne korekty dalej robic. Zapamieta że ma dodac energii i białka to kiedy on te krowy unormuje jak doda jeszcze energii a do białka 3 tyg krowy bedzie przyzwyczajał :P tylko tyle chciałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kolego stolarz oprócz białka w okresie około wycieleniowym ewidentnie brakuje energi stąd że nie każda krowa pobierze energię w ciągu tygodnia czasu na produkcję 40 litrów i więcej a to jest moment krytyczny,ok z wlewk chodziło mi bardziej o preparat na bazie glikolu żeby odciążyć wątrobę co nie ulega wątpliwości że bialka tez jest malo świadczy o tym mocznik. Każda krowa jest indywidum swego rodzaju i mam takie sztuki że dają b grubo ponad 4% i tłuszcz blisko 5% a sa takie co dają 3,6 b i 3,9 tł i tu się zgodze ale w dalszej fazie laktacji, krowa w pierwszym miesiącu daje najwartościowsze mleko które systamtycznie spada parametrami do 3-4 miesiąca po wycielniu i tu jezeli kolega ma wyniki z kontroli to tak jak napisałem te pierwsze 3-4 tygodnie trzeba upakować jak najwięcej i białka i energii bo krowa 100% nie pobeira tego co może. Chyba że masz idealne krowy sikają Ci mlekiem i nie wiesz co to jest powtorna inseminacja. Problem z zacieleniem u @devon jets klasyczny przykładem długu eneregtycznego i zaburzeń hormolanych spowodowanych złym metabolizmem i rekacją właściciela


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Koledzy ocieliła mi się mięsna Jałówka i siary miała 7,5Litra na jeden dój a teraz daje rano 6l a wieczorem 5.Co jej dawać szczególnego żeby dała więcej mleka.Dostaje 25kg kukurydzy + sianokiszonke 3kg +śrute 1,5kg Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Atomik zgadzam się z Tobą jak i z przedmówcami. ja na stadzie mam wyrównany stosunek białka do energii i krowom po wyceleniu suplementuje dodatkowo energię, nie robiłbym tego jakbym nie dawał białka, bo zeby wykorzystywac energię muszą mieć białko i odwrotnie. Devon ma niedobór energii ale wynikający z niedoboru białka, no i niedobór białka sam w sobie tez wpływa negatywnie na jajniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

oczywiście że tak :) dlatego tak ważne są aktualne tabulogramy i wartości składu mleka aby na bieżąco reagować


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Dziś miałam okazję na uczelni pobawić się układając dawki dla krów mlecz. w INRATIONIE, dobry program, szkoda że taki drogi bo bym sobie sprezentowła do gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shreku94    0

witam, u mnie wyglada to tak że po rannym udoju krowy dostają kiszonke z kukurydzy ok 10kg i na to śruta zbożowa plus soja,rzepak,witaminy z dolfosu i potem sinokiszonka ok 15 kg i po południu ok 13 dostają znow kiszonke z kukurydzy 15-20kg z śrutą zbożowa,soją i rzepakiem. Wieczorem dostaja słome. Śruty zbożowej na jedna krowe na dzień przypada ok 3kg(owies,jeczmień,żyto z przenżytem), soja 0,4kg,rzepak 0,6kg i witaminy 100-120 gram. Wydajność ok 16-20l. Białko-3,30 Tłuszcz-4.03 mocznik 123. Zastanawiam sie na suchymi wysłodkami toffi aby im po 1kg dawać i może drożdży z farmpacku po 50gram i zwiekszyć dawke soji i rzepaku lecz krowy soje i rzepak dostaja od nie dawna dlatego robie to stopniowo. I moje pytanie co zrobic aby jeszcze podnieść ta wydajność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jak dolozysz soji i rzepaku jeszcze i te drozdze to napewno ci zwieksza mleka bo troche za malotych tresciwych dajesz i dlatego taki niski mocznik no i wydajnoisc taka sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ponawiam pytanie, bo krowy dość żadko śra.. a daję im rano sianokiszonkę jak zjedzą to dostają 3kgśruty (owies, jęczmień, pszenżyto, śruta rzepakowa, kukurydza i witaminy) 1,3kg wysłodków tofii gold melasowanych i 50g drożdzy z Sanoi potem znów sianokiszonka, po południu (ok 15 )sianokiszonka. Po wieczornym doju 3kg śruty i tym co dają ok 25-30l/dzień po 1kg wysłodków i na noc słomę i rochę sianokszonki i zastanawaim się czy na cały dzień 6kg śruty i 2kg wysłodków to nie za dużo, a nie chcę ich zakwasić. Wysłodki daję suche a możę lepiej je moczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@komodo własnie w tym proble, że nie mam kiszonki z kukurydzy i to co napisałem wyżej tj cała dawka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj