Polecane posty

Eliot    109

Słyszałęm ze najlepiej inwestować podczas kryzysu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

a co z tymi, które są już po 100 dniu laktacji? Dostają paszę treściwą o innym składzie? a jaką paszę treściwą dostają krowy poniżej 100 dnia laktacji które dają np. 20 czy 25 litrów mleka? Ile w sumie masz mieszanek pasz treściwych dla krów w okresie laktacji?

Może wyjaśnie to prościej. Mam dwie mieszanki treściwe podstawową i forte. Przykładowo cieli mi się krowa z dużym potencjałem. Przez 3 tygodnie zwiększam treściwe do 5 kg podstawowej i 2 kg forte. Jeśli się to uda i objętościówki zjada z apetytem i daje więcej niż 30 l zwiększam forte(do max 6kg na 50l). Zapisuję na tablicy wynik z oceny i manewruję forte. Po 100 dniach, jeśli mleka jest mniej niż 30 l odstawiam forte. Jeśli nie, daję dalej. Potrafią i 7-8 mies trzymać ponad 30. Są również pierwiastki dla których 25 to max.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

dokładnie o coś takiego mi chodził  ^^  Dziękuję bardzo  ;)


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki1122    43

Ostatnio otworzyłem 2 kiszonkę z kukurydzy i ma taki nieprzyjemny zapach jakby trochę podchodził pod octowy i krowy nie chętnie jedzą co mogę z tym zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To ty kiszonke nakrywasz folia po wybieraniu. Jesli tak to w jakim celu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

wczesniej odsysa powietrze które dostało się tam podczas wybierania :D jak spaprałeś kiszenie to nic już teraz nie pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

nakrywa- żeby się mu szybciej grzało:D

 

a moim zdaniem jedynie co to polewanie melasą, lub wlać ja do tmru- poprawi się troche jej smak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

można podsypać solą ale to ile trzebabyło soli,która jest antybakteryjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś z Was kiszonki w balotach  z Ewrolu ?  Dokładniej to jest chyba kukurydziany wywar gorzelniany,bynajmniej jest to coś białkowe. Dzięki za odpowiedz  :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ostatnio otworzyłem 2 kiszonkę z kukurydzy i ma taki nieprzyjemny zapach jakby trochę podchodził pod octowy i krowy nie chętnie jedzą co mogę z tym zrobić ?

Współczuję. Jeśli dajesz z ręki, to musisz czekać aż się przyzwyczają. Możesz kombinować posypując osypką lub polewając rozcieńczoną melasą. Paszowóz pomógłby krowy oszukać.

 

Ja zbadałabym skład i szukała przyczyny, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

A wy tymi docinkami nie zniechęcajcie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki1122    43

Dzięki za radę pytam bo jeszcze tak nie miałem tragedii nie ma bo jedzą a przykrywać po pobieraniu zawsze przykrywałem bo po co ma na nią padać deszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiecej szkody zrobi przykrycie niz padahacy deszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Dzięki za radę pytam bo jeszcze tak nie miałem tragedii nie ma bo jedzą a przykrywać po pobieraniu zawsze przykrywałem bo po co ma na nią padać deszcz

 

Zbyt mokra pewnie była jak zbierałeś....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od deszczu zawsze trzeba chronić. I chłopak dobrze robi. Jak nie zostawia luźnej qq.

 

A niby co ci napada w pionową ściane no chyba ze ktoś metr z gory odkrywa u mnie zawsze jest gora przykryta i dokrywam ja tylko na bierzaca ile trzebasciany nigdy nie okrywam bo pod wpływem ciepła i gazów na kiszonce osadza nalot z grzyba który napewno bardziej zaszkodzi niz deszcz.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dajcie spokój z tym wypłukiwaniem czy zalewaniem ściany pryzmy. Na pionowej ścianie padający deszcz szkody nie zrobi i jak Kargo napisał nie odkrywa się zaraz metra z góry. Kolega pewnie kosił zbyt wcześnie, albo coś zaburzyło prawidłową fermentację. Można znaleźć o tym informacje w google. Trzeba uważać ze skarmianiem, bo nadmiar kwasu octowego krowom na dobre nie wyjdzie i maskowanie nic nie da. Przekonał się o tym jeden z kolegów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Tak tak ok Nic nie zrobi jesli jest pionowa sciana i desz pada nie pod kątem.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Z niedorobionymi objętościowymi jest duży problem.Nie wyrzucisz, bo zbankrutujesz. Dasz to chorują. Mnie pare lat temu spleśniał wieszch(złe ubicie i póżne przykrycie). Krowy nie jadły, bo śmierdziało i dostawały ketozy, a te co jadły truły się mykotoksynami i srały. Średnia wydajność była przez to 5000 l. Mleczarnia chciała mleko zatrzymać, bo zafałszowanie wodą wychodziło, a to krowy takie chore były.
Finałowo rzuciłam pracę. Przeszliśmy pod ocenę. Wzieliśmy żywieńowca i uczyliśmy się od podstaw, jak robić kiszonki. Zysk jest duźo większy i nawet cena bliska złotówki przy tamtym to nie dramat.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zeby cokolwiel wyplukac musi padac silny deszcz a w ciagu roku ile jest takich dni bo z nie wielkiego kiszonka wchlonie ta wode ? Po drugie wole wode ktora i tak wlewam do paszowozu niz grzyby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Popada to spłynie. Podstawa to dobrze ubita pryzma. W moją ciężko widły wbić. Z resztą przy prawidłowym.wybieraniu powinniśmy zbierać kiszonkę z całej ściany. Z tego co zaobserwowałem w tym roku to mimo, że głownia nie jest trująca to jest głównym powodem psucia kiszonki warstwowo wewnątrz pryzmy. W 2015 prawie żadnych głowni i niemal zero strat( 2 taczki odrzucone z małej pryzmy, bo za szybko otwarta), podczas gdy w poprzednich latach co roku odpady, bo głownia na 30%-40% roślin mimo zrywania. Gdy zaczyneło się przygodę z kukurydzą strat nie było, bo i głowni nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jak ktoś szybko pobiera pryzme to czy przykrywa czy nie nie ma znaczenia. Za to skoki sm są dość duże A każda porcja deszczu przyspiesza psucie się.
I jeżeli to tylko możliwe to w okresie jesienno zimowo wiosennym przyjmę należy chronić przed deszczem. Inna sprawa to wysoki temperatury w lato.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj