Polecane posty

krystek1992    20

Piszę poważnie. Za mało, za dużo tego rzepaku? Tak piszą w książkach...


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dużo, mało pojęcie względne. To zależy ile litrów chce wyciągnąć z krowy i na ile pozwala genetyka. Jak ma super sianokiszonki po 20%białka to 0,5 kg rzepaku będzie dużo znaczyć doją 20L dziennie ale jak sianokiszonki przeciętne 15% białka to 0,5 kg jest niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

No to właśnie o to mi chodzi. A w tym roku cieszą że trawy mają mało białka bo szybko rosły. Nie wiem bo jeszcze nie badałem sianokiszonki ale zbadam. :)


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby ten mocznik był prawdziwy to ziarna w kale nie powinno być. Przyczyny ziarna w kale są zwykle dwie, za mała podaż białka i kwasica. Właśnie się zastanawiam czy nie masz przykwaszonych krów. Dajesz jakiś bufor czy tylko drożdże?

 

Daję kilacid z agrocentrum, z tym ze niewiele. Około 70 gram na krowę dziennie.

Kukurydza jest grubo gnieciona, może dlatego słabo trawią. Próbowałem przez młynek do zboża puścić, ale wychodzi pył i z krów się leje.

O tej kwasicy myślałem i myślę nadal.. choć.. sam nie wiem.. teraz już na sianokiszonce tłuszcz 4,3 białko 3,5. Wcześniej tł/bi 3,8/3,3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na worku nie jest napisane, żeby stosować to przez max 3 tyg i potem przerwa? Nadmiar drożdży też będzie powodować biegunki. Zamień ten kilacid na jakiś dobry bufor z alg. Nie wiem co masz dostępne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

thomas to drozdze a bufor to zupelnie co innego? myslalem ze to ma podobne dzialanie ....>>>nie zakwaszanie krow<<<<?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Drożdże to drożdże, są to jednokomórkowe organizmy, które potrafią się namnażać jak każdy wie. Są różne szczepy wykorzystywane jako dodatki dla bydła, sacharomyces, aspergilus, itp. Bufor natomiast jest to połączenie różnych związków jak kwaśny węglan sodu, wodorowęglan, tlenek magnezu czy suszone algi morskie. Bufor zobojętnia nadmiernie kwaśne pH żwacza które powstaje z szybko rozkładanych węglowodanów. Jak pH mocno spada przez nadmiar kwasu to błyskawicznie giną mikroorganizmy w nim żyjące odpowiedzialne za rozkład pokarmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    752

Ja zaczalem stosowac mycosill z soymaxu, dostalem od kolegi z BigAgro. Po tygodniu stosowania widzę ze krowom przechodzi biegunka tzn. niektore mialy tendencje do rozluznienia. I w mleku tendencja do gory. Teraz krowy na stle w oborze to jeszcze drozdze dozuce bo przez miesiac nie dawalem niestety a lepiej po tym znika qq. Jestem ciekawy jak na tluszcz sie to przeniesie bo 3.6-3.9 wiec lipa totalna. Od poczatku miecha tez chce pod kontrole wejsc to bede wiedzial wiecej. No i rzepak zamienilem na wieksza ilosc soi bo slabo wygladal od lokalnego dostawcy.
Na mykotoksyny jak dlugo mozna stosowac preparat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Ile energii wychodzi Wam w dziennej dawce pokarmowej na 1 krowę?

 

 

Jak to ile energii? W MJ? Zależy od tego ile dają mleka :P


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kupkuwka ma Max 14% białka jest słaba trawą . A co ja mam zrobić wozu nie mam witamin nie chcą pobierać krowy mi się te wybitne potrafią odwapniac. Zna ktoś jakieś dobre witaminy tzn. Łagodne w smaku i zapachu tak by krowy dość chętni chciały pobierać w wymieszanej qq. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To mieszaj witaminy z jakąś tresciwą czy czymkolwiek. U mnie np nigdy żadna krowa nie odmówiła ddgsu, wiec może i u ciebie się sprawdzi. kup sobie worek i mieszaj pół na pół z witaminami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

Kupkuwka ma Max 14% białka jest słaba trawą .

Nie wiem co kosiłeś i w jakiej fazie, ale u mnie z kupkówki bez problemu 19% białka wychodzi w czystym siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiu95    9

Mam pytanie odnośnie wprowadzenia paszowozu do żywienia bydła mlecznego, tzn jak się za to zabrać? od razu umieszać cały TMR i zadać czy np na początek ciąć samą sianokiszonke, po kilku dnia dodac kukurydzy itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Daj to co dajesz obecnie czyli sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy. Do tego dosyp treściwej i jakieś witaminy, żeby zachęcić. Jak zobaczysz, że problemu nie ma z pobieraniem to treściwą dawaj z ręki czy jak tam wolisz.U mnie nie było problemu z pobieraniem, bo część krów u pepiczków już jadła tmr. Reszta też jadła bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurpiak124    0

witam, szukam porady co do żywienia bydła mlecznego.  Utrzymuję 20 sztuk bydła. Krowy dostają sianokiszonkę, kiszonkę z kukurydzy przez cały rok 12kg na dzień, granulki z golpaszu GOLMIX LACTO 18 FORTE 2,2 kg dziennie, zboże gniecione (150kg soja, 150kg rzepak, 300kg kukurydza, 300kg jęczmień, 100kg pszenżyto) w ilości 2 kg dziennie, witaminy bergophor hohmin CA-Pro-Vit MAX Z15  w ilości 80g dziennie, stymulator żwacza sano kristall hefe 50g dziennie,  soda 50g dziennie, kreda 50g dziennie, wysłodki buraczane mokre 3,5 kg dziennie, marchew 3,5 kg dziennie. Krowy przez pierwsze 60-80  dni laktacji dają od 40 do 50 litrów mleka dziennie potem produkcja spada powoli nie drastycznie. Krowy są żerne nie mam jako takich problemów z ketozą zdaża się ale sporadycznie. Białko na poziomie 3,3 do 3,5 tłuszcz 4,0 do 4,2. Mam problem bo w odchodach znajdują się dosyć duża ilość ziarna kukurydzy i mieszanki zbożowej . Od listopada wchodzę pod ocenę użytkowości mlecznej, więc będzie więcej informacji. Szukam porad wśród was co do żywienia. Z góry dziękuje za wasze podpowiedzi.

Tematy połączone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trochę ponad 4 kg treściwej, 12 kg kukurydzy,  i jakaś sianokiszonka to mało jak na produkcję 50 L dziennie.  Nie dziw się, że mleko spada. Te mokre wysłodki w tak małej ilości też niewiele dają. Mocznim masz pewnie niski i stąd problemy z trawieniem skrobii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43
8 godzin temu, kurpiak124 napisał:

witam, szukam porady co do żywienia bydła mlecznego.  Utrzymuję 20 sztuk bydła. Krowy dostają sianokiszonkę, kiszonkę z kukurydzy przez cały rok 12kg na dzień, granulki z golpaszu GOLMIX LACTO 18 FORTE 2,2 kg dziennie, zboże gniecione (150kg soja, 150kg rzepak, 300kg kukurydza, 300kg jęczmień, 100kg pszenżyto) w ilości 2 kg dziennie, witaminy bergophor hohmin CA-Pro-Vit MAX Z15  w ilości 80g dziennie, stymulator żwacza sano kristall hefe 50g dziennie,  soda 50g dziennie, kreda 50g dziennie, wysłodki buraczane mokre 3,5 kg dziennie, marchew 3,5 kg dziennie. Krowy przez pierwsze 60-80  dni laktacji dają od 40 do 50 litrów mleka dziennie potem produkcja spada powoli nie drastycznie. Krowy są żerne nie mam jako takich problemów z ketozą zdaża się ale sporadycznie. Białko na poziomie 3,3 do 3,5 tłuszcz 4,0 do 4,2. Mam problem bo w odchodach znajdują się dosyć duża ilość ziarna kukurydzy i mieszanki zbożowej . Od listopada wchodzę pod ocenę użytkowości mlecznej, więc będzie więcej informacji. Szukam porad wśród was co do żywienia. Z góry dziękuje za wasze podpowiedzi.

Tematy połączone

Przelicz te treściwki ile dziennie wychodzi na krowę to może coś poradzimy.

Poza tym  ciężko coś wywróżyc bez tabulogramu


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

50 litrów mleka z 4 kg tresciwej? małej ilości kiszonki z kukurydzy i marchewki, z wlasnej tresciwej o której pisałeś masz tylko po 15% soji i rzepaku co daje po 150g w kilogramie, nie ma szans na taką produkcję, nawet przyrownójąc do mojego zywienia daję dużo dobrych kiszonek po 3 kg teściowej do wozu i po 8 kg dobrej tresciwej pod pysk i żadna jeszcze 50 litrów nie dała, wracając do pytania to tak jak Thomas wczesniej napisał brakuje im białka żwaczowego ale z drugiej strony zliczając te pasze które napisałeś wychodzi tylko trochę ponad 23kg a gdzie reszta? Domyślam się że reszta to kiszonka z trawy bo nie napisałeś ile jej dajesz także pewnie dużo jej jedzą więc nie powinny być małe moczniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj