Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Xawier    32

To będe kombinował póki co z rzepakiem i ddgsem. Dzięki za rady puki co i do usłyszenia

kondzio1579    2
11 godzin temu, Xawier napisał:

@leszek1000 1kg rzepaku na sztukę? A co polecacie zamiast soi?? Cena tej bez gmo u mnie 2300zł netto, ddgs? młóto? Czy coś innego, tylko u mnie ciężko z dostępem różnych pasz a jak już są to cena kosmos...

A może rzepak eksdrudowany podobno 1.3-1.5 kg ma zastąpić 1kg  soji, a i tak trzeba chyba dorzucić normalnej śruty rzepadkowej.

leszek1000    8
Napisano (edytowany)

No może też być.Ale jedno jest pewne najważniejsze to jakoś masz objętościowych dobre gatunki traw,lucerny czy innych roślin dobrze nawożonych.

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Wiadomość z agroFakt.pl

Xawier    32

A coś na poprawę apetytu? Spadło też pobranie, kukurydzy dostają tyle samo a trawy dawałem im ile chciały a i tak zjadały wszystko a teraz dostają ok 20kg sianokiszonki i tak średnio to zjadają. Dodam że sianokiszonka ładnie pachnie.

damianzetor9540    1258

A co najlepiej jeść? Ser żółty, szynkę czy może twaróg? Każda z tych pasz spełnia inne zadanie, minimalnie, ale jednak inne. Zależy co komu brakuje w dawce, i jaki ma dostęp do tych pasz bądź ograniczenia (jak z mleczarni zakaz gmo to sojowej zrób papa chyba że kupisz tą bez gmo choć wątpię czy jesteś skłonny tyle za nią płacić). 

leszek1000    8
1 godzinę temu, Xawier napisał:

A coś na poprawę apetytu? Spadło też pobranie, kukurydzy dostają tyle samo a trawy dawałem im ile chciały a i tak zjadały wszystko a teraz dostają ok 20kg sianokiszonki i tak średnio to zjadają. Dodam że sianokiszonka ładnie pachnie.

sianokiszonka może mieć dużo włókna zmniejsz sianokiszonkę daj więcej kukurydzy

przezuwaczka    58
Napisano (edytowany)

Sianokiszonka jest suchsza, mniej strawna i dłuższe części. Załóżmy, że trawa ma 70-80% wody. Jest młoda i niska. Sianokiszonka z balota 50-30% wody albo u niektórych mniej, czyli krowa zje nawet połowę mniej. Jeśli do tego póżno(stara) zbierana, to tylko pocięcie i wymieszanie w paszowozie z resztą by pomogło, ale to inna bajka. W sumie krowa powinna zjeść 50kg dziennie paszy o 45%sm.

Co do białkowych preferuję różnorodnść i mieszanie różnych komponentów.

Używam lub używałam: Soja, rzepak, aminopass, soja estrudowana, mocznik, pelucha.

Planuję w razie obowiązku bez GMO: Rzepak estrudowany

Ze względu na niepewne parametry nie używam: dggs, młóto itp.

Najlepsze żródło białka to (nie zapominając) pasza objętościowa i dopasowana ilość energii.

Edytowano przez przezuwaczka

ChiquitaB    48

Ja planuje po czesci wrocic do mocznika paszowego, qq mam pozadny zapas a gdy stosowalem mocznik to pamietam ze wszystko znikalo elegancko z paszowego a teraz srednio i wydajnosc bez szalu czyli tragedia

przezuwaczka    58
Napisano (edytowany)

Mocznik pomaga wykorzystać skrobię z qq. Zwiększa ilość flory w żwaczu. To dobra i tania opcja przy np. słabej sianokiszonce. Jest niebezpieczny dla maluchów o niedojrzałym żwaczu poniżej 1 roku. U mnie odpada, bo TMR laktacyjny dostają cielaki do 7 mies.

Edytowano przez przezuwaczka

zkordalski    81

Witam mam problem znowtz wysokim mocznikiem obecnie z zbiornika 316 stosuje pasze 18 super z dossche właśnie w celu zmniejszania i tak było miałem 200 przez 3 miesiące wydajność w miarę. Żywienie to samo paszy idzie około 6 kg na sztukę gdy krowa ma górną wydajność 40litrów im mniej daje to obcinam pasze zadawane z ręki pod pysk.  Dostają około 25kg kukurydzy sm 38% i do woli sianokiszonki na noc siano. I co się stało spadło prawie całkowicie pobór sianokiszonki i bardzo wysoki mocznik. Parametry mleka bardzo w górę białko z 3.18 na 3.4 tłuszcz z 3.9-4 na 4.45 mleko w dół o średnio 70 litrów na zbiorniku obecnie dojonych 18 sztuk było 800 litrów reszta zaszuszona wycieleń dwie sztuki. W czym szukać wzrostu mocznika? I jak je zmotywować do większego popierania sianokiszonek. Stosuje lizawki drożdże kwaśny węglan witaminy to jest w prubie sitowej włókna nie ma dużo kukurydzy prawie wcale trwała bardzo ładnie kał dość gęsty też dobry . Gdy widziałem większe spadki apetytu wchodziłem z buforem bądź glikolem zależni jakie objawy. Pomocy. 

przezuwaczka    58

Mam podobnie i planuję zmniejszenie rzepaku na mieszalniku i wywaleniu z wozu wysłotek. U mnie jest nowa qq i będę ją badać. Ogólnie poprawa parametrów może wynikać ze zmniejszenia mleka. Krowy mało dające i pod koniec laktacji będą zafałszowywać ogólny wynik. U mnie tylko taka 52 l/dzień ma dobre parametry. Reszta ma za dobrze :)

KARGO    78
1 godzinę temu, przezuwaczka napisał:

Mocznik pomaga wykorzystać skrobię z qq. Zwiększa ilość flory w żwaczu. To dobra i tania opcja przy np. słabej sianokiszonce. Jest niebezpieczny dla maluchów o niedojrzałym żwaczu poniżej 1 roku. U mnie odpada, bo TMR laktacyjny dostają cielaki do 7 mies.

A ja stosuje mocznik od 6lat w dawce 50-60g i cały czas dostają to cielaki i to już od 3 miesiąca problemu nie ma bo ile zje tej paszy taki cielaki także to jest bardzo rozcieczone także nie ma co wyolbrzymiac problemu. 

Xawier    32
2 godziny temu, leszek1000 napisał:

sianokiszonka może mieć dużo włókna zmniejsz sianokiszonkę daj więcej kukurydzy

1 godzinę temu, przezuwaczka napisał:

Sianokiszonka jest suchsza, mniej strawna i dłuższe części. Załóżmy, że trawa ma 70-80% wody. Jest młoda i niska. Sianokiszonka z balota 50-30% wody albo u niektórych mniej, czyli krowa zje nawet połowę mniej. Jeśli do tego póżno(stara) zbierana, to tylko pocięcie i wymieszanie w paszowozie z resztą by pomogło, ale to inna bajka. W sumie krowa powinna zjeść 50kg dziennie paszy o 45%sm.

Co do białkowych preferuję różnorodnść i mieszanie różnych komponentów.

Używam lub używałam: Soja, rzepak, aminopass, soja estrudowana, mocznik, pelucha.

Planuję w razie obowiązku bez GMO: Rzepak estrudowany

Ze względu na niepewne parametry nie używam: dggs, młóto itp.

Najlepsze żródło białka to (nie zapominając) pasza objętościowa i dopasowana ilość energii.

Sianokiszonka ok 40% sm zbierana w odpowiedniej fazie, dobrze pocięta ( z pryzmy po sieczkarni) parametry mleka białko 3.3. tłuszcz 4.05

kr9292    59
1 godzinę temu, zkordalski napisał:

Witam mam problem znowtz wysokim mocznikiem obecnie z zbiornika 316 stosuje pasze 18 super z dossche właśnie w celu zmniejszania i tak było miałem 200 przez 3 miesiące wydajność w miarę. Żywienie to samo paszy idzie około 6 kg na sztukę gdy krowa ma górną wydajność 40litrów im mniej daje to obcinam pasze zadawane z ręki pod pysk.  Dostają około 25kg kukurydzy sm 38% i do woli sianokiszonki na noc siano. I co się stało spadło prawie całkowicie pobór sianokiszonki i bardzo wysoki mocznik. Parametry mleka bardzo w górę białko z 3.18 na 3.4 tłuszcz z 3.9-4 na 4.45 mleko w dół o średnio 70 litrów na zbiorniku obecnie dojonych 18 sztuk było 800 litrów reszta zaszuszona wycieleń dwie sztuki. W czym szukać wzrostu mocznika? I jak je zmotywować do większego popierania sianokiszonek. Stosuje lizawki drożdże kwaśny węglan witaminy to jest w prubie sitowej włókna nie ma dużo kukurydzy prawie wcale trwała bardzo ładnie kał dość gęsty też dobry . Gdy widziałem większe spadki apetytu wchodziłem z buforem bądź glikolem zależni jakie objawy. Pomocy. 

Faktycznie za wysoki ale jeszcze nie patologicznie. Pewnie lepsze baloty się trafiły i stąd taki wynik. Dlatego u siebie mam dość balotów, ale musze... . Parametry prawdopodobnie skoczyły dlatego, że krowom spadła produkcyjność.  Włókna też im raczej nie brakuje więc to też może być przyczyną wysokiego tłuszczu. Wysoki mocznik hamuje pobieranie paszy. Trudno tak na oko i na odległość ale skoro mocznik jest wysoki to zmnien tresciwą na słabszą.

PS. Hej przeżuwaczka, gdzie byłaś jak Cię nie było :)   Czemu wyrzycasz wysłodkę? Ja akurat mam zamiar wporwadzić zamiast ziarna kukurydzy, ale nie do paszowozu.

AlaCapone    3567
51 minut temu, KARGO napisał:

A ja stosuje mocznik od 6lat w dawce 50-60g i cały czas dostają to cielaki i to już od 3 miesiąca problemu nie ma bo ile zje tej paszy taki cielaki także to jest bardzo rozcieczone także nie ma co wyolbrzymiac problemu. 

Jeśli nie mają apetytu i zjedzą mało to faktycznie nie zaszkodzi, ale poniżej 6 miesięcy nie powinno się podawać mocznika.

• Like 2

kr9292    59
Napisano (edytowany)
6 godzin temu, zkordalski napisał:
Edytowano przez kr9292
Głupia nowa wersja portalu

KARGO    78
5 godzin temu, AlaCapone napisał:

Jeśli nie mają apetytu i zjedzą mało to faktycznie nie zaszkodzi, ale poniżej 6 miesięcy nie powinno się podawać mocznika.

Dawka 50-60g jest u mnie na krowę przy pobraniu średnim 26kg SM a taki cielak jak zje 5-6kg SM to wszystko czyli jakby dostał 10g mocznika

AlaCapone    3567

To zmienia postać rzeczy. Myślałem, że tyle dajesz cielakom, przynajmniej tak zrozumiałem te słowa:

6 godzin temu, KARGO napisał:

A ja stosuje mocznik od 6lat w dawce 50-60g i cały czas dostają to cielaki i to już od 3 miesiąca problemu nie ma...

• Like 1

przezuwaczka    58

Witam po długiej przerwie:p

Mam dużo skrobi w qq i wysłodkę w premii, dużo krów poniżej mocy TMR i dupska tylko otłuszczają. Dlatego z wozu muszę wysłodkę wywalić.

Może te 10g to niewiele, ale dla mnie okres największego wzrostu jest święty. Każda potencjalna biegunka i obciążenie wątroby to mniej mleka u dorosłej krowy. W to akurat wierzę :)

chuck00    10

Kiedyś sypałem mocznik do treściwej ten nawozowy z Pułąw i było ok ale... żywieniowiec z Federacji twierdzi, że takie rozwiązanie wygląda dobrze tylko na papierze, ponieważ parametry mamy ok, ale krowa zużywa sporo energii żeby go "przerobić". Usunęliśmy go z dawki, treściwa zrobiona na niemal 23% białka (soja, rzepak) i mocznik poleciał na dół. Dodałem ostatnio drożdże i czekam na kolejną wizytę tego pana, ponieważ po pierwszej nie było żadnej poprawy.

danielhaker    802

Co żywieniowiec z Federacji to inne przekonanie :D Mój z kolei go wprowadził ;) 

nikolas29    164

a czy soja wogole jest bez GMO? można dawc z niewiadomego pochodzenia,,pytam bo mleczarnie miały to zakazac ale jak to jest?? skoro soji nie będzie wolno dawac to co będziemy dawac

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się