Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
fireseba    224

Ze śruta 32, daje ją z ręki dwa razy dziennie. Robiłem juz tak ze na początek słoma kiszonka i kukurydza lecz po wymieszaniu sloma byla rozdrobniona ze bym nie wiedzial czy to słoma czy struta. Salom miesza sie bardzo dobrze bo zaleje ja woda wyjmę przeciw nożne i po chwili jest na dole po czym dwie minuty w zupełności wystarcza. Słoma jest z przeżyta i naprawdę sucha że się kruszyła podczas belowania i jest krótka.
Nie uznaje siebie za speca od zywienia krow i nie myslcie ze sie wymadrzam na ten temat ja pisze tylko o swoich doswiadczeniach (przeżyciach) z "moim stadem" i mysle sobie jak beznadziejnym jestem hodowca
Maiłem okazje w lato skorzystac z doradcy zywieniowego, doradził mi wyslodki. Podchodziłem do tego dwa razy do dziś mam jeszcze 800kg . Zacząłem dawać po kilogramie na sztuke, po kilk dniach krowy podatne na zapalenie mialy zapalenie. Probowalem jeszcze raz i gdy juz wyleczylem prawie wszystkie zachorowwlo jeszcze więcej. Następnym razem pobrał próbki przywiózł wyniki i mówi ze super kukurydza ... i  ze trzeba wiecej rzepakowej ja mu na to ze mocznik 350 to on ale tak z pol kg i będzie dobrze. Mam teraz uraz do przypadkowych żywieniowców, w tygodniu ma przyjechać następny z firmy od witamin ale tez się boje co wymyśli bo znów mleko spadnie...

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego napewno sie mylisz z tym pobieraniem 28kg SM to juz jest bardzo bardzo duzo to co podajesz to wprost nierealne. To ze na poczatku leja to normalne trzeba przeczekac 2-3 dni i przejdzie az krowy sie przyzwyczaja. Pierwsze słysze zeby od wysłodki zapalenia były jakie to wysłodki drobne grube melasowane?? Jesli gube to krowy mogły wsortowac je z tmr i dlatego te zapalenia. U mnie w podstawe idzie 1kg dla lepszych dorzucam jeszcze 1kg takze dostaja 2kg i nic sie nie dzieje. Wes zywieniowca z federacji moze to i koszt ale szybko ci sie zwróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Czym możne być spowodowane że kał krowy jest zielony, a po nocy ciemny i gęsty? Jałówki które dostają sianokiszonkę ze starszej trawy i 2kg (SM) kukurydzy + śruta rzepakowa sojowa i mieszanka zbożowa 2:1:1 też mają kał zielony.

 

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli kał zmienia się w ciągu doby to widocznie dalej sortują tmr. Treściwą dla krów mieszasz sam czy gotowa? W kale nadal są niestrawione ziarniaki? Przy takim moczniku długo nie pociągną te krowy. Zacielałeś ostatnio jakąś krowę? Miałeś sprawdzić co ma ten bufor w składzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

w kale żadnych ziarniaków nie ma i nie było. Krowy w szczycie laktacji mają mocznik 200 białko 3.0 a nawet zdarza się że mniej tłuszcz stosunek 1:1 lub czasem jeszcze mniej. W innych grupach mocznik jest pow 300 białko 3.4. Thomas raczej problemu bym szukał w strukturze dawki i balansie białko - węglowodany niż w buforze.

Piszecie że krowy segregują tmr, że słoma jest niewymieszana lecz słoma wydaje się że jest dobrze wymieszana bo krowy jedzą pasze po kolei. Rozdaje trzy razy dziennie i na stole zostaje mniej niż 2% więc te 1kg słomy na jeden odpas krowy musi zjeść do tego drugie tyle siana. Czyli krowy zjadają dużo SM ale jest w niej mało energii z powodu dużego udziału słomy i siana. Może problemem jest kwas octowy który jest dwukrotnie przekroczony w kiszonce z kukurydzy?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Koledzy ostrzy jesteście, jak brzytwy. Troszke delikatniej, bo nieprzyjemie się czyta.

 

Dobry żywieniowiec musi dokładnie pobuszować w oborze i w paszach. Nie spodziewaj się cudów od razu, tylko zmieniaj bardzo ostrożnie. Przynajmniej tydzień(u mnie 3) przyzwyczajaj do nowości, bo zapalenia gwarantowane.

 

Ostatnio czytałam, że dawanie np. biotyny na wzmocnienie rogu racicowego, jast widoczne dopiero po 5ciu miesiącach.

 

Ja też daję 2kg wysłodków toffi na sztukę na dzień, ale tylko 100 dni lub powyżej 30 l i nie mam zapaleń, ale zaczynałam od pół dawki od razu po wycieleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy ktoś z Was ma gazetę z federacji ze września lub sierpnia ?

był tam napisany skład tmr w gospodarstwie gdzie krowy zjadały około 65kg TMR

czy mógłby ktoś go tutaj napisać? bo zgubiłem tę gazetę:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Dziś zrobiłem tak.

Na dno siano 75kg pomieszałem zanim załadowałem słomę choć mocno się nie pocięło. Na to poszło 40kg słomy po czym znów mieszanie i kiszonka i rozdrobnienie na koniec kukurydza 500kg (32% SM). W beli mam około 250kg SM co w sumie daje około 530kg a PMR ważył 1200. Krowy mocno go segregują i wydalają jeszcze gorzej. Wydaje mi się że winą jest beznadzieje siano z łąk rolnośrodowiskowych które próbuję wepchnąć im na siłę. Zamiast jeść po kolei to krowy rozrzucają na stole i obrywa się słomie bo jest wymieszana z sianem. Jutro zrezygnuję z tego siana i dam samą słomę jak rok temu.


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

moim skromnym zdaniem warto pomyśleć o melasie. do paszowozu dolej od 0,5 do 1kg na sztukę, tylko wcześniej rozrób ją z wodą. np. na 1kg melasy dolej 2 do 5 litrów wody. Zwiększysz wilgotność PMR-u który spowoduje zmniejszenie segregowania paszy, lepsze przywieranie pasz treściwych do pasz objętościowych a dodatkowo słodki smak melasy sprawi, że krowy zdecydowanie chętniej pobierają paszę. Tak staraj się dobrać wilgotność PMR aby nie przekraczała 60%, a w twoim przypadku możesz śmiało dadać 100L wody rozrobionej z melasą.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

krowy mam przykwaszone więc boje się stosować melasę, spróbuję zrobić go bez siana wtedy woda nie będzie konieczna bo zielonki zbieranie były  w przedziale 25-35% SM a kukurydza 32 więc wyjdzie i tak mokre. Jak pisałem wyżej z pobieraniem nie ma problemy gdyż trawy były koszone po ok 4-5tyg i nie wykształciły nawet źdźbła a moje krowy nie są wybredne i żwacze aż im się uwypuklają. Problem polega na tym że nie mogę dać im więcej energii.  CO do melasy to pomyślę jak już będzie wszystko OK. Jutro z rana dzwonię do żywieniowca z federacji tylko ile czasu będę na niego czekał...


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Sam jestem ciekawy co Ci ten zywieniowiec podpowie. Na moje oko to masz problem z jakąś toksyna być może w qq. Ale trzeba by to sprawdzić. Bo od wyslotek nie powinny dostawać zapaleń. Tym bardziej ze to pasza która buferuje

Moje krowy po tym jak wydluzyłem czas mieszania i dodałem gliceryny zwiększyły produkcję mleka.
Tyle ze qq jak nigdy w tym roku zaczyna mi się grzać. Mam nadzieję ze to efekt początku pryzmy i zaraz będzie Oki. jeśli nie trzeba szybko myśleć jak temu przeciwdziałać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

tu mam badania jednej z pryzm kukurydzy którą teraz daje. Czy kwas octowy w takiej ilości może szczególnie zagrażać? Nie mam problemów z zagrzewaniem się pasz ani z pleśnią. Gdzie można zbaczać kukurydzę na obecność toksyn?

post-53011-0-94210100-1449436810_thumb.jpg

post-53011-0-99241100-1449436811_thumb.png

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

0,8 procenta to sporo.
Paradoksalnie myślę ze to on powoduje u Ciebie deficyt energii. Kilka lat temu mój dobry znajomy polecił mi na takie coś dodatek gliceryny 0,3 litra. Mi wtedy pomogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Powie mi ktoś coś o łusce owsianej granulowanej w żywieniu bydła mlecznego? Jaką ma to wartość energetyczną? Opłaca się to zamiast otrąb?
Otręby pszenne 550zł/t ta Łuska owsiana granulowana 420zł/t 

Ma ktoś jakąś tabelkę z wartościami odżywczymi tych pasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Ok dzięki rolstudent czyli jednak otręby będą lepsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Dziś wywaliłem te jeb((***** siano! Dałem 50kg słomy na dno kiszonka i kukurydza po 5 godzinach już odchody wracają do normy. Tylko mam wrażanie że pmr jest zbyt rozdrobniony czy może być winą to że sypie pół jego całkowitej pojemności czy pełen lepiej się przemiesza?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Może to tylko takie wrażenie. Ja zacząłem u siebie bardziej rozdrabniac pmr i widzę ze tak jest lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

Jaki powinien wynosić prawidłowy poziom mocznika? Jeśli jest zbyt niski to nie będzie żadnych problemów? W tej chwili wychodzi mi średnio 100-150. Dodam ze biało 3,40 tłuszcz 4,30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Niski poziom mocznika to mniej mleka iciche ruje. Tresciwe mieszasz sam czy gotowy granulat zamawiasz? Trzeba bylo by zwiekszyc poziom bialka w paszy. Niski mocznik nie jest szkodliwy tylko tracisz na zacieleniach i mleku.

Dzis byl zywieniowiec i miales racje Rolstudent nic innego nie powiedzial tylko ze duzs zawartosc kwadu octowego i zastanawial sie skad bo kiszonka ma 34 sm. Dorzucilem 3kg slomy na sztuke pmr rozdrobnilem bardziej i krowy juz nie segreguja i jestem dobrej mysli tylko jak mam skarmic kukurydze dajac tak malo...


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

Tresciwe kupuje 20%, 4kg na sztuke(po wycieleniu) dziennie. do tego 2 kg wyslodki toffi i 1kg mielonej kukurydzy. Krowy jedza praktycznie ile chca sianokiszonki i 15kg QQ ale i tak sa chude, dam wiecej bialka beda jeszcze bardziej chudsze :P ile jeszcze tego bialka dorzucic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Niski poziom mocznika to mniej mleka iciche ruje. Tresciwe mieszasz sam czy gotowy granulat zamawiasz? Trzeba bylo by zwiekszyc poziom bialka w paszy. Niski mocznik nie jest szkodliwy tylko tracisz na zacieleniach i mleku.

 

Dzis byl zywieniowiec i miales racje Rolstudent nic innego nie powiedzial tylko ze duzs zawartosc kwadu octowego i zastanawial sie skad bo kiszonka ma 34 sm. Dorzucilem 3kg slomy na sztuke pmr rozdrobnilem bardziej i krowy juz nie segreguja i jestem dobrej mysli tylko jak mam skarmic kukurydze dajac tak malo...

Możesz spróbować z gliceryna. 0.4 litra gliceryny 86% powinno znacznie poprawić funkcjonowanie wątroby i pomóc metabolizowac kwas octowy. Drożdże żywe lub metabolity koniecznie. No i witaminy z niacyna holina i dużo witaminy E i A. No i ostropest plamisty dla sztuk które się przytruja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Czy łubin podnosi somatykę , ile go dawać krowom ,jaki % w paszy treściwej??


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ma troche sobstancji antyzywieniowych ale srutowany na drobno do 2kg może być co zresztą sam praktykowalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj