Skocz do zawartości

Polecane posty

Dalas3345    0

Wiem wiem powoli będę wprowadzał chodzi mi tylko o to czy na tone wystarczy docelowo po 100kg sojowej i rzepakowej? Czy też którejś dać więcej lub mniej?

AlaCapone    3632

Trzeba wypróbować. Na papierze może wyglądać wszystko dobrze, ale co z tego, jeśli krowy nie będą jeść ze względu na wartości smakowe.

• Like 1

kr9292    60
47 minut temu, Dalas3345 napisał:

Wiem wiem powoli będę wprowadzał chodzi mi tylko o to czy na tone wystarczy docelowo po 100kg sojowej i rzepakowej? Czy też którejś dać więcej lub mniej?

Zalezy co chcesz osiagnąć, ile dajesz kiszonek i jakiej są jakości oraz z jakich treściwych chcesz coś bilansować.  Z tych co wymieniłeś  spróbuj na początek 150 rzepaku, 100 soi, 200 otrąb a reszte zboże i zobaczysz czy coś się poprawi. Jakaś różnica powinna być widoczna już po ok 3 dniach.

Wiadomość z agroFakt.pl

Kajdan    0

A słyszał ktoś o makuchu lnianym ~33% białka podobno dobrze wpływa na racice ale nie wiem jak sie trawi to białko w internecie mało informacji

mario98    6

Zrobilem ostatnio z ciekawosci badanie z balota lucerny z koniczyna czerwona i wyniki przedstawiaja sie nastepujaco:

Sm 28,6 %

Popiol 14,3

NDF 35,3

ADF 36

BO 23,1

Wlokno 26,2

Tluszcz 4,2

BTJE 59g/kg

BTJN 84g/kg

BTJP 28g/kg

Wyniki podane w sm oczywiscie

pH 5,1

Kwas mlekowy 0,9

Kwas octowy 0,69

Azot amoniakalny 19,33

sMO 64%

Co sadzicie o tych paranetrach? Bialko niby rewelacja ale pH lezy mimo ze pasza nie splesniala nie popsuta ani sie nie grzeje. Krowy dostaja to aktualnie i mleko utrzymują w porzadku. Oczywiscie lucerne mieszam prawie pol na pol z kiszonka z traw. Kwas mlekowy tez lezy i tu powstaje pytanie czy mimo wszystko warto w przyszlym sezonie wydac kase na aplikator i zakiszacz? Ma ktos doswiadczenia z czystymi motylkowymi po zastosowaniu zakiszacza? Licze na zywa dyskusje w tym temacie :)

kr9292    60

Przy tak wysokim białku dziwnie niskie btj(n,e,p)O.o. ph i kwas mlekowy niech sobie bedą jakie są. . Zakiszacze zawsze jest warto stosować. Ogolnie taka normalna kiszonka, włókno też może być tylko popiół dość wysoki, Wyżej grabarkę:P

mario98    6
Popiol niech sobie bedzie. Tym sie specjalnie nie przejmuje. Zdaje sie i tak zgrabiarka w miare wysoko chodzi. No ale wlasnie czemu te BTJN itd jest jakie jest? Czy przebieg fermentacji ma na to jakis wpyw?

kr9292    60

Trochę tak, ale głownie nawożenie i faza zbioru, czas od skoszenia do zbioru itd. Co do fermentacji to właśnie zanieczyszczenia czyli cześć popiołu wpływa na ten proces negatywnie

przezuwaczka    58

Podejrzewam że sporo białka amoniakalnego, bo przy zakiszaniu zabrakło cukrów. Na przyszłość koniecznie zakiszacze. Przerabiałam to z III pokosem w tamtym roku. Było 20 % białka, dużo koniczyny i młoda trawa. Dzisiaj otworzyliśmy tegoroczną i jest dużo jaśniejsza i wygląda obiecująco. Dostała zakiszacz bakteryjny. W piątek zbadam, to będzie porównanie.

Krzyśka Dąbrowskiego uważam za świetnego specjalistę z ogromnym doświadczeniem. Trzeba mówić mu czego się oczekuje i się stosować.

Kajdan    0

Czy coś z tych parametrów można odczytać wiem że mocznik za mały ? Gdzie zbadam kiszonkę z kukurydzy?
Mocznik 90 Białko 3,4  Tłuszcz 4,54

mario98    6
A wlasnie zapomnialem dodac ze to wlasnie 3 pokos. Koszone w fazie pąkowania i zbierane dzien po skoszeniu. Jak bede dawał 2 i 1 tez zbadam. zobaczymy jaka będzie roznica.

ChiquitaB    48

Na wtorej mam juz umowiona pania z federacji i jest chyba tez zywieniowcem bo cos mowila ze zaraz probki pasz pobierze

Eliot    16
jesli odasz do trzech innych labolatorium próbki to zobaczysz ,trzy inne wyniki,tak samo jak zmlekiem.belotów nie ma co sprawdzac ,każda inna belka ma inne właściwości,siankosinoka z pryzmy jest bardziej spójna i stabilna

kr9292    60

Warto warto, pomimo ze każda bela jest inna, ma się ogólny zarys z jakimi belami ma sie do czynienia. czy jest to przedział 14-16% BO czy może 19-21. Koszt nie jest duży.  Już nie raz zdziwiłem się tym co wyszło z badan a tym co zakłałem.

przezuwaczka    58

W pryżmie tylko fermentacja i tego typu reakcje z czasem może zmieniać skład.

Próby pobierają również instruktorzy. My zaostrzyliśmy rurę do pobierania prób i sami wozimy do Jeżewa. Wynik jest za godzinę na e-mail.

Dąbrowski kiedyś mi mówił, że tylko I pokos ma idealne proporcje cukrów i białka. On mi dobrał zakiszacz. 0,5 kg za 200 zł na 5 przyczep samozbierających trawy poszło. Na I pokos można dać mniej albo kwasami spróbować. Są dużo tańsze.

kamil3281    0

Chciałbym wejść pod ocenę krów mam średnio 27 dojnych (wydajność gdzieś z lat 70) dojarke konwiowa i gdzie się zgłosić gdzie zadzwonić i się dowiedzieć czy jest to możliwe 

ChiquitaB    48

Ja daje 1 pokos teraz 2 ladny 3 przymokrawy i 4 mokry. Lucerna 3 i 4 ciut przy mokry no ale leoszych warunkow nie bylo. Bedzie ciut zimniej bede dwa na raz bral i pol lepszego pol mokrego dawal.

Ja wszedlem na ich strone i pod swoj rejon dzwonilem. Pani wziela dane i ze ktos bedzie dzwonil. Za pol godziny juz mialem telefon zeby sie umowic

kamil3281    0

Dziękuję za odpowiedź a jeszcze takie pytanko jakie to są koszta wiem że za każdą metodę inna ale jaka by była najlepsza opcja i jakie prócz tego inne koszta

Xawier    32

A gdzie wysyłacie próbki pasz? i jak to trzeba pobrać/zapakować i wysłać? Ile to kosztuje?

ChiquitaB    48

Kiedys musze te moje liczniki sprawdzic jak jest z ich dokladnoscia w liczeniu mleka bo jakos przez rok jak mam dojarke jeszcze tego nie zrobilem.

danielhaker    803
7 godzin temu, Xawier napisał:

A gdzie wysyłacie próbki pasz? i jak to trzeba pobrać/zapakować i wysłać? Ile to kosztuje?

35zł netto dla hodowców będących pod oceną i 50zł netto dla pozostałych. U mnie próbkę zabiera i wysyła zootechnik. Możesz też zrobić to sam

Cytat

Próbki pobierane są na zlecenie hodowcy przez pracowników PFHBiPM
lub samodzielnie przez zlecającego.
• Aby poprawnie wykonać badanie, próbki winny mieć odpowiednią objętość:
– kiszonki ok. 1.0 kg,
– zboża i śruty ok. 0.5 kg.
• Pobrana próbka pakowana jest do woreczka foliowego i starannie odpowietrzona.
• Jeżeli temperatura powietrza jest wysoka wskazane jest zamrożenie próbki
lub jej schłodzenie do temperatury 1 – 4º C.
• Analiza odbywa się w laboratoriach na aparatach NIRS DS2500,
które charakteryzują się szybką analizą przy zachowaniu wyjątkowej
dokładności pomiaru.

Laboratorium w Jeżewie Starym
Jeżewo Stare 30, 16-080 Tykocin, tel. 85 741 42 60
e-mail: lab_bialystok@pfhb.pl
Laboratorium w Kobiernie
ul. Klonowa 9, 63-714 Kobierno, tel. 62 725 27 11
e-mail: lab_kobierno@pfhb.pl

Zapraszam do tematu o przejściu pod ocenę: 

• Thanks 1

ChiquitaB    48

Podpowiedzcie zbiornik 1380 litrow na 22 krowy to nie przegiecie? Mam okazje kupic samomyjacy taki

przezuwaczka    58

Ja mam taki dla 20 szt i uważam, że jest ok. Teraz jest wypełniony do połowy(dużo zasuszonych), ale było i 1200 l. Jak dopieścisz żywienie i podniesiesz wydajność będzie akurat. Wygoda niesamowita i czyściutki na glansik.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się