Skocz do zawartości

Polecane posty

damianzetor9540    1260

Mocznika i białka nie znam bo nie jestem pod oceną, tłuszcz z mleczarni podają niby 4,3-4,4%
Ddgs nie jest aż taki ubogi w białko, ale jednoznaczną odpowiedź ile on ma trudno znaleźć.
Zapomniałem podać wydajności, średnio na zbiorniku wychodzi 19,5 litra/sztukę + jakiś cielak itp to koło 20 litrów na sztukę można liczyć, krowy raczej średnio pocielone, chodzi o to że masowych wycieleń ostatnio nie było, cielą się w miarę regularnie bo ktoś zaraz zapyta czy to mleko to dlatego że krów dużo pocielonych lub odwrotnie. Bela tej trawy starcza na 3 dni, rozmiar 120x120, mocno zbite (na miarę możliwości Sipmy), jak jakaś słabiej ubita to na 2 dni pójdzie na 21 krów.

@ukasz Ta krew się pojawia już od dwóch udoi czy jak? U mnie czasem się zdarzyło że krew była w mleku ale to max jeden udój, potem ok. Nic nie reagowałem.

Edytowano przez damianzetor9540

jacentop    0

Nie będę zakładał nowego tematu o pełnoporcjówkach, więc moje pytanie napiszę tutaj. Mianowicie:
Chcę powiększyć moje stadko, ale że mam mało ziemi, będę musiał zrezygnować z siania zboża i kupować je od innych albo przerzucić się na pełnoporcjówki i tu moje pytanie:
Ile takie coś (pełnoporcjówka) może kosztować (średnio), i ile się tego daje na krowę dziennie. 

Wiadomość z agroFakt.pl

mikaro    7

Koszt pełnoporcjówki od około 900 zł w górę. Bardzo dobre kosztują pewnie coś około 1300 zł tona. Przy bardzo wysokiej wydajności daje się nawet 10-12 kg dzień a średnio około 6 kg. Na jeden odpas maksymalnie 3 kg. Bardzo ważny jest skład, osobiście uważam że najlepiej jest dać mniej ale bardzo dobrej treściwej niż dużo słabej ponieważ każdy dodatkowy kilogram treściwej zmniejsza pobranie paszy objętościowej.

ukaszProcho    22

Mam teraz jalowke na wycieleniu i jak wszedłem do obory to zauważyłem ze leży na boku i ciężko oddycha a powinna mieć nogi pod spodem a leży z wyciagnietymi na bok. Czy to jest spowodowane tym ze się objadla czy jest jakas inna przyczyna? Dostaje trochę kuku 0,5 kg ospy i sianokiszonka

Thomas2135    1190

Damian Tu dalej z tym samym problemem. Miałeś dorzucić na początek rzepakowej. Ddgs to głównie białko jelitowe a żwaczowe masz z rzepakowej. Wrzuć 0,5 kg. obserwuj czy jest poprawa. Ddgs kukurydziany zawiera ok 32% białka.

Łukasz krew w mleku może być wynikiem urazu. Może krowa na stanowisku obok kopnęła ją w wymię gdy leżała? Smarowanie maściami chłodzącymi powinno pomóc nieco. Niektórzy stosują też antybiotyk ja sytuacja się nie poprawi.
Ta druga sztuka nie ma zamiaru się cielić czy dostała wzdęcia?

ukaszProcho    22

Krowa wydojona ma skrzepy i większa jedna ćwiartke. I czerwone mleko.
A druga ma poród za 3 dni
Dodam że w tym dniu co pojawiła się krew doilem 3 godziny później bo przyjechała rodzinka na święta...

ChiquitaB    48

na bank jak skrzepy i napuchnięta ćwiartka to przez uraz, tak jak wcześniej ktoś pisal może druga ją kopnęla itp. Jeżeli mlek o zdaja się z niej to z czasem samo przejdzie ale krew będzie. u mnie przy okazji inseminacji weta pytalem o to, to mowil ze jak mleko leci to sie nie martwic no chyba ze nie bedzie chcialo leciec. U mnie przez jeden dzien bylo nawet tak ze trzeba bylo naprawde uzyc sily aby zdoic ta cwiartke ale przeszlo

ukaszProcho    22

Byłem u weta i dostala lekki antybiotyk do wymienia i tez to stwierdził że albo uraz albo sama o beton się uderzyła. No fakt stoi kolo niej jałówka na wycieleniu wiec sie wierci i dużo miejsca potrzebuje także wszystko możliwe.
Dzięki chłopaki.

krystek1992    4

Panowie czy ktoś tutaj ma wydajność z obory koło 10 tysi? Jeśli tak to mam kilka pytań. Nie pytam ile tylko co. :) Czy dając standardowo kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę w belach albo z pryzmy do tego zboże, ziarno kukurydzy, wysłodki buraczane, soja, rzepak da rade wyciągnąć tą 10 z obory? 

Czy trzeba stosować dodatkowo tłuszcz chroniony, energię w płynie, kwaśny węglan, młuto browarniane i inne tego typu dodatki? Jeśli ktoś taki tu jest to prosiłbym o jakieś drobne porady i wskazówki. 

Thomas2135    1190

Podstawowe pytanie jaką masz obecnie wydajność i na jakim poziomie genetycznym jest Twoje stado? Jakiej jakości masz objętościowe pasze, tzn ile białka mają sianokiszonki a ile skrobii i energii zawiera kukurydza? Jak udzielisz odpowiedzi na te pytania to koledzy ocenią czy masz szanse na 10 tyś.

krystek1992    4

Obecnie lekko ponad 8 tysięcy, W stadzie same HF 100%.

Co do wyników pomiaru pasz to jestem sceptyczny bo badania robione były urządzeniem Agri NIR analyzer. We wtorek albo środę będę robił badania na nowo tylko że tym razem w laboratorium. :)

RolnikSam55    3

A co sądzicie o podawaniu samej śruty rzepakowej plus witaminy jako jedyną paszę treściwą. A z objetosciowych jedynie kiszonka z kukurydzy?
Podawałem pełnoporcjówkę z lini standard ale mleka przybrały dopiero po śrucie. Krowy mam Ho i Hf ogólnie mieszance. Żadnych rekordów nie bije pod względem wydajności,mam średnią. Stosuje obecnie od 2 do 4 kg na sztukę z zależności od ilości mleka w dwóch porcjach . Prosiłbym o poradę czy nie wpłynie to negatywnie na stan zdrowia moich krówek.

karol091193    85

ja od żniw zrezygnowałem z koncentratów i innych dodatków. jechałem tylko na swojej śrucie(2x1kg) i na parametry nie narzekałem. tł 4,3-4,6 a białko poniżej 3,3 nie schodziło. W grudniu wkurzyłem się na ilość mleka bo parametry za***iste a ilość mała jak na ilość krów. 13 grudnia gdy zabrano mleko zacząłem dodatkowo dawać mieszankę śruty sojowej,rzepakowej i kredy w proporcji 50:25:12(w kilogramach). Poszłem na całego i wiedziałem że jest to ryzykowne dla stada, ale zacząłem dawać taką mieszankę w ilości 0,5kg 2 razy dziennie.  Po 6 dniach mleko wzrosło o ~30%. wtedy zacząłem  zacząłem dawać tą mieszankę 3 razy dziennie po 0,5kg. na dzień dzisiejszy mleko wzrosło o prawie 50% w porównaniu z 13 grudnia i od 4 dni do tej mieszanki dodaję jeszcze drożdze i bufor i narazie nie będę zwiększał dawki, bo zbiornik robi się za mały. Wejdzie jeszcze w niego 150L może max 200L. Od razu uprzedzam, że kiszonka z traw jest tej samej jakości i nic innego w dawce nie zmieniałem. Teraz przynajmniej chce się rano wstać i doić krowy a przy okazji wypłata będzie bardzo ładna. :D

karol091193    85

aktualnie doję 25szt, a mleko wahało się w granicach 680-710L przez około miesiąc czasu, a dziś oddałem 1038L z tendencją wzrostową.

damianzetor9540    1260

2 kg treściwej i w dodatku ze zboża dawałeś wcześniej i się dziwiłeś że mleka nie ma? 2 x 0,5 kg dziennie to faktycznie, zabójcza dawka patrząc na ogrom treściwej jaką dostawały wcześniej. 

Edytowano przez damianzetor9540

karol091193    85

chodziło mi bardziej o to, że podniosą się kom. somatyczne, i faktycznie z 200 skoczyły do ponad 350tyś, ale teraz nachodzą na normę i spadły już do 250. 2 treściwej, ale to nie znaczy ze dostawały owies. Dawałem im mieszankę jęczmienia pszenicy i pszenżyta, z resztą w tym roku mam problem ze zbożem i dawka jest mniejsza, bo jakoś nie widzę sensu od marca dokupować po kilka ton zboża, tym bardziej przy wysokich parametrach mleka( październik 4,6tł bi3,6, listopad tł.4,5 bi3,4). Mógłbym te mleko jeszcze podnieść, ale ogranicza mnie pojemność zbiornika, no i kwestia nabycia wozu paszowego. jak go kupię, to wtedy będę kombinował z dawkami.

kr9292    60

Gdzie w okolicach Wys-Maz można kupić Bergafat. Bo moj dostawca zazyczył sobie wczoraj dwie dychy wiecej za worek

karol091193    85

akurat mam szczęscie i oddaję mleko do Mlekpolu w Grajewie, a za listopad dostałem 1,53 brutto minus potrącenie na udziały

criskp86    3

akurat mam szczęscie i oddaję mleko do Mlekpolu w Grajewie, a za listopad dostałem 1,53 brutto minus potrącenie na udziały

przy jakim litrażu i parametrach? ja w Mońkach miałem 1,5 zł na rękę przy 17 000 l za listopad parametry dobre miałem bo białko 3,6 i tłuszcz wysoki 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się