Polecane posty

kyllee    14

pytacie dlaczego daje profisan skoro daje protamilk. Przyjechał zywieniowiec i tak mi doradził, poniewież były kiepskie wyniki i podwyższone komórki somatyczne. no i do dnia dzisiejszego nie ma poprawy

co teraz mam zrobić? zamiast protamilku dać i rzepak isoję i profisan czy zmienić firmę na Josere( jaką wy proponujecie)

proszę o szybkie odpisy

moim zdaniem komórki somatyczne masz od pszenżyta za duzo dajesz (moze tak byc ze bylo porazone grzybem ) daj 150 pszenzyta 400 mieszanki i dorzuc 50 kg ziarna kukurydzy zobaczysz ze bedzie dobrze

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

agusia023

Dawniej tez korzystalem z protamilku i profisanu lecz krowy nie doily jak zapewnial doradca ze sano, pozniej sprobowalem nuterene 38% bialka i efekt byl lepszy lecz i koszty sporo wzrosly.

Zdecydowalem sie na rzepak, stosowalem tez slonecznik, teraz zamieniam go stopniowo na soje i moge pwoiedziec ze nie warto kupowac koncentratow i placic za logo na worku.

Ja dorzucilbym ze 100 kg rzepaku i z 50 soji i zmniejszyc 150 kg zboz, i zrezygnowac z protamilku,

 

nie zauwazylem ze az 300 kg protamilku w tej mieszance, czyli zamaist 100 kg rzepaku 200 kg i z 75-100 soji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ile mniejwięcej kosztuje Was wyprodukowanie 1 tony paszy treściwej?

np: 70% zboża

ile kosztuje te 30% paszy w skład której wchodzą inne śruty, witaminy, kreda itp

aby wyprodukować samemu paszę 20 to da się zejść poniżej 1000?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

na dzień dzisiejszy nie da, 20% mnie wyszła w domu 1100 zł


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

trzeba wszystko policzyc prad wlasna prace ciezko zejsc ponizej 1000 ale warto mieszac samemu chociazby dlatego ze wiesz co dajesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

1350 kg gotowej paszy u mnie z mieszalnika wychodzi o składzie 20% białka a na to idzie 250 kg rzepakowej, 125 sojowej, 50 kg łubinu słodkiego wąskolistnego, 20 kg witamin, 15 kg kredy, 50 kg otrąb pszennych, zboże to głównie pszenżyto, w mniejszej części jęczmień ozimy, owies i śladowe ilości pszenicy jarej. do tego do żłoba lażda krowa dostaje dodatkowo drożdże żywe i 100 g witamin schaumann. koszt zboża zalezy jaki masz, rzepakowa 136 zł/100 kg, sojowa 234, lubin 140 na wolnym rynku, kreda 8 zł chyba 30 kg nie pamiętam, witaminy 30 kg to 136 zł, otreby 60 zł. Z tego ma wyjść 20 % białka. Jak dajesz dorżdże to dolicz 5o g na sztukę - 10kg 70 zł. Dochodzi praca własna godzinę lekko trzeba przeznaczyć + prąd mieszalnik pracuje załóżmy 1,5 x2,2 kW czyli 3,3 kWh x ~1 zł = 3,3zł, do tego śrutownik 5,5 kW prosta rachuba energia elektryczna to koszt 10 zł. O amortyzacji sprzętu nie pisze bo np. raz na sezon reflowanie waalców to spory koszt. A co się nadźwigasz to Twoje :) zakładjąc cenę zboża 850 zł za tonę wychodzi około 1150 zł tona + robota Twoja. Nie chcę strzelać z głowy ale z tego wychodziło chyba 2,3 l mleka z 1 kg takiej paszy

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

Witam pomóżcie mi ułożyć dawke żywieniową daje

24kg kiszonki z kukurydzy

11 kg ziemniaków

2.5 kg śruty (skład śruty na 300 kg srutu jest 100 żyta 100 mieszanki jarej przewaga owsa 50 łubinu z owsem i 50 jęczmienia)

60 g Bio-Bufor z trouw nutrition

słoma ile chcą

siano

podane ilości są na 1 krowę na dzień

Czego w tej dawce brakuje ponieważ wydajność jest słaba z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10

Te ziemniaki mi nie za bardzo pasują, kiedyś też dawałem ale po za skrobią to chyba niczego pożytecznego nie mają. Trzeba także zastanowić się nad ich stanem, czy nie są jakieś podgnite, z korzeniami lub zielone bo takich nie powinno się dawać krowom. Co wiecej, może by tak zrobić trochę sianokiszonki i spróbować powoli wprowadzać ją do żywienia. Tak samo trochę śruty rzepakowej myślę, że by pomogło. Więcej raczej Ci nie podpowiem bo jescze za małe doświadczenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Ile płacicie za Josera MultiBufferPlant? Używa ktoś Dolfosu Dolbuf Pro?

 


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@atomik, czy po stosowaniu łubinu słodkiego zauważyłeś jakieś zmiany w wydajności, bo planuję zasiać w tym roku dla swoich krów. Ile kosztuje reflowanie walców i gdzie można je zrobić bo muszę też zrobić.

Stosował ktoś drożdze kristall Heffe z Sano i czy będzie wrost wydajnośći bo koszt spory ok 140zł/25kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

@kadman żyto i ziemniaki dla krów mlecznych to nie bardzo. Słomę wywal od razu, bo tylko się zapychają, a masz siano i bufor to struktura dawki jest ok. Podaj jakie masz białko, tłuszcz i mocznik w mleku. Na pewno śruta rzepakowa będzie potrzebna. Jęczmień, owies i łubin- b .dobre pasze.

 

@marcin2057 drożdże kup z blattina albo josery, taka sama jakość, a o wiele tańsze niż sano. Nie powiedziane, że wzrośnie wydajność zależy jak z energią i białkiem u Ciebie w dawce, ale na pewno lepsze trawienie włókna i ziaren kukurydzy, lepsza zdrowotność, mikroflora żwacza, pH, nie będą się zakwaszały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no ja moge polecic Farmpak sc ale one wyjda jeszcze drozej ale efekt jest widoczny najpierw w korycie pozniej w basenie i z tego co wiem nie tylko u mnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Komodo to moje krowy są chyba jakieś "inne". Jak pisałem wcześniej kupiłem i podaję ten Farmpak w ilości 50g od czwartku i jak na razie nie widzę zmian. Może to za szybko na efekty, lub też dostają już wszystko czego potrzebują, bo oprócz tego jedzą drożdże z dolfosu ok 80g przy zalecanych 50g.

@Kristaps ja stosuję sporo produktów z Dolfosu, min. wspomniany DolBu***o. Nieco różni się składem od DolBuf i zawiera drożdże paszowe. Produkty oparte na wyciągach z alg więc mają dłuższe działanie niż wodorowęglan sodu, który też jest w składzie.

@Kadman sypiesz nieco oszczędnie ten bufor. Dawka dla krów to 100g/szt. Nie pamiętam info z worka, ale pewnie przy wysokich wydajnościach można dać i 150g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@atomik, czy po stosowaniu łubinu słodkiego zauważyłeś jakieś zmiany w wydajności, bo planuję zasiać w tym roku dla swoich krów. Ile kosztuje reflowanie walców i gdzie można je zrobić bo muszę też zrobić.

Stosował ktoś drożdze kristall Heffe z Sano i czy będzie wrost wydajnośći bo koszt spory ok 140zł/25kg.

dawka 50 kg na 1350 kg gotowej paszy to takie bardziej urozmaicenie. łubin ma dużo białka ulegającemu rozkładowi w żwaczu w dużych ilościach nie jest zalecany i co najwazniejsze musi być odmiana niskoalkaidowa bo inaczej potrujesz krowy. ja zdaje stary walec a biorę nowy za dopłatą ostatnio bo po reflowaniu trzeba zmienać koła bo jest inne przełożenie wtedy. ja uważam że drożdźe warto dawać, zastanawiam się na EMami, stosuje ktoś z was ?jak wrazenia ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@Tomas to skoro podajesz juz wieksza dawke z dolfosu to po co dajesz farmpak dodatkowo nie wiesz ze i kotka mozna zaglaskac i jeszcze w tym jakims buforze drozdze paszowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

flora bekteryjna tez musi dostac troche czasu zeby sie przystosowac i namnozyc wiec trzeba poczekac z drugiej strony lepiej czasami dac mniej niz przesadzic zwlaszcza w drozdzach komodo ma racje,moze wymieszaj te drozdze 50 /50 i ta miksture daj 100 g na dzien jak drozdze maja inne szczepy to ma sens a jak takie same to wywalanie pieniedzy a to dosyc droga impreza... jaki masz kal po takiej dawce nie leje sie z nich??

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czy ktoś wie jakie szczepy drożdży są w EMach ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

atomik napisz do jackakombajnisrty z tego co pamietam to on stosuje chyba bo pisał a wracajac do tych zywych drozdzy no to jesli chodzi o paszowe to mozna wiecej nawet i dac ale przy zywych podobno lepiej tych dawek nie przekraczac znacząco ja tez daje troszke wiecej jak te 50g wskazane bo okolo 70 + te co sa jeszcze w premiksie josery takze jest wystarczajaco i mimo ze bardzo chetnie to pobieraja to nie daje bo tak samo i witaminy niedobor jest zły ale nadmiar jeszcze gorszy i podejrzewam ze jesli dostaja juz zwiekszona dawke z dolfosu i paszowe sa w tym buforze to efektu juz nie bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przepraszam zapomniałem się i wprowadziłem was w błąd. W tej chwili drożdże z Dolfosu dostają tylko 40-50g a farmpaka 50g. Do buforowania mam czysty bufor z węglanem i wyciągiem z alg. Ten bufor z drożdżami Dolfosu dostaje lewa strona obory. Może wyjaśnię jeszcze jedno skąd różne produkty. otóż po prawej stronie obory stoją czerwone krowy typu MO i SM a po lewej czarne HF i ich krzyżówki. Kał mają myślę odpowiedni ani za gęsty ani za rzadki. Czasem zrobią rzadziej, ale to po mokrej sianokiszonce z III pokosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

Witam panowie doradcie jak ułożyć dobra dawkę żywieniową krowy dotychczas dostają rano siano potem marchew pastewną z ziemniakami śrutę z własnych zbóż jęczmień owies pszenżyto jakieś 5 kg dziennie witaminy wieczorem siano wodę mają cały czas wydajność beznadziejna 12-15 litrów od szt dziennie rodzice nigdy nie stosowali jakiś pasz więc chciałbym to zmienić zakupiłem śrutę rzepakową, sojową i koncentrat protamik z sano jaką dawkę ułożyć by poprawić wydajność jeśli ktoś by mógł podajcie na 1 tonę ile czego wymieszać co jeszcze dokupić dodam że nie posiadam kiszonki z traw ani kukurydzy wszystko zbierane siano 2-3 pokosy z łąk trwałych w tym roku będę chciał zrobić kiszonkę z kukurydzy troche to pozmieniać zboże posiadam pszenica żyto jęczmień owies pszenżyto łubin gorzki ale to na poplony z góry dziękuję jak mi ktoś odp Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

co do sruty to na poczatek jakas 18 by wystarczyla i 6,6 Mj energi

ja bym zaproponowal

250 jeczmieniu

200 pszenzyta

200 owsa

60 pszenicy

150 sr rzepakowej

100 sojowej

20 kg kredy pastewnej

20 kg witamin

bedzie miala ok 18 % BIALKA I 6,6 MJ ENERGI

 

kolego alemimo wszytso brakuje ci energii .. napisz jakie ilosci tych ziemniakow dajesz i tej marchwi szkoda ze nie masz kiszonki z kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek25    1

panowie pomóżcie mi ułożyc dawke dla krów mam kukurydze sianokiszone 18komplet z wipaszu,

koncentrat38% no i ewentualnie cos trzeba by jeszcze dołożyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

Dzięki no niestety nie mam nigdy się tego nie robiło <kiszonki> w tym roku zrobie troche na próbę rano dostają tak po 5 kg szt ziemniaki marchew do tej pory dawało się jeszcze dynię ale już się skończyła a wogóle dynia ma jakieś właśćiwośći jest sens to siać i dawać? smakować im to smakuje a ten protamik sano ile tego dodać bo już to kupiłem i jak zrobię to mieszankę to ile kg na szt na dzień ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj