Polecane posty

Karror830    3

Siano jest wyjedzone do czysta czego nie moge powiedziec o slomie, na ktora apetytu wielkiego nie mają.

Tez myslalem o soji lecz wstzymuje mnie cena, dlatego sprobowalem srute slonecznikowa (36% bialka) i na poczatku efekt byl zauwazalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

mam problem z mocznikiem w mleku krowy dostają rano trochę kiszonki z kukurydzy + 3kg śruty zbożowej (pszenżyto+jęczmień) + 1kg śruty rzepakowej + 1kg wysłodków suchych. Jak zjedzą to dostają sianokiszonke do woli. Wieczorem dostają do woli kiszonki z kukurydzy + treściwe tak jak rano tylko bez wysłodek. Po dojeniu słoma jęczmienna do woli. W tamtym roku mocznik był od 200-300 a teraz góra 150. Białko i tłuszcz jest tak samo 3,4 i 4. Jak myślicie czy jak dodam 1kg śruty sojowej na dzień to coś zmieni czy tylko kasę wydam? I czy to nie będzie za dużo treściwego jak już dostają po 8kg śruty na dzień?

sprobuj dodac 0,4-0,5kg rzepaku. Nie moze byc go wiecej w dawce niż 1,5kg

kolejna moja porada to aby rano i wieczorem szla najpierw kuku np po 10kg na glowie na raz, posypac sruta aby zjadly, a po udoju trawe lub siano tak do woli ale nie tak zeby zostawało tylko aby rano i wieczorem było świeże.

 

Siano jest wyjedzone do czysta czego nie moge powiedziec o slomie, na ktora apetytu wielkiego nie mają.

Tez myslalem o soji lecz wstzymuje mnie cena, dlatego sprobowalem srute slonecznikowa (36% bialka) i na poczatku efekt byl zauwazalny.

 

słonecznik to takze dobre źródło energii, ma sporo tłuszczu który akurat u Ciebie nie jest pożadany z racji wysokiej dawki kukurydzy. Soja byłaby najlepsza, może DDGS


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Dzieki za porade, mam jeszcze 2 pytania:

1. Ile powinna miec % białka paszowa w moim przypadku, dawana przy samej kuku i ile % białka ma otreba pszenna i jeczmien

2. Jaki jest głowny czynnik do spadku prosukcji mleka, doslownie kilka sztuk trzyma stała produkcje ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli dajesz glownie kukurydze to minimum 22% pasza powinna miec ale jej mozesz iles tam kg zastosowac w zalezniosci od wydajnosci i dodatkowo na kukurydze osobno np soje lub DDGS bo w paszy rzepaku bedzie dosyc a glowny powod obcinania mleka to zbyt malo bialka w dawce.

Bodajrze Mazurek ktory ma ponad 13 tys wydajnosc jak byla jego dawka to mowil do zacielenia krowe zywi sie z przewga energetyczna a pozniej aby jak najdluzej utrzymac mleko trzeba przejsc na bardziej bialkowe zywienie a drugi powod to moze byc genetyka poprostu jakas slabsza sztuka i jej chocbys tylek miodem smarowal i tak obetnie mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja również proponuję zastąpienie części śruty zbożowej DDGS i kilogram rzepaku i się poprawi a co do spadku mleczności sprawa może być złożona, największy wpływ ma raczej genetyka która w parze idzie z nieprawidłowym żywieniem


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

czyli dorzuce im białka, być moze stopniowo bede schodzil ze slonecznika w kierunku soji, choc nie ukrywając cene odstrasza.

Cxy dobra alternatywą dla soji byłby łubin słdki , bobik lub groch ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

jakie waszym zdaniem najlepsze są drożdże zastanawiam się nad blattinem(rumen activ) ale cena trochę wysoka a wy jakie stosujecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czyli dorzuce im białka, być moze stopniowo bede schodzil ze slonecznika w kierunku soji, choc nie ukrywając cene odstrasza.

Cxy dobra alternatywą dla soji byłby łubin słdki , bobik lub groch ?

słonecznikowa nie jest zbyt dobrym źródłem białka lepsza jest rzepakowa poekstrakcyjna lub makuch. soja jest dobra bo ma dużo białka trawionego w jelicie cienkim. co do strączkowych łubin szybko oddaje białko w żwaczu i jest dobry ale w niewielkich ilościach na dodatek musi być słodki-niskoalkaidowy bo innym możesz potruć krowy a konkretniej wątrobę. Ja proponuję żebyś dodał DDGS ma 28% białka wzwyż (zależy z czego zbożowy/kukurydziany itd.) zamiast śruty jęczmiennej, która też względem innych zbóż ma sporo energii. Groch też może być ale wszytsko zależy od ceny

@fen sam fakt stosowania drożdży już wpływa na pobranie paszy, ja dawałem pansen pilot z josery 50 gram na łeb i 100 g na początku laktacji ale lepsze są farmpak sc 10kg u mnie w mleczarni 58 zł 50 g na łeb i jestem bardzo zadowolony

  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Lepiej chyba stosować śrutę rzepakową soja (gmo) jest bardzo droga.


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ale soje mozesz stosować praktycznie do 3kg w calej dawce a rzepaku tylko 1,5kg


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nie no juz bez przesady ze tylko 1.5kg pokaz mi jakies zrodlo ktore podaje max dawke 1,5kg ogolnie u nas w kraju przyjmuje sie dawka max 2-2,5kg a np we francji jest to jeszcze wiecej ale te 2-2,5 krzywdy krowie nie zrobi ale do tego trzeba soi lub DDGSu dolozyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie rzepaku można max 2,5kg mozna ja uzupełnić srutą slonecznikową która ma praktycznie taką samą strawność i dużo wiecej włokna przez co możemy jej stosować dość dużo jednak ma mało aminokwasów i mniej białka jelitowego za to ma wiecej tłuszczu. Ja dla grupy TMR 40l stosuje jescze makuchy słonecznikowe mają 12% tłuszczu 30-32% białka kwasy Omega fajna alternatywa dla tłuszczu chronionego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

nie no juz bez przesady ze tylko 1.5kg pokaz mi jakies zrodlo ktore podaje max dawke 1,5kg ogolnie u nas w kraju przyjmuje sie dawka max 2-2,5kg a np we francji jest to jeszcze wiecej ale te 2-2,5 krzywdy krowie nie zrobi ale do tego trzeba soi lub DDGSu dolozyc

 

tak, zgodze sie z tym. Tylko mowimy o dawce 2,5 kg w calym żywieniu dziennym. Czyli full TMR a nie część w wozie plus granulat ktorego czasami idzie 5kg i ktory takze składa sie z rzepaku, soji, słonecznika

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/pasze-zywienie/artykuly/rzepak-dla-krow,7920,1.html

 

strona druga, maksymalnie 2(2,5kg) w całej dawce

 

do tej pory kazdy przedstawiciel przestrzegał mnie przed przekroczeniem 1,5kg (w moim wypadku) stosuje maks 5kg 18% granulatu dla sztuk ktore dziennie 40-50l daja


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Aha czyli po prostu sie nie zrozumielismy bo myslalem ze piszesz o calej dawce a ten artykul znam bo sam sprawdzalem :) bo jak ktos daje pelnoporcjowa to wiadomo ze nie da jeszcze 2.5 kg pod pysk jak w ubieglym roku do 6-7kg pelnoporcjowki 18% dokladalem po 1-1,5 kg na sztuke a teraz juz nie dokladam w ogole bo daje pelnoporcjowke 26% i sa duzo lepsze efekty

Edytowano przez Marcin91
ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

komodo płaciłem coś troche ponad 1200zł zł nie nie pamieta dokładnie ile. A tą pełnoporcjówke sam robisz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

U mnie wygląda to tak. Zaczne od zasuszenia. Zawsze 60 dni przed wycielem krowa idzie na słomę (głeboka ściołka) tam dostaje sianokiszonkę ze słomą wymieszaną w wozie paszowym prawie do woli, jak jej zabraknie to zje slome ze sciólki. Witaminy TimacAgro Bloki do woli. 21 dni przed wycieleniem przechodzi na porodowke gdzie dostaje to co krowy w laktacji plus tresciwa z reki, ale nie więcej niż tak około 1kg/doba.

W momencie wycielenia przechodzi do ogolnego pomieszczenia z innym krowami. Tam jest tak:

 

24 kg kukurydzy 34sm

21 kg trawy 31sm zaw białka 15%

80gram mocznika (nawoz)

200 gram josera lacto plus extra

80 gram Pansen Pilot Josera drozdze

1,4 kg rzepaku

1kg soja

1kg jeczmienia

100 gram Josera buffor zapobiegający kwasicy

To sa dawki na sztuke

Jest to woz na 23 litry

Koszt wozu to przy obecnych cenach i załozeniu że 1kg trawy i kukurydzy po 0,10zł to 11,22zł na sztuke/doba

 

Kazda sztuka powyżej dostaje w stacji paszowej premie. Sa dwie grupy w kompie. W pierwszej od wycielenia do 40 dnia dostają caly czas stopniowo od 1kg treściwej i 300 gram "Tigera" (napisze co to jest zaraz) do 4 kg Tresciwej i 1kg Tigera. Powyzej 40 dnia już raczej krowa więcej nie da wiec przechodzi na dawkowanie od mleka. Ta co ma 23 litry dostaje 0,5kg treściwej i 0,120 gram Tigera a ta co ma 40litrow ma 5kg treściwej i 1kg Tigera. Powyzej 100 dnia patrze na ilość mleka, jeśli jest poniezej 30 litrow i krowa jest w dobrej kondycji przenosze ja do 2 grupy w kompie. Ta dostaje tylko tresciwa od 0,120 gram dla 23 litrow do 5 kg dla 40kg

Tresciwa to 18% białka Agrocentrum

Tiger- mieszanka własna 70% soja i 30% Tłuszczu chronionego Bergafat T300 (ten T300 jest najlepszy)

W zaleznosci od kondycji i tego jak po porodzie krowa wygląda daje jeszcze wlewki energetyczne do pyska, na ketoze zazwyczaj

  • Like 1

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hehe fajna nazwa dobrze ze nie red bul bo by całkiem odleciały ;) Tez kiedyś dawałem tego bufora z josera ale teraz mam na stole wiaderka wsadzone w opony z kwasnym krówki same pobierają w miare potrezbi lepiej sie sprawdza wyklucza zasadowice. Słomy nie dajesz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a powiedz mi jak jest z wyjadaniem tego Tigera ?bo ja daje tluszcz chroniony to jak nie wymieszam z kukurydza to nie ma mowy o zjedzeniu a jak mieszalem ze sruta to zostawialy srute

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj