Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Xawier    222

Ja to stosuje i zawsze chcę pić, daje 7 miarek na wiadro 15 litrowe i tak z 4 wiadra wypija mućka i nie ma problemów że nie chce pić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12192

ja też stosuje vitaltrunk krowy chętnie go piją 50 70 litrów 5 miarek na 10 litrów ostatnio dwie chętnie pobrały ale trafiają się sztuki co niechcący

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol45010    0

mam problem z krowami po prostu dają mało mleka nie wiem dlaczego i mam do was proźbę a zwłaszcza do użytkowników z powiatu mińskiego lub okolic czy znacie jakiegoś dobrego żywieniowca (doświadczonego) który dobrze ułoży dawkę i zbada paszę i będzie chciał przyjechać do gospodarstwa które ma jak narazie 11 krów dojnch( bedzie więcej bo obora już stoi tylko wykończyć i zasiedlić ) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ar251092    0

No dziś postęp, dziś rano wycieliła się jałówka i wypiła bez problemu. Może dla tego że podaliśmy jej to bezpośrednio po ocieleniu zaraz po zabraniu cielaka. Bo wcześniej w sobotę, krowa starsza nawet nie chciała wody wypić wlanej do wiadra po tym trunku. Lecz podaliśmy go dopiero o 10 rano, a wycielenie było o 3 w nocy.  :unsure:

Edytowano przez ar251092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

mam problem z krowami po prostu dają mało mleka nie wiem dlaczego i mam do was proźbę a zwłaszcza do użytkowników z powiatu mińskiego lub okolic czy znacie jakiegoś dobrego żywieniowca (doświadczonego) który dobrze ułoży dawkę i zbada paszę i będzie chciał przyjechać do gospodarstwa które ma jak narazie 11 krów dojnch( bedzie więcej bo obora już stoi tylko wykończyć i zasiedlić ) 

 

napisz co dajesz w jakich proporcjach , jak wyglada okres zasuszenia itd, ktoś sie znajdzie mądry i ci doradzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

witam. Skoro zasuszenie to początek nowej laktacji to może ktoś napisze mi jak powinno wyglądać prawidłowe zasuszenie krowy. Na jak długi okres najlepiej jest zasuszyć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No dziś postęp, dziś rano wycieliła się jałówka i wypiła bez problemu. Może dla tego że podaliśmy jej to bezpośrednio po ocieleniu zaraz po zabraniu cielaka. Bo wcześniej w sobotę, krowa starsza nawet nie chciała wody wypić wlanej do wiadra po tym trunku. Lecz podaliśmy go dopiero o 10 rano, a wycielenie było o 3 w nocy.  :unsure:

bo takie specyfiki podaje się właśnie bezpośrednio po wycieleniu a nie czeka się kilka godzin, krowa wymęczona, "pusta" i wtedy ma największą chęć do picia co za tym idzie często wypije coś czego by normalnie nie ruszyła nawet po kilku dniach bez wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy i koleżanki mam problem chyba z zakwaszeniem krów jakis czas były dobre odchody teraz z niektórych się leje i to konkretnie u innych kal jest bardzo kleisty wszystkie są ogólnie chude żywione sa tmr troche go sortuja niewiem czy melasa by rozwiązała ten problem tmr tne bardzo krótko tak jak tu kolega rolstudent podpowiadał prosze o podpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jakieś bufory?
Słoma ile w wozie jest tresciwej? Ten koli.
Zwiększ słomę bo jakoś tą biegunkę trzeba zatrzymać. Ale to co opisałeś to raczej BVD.

Tmr trzeba by na sita wrzucić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tresciwa ma sklad zboza 60kg rzepak 25 soja 10 wit 2kg dojfos bm lactan z buforu tylko kwasny 3 kg i 3kg kredy pasz byla badana i ma 18 % badal ja gosc z dolfosu pobadal mi tez zboza maja 9% bialka kiszonki chce mi pobadac ale maja urzadzenie w serwisie do wozu daje trsciwej 3kg a reszte w hali podczas doju dla najwydajniejszych jeszcze 5 kg na dzien sklad tmr 400 sianokiszonki 50 slomy 200 wyslodki mokre 75 tresciwej 400 kukurydzy i to jedzą przez 1,5 dnia bo inaczej bym musial balota dzielić .a co do BVD to wszystko sie zaczelo jak kupilem jałówki z konrada i to one sa najbardziej problemowe ale o tym ci napisze w temacie chorby bo tu nie bede zapychal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Co polecacie/stosujecie po wycieleniu by zadbać o energię dla sztuk które mają potencjał na 40-40+ dziennie. Gliceryna, wysłodki suche(wiórki) [stosuję teraz, ale kiepsko z pobieraniem tego przez niektóre sztuki], ziarno kuku? Dostają też tłuszcz chroniony wymieszany z soją w proporcji 1:1

 

Sianokiszonka nawet najmokszejsza nie zakwasza!!!! Ślina jest naturalnym buforem i wszystko rozdrobnione działa zakwaszająco, bo krowa za mało żuje. Ludzie zrozumcie to albo siedżcie dalej w średniowieczu. Mokra bela o 40% sm, z pierwszego pokosu, z młodej trawy z koniczyną o 20 % białku to pasza idealna. Krowy leją przy najmniejszym możliwym dodatku soi. Jeśli jeszcze qq ma 35% sm i dużo skrobi to dobry bilans i sukces murowany!!!

W tym roku pogoda dała wszystkim popalić, więc trudno o takie parametry. Drożej wychodzi, bo więcej trzeba dokupić.

Skończcie tylko z tymi zabobonami, że suche jest lepsze, bo krew zalewa!!!

No właśnie, ale dlaczego jak wrzucam do paszowozu bele z pierwszego pokosu taką właśnie "dobrą, mokrą" bele zaczynają się problemy z biegunkami i muszę dodawać słomy...? NIe czepiam się tylko proszę o wyjaśnienie, bo rolnik amator ze mnie ;) A kilka razy właśnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że lepiej suchsza bela, bo mokra zakwasza itd. Tylko ewidentnie z tych 'mokrych' jest mleko.

Edytowano przez ejczbio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Bo te mokrzejsze bele niosą w sobie więcej białka. Pierwszy pokos jeśli był zebrany odpowiednio wcześnie zawiera znacznie więcej białka niż następne I są chętniej pobierane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tugarin32    1

Ja staram się żeby sianokiszonka miala około 40%  wilgotności. To jeśli chodzi o lucernę. Trawę robię bardziej na sucho. Nie wiem czy dobrze ale na razie krowy nie narzekają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tresciwa ma sklad zboza 60kg rzepak 25 soja 10 wit 2kg dojfos bm lactan z buforu tylko kwasny 3 kg i 3kg kredy pasz byla badana i ma 18 % badal ja gosc z dolfosu pobadal mi tez zboza maja 9% bialka kiszonki chce mi pobadac ale maja urzadzenie w serwisie do wozu daje trsciwej 3kg a reszte w hali podczas doju dla najwydajniejszych jeszcze 5 kg na dzien sklad tmr 400 sianokiszonki 50 slomy 200 wyslodki mokre 75 tresciwej 400 kukurydzy i to jedzą przez 1,5 dnia bo inaczej bym musial balota dzielić .a co do BVD to wszystko sie zaczelo jak kupilem jałówki z konrada i to one sa najbardziej problemowe ale o tym ci napisze w temacie chorby bo tu nie bede zapychal.

Krowy nie kwasza się od żywienia. To efekt choroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Pomoze ktoś co dożucić do mieszanki treściwej aby było ok? Daje na 1tone pszenżyta 50kg soi i nic więcej co do tego dozucić tzn jakie wit itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ar251092    0

Panowie, jaki kolor i konsystencja kału jest optymalna? Ostatnio wycielona jałówka, ma kał rzadki i czarny. Trochę mnie to nie pokoi, nie wiem czy taki powinien właśnie być?  :mellow:  Na żywieniu jakie wcześniej opisałem, (sianokiszonka z lucerny, kiszonka z qq, własna śruta z pszenicy i owsa, wysłodki, soja, rzepak i witaminy z De Heus). Z mlekiem w miarę fajnie, cały czas zwiększa. Na razie jest 12 l na udój, stopniowo zwiększa o 1 l. Opuchlizna jeszcze nie zeszła. 

Edytowano przez ar251092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

kolor to bedzie chyba w zaleznosci od tego co zjada, a konsystencja jak ja slyszalem od starego wterynarza powinna byc taka ze jak robi na jedno miejsce to ostatni wydalany kał powinien zrobic mała miseczke w calej kupie;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

dzień dobry chciałbym sie was rolników zapytac ile moge wyciagnąć mleka od krowy mieśzańca: hfxnrf, hfxsm z tej dawki:

10kg siana, 15 kg kiszonki z traw 35%sm, 15kg koniczyny czerwonej 35%sm, 3kg mieszanki zbozowej: 1kg śruta z pszenicy, 1kg śruta z jęczmienia, 1kg śruta kukurydziana, 1.5kg śruty rzepakowej. krowy byłyby na poczatku laktacji, miesiąc po wycieleniu. Ile mógłbym nadoic od takiej rasy krowy z tej dawki?????? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k110    8

Ja daje krowom siano slome do woli,ospe 14kg 50/50 jeczmien,pszenica dziennie i wyslodki mokre okolo 20kg dziennie wydajność okolo 5,5tys na laktacje jak myślicie trzeba uzupełnić czyms bialko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja daje krowom siano slome do woli,ospe 14kg 50/50 jeczmien,pszenica dziennie i wyslodki mokre okolo 20kg dziennie wydajność okolo 5,5tys na laktacje jak myślicie trzeba uzupełnić czyms bialko?

Białko wymusza wyzsza produkcję mleka. Energia ja utrzymuje.

 

Dlatego na wydajność rzędu 7 tyś wystarcza białko na poziomie 13procent. A dla 10 tyś to będzie już 17 18%.

 

Co dla wielu hodowców jest nie do zrozumienia bo dają pasze np 18.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj