Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Top mleko to firma z Olsztyna. Mają swoją stronę internetową i jakiś czas temu reklamowali się na stronie forum AF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jeżeli tłuszcz/białko jest około 1,2 i żywienie jest dość prawidłowe(nie ma chorób metabolicznych typu ketoza i kwasica), to można się posiłkować taką tabelką:

71380a4f.jpg

 

Tłuszcz palmowy (chroniony) - jest tego sporo na rynku: Palmit, BergaFat itp Trzeba próbować, który będzie pasował krowom, bo jest z tym różnie. Ja przerobiłam 5-6 różnych firm. Okazało się, że pasuje im ten najbardziej śmierdzący. Ceny są różne. Ja płacę 120zł za 25 kg, ale wcześniej u innego dostawcy było 45 zł więcej!!!

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d___b    72

oczywiście masz na myśli zrównoważone żywienie   ... kiedyś u nas jałowki dostawały dużo kiszonki z kuku   to 8-9 miesieczne dostawały ruje   ;/          ja twierdze że im większy hf tym mocniej żywić trzeba ale rownowaga   trawa kukurydza   i witaminy  ;!!

To jeszcze nic mi się trafiła jałówka która ma około 6 miesięcy i dzisiaj przechodzi drugą ruję.


8bdb4a7a95566.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Kol. @przezuwaczka dzięki za info zorientuje się i poszukam

Powiedzie mi może to głupie pytanie ale jaką wydajność można uzyskać maksymalnie bez woza paszowego? Taka bezpieczna ilość to? Mam krowy podzielone na 2 grupy do szczytu i po, no i woza nie mam jeszcze tylko ręcznie zadaje paszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

To tylko zależy od Ciebie bo np Pani Elzbiet Kandulska przez kilka lat utrzymywała się na poziomie grubo ponad 10 tyś od sztuki średnio przy żywieniu z ręki. Co zresztą koleżanka Przezuwaczka potwierdza pisząc ze ma sztuki które dają ponad 50litrów dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Przy dawaniu z ręki jest dużo trudniej zachować proporcje i odpowiednią strukturę. Nie jesteśmy wstanie uniknąć sortowania. Dodanie słomy do dawki to dla mnie abstrakcja:) 

 

Z pół roku temu był u mnie pewien starszy człowiek z PFHBiPM, który podobno miał 10-15 lat temu najlepszą wydajność na Podlasiu. Jego 3 krowy :) dawały średnio 13 000. Wybitny gość i kopalnia wiedzy, a przecieź nie było takich cudownych dodatków, jak teraz.

 

Myślę, że można dobić do 12-13 000 średnio, ale przy niewielkim stadzie. Większe wymaga zbyt wiele pracy bez paszowozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mając automatyczny robot-wózek paszowy, który może i 20 razy na dobę wydać treściwą oszczędzi się pracy i kwasicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy dawaniu z ręki jest dużo trudniej zachować proporcje i odpowiednią strukturę. Nie jesteśmy wstanie uniknąć sortowania. Dodanie słomy do dawki to dla mnie abstrakcja:) 

 

Z pół roku temu był u mnie pewien starszy człowiek z PFHBiPM, który podobno miał 10-15 lat temu najlepszą wydajność na Podlasiu. Jego 3 krowy :) dawały średnio 13 000. Wybitny gość i kopalnia wiedzy, a przecieź nie było takich cudownych dodatków, jak teraz.

 

Myślę, że można dobić do 12-13 000 średnio, ale przy niewielkim stadzie. Większe wymaga zbyt wiele pracy bez paszowozu.

 

Hehe wiem o kim mówisz ale nie rób z Pana Z zaraz takiego emeryta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Hehe wiem o kim mówisz ale nie rób z Pana Z zaraz takiego emeryta

 

 

No mógłby moim dziadkiem być, ale energią i zapałem przeskoczyłby niejednego 20latka. Pewnie postać pod kliniczną mastitis wyczułby bez płytki i płynu. Ja i z tymi pomocami mam problem. Ile razy miałam 1,5 mln z badania laboratoryjnego, a na płytce nawet się nie zagęściło ....

Żeby wszyscy zootechnicy mieli taki zapał i wiedzę, to by pod oceną było dużo więcej hodowców. Spróbuj tu tylko kogoś namówić. Boją się, że ktoś im będzie łaził i krytykował.. Typowy rolnik z Podlasia :) (i nie tylko) jest u siebie i uważa, że robi najlepiej jak może, albo mu się nie opłaca. A on po prostu nie chce się uczyć, bo stare jest dobre i poco to zmieniać. Zagłębie Mleczarskie jest mocno rozdrobnione. Jest niska wydajność krów proporcjonalna do poziomu wiedzy. W książce federacyjnej można zobaczyć, jak to wygląda. W mojej okolicy na 15stu hodowców tylko my jesteśmy pod oceną. Za to w wioskach 5 km dalej co drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Zas u mnie na okolo 50 hodowcow jestem ja i jeszcze jeden gospoarz wiec wyglada to jsszcze gorzej.mam kkrowy od ponad roku a ocene od roku i ciezko bylo by bez niej. Nie dalo by rady zywic na podstawie wynikow z mleczarni bo jak tedza bialko sie zgadza to mocznik 2x nizszy i kogo chca oszukac wysylajac takie badania

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No mógłby moim dziadkiem być, ale energią i zapałem przeskoczyłby niejednego 20latka. Pewnie postać pod kliniczną mastitis wyczułby bez płytki i płynu. Ja i z tymi pomocami mam problem. Ile razy miałam 1,5 mln z badania laboratoryjnego, a na płytce nawet się nie zagęściło ....

Żeby wszyscy zootechnicy mieli taki zapał i wiedzę, to by pod oceną było dużo więcej hodowców. Spróbuj tu tylko kogoś namówić. Boją się, że ktoś im będzie łaził i krytykował.. Typowy rolnik z Podlasia :) (i nie tylko) jest u siebie i uważa, że robi najlepiej jak może, albo mu się nie opłaca. A on po prostu nie chce się uczyć, bo stare jest dobre i poco to zmieniać. Zagłębie Mleczarskie jest mocno rozdrobnione. Jest niska wydajność krów proporcjonalna do poziomu wiedzy. W książce federacyjnej można zobaczyć, jak to wygląda. W mojej okolicy na 15stu hodowców tylko my jesteśmy pod oceną. Za to w wioskach 5 km dalej co drugi.

 

Twoim dziadkiem ?? Toż on ma pewnie nieco ponad 50 lat. Ale to ze jest to człowiek z ogromna pasją widać a szczególnie słuchac  od razu, bo on poprostu tym żyje. Moim zdaniem powiniem byc dyrektorem w Jezewie a nie pani P która nie ma do tego ani kompetencji ani doświadczenia za to ma dobre plecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

dzieki za odp.

 

a propo, na moim terenie z Federacji niedawno odszedł na emeryturę pewien pan M.K., o którym również mogłabym tyle samo napisać. Pomógł mi wyselekcjonować kilka jałówek z Danii, niesamowity człowiek. Właśnie pewnego razu gdy jechaliśmy z nim, bylo lato, pieknie, wszędzie zielono, ciepło, a on nagle patrząc na ludzi koszących trawniki tak mówi do nas - "wyobraźcie sobie jakie to marnotrawstwo, ile to krów na rok by wyżywił tą koszoną trawą z tych kosiarek!" :D 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Twoim dziadkiem ?? Toż on ma pewnie nieco ponad 50 lat. Ale to ze jest to człowiek z ogromna pasją widać a szczególnie słuchac  od razu, bo on poprostu tym żyje. Moim zdaniem powiniem byc dyrektorem w Jezewie a nie pani P która nie ma do tego ani kompetencji ani doświadczenia za to ma dobre plecy.

Nie wiem ile ma lat, ale jak opowiada to czuję się przy nim mała i głupia ;) Pewnie dlatego takie wrażenie miałam. Ja jestem lekko po 30stce, więc musiałby się wcześnie tematem zainteresować, żeby moim dziadkiem być :P Wspaniałe jest to, że jeżdzi i odwiedza gospodarstwa, w których był zootechnikiem. Do nas wpadł z ciekawości, bo tu taka czarna dziura, jakby krów wcale nikt nie miał, a my młodzi i się rozwijamy...

 

 

7891Firefox może to trzeba opatentować! Był suchy chleb dla konia, może być trawa z ogródka :P

 

Dziadek mojego męża pasł kiedyś krowy na wałach kolejowych i w lesie. Miał wydajność 3500 od krowy. Gdy przestał rydze już tam nie rosną, bo krzakami zarosło.

 

Dobra spadam do dziewczyn, bo ryczeć zaczynają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Fireseba ,mieszanie zaczynaj tak jak kargo Ci mowi od słomy potem sianokiszonka kukurydza i na koniec tresciwe, jak dobrze potniesz i bedzie oodpowoiednia wilgotnosc to nie beda sortowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Juz mam recepture robie dokladnie na odwrot i wszystko ma dlugosc jak w podreczniku a sloma ma od 6 do 10 i nie ma sortowania. Robie tak dlatego iz poniewaz slome ktora kupilem na polu byla tak wysuszona ze po minucie mieszana jeest juz wystarczajaco pocieta

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Juz mam recepture robie dokladnie na odwrot i wszystko ma dlugosc jak w podreczniku a sloma ma od 6 do 10 i nie ma sortowania. Robie tak dlatego iz poniewaz slome ktora kupilem na polu byla tak wysuszona ze po minucie mieszana jeest juz wystarczajaco pocieta

 

może problemem są zbyt wysokie obroty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

10cm to nie jest odpowiednia dlugosc, ciekawi mnie w jakim podreczniku takie brednie pisza?

 

wiem że odpowiednia długość to 4-8 ale dla moich krów które od roku dostają tmr taka długość zapobiega kwasicy. Jeśli krowa dobrze pobiera słomę o długości 8cm to co w tym złego?

może problemem są zbyt wysokie obroty?

 

raczej zbyt niskie bo 60 przez 2 bieg mieszam co daje jakieś 300-350obr min ale po wymianie kilku zużytych noży jest już ok

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Długa słoma dłużej zalega w żwaczu i blokuje miejsce tym paszom które mogłaby pobrać, i w efekcie końcowym dać więcej mleka.  Dlatego na twoim miejscu starałbym się uzyskać cos ok 4cm a nie 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Czy ktoś dodaje do wozu jakiś mykosob, czy tylko ja się boje grzyba :) 

 

Myśicie pewnie, że za dużo czytam, a ja miałam cztery lata temu takie cuda, że mi mleko chcieli zatrzymać za dodawanie wody, a to krowy takie chore były, a wyrzucaliśmy każdy kawałek pleśni.

 

Teraz dmucham na zimne i nawet grzejące wyrzucam. Ciekawe jak to w wozie wygląda, bo raczej nie widzice, co wrzucacie, jak pleśń jest w środku.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shottle    1

Źródłem białka jest w dużej mierze flora bakteryjna żwacza, która potrzebuje energii i mocznika, żeby urosnąć i być sporzydkowana przez krowę...-źródło MÓJ ŻYWIENIOWIEC Z FEDERACJI!!!

 go.

 

musi być bilans odpowiednią energią w zależności od białka

10cm to nie jest odpowiednia dlugosc, ciekawi mnie w jakim podreczniku takie brednie pisza?

 

Mnie też to ciekawi w którym ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Długa słoma dłużej zalega w żwaczu i blokuje miejsce tym paszom które mogłaby pobrać, i w efekcie końcowym dać więcej mleka.  Dlatego na twoim miejscu starałbym się uzyskać cos ok 4cm a nie 8.

 

Z pobieraniem nie ma problemu bo krowy w szczycie laktacji pobierają samego TMR 28-30kg, zielonka była wcześnie koszona i ma wysoką strawność.

 

 

musi być bilans odpowiednią energią w zależności od białka

 

Mnie też to ciekawi w którym ;D

 

Może źle to napisałem bo nie wszystko ma długość jak w podręczniku. Chodziło mi wszystko prócz słomy i kukurydzy. Przy krótszej słomie krowy wcale się nie ślinią.


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Friseba musisz jeszcze sporo poczytać, tylko zmien podreczniki :D

Własnie jest odwrotnie krótka ostra słoma najlepiej z pszenicy podraznia lepiej zwacz dzieki czemu krowy produkuja wiecej sliny przez co lepiej sie buforuja i niemaja problemu z kwasica itd...

Gdyby pobierały 50kg to mozesz stwierdzic ze problemu niema ale nie przy 28-30   hmmm nie wiem jak to komentowac ale albo nie masz wozu i nie wisz co piszesz albo hodujesz jerseya o wydajnosci 4 tys 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

30 kg suchej masy to malo nie wliczajac w to sruty? Krowynie leja mi po 50l mam tylko jedna krowe ktora daje powyzej 10tys reszta od 6,5 do 9tys.
Co do dlugosci slomy to zbyt krotka sloma = silne zapalenie w moim stadzie przerabialem to juz nie raz
Wiec co mam zrobic rozdrobnic slome na 3cm wrzucajac ja na poczatek by z krow lalo sie po scianach? Mam wysoki mocznik i srednie bialko dodajac wiecej kukurydzy jest problem z zapaleniem.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Najpierw piszesz, że masz problem z kwasicą i są zmiany kału w ciągu dnia a potem, że nie ma problemu i wszystko ok. Zdecyduj się w końcu czy problem czy nie ma. Jak dodajesz na końcu słomę to nie ma szans aby się dobrze wymieszała i pocięła, zanim się potnie to z trawy będzie mielonka przy takiej kolejności. Daj im twardej słomy pszennej na początku i śrutę, potem sianokiszonkę i na koniec kukurydzę.
30kg sm bez śruty ? To ile ze śrutą pewnie ze 40? Tego to chyba nie trzeba komentować no chyba, ze masz krowy po 1200kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj