Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
waldifox    2

By poprawić wydajność ważne jest by zwiększyć dawki pasz treściwych. Wprowadzić śrutę kukurydzianą. Jeśli chodzi o stosunek qq do sianokiszonek. Każdy bilansuje je patrząc na krowy. Na ich budowę kal i wiele innych czynników.

Mam nadzieję że napisałeś to dla żartu. Bo jeszcze ktoś weźmie to na poważnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hania taki mocznik to nie żarty. Krowy stracisz niedługo jak taki stan będzie się utrzymywał. Komórki podwyższone to właśnie z tego powodu. Proporcje kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki to zależne od tego jakie masz zapasy. Najczęsciej dawka kukurydzy to20-25 kg a sianokiszonka 15-20 ale to zależy od zawartości SM. Co i w jakich ilościach teraz jest zadawane, że mocznik taki wysoki. Optymalna zawartość i najmniejszebproblemy są przy zaw. 180-250. 280 może sprawiać niedoświadczonym więcej kłopotu. Ktoś na pewno Ci trochę doradzi, bo to podstawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Hej , w jakich dawkach waszym zdaniem karmiliście by krowy mleczne 26szt.

ile czego na dzień , na sztukę

Posiadam:

-kiszonkę z kukurydzy

-sianokiszonkę (baloty)

-słoma

-pasze: mieszanka , owies, pszenica,

-śruta rzepakowa

-gliceryna

-dodatki: lactoma, białko 38% , kreda, nutraminka(coś takiego, witaminy takie) i jeszcze jedne jakieś witaminy :)

chyba to wszystko, mianowicie problem mam z podwyższonym mocznikiem powyżej 400, oraz z komórkami somatycznymi , 

no i bym się nie obraziła jak by więcej mleka dawały :D

 

Żeby dobrze doradzić to musimy wiedzieć jakie proporcje stosujesz, pozostałe parametry mleka. Jakia roślina dominuje w sianokiszonce, nawet rożnice są w sianokiszonce z lucerny i koniczyny gdyz jedna ma białko jelitowe a druga b. żwaczowe. Jaką ilość śruty rzepakowej dostają też ze względu na b. żwaczowe  (białko żwaczowe jest redukowane przez florę przedżołądków właśnie do mocznika). Najważniejsze kolejność spasania pasz, najczęściej idą treściwe (drogie, więc na czysty żłób, żeby zjadły do czysta) a potem objętościowe co jest poważnym błędem. Objętościowe jako pierwsze a treściwe za jakiś czas, tak żeby zmusić krowe do pobrania najpierw mniej atrakcyjnego pożywienia, a potem jeszcze dosypując treściwe do pozostałości zmusić ją do zjedzenia wszystkiego.

 


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hania1993    5

kiszonke dajemy dopiero od kilku dni to mam nadzieje ze sie wszystko poprawi troche , wiem tez ze za duzo sruty rzepakowej dawalismy , tez juz jest to zmniejszone , teraz czekac tylko na kolejne wyniki . teraz jeszcze lactome chce czyms innym zastapic , jak pisal wyzej kolega , pasza sojowa moze , lub kromilkiem stabilo.

a pasze*sruta wlasna + sruta rzepakowa dajemy zmieszane razem z gliceryna i kiszonka ok. 20kg na szt, rano , pozniej dostaja sianokiszonke , konieczyny w niej jest niewiele w sumie zalezy jaki balot

sianoiszonke maja caly czas , wieczorem jeszcze raz dostaja pasze z dodatkami , tej paszy to tak okolo 3kg na dzien na sztuke wychodzi. no i slome podjadaja sobie ile chca , woda tez jest caly czas


agromatik:

ogolnie

ks- ponad 700

bi % - 3,27

tł%- 3.98

mocznuik -417

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Stosunek białka do tłuszczu w mleku jest niemalże prawidłowy, w zależności co przez co dzielisz powinno wyjść jak najbliżej 0,8 lub 1,2. Czyli stosunek białka do energii w paszy jest ok. Wysokie LKS może być wynikiem schyłku laktacji, na pewno  wysoki mocznik ma tu znaczenie, parę komórek dodaje. Mocznik, napisałaś że jesteście po zmianie żywienia, trzeba czekać na stabilizacje. Wszystkie gotowce teraz są rasowane mocznikiem syntetycznym, taki  prosty i tani sposób  podniesienia zawartości białka w produkcie. Jeżeli przestawisz się na soję to z ś. rzepakowej nie rezygnuj, dostarcza aminokwasy siarkowe których soja nie ma (stosunek soja do rzepaku 1do 0.5)

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    44

Z Twojego opisu wywnioskowałem, że kiszonkę z kukurydzy zadajesz tylko rano. Jeśli tak, to postaraj się zadawać i na wieczór, ponieważ wskazane jest aby krowy przez całą dobę pobierały w miarę jednakową paszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8piotrek6    111

kiszonke dajemy dopiero od kilku dni to mam nadzieje ze sie wszystko poprawi troche , wiem tez ze za duzo sruty rzepakowej dawalismy , tez juz jest to zmniejszone , teraz czekac tylko na kolejne wyniki . teraz jeszcze lactome chce czyms innym zastapic , jak pisal wyzej kolega , pasza sojowa moze , lub kromilkiem stabilo.

a pasze*sruta wlasna + sruta rzepakowa dajemy zmieszane razem z gliceryna i kiszonka ok. 20kg na szt, rano , pozniej dostaja sianokiszonke , konieczyny w niej jest niewiele w sumie zalezy jaki balot

sianoiszonke maja caly czas , wieczorem jeszcze raz dostaja pasze z dodatkami , tej paszy to tak okolo 3kg na dzien na sztuke wychodzi. no i slome podjadaja sobie ile chca , woda tez jest caly czas

agromatik:

ogolnie

ks- ponad 700

bi % - 3,27

tł%- 3.98

mocznuik -417

jak będziesz chciała zastosować kromilk to spróbuj zastosować obydwa rodzaje w proporcji 1:1 w moim przypadku to się sprawdziło i jakby jeden z drugim się uzupełnia, a konkretnie to przyswajalność "dwóch rodzajów" białka no i przede wszystkim jak kolega wyżej pisał żeby praktycznie rano i po południu tą samą pasze stosować, tak by krowy miały dostępną cały czas w miarę jednakową karmę, czyli rozdzielić i dać 10kg rano i wieczorem kiszonki i paszy jak 3 kg to po połowie lub z rana trochę mniej wszystkiego a wieczorem więcej, ale to dajmy na to zależnie jaki czas jest po miedzy porami karmienia.

a tak z ciekawości jaką zawartość SM ma sianokiszonka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hania1993    5

no tak dwa razy dziennie bd dawali kiszonke z kukurydzy :)

w sumie to nie mam za bardzo pojecia ile moze miec SM sianokiszonka , to tez roznie bywa bo zalezy od balota , wiec dokladnie nie mozna okreslic :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

witam serdecznie mam problem z wydajnością swoich krów głównymi paszami zadawanymi jest siano kiszonka i kukurydza mam 18 krów mlecznych dodatkowo dostają pasze treściwą  która przygotowuje sam z własnych zbóż plus koncentrat nutrena kromilk sojowy 38% w proporcji 600 kg własnych zbóż 2 worki koncentratu 100 kg sróty rzepakowej  i kreda tłuszc 3.85 bi 3.20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Maciek21 napisz w jakich ilościach im to podajesz i na początek zmien ten koncentrat sojowy na zwykła soje i nie przepłacaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

a ja mam pytanie z innej beczki:

Planuje budowę obory na 60 legowisk i zastanawiam się czy halę budować w środku czy na początku. Jeśli będę budował w środku to dalej od zbiornika na mleko, ale za to bedzie możliowść podzielenia krów na 2 grupy żywieniowe.

Czy przy maksymalnie 80 sztukach dojnych opłacałoby się 2 razy mieszać paszowóz dla krów i jeszcze trzeci raz dla jałowizny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

dostaja  pasze to do syta  jednego dnia kiszonkę z qq a 2 dzien siano kiszonkę problem wynika z tego ze nie mam woza paszowego i niema możliwości żeby to łączyć uważasz ze śruta sojowa taniej wyjdzie niż ten koncentrat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Najlepiej jakby dostawały co dzień kiszonke z kukurydzy i sianokiszonke w dwóch odpadach, teściowa tak samo bądź nawet w trzech odpasach to zależy ile będziesz im podawał na raz.zawsze pierwsza kukurydza potem tresciwa i sianokiszonke i problemów nie będzie.Jeśli weźmie pod uwagę ile soja ma % białka by pass i przeliczajac na własne białko to wyjdzie taniej od każdego koncentratu a przynniesie wiele korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

raz qq raz siano robiłem tak bo wygodniej mniej czasu spedzam w oborze mam dłógi korytaz paszowy ale wąski  i nie mam jak tego dzielic a  nie chce by większa ilość  zalegała

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Byłam i jestem b. zadowolona. Można było się czegoś dowiedzieć o interpretacji wyników z oceny mleka. PFHBiPM planuje rozszeżyć ofertę. Biorą się za subkliniczną kwasicę. Obecni na wykładzie profesorowie nawiązali współprace i obiecali w przyszłym roku przedstawić konkrety. Możliwe, że posiewy też będą, ale wszystko zależy od zainteresowania.

Dla mnie najciekawsze wnioski:

1. niski tłuszcz w mleku to nie dramat, jeżeli wykluczymy stan chorobowy(kwasicę żwacza) i krowa zjada duże ilości kukurydzy(kiszonej, mielonej itp.), to olej kukurydziany powoduje blokowanie produkcji tłuszczu w wymieniu.

U mnie są sztuki w szczycie, które mają tłuszcz 2,5 % białko 3% mocznik 300 i produkują 35-42 litry/na dobę. Karmione są tradycyjnie, dopieszczone i dopilnowane:) Niski tłuszcz spędzał mi sen z powiek. Teraz idę spać spokojnie:P

2. Mocznik powinnam obniżyć, bo mi rozród pogarsza. Więcej niż 300 - za dobrze dostają, mniej niż 150 są głodne. Brać poprawkę na wydajność, etap laktacji, wiek, gabaryty, rasę ....

3. Instrukcja, jak pobierać próbki do posiewów. Jak na oko określić typ patogenów itp.

4. Przyczyny niecielności krów wynikające oczywiście w 90% z błędów w żywieniu. Propozycja badania chormonów z mleka, jako miara niecielności itp.

5. Niestety statystycznie podlasie najsłabiej żywi - najwięcej stwierdzonych ketoz.

8. Dużo wiedzy dla osób interesujących się tematem...Szkoda, że tak krótko. Ja bym mogła słuchać do rana:P

7. Smaczny gulasz z policzków wołowych :D

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Witam!

Jestem tu nowa i widzę, że wielu ciekawych rzeczy można dowiedzieć się na temat żywienia bydła mlecznego. Co napiszecie o stosowaniu Dolfosu BM czy warto? A może jest coś lepszego i sprawdzonego?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Taj jak kolega wyżej napisał Dolfos robi dobre mieszanki za przystępne pieniądze. Najlepszym wyborem na zimę będzie lactan, BM bardziej na lato w mieszance z BT. Mają dobry bufor z algami i drożdże. Jeśli ktoś nie stosował wcześniej żadnych dodatków to zauważy poprawę w zdrowotności, zwłaszcza niższa liczba komórek. Nie twierdzę, że są najlepsi, bo każdy dobry producent będzie miał porównywalny produkt  ale na moje stado dobrze reaguje i nie zamierzam zmieniać. Stosuje je od 4 lat chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

A może ktoś z forumowiczów wybrał sie na Podlaski Forum Bydla?.

 

ja miałam jechać  ale moje panienki w oborze nie chciały mnie puścic  :D, pozostają mi książki i aktualności w czasopismach dla nas - Hodowców Krów. 

A co do Dolfosu to polecam, stosuję w stadzie od ponad roku, i jestem zadowolona z efektów. Korzystam z wielu produktów, zarówno dla krów jak i jalowek i cieląt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

laktan to jest dolfos tylko jest to premix z wyzszej półki..ja jade tylko na laktanie z dolfosa + bufor dodaje..stosuje juz z 9lat dolfosy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj