Polecane posty

przezuwaczka    446

Bo jest ich mało i połowa stada będzie pochodzić od jednej krowy. Są jeszcze z czasów kiedy wszystko zacielało się nasieniem seksowanym. Słomka wtedy wychodziła średnio po 200 zł. W tamtym roku wymieniłam 7, teraz będzie 9, a malutkie mam takie żyletki, że nie mogę się nimi nacieszyć. Obym umiała zaspokoić ich potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

w piatek była korekcja racic  niektóre miały >15miesicy od poprzedniej

5 wrzodów na 18krówx4 nogi

2 nogi z zanokcica

po korekcji dziegiec pedzlem

mam problem z 1 krowka 8letnia  bardzo dobra dojka    kondycja ma słabą 5-6zeber widac

od srody nie potrafi stać  w wtorek stała na 2 nogach reszte oszczedzala i sie opierała o słupek

wczoraj ja podnieślismy to na przednie stała tylna 1 troche ale 2 nie chce a wrzoda nie miala zadnego

co zrobić?

apetyt dobry chec do życia również

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A problemy ze wstawaniem na pewno mają coś wspólnego z korekcją w tym przypadku? Nie wycielała się przypadkiem niedawno? Coś więcej powiedz jeśli może to być istotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Mam do zakupu baloty a w nich się trafia coś takiego jak wstawiam to jest dobre dla krów czy to zielsko ? Trochę słaba jakość zdjęć ale może ktoś coś dojrzy?

VEzuSjB.jpgZYsGbG6.jpgRR0iDKO.jpgxoTQCnJ.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

120 dzien laktacji  kryta 20.01    obenie dawała około 35 dziennie  a wydojona na podnoszeniu 3 l ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Na OSN na silosy może składać tylko młody rolnik świeżo po przejęciu gospodarstwa(12 mies). Też mieliśmy skorzystać, ale poprawka przyszła w grudniu i robimy to sami.

Mam dojnych 20 szt...

Spokojnie to była tylko sugestia :)

Ja akurat łapię się na OSN, podobno na 99% że załapię się więc trzeba korzystać, normalnie bym pewnie pryzmę robił zamiast budowy silosu który też wyszedł tylko przy okazji (główny cel to beczkowóz) bo nie można samych maszyn brać.

Ja mam ambitne plany powiększania stadka więc i buduję trochę z zapasem jeśli chodzi o długość.

Na OSN na silosy może składać tylko młody rolnik świeżo po przejęciu gospodarstwa(12 mies). Też mieliśmy skorzystać, ale poprawka przyszła w grudniu i robimy to sami.

Mam dojnych 20 szt...

Spokojnie to była tylko sugestia :)

Ja akurat łapię się na OSN, podobno na 99% że załapię się więc trzeba korzystać, normalnie bym pewnie pryzmę robił zamiast budowy silosu który też wyszedł tylko przy okazji (główny cel to beczkowóz) bo nie można samych maszyn brać.

Ja mam ambitne plany powiększania stadka więc i buduję trochę z zapasem jeśli chodzi o długość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Co to może być i czy jest to jadalne i nieszkodliwe dla krów wysyłam lepsze zdjęcia:

j9nGL0c.jpgn8aKdeM.jpg2gPFQwq.jpguRypgkc.jpgDZs9k7V.jpgKXq3Wzn.jpgzPHNFbu.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rols    0

Witam. Daję krowom: 25kg ququ 7sianokiszonki, 7 kg wysłodki i 5 kg treściowej 20,8% i słomę ok 1,5kg . Ququ jest słaba i ma 28 % skrobii. Dawałem wcześniej pasze 18,8% białka i zmieniłem jakieś 3 tygodnie temu na 20,8 % białka. Było dobrze a teraz krowy zleciały mi w ciągu 6 dni jakieś 3-4l na dobę z mleka i słabo pobierają jedzenie. Mam pytanie czy to może być ketoza subkliniczna i jak ja szybko zwalczyć ?? Dołożyć im śruty z ququ ok 0,5 kg na szt czy zejść na paszę 18,8% i tą śrutę z ququ im dołożyć ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Polski rolnik te zielsko to albo szczywół albo jakiś gatunek barszczu tak czy tak to nie jadalne a nawet szkodliwe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

szkodliwe i zauwazylem ze rosnie na kwasnych lakach... wiec krowy Ci nie rusza tej "sianokiszonki"


 

Edytowano przez tomek0303

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mi to wygląda na szczaw koński, kobylak. Nie jest szkodliwy a działa przeciwbiegunkowo. Porównaj podpowiedzi kolegów i moją i zobacz co to za roślina. Krowy głupie nie są i tego nie zjedzą. Jeśli to jakiś barszcz to uważaj.
Mi to wygląda na szczaw koński, kobylak. Nie jest szkodliwy a działa przeciwbiegunkowo. Porównaj podpowiedzi kolegów i moją i zobacz co to za roślina. Krowy głupie nie są i tego nie zjedzą. Jeśli to jakiś barszcz to uważaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Dzięki panowie za odpowiedź  raczej to nie jest szczywół pasuje bardziej do Podagrycznik albo Marek Szerokolistny a może to i kobylak w poniedziałek jadę do ODR zobaczyć co mi powiedzą dam znać co to było :)


Dzięki panowie za odpowiedź  raczej to nie jest szczywół pasuje bardziej do Podagrycznik albo Marek Szerokolistny a może to i kobylak w poniedziałek jadę do ODR zobaczyć co mi powiedzą dam znać co to było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Można to ustrojstwo jeszcze w wodę wrzucić i ocenić kształt liści i kwiatostanów. Ciekawe czy sanepid coś by pomógł.Jeśli grzyby oceniają, to może i "zioła" :)

ODR to dobry kierunek. Ciekawe co oni powiedzą.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Jeszcze zobaczę ale pojadę do ODR ewentualnie jakiś botanik :)

PS: dam znać czy uważać na to jakby ktoś kupował

Edytowano przez PolskiRolnikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Rols wezwij weterynarza niech przebada krowę pod kątem ketozy. Porobi badania i wtedy będzie wiadomo. O reszcie niech się wypowiedzą inni bo i my również mamy problemy z ketozami a więc dopiero nabywamy wiedzę ale jak pisał kilka stron wcześniej rolstudent trzeba pamiętać o tym aby "Najważniejsza rolę w tym cyklu odgrywają cukry proste. I dopuki tego nie zrozumiemy ketozy będą. Gdy krowa ma mało cukru A trawi tłuszcze. Powstają ciała ketonowe. I mamy ketozy.

Gdy dostarczamy tylko tłuszcze sytuacja się pogłębia. Dlatego bardzo ważne jest dawanie dla krów cukrów prostych które są glukopladtydami. Czyli pomagają trafić tłuszcze do glukozy A nie ciał ketonowech."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Masz w stadzie jakiś problem żywieniowy. Pomijając złe warunki( nie wiem jak są utrzymywane) to najczęściej kłopoty z racicami powoduje podkliniczna kwasica utrzymująca się od dłuższego czasu. Stosujesz dodatki wzmacniające racice? Kwasica powoduje kukawizny itp, te z kolei osłabiają apetyt, ograniczają przemieszczanie a to prowadzi do ketozy.
Może inni doświadczeni niech się wypowiedzą.

w piatek była korekcja racic niektóre miały >15miesicy od poprzedniej
5 wrzodów na 18krówx4 nogi
2 nogi z zanokcica
po korekcji dziegiec pedzlem
mam problem z 1 krowka 8letnia bardzo dobra dojka kondycja ma słabą 5-6zeber widac
od srody nie potrafi stać w wtorek stała na 2 nogach reszte oszczedzala i sie opierała o słupek
wczoraj ja podnieślismy to na przednie stała tylna 1 troche ale 2 nie chce a wrzoda nie miala zadnego
co zrobić?
apetyt dobry chec do życia również

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Kiedyś też mieliśmy duży problem z ketozami ale jakoś od półtora roku może lepiej odpukać nie było przypadku. Bardzo ważne żeby nie zatuczyć krowy na koniec laktacji i zasuszeniu. Jałówki przed porodem dostają kexxtony, wiadomo ich najbardziej szkoda. A poza tym wszystkim sztukom na trzy tygodnie przed porodem stopniowo wprowadzamy laktacyjny TMR na 30 litrów żeby się przyzwyczaiły. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Korekcja napewno im pomoże. Przyczyn może być wiele np:
-za rzadko korekcja,
-wilgoć,
-krótkie stanowiska,
-niedobory witamin i minerałów,
-długotrwała kwasica metaboliczna,
-duży spadek wagi po wycieleniu i zmniejszenie torebki tłuszczowej w racicy,
-i wiele innych.

Ta leżąca wydziwiała przed korekcją, czy dopiero po? Może za cienka podeszwa. Można jej dać na wzmocnienie np. Revive jeszcze. Zwiększenie w dawce energii obowiązkowo(wysłodki, kukurydza itp).

Mnie rok temu w diagnozie pomagał wet pracujący z gościem od korekcji. Będzie cieplej, to też zrobie. Ciekawe, co za kwiatki wyjdą.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

Korekcja myślę nad tym ,u mnie stado co roku w okresie letnim i jesiennym przebywa na pastuchu,to sie racice ścierają jednak mysle nad korekcją żeby wszystko było pod kontrolą  ale nie mam doświadczenia  w tym temacie.Jakie firmy oceniacie pozytywnwie i jaki jest średni koszt na sztukę?????


Korekcja myślę nad tym ,u mnie stado co roku w okresie letnim i jesiennym przebywa na pastuchu,to sie racice ścierają jednak mysle nad korekcją żeby wszystko było pod kontrolą  ale nie mam doświadczenia  w tym temacie.Jakie firmy oceniacie pozytywnwie i jaki jest średni koszt na sztukę?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

U mnie robi brat mojego weterynarza. Brał 20 od sztuki, czyli 5 od kopytka.

Też nie robiłam z tych samych powodów (wybieg 3-4 godz dziennie) i jedna starsza ma zjechane piętki i ciągle problemy z nogami, a to moja matka stada i emeryture ma obiecaną:)

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    495

Kilka lat temu tez miałem problem z kulawiznami i wrzodami u krów. Na pewno było to spowodowanie złym żywieniem i zakwaszeniem . Nawet ten co robił korekcje pokazywał mi kopyta że są bardzo miękkie i nożykiem skrobał jak marchewkę . Czyściłem 12 krów a potrafiło być 16 opatrunków ale to wszystko przez moją niewiedze.

Dziś już nie mam takich problemów ale zdarzają się jeszcze czasami wrzody ale to u starszych krów .

Robię korekcje 3 razy do roku niektóre krowy mają dwa razy a niektóre raz to zależy jak kopyta im rosną .

A wszystko zależy tylko od żywienia i w małej części ma się od wieku krowy


Kilka lat temu tez miałem problem z kulawiznami i wrzodami u krów. Na pewno było to spowodowanie złym żywieniem i zakwaszeniem . Nawet ten co robił korekcje pokazywał mi kopyta że są bardzo miękkie i nożykiem skrobał jak marchewkę . Czyściłem 12 krów a potrafiło być 16 opatrunków ale to wszystko przez moją niewiedze.

Dziś już nie mam takich problemów ale zdarzają się jeszcze czasami wrzody ale to u starszych krów .

Robię korekcje 3 razy do roku niektóre krowy mają dwa razy a niektóre raz to zależy jak kopyta im rosną .

A wszystko zależy tylko od żywienia i w małej części ma się od wieku krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rols    0

Wróciłem teraz z 20,8% na 18,8 % białka. Czy to pomoże ?? ( czyli zmniejszyłem ilość soi i rzepaku i w to miejsce wstawiłem śrutę zbożową żeby 18,8% białka wyszło) 

Edytowano przez Rols

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Czemu wogóle podnosiłeś? Czy są słabsze wyniki mleka, słabsze bele, czy co?
Mnie skiepściły się bele, więc mleko się zmniejszyło mimo podniesienia białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

W ODR powiedziano że ta roślina to Podagrycznik pospolity na wikipedii "Pasza z tej rośliny jest nieszkodliwa dla zwierząt, jednak mało pożywna i wodnista. Bydło zjada ją niechętnie." "Ma działanie regenerujące organizm,odtruwające,moczopędne,przeciwreumatyczne,również przeciw podagrze,stąd nazwa rośliny."

Coś takiego jak ktoś był ciekawy co to było w beli :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Super. Czyli wartościowy towar :)

 

U mnie rewolucja. Aż głowa boli od wrażeń. PIERWSZY PMR UMIESZANY I PODANY. Paszowóz wzięty na próbę, ale jesteśmy zachwyceni. To krok milowy w naszej przygodzie z hodowlą bydła :) Jutro jadę obejrzeć jeszcze dwa modele u rolników, organizujęmy kasę i muszę go mieć jeszcze w tym miesiącu :) Dla niego kredyt , ani leasing nam nie straszny.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj