Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Glicerynę możesz zastąpić sypkim glikolem. Taniej raczej nie będzie, ale roboty mniej bo wystarczy posypać. Nie rozumiem co ma kwaśny węglan do ketozy? Glicerynę czy glikol możesz próbować zastąpić czekoladą paszową. Wartość ok 23 MJ za 1200 zł tona. W jaki sposób przygotowujesz krowy do laktacji w końcowej fazie zasuszenia? Wprowadzasz stopniowo kukurydzę i pasze treściwe na 3 tyg przed porodem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Do stada mojej siostry przyjeżdżał Jakubowski, jest ok. Myślę że reszta też jest ok, choć sama nigdy nie miałam okazji porozmawiać z którąkolwiek z wymienionych osób z listy..... całe szczęście, i oby tak pozostało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Glicerynę możesz zastąpić sypkim glikolem. Taniej raczej nie będzie, ale roboty mniej bo wystarczy posypać. Nie rozumiem co ma kwaśny węglan do ketozy? Glicerynę czy glikol możesz próbować zastąpić czekoladą paszową. Wartość ok 23 MJ za 1200 zł tona. W jaki sposób przygotowujesz krowy do laktacji w końcowej fazie zasuszenia? Wprowadzasz stopniowo kukurydzę i pasze treściwe na 3 tyg przed porodem?

Przy dawkach 300-400ml gliceryny przy dłuższym stosowaniu powoduje to kwasice dlatego podaje kwaśny weglan. A jak by to wyszlo cenowo jezeli gliceryne zastąpił bym ziarnem kukurydzy? za glicerynę płacę 130zł za 25 kg ziarno mogę mieć za 800zł/t. A krowom stopniowo wprowadzam kukurydzę i sianokiszonkę na 2 tygodnie przed wycieleniem treściwe tez 2 to za mało? I jak to z tym jest krowa ma dostawać w ostatnim tygodniu przed wycieleniem prawie to samo i tyle samo co po wycieleniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@DEMONxXx:

A tłuszcz chroniony?


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

7891Firefox dzięki za odzew. Z kontaktem do nich to sobie poradzę :) Bardziej wolałbym właśnie coś na zasadzie polecenia jakiegoś 'osobnika' ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

aj to nie dopomogę Ci w tym, kol.@Pawel20 pisze że ma namiary, może warto by tam kogo poszukać.

Ja to z tymi "żywieniowcami" z firm paszowych to na bakier jestem, bo tak jak piszesz, przyjadą, gadają jak nakręceni, a przeważnie wtedy zadaję kilka pytań i już wiem czy warto kontynuować rozmowę czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Witam. U mnie do 100 dni krowy dostają max 7kg treściwej w zależności od ilości mleka( 1,5kg rzepak, 1 kg soji, 1 kg śr. kuku, a reszta to zboże i witaminy, bufor, kreda) Objętościowo: rano na pozostałości idzie treściwa, potem siano ok 2-3kg na łeb, następnie ok 10-12kg sianokiszonki(całkiem dobra jakość) po południu kiszonka z qq do 25kg. a po udoju treściwa. I z tego mam w zależności od krówki do 40l/dzień. Nie chce więcej mleka tylko zastanawiają mnie parametry: średni mocznik 100-150, tł 4.00 bi. 3.00 a nawet poniżej. Skoro krowa daje dużo mleka to i mocznik powinien być wysoki czyż nie??

Edytowano przez harytubewardziu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

niestety nie, to nie ilość mleka decyduje o jego poziomie a zawartość łatwostrawnego białka w dawce oraz poziom łatwostrawnej energii. To co się dzieje z paszą w żwaczu decyduje o poziomie mocznika w mleku.

tą treściwą dostają raz na dobę na wieczór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

1 Treściwą jak krowa najedzona a nie zaczynasz dzień od śruty. Po drugie podziel tą kukurydzę na dwa odpasy rano i wieczór., tzn ja to widzę tak; siano, kuku, śruta i sianokiszonka a na wieczór tak samo. Z parametrów na moje oko to brakuje zarówno białka jak energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie tak ,ponieważ białko na poziomie 3 ,przy moczniku poniżej 150 wskazuje na brak białka i energii w dawce . Zawartość mocznika w mleku poniżej 180 mg/l informuje ,że w dawce jest za mało białka ulegającego rozkładowi w żwaczu .

Zgadzam się także z kolegą wyżej jeśli chodzi o kolejność zadawania pasz, która ma ogromny wpływ na zdrowotność i wydajność krów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7891Firefox Jasne,że na 2 odpasy idzie. Nie pamietam teraz gdzie to przeczytałem,ale to ilość mleka też określa mocznik...

@lamboevo jak zadam na wieczór towaru to mają robotę do rana i jak posypie to śrutą to i reszte zjedzą,może i nie jest to dobre o czym wiem, ale wygodne. A qq nie zadam 2x bo nie bedę błota urabiał ładowarką. Dla mnie nijak się mają te parametry do tego co dostają krowy, w zeszłym roku bez śruty qq miałem większy tłuszcz i białko( chyba,że kiszonka ma mało energii) A co do zdrowotności nie mam problemów i wydajność też mnie zadowala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@harytubewardziu

Skoro jesteś zadowolony z wydajności i zdrowotności stada to w czym rzecz?

Swoją drogą gratuluję i jednego i drugiego przy takim podejściu do żywienia krów...

@DEMONxXx

Musisz zorientować się w firmie w której zaopatrujesz się w dodatki paszowe, większość firm posiada w swojej ofercie tłuszcz chroniony.


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego

harytubewardziu

 

Przy białku na poziomie 3 i mocznika do 150 nie pisz ,że masz zdrowe krowy . One być może nie mają widocznych objawów chorobowych ,ale zdrowe też nie są ,ponieważ mają niedobory w żywieniu.

A kiszonka z kukurydzy ,bynajmniej u mnie jest o wiele gorszej jakości jak rok temu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Z tąd pewnie że masz krowy po ocieleniu i biorą energię z zapasów które zgromadziły ale to do pewnego momentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Póki co nie chciałem pchać się w tę czekoladę. Otrzymałem propozycję, aby zadzwonić i dowiedzieć się więcej, ale zrezygnowałem po tym jak napisałeś, że to resztki wszystkiego. Na poprawę pobrania paszy i smakowitości kupiłem melasę. Może kiedyś zastanowię się nad tym, ale nie w tej chwili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513
Napisano (edytowany)

Krowa z zapasów tłuszczu może wyprodukować do 600 kg mleka i jak będzie to stopniowo uwalniać to ketozy nie będzie, także raczej Ty nie wiesz o czym mówisz. W ogóle po co dodajesz posty jak masz podejście by nic nie zmieniać ? Takie zadawanie pasz to droga ku kwasicy a krowy jedzą ''słabo'' jak na taką wydajność.

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Thomas mi przywieźli melasę 3 dni temu po 75gr za kg to dobra chyba cena ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Na zwiększenie energii w dawce polecam suche ziarno kukurydzy, spokojnie się kupi za 800 zł tona ,najlepiej śrutować samemu na sitach 2 mm, moim zdaniem jest to lepsza metoda niż gliceryna glikol i inne takie płynne dodatki choć całkiem ich nie wycofuje, 2-3 kg śruty kukurydzianej na szt.dziennie, po miesiącu stosowania krowy zwiększyły wydajność polepszyły się ruje i wreszcie zaczęły się zacielać za 1 lub 2 razem , oczywiście śruty białkowe swoja drogą . Parametry mleka białko 3,35 mocznik 250.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Tak, tylko tłuszczy chronionego dasz 0,3kg i efekt będzie podobny a ile mniej treściwej w dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@mammut1

Jaka ilość? Ja w detalu po 1 zl płaciłem, a od lutego chcą 1,20 ;[


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20
Napisano (edytowany)

Ja z sąsiadem po 1baniaku 1000l weszło tam po 1400kg łącznie to 2800kg

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj