Polecane posty

komodo    277

Ja wlewam tylko tym co widze że nie pobierają. Jak pobieraja to wole sypnąc i miec spokój. A pewnośc mam ze zje bo mam uwięziówkę i jedna drugiej nie da rady podjeść. Zaciekawił mnie ten produkt bo szukam czegoś mocno energetycznego dla krów dających ponad 50 litrów

ja tez mam uwieziowke i wiem ze jak sasiadka chce to nic jej nie zatrzyma przegarnie czy cos wykombinuje ja staram sie stawiac kolo siebie krowy ktore daja najwiecej i wtedy chcociaz nie pojdzie naprozno jesli by cos zakombinowaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perakles    1

Posiadam problem od dłuższego czasu krowy obcięły mi się w wydajności.Nie posiadam wozu paszowego ani użytkowości stada.Dodam też że przestały wyjadać i co dziennie trzeba wyrzucić resztki czego jest całkiem sporo ;/.czy może o tym świadczyć zbyt dużo dawanej kukurydzy ?krowa dostaje 2 łopaty plastikowe rano i wieczorem do tego śrutę około 1,5 kg i rano sianokiszonkę plus dodatki.Prosiłbym o pomoc bo codziennie coraz mniej mleka w zbiorniku

 

Sytuacja tego typu moze pojawic sie przy zejsciu krow z pastwiska lub przy zakonczeniu skarmiania zielonkami. Krowy maja niedobory bialka w paszy. Zalecilbym dodanie rzepaku lub rzepaku z soja oraz zywych kultur drozdzy dla lepszego wykorzystnia kukurydzy. Pamietajmy ze drozdze to takze dodatkowe bialko. Sytuacja moze byc takze spowodowana ketozami w stadzie ale raczej tylko wtedy gdy duzo krow sie wycielilo i zle zostaly przygotowane do laktacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankess    0

Mam kilka sztuk bydła które maja termin wycielenia na początku grudnia. Co im zacząc podawać na rozdojenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perakles    1

Przez pierwszy okres zasuszenia krowy mleczne powinny dostawac kukurydze w ilosci doslownie dwoch garsci aby smaku nie zapomnialy. Reszta to sianokiszonka lub wypas. Spowoduje to ze krowa nie bedzie jak beka. :) 3tyg przed wycieleniem wprowadzac stopniowo wieksze ilosci kukurydzy az do pelnej dawki. Jesli krowy byly zle prowadzone w czasie zasuszenia i sa opasone to najprawdopodobniej wpadna w ketoze wiec zalecam stosowanie 3-4 dni przed i 3-4 dni po glikol energetyczny ktory sprawi ze krowa bedzie miala apetyt i bedzie pobierala pokarm i nie wpadnie w ketoze. Po wycieleniu to pasze bialkowe Pelnoporcjowka lub zboza z rzepakiem i soja Utrzymywac mocznik w granicy 180-250 ale bardziej tej wyzszej granicy. Ilosc paszy bialkowej zalezy od ilosci mleka

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Witam jankes

Peraklas wie że w jakimś kościele dzwoni ale nie wie w którym. Jeśli chodzi o wprowadzenie krów w ostatni okres zasuszenia to naj łatwiej zrobić w następujący sposób. Krowa 3 tygodnie przed wycieleniem powinna dostawać pasze objętościowe zbliżone do tych które będzie dostawała w czasie laktacji do tego 3 tygodnie przed wycieleniem powinna dostać 1kg paszy treściwej (około 19% białka),2 tygodnie przed wycieleniem 2kg paszy treściwej,1 tydzień przed wycieleniem 3kg paszy treściwej. Zgadzam się z Parakles że warto podać krowie coś energetycznego dodatkowo może być to glikol ale ja bym polecał jakiś specjalny preparat dla krów przed wycieleniem będzie on chętniej pobierany przez krowy. Trzeba pamietać aby krowy po wycieleniu dostawały wysoko energetyczną paszę dostosowaną do krów które posiadasz najlepiej skontaktować się z osobą która na tym się zna dobrych doradców w sprawie żywienia posiada firma Josera, LNB, TN, Blatina, Polmas. Niestety firma sano takowych nie posiada a jeśli są tacy to są to nieliczne osoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koleg moze u was akurat sa taci słabi żywieniwcy z sano bo u mnie na terenie to musze powiedzieć ze są jednymi z lepszych i naprawde potrafią podpwiedzieć czasem ciekawe rzeczy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perakles    1

michal1313 masz racje nie wspomnialem o tresciwej. Trzeba pamietac ze bakterie znajdujace sie w krowim żoładku potrzebuja okolo 3tyg na namnożenie i dostosowanie sie do nowej paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
groszek78    0

witam, moje żywienie wygląda tak rano 17 kg kiszonki z kuku, na to śruta własna ( mieszanka zbożowa jara + pszenżyto+ owies+kreda pastewna), na to młóto browarne koło 3 kg i za godzinę sianokiszonkę do woli, po południu taka sama dawka. Wcześniej zamiast młóta dawałem koło 1kg śruty rzepakowej ale zaczęły ciąć mleko. mimo zamiany rzepaku na młóto nic się nie zmienia (młóto mają od 3 dni). wydajnośc z obory to 5500l, mocznik 110 przy białku srednim 3,6 a tłuszczu 4,6. co proponujecie dodać bo ręce opadają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Jak myślicie opłaca się stosować śrutę sojową 240zł za 100 kg + mieszanka zbożowa + lacto plus+pansen pilot. Czy lepiej kupić pełnoporcjówkę za 1400 za tonę?


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

swoja zawsze wyjdzie Ci taniej, niezaleznie skad byś brał tą pełnoporcjową

 

problemem jest porządne wymieszanie paszy. Sprawność mieszalników w większości przypadków wynosi 0,75 (75%) tylko!!! a wątpie abyś miał planetarny który miesza z dokładnościa 0,95

 

w granulacie zawsze masz po rowno w każdej partii


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

moim zdaniem wazna role w robieniu mieszalnika ma kolejnosc i sposob dodawania pasz nawet w tych zwyklych zuptorowskich czy innych ,,, swoja pasza to pewnosc mimo ze moze nie byc tak dokladnie wymieszana jak kupna ale wiesz co dajesz i nigdy byle czego sam nie wsypiesz odpadow wystraczy czasem jakas kupna pasze wrzucic do pojemnika z ciepla woda ,.... jej sklad cxzasem potrafi zaskoczyc ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

max dawka to jest taka jak zostanie w korycie wtedy wiadomo ze wiecej nie da rady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jak jest maxymalna dawka kiszonki z kukurydzy ? ile kg na dzień dodając kiszonke z traw slomę i treściwe?

 

moim zdaniem to 30kg kukurydzy

ale to i tak jest dawka na pograniczu wpedzania krowy w kwasice


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

własnie się o to spieram z ojcem ... hmm tegoroczna kiszonka jest bardziej wilgotna 15kg rano i 15 wieczorem czyli 30 razem to jest około 6 widełek na dzień na krowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trus3241    0

witam wszystkich forumowiczów a ja mam takie pytanie i chciałbym żeby mi ktoś pomógł i doradził.. a mianowicie jakie pasze treściwe powinienem kupować posiadając tylko kisz. z qq sianokiszonkę i siano.. czy kupować zboże (jeśli tak to jakie najlepiej) + koncentraty czy jakieś gotowe np pełnoporcjowa itp???? z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

zboze jest bardzo wazne ja uwazam ze jeczmien jest najlepszy do 7 kg na krowe dziennie w zaleznosci od wydajnosci choc niektorzy wola pszenzyto albo mieszanki.Zyto ci odradzam to nieporozumienie.Jako pasze bialkowa posiej lucerne tez na kiszonke.Jezeli chcesz miec duza wydajnosc musisz sie liczyc z zakupem sruty sojowej i rzepakowej a takze kilka dodatkow jak kwasny weglan ale to w gramach na sztuke.Jezeli masz dostep do mlota to polecam 90 zl tona do 8 kg dla krowy .Moja wydajnosc to troche ponad 7 tys Wiec moze ktos ci odpowie co ma 10 tys i wiecej jak karmi .ale mysle ze duzo to zasluga slabej genetyki u mnie.Jezeli chcesz miec 10 tys i wiecej ze stada chyba bez witamin i wzmacniaczy sie nie obejdzie.Ale to wszystko kosztuje a rachunek na koncu wcale nie musi byc na plus .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

u mnie dostają po 34kg i problemu z kwasicą nie mam.

 

ile s.m.?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

jakie stosujecie zywe kultury drozdzy w zywieniu bydla mlecznego jakie jest ich stężenie i cena oraz jaki szczep drożdży i jak oceniacie ich wplyw na wlasne stado .... dodam ze ja stosuje ostatnio zywe kultury drozdzy z soymaxu saccharomyces cervisiae i pochodne aspegirillus niger CBS 493,94 stezenie 1X10 ^10 CFU wcześniej stosowałem pansen pilot saccharomyces cervisiae szczep NCYC SC 47 ktore mialy 400x10^9 zauwazylem roznice na tluszczu i bialku jak wszedlem na soymaxa

Tematy połączone

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

tzn. po pansen pilot różnice ? ja powiem szczerze zacząłem od tygodnia stosować pansen pilot w dawce 50 gram na sztukę, 100 gram dla krów do 100 dni laktacji, minimalnie jakby wzrosło spożycie paszy co do parametrów mleka przed drożdżami mam 3,63 i 3,66 b oraz 4,28 i 4,45 tł. Natomiast dużo ludzi poleca farmpak sc cena w mleczarni w Łowiczu 58zł / 10 kg dawkowanie 50 g na łeb. za pnasen pilot place 99 zl za 20 kg a Ty ? jak długo je stosujesz i jak wyglada żywienie u Ciebie opisz, jak zmieniły się parametry mleka przed i po ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja zszedlem z pilota wszedlem na soymax obecnie bialko 3,63 tluszc 4,57 pobranie paszy sie lekko zwiekszylo z mleczarni slyszalem o tych drozdzach farmpack cos kiedys ale nie wiem kto je stosuje one sa w takim malym worku z zielonymi rysunkami??? zastanawia mnie ktore szcepy tych drozdzy jest odpowiedzialny za rozwoj bakteri trawiacych bialko a ktore za włukno nawet chodzila mi mysl po glowie zeby polaczyc kilka szczepow i sprawdzic roznice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Ja używałem Farmpak SC dla krów mlecznych 50g na szt, oraz dla cieląt 20g na szt. W Farmpaku są szczepy drożdży Saccharomyces cerevisiae CNCM I 1077 w ilości 200 000 000 000 CFU. Teraz używam Farmcell S.C. w tych samych dawkach oraz z tym samym szczepem drożdży. Różnice między tymi dwoma mieszankami są w cenie Farmpak 72zł za 10kg, a Farmcell 68zł za 10kg, oraz to że Farmcell ma drożdże otoczkowane. Gdy krówki dostają drożdże wzrasta mi pobranie paszy za czym idzie także troszkę większa produkcja mleka, zauważyłem także że krówki lepiej trawią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj