Skocz do zawartości

Polecane posty

zkordalski    81

Kupkuwka ma Max 14% białka jest słaba trawą . A co ja mam zrobić wozu nie mam witamin nie chcą pobierać krowy mi się te wybitne potrafią odwapniac. Zna ktoś jakieś dobre witaminy tzn. Łagodne w smaku i zapachu tak by krowy dość chętni chciały pobierać w wymieszanej qq. ?

kr9292    60

To mieszaj witaminy z jakąś tresciwą czy czymkolwiek. U mnie np nigdy żadna krowa nie odmówiła ddgsu, wiec może i u ciebie się sprawdzi. kup sobie worek i mieszaj pół na pół z witaminami. 

koks    22

Kupkuwka ma Max 14% białka jest słaba trawą .

Nie wiem co kosiłeś i w jakiej fazie, ale u mnie z kupkówki bez problemu 19% białka wychodzi w czystym siewie.

Wiadomość z agroFakt.pl

Grzesiu95    7

Mam pytanie odnośnie wprowadzenia paszowozu do żywienia bydła mlecznego, tzn jak się za to zabrać? od razu umieszać cały TMR i zadać czy np na początek ciąć samą sianokiszonke, po kilku dnia dodac kukurydzy itd

Thomas2135    1190

Daj to co dajesz obecnie czyli sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy. Do tego dosyp treściwej i jakieś witaminy, żeby zachęcić. Jak zobaczysz, że problemu nie ma z pobieraniem to treściwą dawaj z ręki czy jak tam wolisz.U mnie nie było problemu z pobieraniem, bo część krów u pepiczków już jadła tmr. Reszta też jadła bez problemu.

kurpiak124    0

witam, szukam porady co do żywienia bydła mlecznego.  Utrzymuję 20 sztuk bydła. Krowy dostają sianokiszonkę, kiszonkę z kukurydzy przez cały rok 12kg na dzień, granulki z golpaszu GOLMIX LACTO 18 FORTE 2,2 kg dziennie, zboże gniecione (150kg soja, 150kg rzepak, 300kg kukurydza, 300kg jęczmień, 100kg pszenżyto) w ilości 2 kg dziennie, witaminy bergophor hohmin CA-Pro-Vit MAX Z15  w ilości 80g dziennie, stymulator żwacza sano kristall hefe 50g dziennie,  soda 50g dziennie, kreda 50g dziennie, wysłodki buraczane mokre 3,5 kg dziennie, marchew 3,5 kg dziennie. Krowy przez pierwsze 60-80  dni laktacji dają od 40 do 50 litrów mleka dziennie potem produkcja spada powoli nie drastycznie. Krowy są żerne nie mam jako takich problemów z ketozą zdaża się ale sporadycznie. Białko na poziomie 3,3 do 3,5 tłuszcz 4,0 do 4,2. Mam problem bo w odchodach znajdują się dosyć duża ilość ziarna kukurydzy i mieszanki zbożowej . Od listopada wchodzę pod ocenę użytkowości mlecznej, więc będzie więcej informacji. Szukam porad wśród was co do żywienia. Z góry dziękuje za wasze podpowiedzi.

Tematy połączone

Thomas2135    1190

Trochę ponad 4 kg treściwej, 12 kg kukurydzy,  i jakaś sianokiszonka to mało jak na produkcję 50 L dziennie.  Nie dziw się, że mleko spada. Te mokre wysłodki w tak małej ilości też niewiele dają. Mocznim masz pewnie niski i stąd problemy z trawieniem skrobii.

tomekskw    4
8 godzin temu, kurpiak124 napisał:

witam, szukam porady co do żywienia bydła mlecznego.  Utrzymuję 20 sztuk bydła. Krowy dostają sianokiszonkę, kiszonkę z kukurydzy przez cały rok 12kg na dzień, granulki z golpaszu GOLMIX LACTO 18 FORTE 2,2 kg dziennie, zboże gniecione (150kg soja, 150kg rzepak, 300kg kukurydza, 300kg jęczmień, 100kg pszenżyto) w ilości 2 kg dziennie, witaminy bergophor hohmin CA-Pro-Vit MAX Z15  w ilości 80g dziennie, stymulator żwacza sano kristall hefe 50g dziennie,  soda 50g dziennie, kreda 50g dziennie, wysłodki buraczane mokre 3,5 kg dziennie, marchew 3,5 kg dziennie. Krowy przez pierwsze 60-80  dni laktacji dają od 40 do 50 litrów mleka dziennie potem produkcja spada powoli nie drastycznie. Krowy są żerne nie mam jako takich problemów z ketozą zdaża się ale sporadycznie. Białko na poziomie 3,3 do 3,5 tłuszcz 4,0 do 4,2. Mam problem bo w odchodach znajdują się dosyć duża ilość ziarna kukurydzy i mieszanki zbożowej . Od listopada wchodzę pod ocenę użytkowości mlecznej, więc będzie więcej informacji. Szukam porad wśród was co do żywienia. Z góry dziękuje za wasze podpowiedzi.

Tematy połączone

Przelicz te treściwki ile dziennie wychodzi na krowę to może coś poradzimy.

Poza tym  ciężko coś wywróżyc bez tabulogramu

mariaci    5

50 litrów mleka z 4 kg tresciwej? małej ilości kiszonki z kukurydzy i marchewki, z wlasnej tresciwej o której pisałeś masz tylko po 15% soji i rzepaku co daje po 150g w kilogramie, nie ma szans na taką produkcję, nawet przyrownójąc do mojego zywienia daję dużo dobrych kiszonek po 3 kg teściowej do wozu i po 8 kg dobrej tresciwej pod pysk i żadna jeszcze 50 litrów nie dała, wracając do pytania to tak jak Thomas wczesniej napisał brakuje im białka żwaczowego ale z drugiej strony zliczając te pasze które napisałeś wychodzi tylko trochę ponad 23kg a gdzie reszta? Domyślam się że reszta to kiszonka z trawy bo nie napisałeś ile jej dajesz także pewnie dużo jej jedzą więc nie powinny być małe moczniki.

silny84    0

Kończę wypas, trzeba otwierać pryzmę, tylko teraz pytanie do Was. Dziś jest równo miesiąc od złożenia i czy to nie za wcześnie? 

Xawier    32

Witam, po przejściu z trawy na sianokiszonkę mleko w dół i to sporo nawet. Trawa to byłą koniczyna głownie z odrobiną traw a sianokiszonka to trawy 65% i 35% koniczyny. Pewnie biało w paszy spadło ale pytanie brzmi czy aż tak bardzo spadło? I czym je zastąpić?

kr9292    60

Najprościej to bedzie jak dorzucisz sr rzepakowej. Nie wiem jakie tam masz sianokiszonki ale 0,2 kg/szt powinno wystarczyć

leszek1000    9
1 godzinę temu, Xawier napisał:

Witam, po przejściu z trawy na sianokiszonkę mleko w dół i to sporo nawet. Trawa to byłą koniczyna głownie z odrobiną traw a sianokiszonka to trawy 65% i 35% koniczyny. Pewnie biało w paszy spadło ale pytanie brzmi czy aż tak bardzo spadło? I czym je zastąpić?

U mnie po przejściu z 1 pokosu na 2 pokos mleko poleciało w dół o 4-5l na szt  po dodaniu rzepaku 1kg więcej mleko wzrosło,teraz jeszcze trochę soii dodam i zobaczę czy efekt będzie

Xawier    32

@leszek1000 1kg rzepaku na sztukę? A co polecacie zamiast soi?? Cena tej bez gmo u mnie 2300zł netto, ddgs? młóto? Czy coś innego, tylko u mnie ciężko z dostępem różnych pasz a jak już są to cena kosmos...

leszek1000    9
1 minutę temu, Xawier napisał:

@leszek1000 1kg rzepaku na sztukę? A co polecacie zamiast soi?? Cena tej bez gmo u mnie 2300zł netto, ddgs? młóto? Czy coś innego, tylko u mnie ciężko z dostępem różnych pasz a jak już są to cena kosmos...

Obecnie dostają 2kg śruty rzepakowej.Tylko  jest zmieszana z innymi dodatkami,  a połowa idzie do paszowozu. A co w tym dziwnego ?

Xawier    32

Ja to o mućkach się uczę dopiero chociaż im więcej wiem tym wydaje mi się że jednak mniej wiem

leszek1000    9
1 minutę temu, Xawier napisał:

Ja to o mućkach się uczę dopiero chociaż im więcej wiem tym wydaje mi się że jednak mniej wiem

Ja tak samo,zależy jaką wydajność miały krowy przed zmianą.Też myślałem nad kupnem innym komponentów białkowych,ale przy wydajności 7 czy 8 tyś nie warto mi się bawić w młóto czy ddgs.Zadzwoniłem do żywieniowca z federacji i powiedział mi,że nie warto. Jak ktoś chce wydajność 10tyś i więcej to wiadomo  trzeba takie komponenty mieć.

Xawier    32

A;e masz na myśłi żęby nie zastępować soi czy innym czy żeby do soi nie dorzucać ddgsu, młóta itp?

leszek1000    9
9 minut temu, Xawier napisał:

A;e masz na myśłi żęby nie zastępować soi czy innym czy żeby do soi nie dorzucać ddgsu, młóta itp?

Zależy jaką chcesz wydajność.Możesz kupić młóto albo ddgs tylko trzeba patrzeć na jakoś bo są duże różnice

Edytowano przez leszek1000

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się