Polecane posty

statek    140

a zapomnialem

 

0,5kg slomy na glowke:)

sprawdz czy w wiaderkach nie ma melasy i przelicz za co placisz


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@statek ja dopiero zaczynam się uczyć i nie chce się wymądrzać bo nie mam pojęcia o żywieniu mlecznych ale wydaje mi się że pasza z wozu to trochę dużo jak na 23 l ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

hehe lambo napewno nie za duzo bo pewnie ty dajesz za mało i tak ci sie wydaje to jest przeliczone na ile krowa potrzebuje a ze ludzie daja mniej i czasem doją wiecej to tylko zasługa tego ze krowa daje z siebie co oczywiście na zdrowie jej nie wychodzi ;p Statek chyba sie nie zrozumieliśmy ja sypie do tego wiaderka z worka czysty kwasny weglan hehe akurat wiaderka po lizawce z josery to melasa tam była ale kiedyś ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

porównywałem kilka dawek TMR i z wiedzy krórą mam to mi wychodzi że z dobrej jakości kiszonek krowa da max 20 l mleka do tego dochodzi mocznik, przyjmuje że może on zastąpić 0,5 kg rzepakowej i 3,4kg innych śrut, przyjmując że 1kg=2l to wychodzi trochą więcej i to mi się wydaję że to dużo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Ja bym raczej liczył, ze z kiszonek będzie około 14 litrów i podobnie wychodziło po badaniu paszy zależy jaka proporcja bo daje tez lucerne. Tez jak patrzę po znajomych którzy dają tylko kieszonki i trochę swojego zboża to żaden wiecej niż 16 litrów średniej z obory nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

porównywałem kilka dawek TMR i z wiedzy krórą mam to mi wychodzi że z dobrej jakości kiszonek krowa da max 20 l mleka do tego dochodzi mocznik, przyjmuje że może on zastąpić 0,5 kg rzepakowej i 3,4kg innych śrut, przyjmując że 1kg=2l to wychodzi trochą więcej i to mi się wydaję że to dużo :)

No jakbyś miał qq 35% SM skrobie 35% i strawność powyżej 70% kiszonkę z trawy 18-19% białka i tez wysoką strawność + ten mocznik to 24kg qq + ta trawa 20kg może było by cos około 20 litrów ale to tylko założenia bo mało kto ma takie objętościowe mimo wielkich starań jesli ty takie masz to gratuluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

a powiedzcie mi jedną rzecz, czy podawać kwaśny węglan krowom w okresie zasuszenia, chodzi mi dokładnie o ostatnie 3 tyg. przed porodem kiedy prócz paszy takiej jak w laktacji dodatkowo daje się treściwą?

 

jaki to miałoby wpływ na gospodarkę wapniową u krowy, nie zaszkodziłoby to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

krowa zasuszonym nie podaje bo i w jakim celu skoro nie dostaja duzych porcji tresciwych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

ale jak dajesz im (3tyg przed wyc) tmr od krow to jest ok i nie ma wiekszej roznicy, koszt tez niewielki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

@statek ja dopiero zaczynam się uczyć i nie chce się wymądrzać bo nie mam pojęcia o żywieniu mlecznych ale wydaje mi się że pasza z wozu to trochę dużo jak na 23 l ?

hehe lambo napewno nie za duzo bo pewnie ty dajesz za mało i tak ci sie wydaje to jest przeliczone na ile krowa potrzebuje a ze ludzie daja mniej i czasem doją wiecej to tylko zasługa tego ze krowa daje z siebie co oczywiście na zdrowie jej nie wychodzi ;p Statek chyba sie nie zrozumieliśmy ja sypie do tego wiaderka z worka czysty kwasny weglan hehe akurat wiaderka po lizawce z josery to melasa tam była ale kiedyś ;)

porównywałem kilka dawek TMR i z wiedzy krórą mam to mi wychodzi że z dobrej jakości kiszonek krowa da max 20 l mleka do tego dochodzi mocznik, przyjmuje że może on zastąpić 0,5 kg rzepakowej i 3,4kg innych śrut, przyjmując że 1kg=2l to wychodzi trochą więcej i to mi się wydaję że to dużo :)

 

potwierdzam, tyle osiagnałbym gdybym miał lucerne plus kukurydze. Lucerna w czystym siewie nie bardzo sie udaje stad mam tylko 15% białka.

Z ciekawości wstawiłem 19% to oszczedziłbym na wozie 1,5zł na sztuce/dziennie wiec miesiecznie 1800zł. Od tej pory sieje same wysokobiałkowe trawy:)

 

woz jest jaki jest, niczego nie zmienie w tej chwili bo obciałbym wydajność która zbliża sie powyżej 8600l/sztuka. Teraz gdybym zaczał zmniejszac białko na wozie to za miesiąc miałbym problemy z krowami. Kwasica, ketoza i ogólne disco polo i weterynarza na podworku.

Wole rzucic przed siebie i znalesc za soba niż oszczedzić. W ogólnym rozrachunku i tak wychodze na duzy plus.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak. Zaczne od zasuszenia. Zawsze 60 dni przed wycielem krowa idzie na słomę (głeboka ściołka) tam dostaje sianokiszonkę ze słomą wymieszaną w wozie paszowym prawie do woli, jak jej zabraknie to zje slome ze sciólki. Witaminy TimacAgro Bloki do woli. 21 dni przed wycieleniem przechodzi na porodowke gdzie dostaje to co krowy w laktacji plus tresciwa z reki, ale nie więcej niż tak około 1kg/doba.

W momencie wycielenia przechodzi do ogolnego pomieszczenia z innym krowami. Tam jest tak:

 

24 kg kukurydzy 34sm

21 kg trawy 31sm zaw białka 15%

80gram mocznika (nawoz)

200 gram josera lacto plus extra

80 gram Pansen Pilot Josera drozdze

1,4 kg rzepaku

1kg soja

1kg jeczmienia

100 gram Josera buffor zapobiegający kwasicy

To sa dawki na sztuke

Jest to woz na 23 litry

Koszt wozu to przy obecnych cenach i załozeniu że 1kg trawy i kukurydzy po 0,10zł to 11,22zł na sztuke/doba

 

 

Czy Ty dobrze to policzyłeś? Bo jak na 23l to dosyć drogo Cie wychodzi koszt TMR na sztuke. Może sie myle i pytam z ciekawości bo ja u siebie mam wóz na 30l i koszt nizszy od Twojego. Chyba że wliczałeś też paliwo a nie samą pasze?

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

podejrzewam ze policzyl wszystko tylko wedlug mnie koszt 1kg pasz objetosciowych jest nizszy i stad moga sie brac roznice bo jednak niemozliwe zeby na 30l wyszedl taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja przyjąłem ten sam koszt co napisał statek tj. 0.10zł/kg. W tej rozpisce nic nie wspomniał o kosztach paliwa więc nie wiem jak to rozumieć. ja liczyłem tylko wszystkie pasze. Ale nawet po dodaniu kosztu paliwa pasza na 30l kosztuje mnie prawie tyle samo co jego na 23. Z tym że ja mam może lepszą kiszonke z traw, bo tam było 15% a u mnie ok.17% i przez to idzie mi mniej dodatków białkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ja przyjąłem ten sam koszt co napisał statek tj. 0.10zł/kg. W tej rozpisce nic nie wspomniał o kosztach paliwa więc nie wiem jak to rozumieć. ja liczyłem tylko wszystkie pasze. Ale nawet po dodaniu kosztu paliwa pasza na 30l kosztuje mnie prawie tyle samo co jego na 23. Z tym że ja mam może lepszą kiszonke z traw, bo tam było 15% a u mnie ok.17% i przez to idzie mi mniej dodatków białkowych.

 

to napisz co i w jakich ilosciach dajesz i wtedy porownamy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawka zbilansowana 12.12.2012

 

Kukurydza 30kg

trawa 10kg

Śruta rzepakowa 0,5kg

Koncentrat białka roślinnego 0,7kg

Młóto browarniane 9kg

Farmpak SC 50gram

TMR Karoten Profi 100gram

Probiotyk 125gram

 

To są dawki na sztuke

Jest to wóz na 30l

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hehehe i to ma niby starczyc na 30 litry??? kto to ci liczył ?? pokaż obliczenia i podaj parametry pasz objetościowych co z tego ze twoja trawa ma 17% bialka jak dostaja jej 10 kg!! Ten koncentrat to pewnie 60%(ile on kosztuje i jaka strawność) ale to i tak za mało białkaa gdzie energia bo z tej kiszonki to na 20 litrów max starczy. Nie widze prawie włokna w tej dawce i taka ilośc młóta nie masz problemow z kwasicą?? Jakie parametry mleka i mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz podac te parametry i obliczenia tej dawki bo nie wierze że to starczy na 30 litrów. To co mi dajesz ze nie masz kwasicy bo w tej dawce prawie nie ma włókna no chyba ze kukurydze miałeś zdrewniałą ale wtedy byś miał w niej energi może na 10-15 litrów ta twoja dawka to jakaś nieprawdopodobna to ile mleka z tego doisz srednio??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja obliczeń nie mam bo liczył mi to znajomy żywieniowiec który układa mi dawki od 2 lat. A poza tym ja niczego nie musze ci udowadniac, jak nie chcesz to nie wierz. Tylko ze wyniki mówią same za siebie. Średnio doję ponad 30l, te co daja mniej maja rozciencznany tmr słomą a te co więcej dostają pełnoporcjówkę według zasług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyz32go    0

Witam wszystkich agrofotowiczów!! potrzebuje pomocy co do żywienia krów mlecznych... posiadam gospodarstwo 35 ha w tym 20 ha łąki 3 ha łąki polnej i 12 ha roli. Daje krową kiszonke, śrute kukurydziana, śrute z owsa pszenzyta i jeczienia, maja tez kostki z mikroelementami. Posiadam 20 krów i już sam nie wie co im daać żeby dały wiecej mleka? Obcnie daja około 12 litrów dziennie... Koledzy co zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja obliczeń nie mam bo liczył mi to znajomy żywieniowiec który układa mi dawki od 2 lat. A poza tym ja niczego nie musze ci udowadniac, jak nie chcesz to nie wierz. Tylko ze wyniki mówią same za siebie. Średnio doję ponad 30l, te co daja mniej maja rozciencznany tmr słomą a te co więcej dostają pełnoporcjówkę według zasług.

Nie sadze zebys mi to udowodnił wiec możesz sobie dac z tym spokój, w bajki nie wierze jak w to samo ze doisz srednio ponad 30 litrów przy takiej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Chlopaki spokojnie. Nie po to jest forum aby sie kazdy na kazdego obrazal.

 

To ile masz dziennie srednio od sztuki? bo utrzymac 28 to juz jest dobrze a przy takim wozie, jesli jest jeden to 32-35 a to daje 11 tys z laktacji

 

Tez nie pasuje mi wogole włokno w tej dawce;/ juz raz dawałem 14kg trawy i 30 kukurydzy i nigdy do tego nie wroce.

 

Ale gdy bedzie ktorys z przedstawicieli to wrzuce do pewnego proogramu i porownam. W moim exelu nijak nie pasuje na 30l. 23l to bym sie zgodzil i to na upartego.

 

Ale faktycznie jest bardzo tani:) 8,24zł na sztuke

 

Aby zaspokoil wszystkie potrzeby woz wychodzi u mnie na 20l.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj