Polecane posty

lukbold    1054

dobrze myślisz... ciekawe jakby to zlać kwasem propionowym który stosuje się w celu zabezpieczenia ściany silosa jak się wolno wybiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

To trzeba by było na mniejszej ilości to przetestować za drogi interes na eksperymenty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

przezuwaczka  Czyli ma spojrzeć na tabelę i z ustawionej dawki zobaczeć ile na daną chwilę krowy dają z niej mleka.Dobrze rozumiem?. Jaki ma być stosunek 1:1 tak? Tylko, że jest jeszcze jedna sprawa po jednej ocenie to dużego odniesienia żywieniowiec nie będzie miał i zootechnik powiedział,żeby się wstrzymać z ustalaniem dawki do drugiego doju. My dajemy w chwili obecnej 4.5 kg na 24h w 3 odpasach czyli po 1.5kg na odpas. Więc można jeszcze coś podnieść o ile krowy mają rezerwę :).

A tego kawałka wypowiedzi nie rozumiem

 

Ja mam tak co 5 litrów, a takie do 100 dni w grupie wyżej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

Moim zdaniem najlepiej jest ulożyć jakas dawke i sie jej trzymac do probnego udoju. Dostajesz wyniki i widzisz jak dawke zmodyfikowac czy dorzucic bialka czy energii itd. Żywieniowiec mniej wiecej powie ci ile czego teraz dać a reszte powie po probnym jak zobaczy ocenę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Źle trochę napisałem dostają 6 kg na dobę po 2 kg na odpas tylko jedna dostaję 4.5kg. No tak narazie jest dostają te 6 kg i zobaczymy co będzie dalej jak będzie dój i pierwsze wyniki jaki będzie poziom białka tłuszczu i moczniku. Dużo się nie znam dlatego wolę teraz na tą chwilę korzystać z pomocy ludzi :). Z pewnością człowiek z upływem czasu będzie nabierał wprawy do wszystkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kromlek    3

otworzyłem pryzme z kukurydzy z tego roku no i jest uboga w energię, czym najlepiej podnieść ta energię? mielone ziarno czy może kiszone ziarno w big bagach ccm? ziarno mielone kupiłem po 1000/tonę trochę drogo mi się wydaje a ccm tańszy podobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Ja kupuję całe ziarno z QQ i gniotę w młynku razem z mieszanką i takim sposobem ospa ma trochę więcej energii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

otworzyłem pryzme z kukurydzy z tego roku no i jest uboga w energię, czym najlepiej podnieść ta energię? mielone ziarno czy może kiszone ziarno w big bagach ccm? ziarno mielone kupiłem po 1000/tonę trochę drogo mi się wydaje a ccm tańszy podobno

 

też mam ten sam problem tylko że ja koncze  już ten kopiec. kupowałem kiszone ziarno w big bagu. Ktoś dla ojca doradził żeby kupować właśnie mielone ziarno suche ale dobrze mi się sprawdziło te kiszone wiec nie chciałem zmieniać. No i na razie zero strat . Na zapas już kupiłem wysłodki w belach bo pewnie do nowych zbiorów  nie starczy mi kukurydzy. Ten co od niego kupowałem powiedział że wysłodki na pewno się kiedyś skończą na pewno jeszcze przed nowymi zbiorami. Odnośnie  kukurydzy raczej nie powinno im zabraknąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Żeby krowy dawały max ile są wstanie, dawka musi być dostosowana indywidualnie. Super jak są do siebie podobne. Ja mam taką różnorodność, że z jednej dawki byłyby tylko problemy. Dlatego krowa mała(do 500kg) dająca 25 l/dzień dostaje max 5kg paszy treściwej dziennie. Taka 800 kg dająca 50l/dzień dostaje nawet 12 kg treściwej. Sianokiszonki mają do woli. Za to qq pierwsza 25kg, a druga 35 kg dziennie + 1,5 kg wysłodki toffi. To są takie skrajne przypadki. Treściwe mam dwie podstawową i premię. Ta druga jest tylko powyżej 35 l i do 100 dni laktacji. Jak się je ustawi, żeby se nie podjadały i powiesi tablice z ilością mleka itp za krową to da się to ogarnąć. Jest to dość pracochłonne, ale bardzo obniża koszty, a efekt niesamowity :)

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20
przezuwaczka u nas też są różne sztuki ;) ze stada 18 sztuk dojnych to 8 dostaje tak dobrze treściwą czyli 6 sztuk po 6kg i 2 sztuka po 4.5kg. Dalej będziemy sukcesywnie zwiększać jak kolejne krowy będą wchodzić w laktację bo nie ma co ładować w te które mają blisko okres zasuszenia :) No u nas sianokiszonka też jest do woli kukurydzę to bym musiał zważyć dokładnie ile waży i powiem :) To z tymi treściwymi nie jest tak dużo roboty bo +35 (grupa wybitna czyli z premią tak?) i normalna grupa. My już teraz dajemy na tylu sztukach jak sama widzisz trzy rodzaje bo jeszcze pozostałe sztuki z tych 8 czyli 10 dostaję delikatnie a te co blisko zasuszenia wogóle ;) wiem,że to przynosi efekty dlatego  stąd moje pytania :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Trzeba sobie wypracować system i jego się trzymać. Najgorsze co może być To zmienność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

rolstudent dobry aspekt poruszyłeś ocieliła nam się jałowica 3 dni temu no i dostawała 3 tyg przed wycieleniem już sukcesywnie w górę treściwą i w chwili wycielenia dostawała 4.5kg no i jest te 3 dni po porodzie i słabo pobiera kukurydzę więc prawdopodobnie za mało dodatków było i pewnie jest już ketoza. Mówię do taty żeby dzwonił do weta ale mówi, że w sobotę dój będzie to w następnym tygodniu przyjdą wyniki a ja co mam zrobić nie będę się sprzeczał. Ale powiedział, że będzie ją obserwował to może zmieni zdanie.

  traktorowy jutro wstawię dawkę. Mogę Ci dziś tylko tak pi razy oko co dajemy i ile. 1.3kg rzepak 0.7kg soja kukurydzy ziarna to nie pamiętam . Witaminy bufor i drożdzę. No teraz ze względu z przejścia z josery na wipasza to drożdzę są razem z witaminami czy coś tam musiał bym spojrzeć na worek bo nie chcę pisać głupot. Ok jest tak bufor mix sak i somawit wcześniej było dawane witaminy Pansen pilot Pro Specialu  i Multi Buffor Plant. Wydaję mi się, że były bardziej zapachowe i krowy lepiej to pobierały no ale zobaczymy co będzie dalej musiał bym zerknąć w kalendarz w oborzę od kiedy stosujemy wipasz ale efekty pewnie dopiero będą dostrzegane za jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Moje zasuszone jadą na bela,słoma i 300 gram rzepaku. Identycznie jałówki cielne. Przed ocieleniem mają 3 tygodniowy okres przejściowy z dawką laktacyjną tylko ze swoimi witaminami bez buforu i kredy. Jałówki i grubsze dostają kextony. Mimo przestawiania i różnych kombinacji podkradają sobie rzarcie. Jak dają duźo do końca, to jest ok i bcs max 3,5. Mam taką dającą 7mies powyżej 35l i ma już bcs 4,5, ale to taki typ i zacielona zawsze do 90 dnia. Podobno po Justisie ta gruba d**a ;)

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Niby jałówkom kukurydza nie przeszkadza do roku czasu.Później natomiast powinno się nie dawać do tych 3 tygodni przed wycieleniem.U nas jałowice idę różnym systemem część idzie systemem jednego z forumowiczów (nie będę podawał nazwy) w oparciu o kiszonkę samą + pasza treściwa do 3 tyg przed wycieleniem a reszta do 15 miesiąca życia kukurydza a później jak widzimy, że za tłuste to obcinamy kukurydzę. Wiem, że tak nie powinno się robić ale nie o wszystkim decyduję ja i to tata podejmuję ostateczne decyzję.Ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu jak wszystko będzie szło ku lepszemu to przekona się do metody,która przedstawiłem na samym początku posta.Co to jest te bcs? Co ma na celu rzepak w dawce dla krów zasuszonych :)? i co to kextony widziałem już, że wcześniej poruszaliście ten temat ale nie mogłem jakoś się doczytać co to takiego jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

@poziomka 3 dni po ocieleniu to trochę za szybko na ta ketozę moim zdaniem. Sprawdź konsystencje kału. Jeśli słabo pobiera qq może się nie dokładnie szczysciła i ma stan zapalny macicy badź podwyższona temperaturę i temu gorzej pobiera pasze. Może to być przemieszczenie trawieńca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Kexstony to bolusy do zwaczowe zawierające antybiotyk ukierowujacy przemiany materi na szlak energetyczny. Zapobiegający ketozie.
Podobno bardzo to skuteczne. Osobiście nigdy nie stosowalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jałówki i zasuszone dostają u mnie słomę i słabe bele lub gps. Qq nie daję, bo za dużo skrobi, ale w sumie jest mało białka, a ciele rośnie najmocniej w ostatnim miesiącu. Krowa hf rośnie 3 lata, a jak zacielam 13-14 miesięczną, to muszę dać jej rosnąć i nie zatuczyć. BCS to skala kondycji krów hf. Poniżej 3 krowa chuda, powyżej 4 gruba. Powinna się cielić 3,5 i spaść nie więcej niż 0,5, żeby nie było problemów. U klasycznego cienkoskórego hf'a to się sprawdza u reszty trudno to ocenić. Patrzy się na dołki przy ogonie, na prawym boku i żebra. Jeśli dołków nie ma to pewnie bcs 5 ;)
http://kpodr.pl/index.php/archiwum/1487-ocena-kondycji-krow

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

To my stosujemy rolstudent bonusy* przeciwko ketozie, znaczy już w trakcie jej istnienia z 3 jałowek co się cieliły w grudniu to 2 miały jedna już zaawansowana ketoza a druga szybko dostała i nie zeszła z mleka. No to żebra żeby było widać te 3 skośne a dołki to musiał bym zobaczyć bo nie pamiętam :)

w odpowiedzi na pytanie

traktorowy to jest dawka na dzień      4.5kg

0.7kg mieszanki zbóz po 33%udział jęczmien przenica owies
1.8kg owsa 0.8kg
rzepak 0.55kg
soja 0.5kg
kukurydza ziarno0.5kg
110gram witamin
100gram drożdży
100gram buforu

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

jałówka musi wyglądać jak wieszak wtedy nie ma problemów z zacieleniem i po wycieleniu,Z definicji 5 widocznych żeber.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przezuwaczka jakie odmiany siejesz, że osiągnęłaś 36% skrobii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Smolitop ze Smolic. Siejemy go od 4 lat. Dzisiaj kupiony znowu. 183 zł za worek.

Zamierzam umieszać treściwą jako nośnik do witamin dla zasuszonych z komponentów laktacyjnych i dawać od razu po zasuszeniu 0,5 kg dziennie. Przemawia do mnie argument o miktoflorze żwacza, która niekarmiona obumiera i trudno ją odbudować.
Co o tym myślicie? Czy 3 tyg przejściowego to nie zakrutko?

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na IV klasie to można powalczyć. U mnie V i VI a wody jak na lekarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

 Tylko nie wiem czy dobrze myślę, ale przezówaczka mówiła, że w tym roku wysoko kosiła kukurydzę a więc nie jest to przyczyną wysokiej suchej masy czy się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj