Polecane posty

rolstudent    182

Uff dużo tego ale chetnie sie tym podziele. Tam akurat 3 tygodnie chodziłem zaglądałem w kazdą dziure :P Ale może jakieś pytania to bedzie mi łatwiej. Czy tak ogólnie opisać jak wygląda żywienie??

 

napisz najciekawsze rzeczy, a najlepiej jak jakies foty to zrób z togo bloga, chętnie poczyta,

 

A jaką paszę rozdrabiałeś, w jaki sposób i do jakiej wielkości. Bo słyszałem o tym ale na żadne badania nie mogę trafić.

 

 

przepraszam byłem zamyślony o czym innym akurat kierowca dzwonił ze granulat dziś przywiezie, i zrobiłem błąd w druku,

 

chodziło mi o TMR a właściwie to PMR do obliczonej dawki, wtedy zacząłem dodawać dodatek rajbowanej dyni, tak po około 100 kg, ciagnełem to przez 3 miesiące, muszę powiedzieć ze bardzo jestem z tego zadowolony bo poprawiło to bardzo sytuacje na stadzie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

umie krzyczą za tonę 1380 zł tylko ze w workach, ja jeszcze myślę dorzucić do tej lactomy protamilk hp

 

No tak 1340 w promocji u mnie. Zamiast protamilku kup lepiej soje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

 

 

 

 

Uff dużo tego ale chetnie sie tym podziele. Tam akurat 3 tygodnie chodziłem zaglądałem w kazdą dziure :P Ale może jakieś pytania to bedzie mi łatwiej. Czy tak ogólnie opisać jak wygląda żywienie??

 

 

 

A jaką paszę rozdrabiałeś, w jaki sposób i do jakiej wielkości. Bo słyszałem o tym ale na żadne badania nie mogę trafić.

 

okej, to moze tak: jaka wielkosc stada, podzial na grupy, wydajnosc (mleka nie laktacyjnie) dawki stosunek kuku:trawy, lucerny, jakie pasze w tmrze, czy jest stacja, technologia przygotowania pasz, jak zywione zasuszone itd :) poemat mozna napisac, ale chetnie sie poczyta jak to jest w gosp gdzie siedzi ciagle zootechnik i jest inne podejscie do zywienia, bo tutaj to kazdy sobie zywieniowcem. A ta dynia to kupowana @rolstudent co ci to poprawilo i jaka cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cała spółka składa się z 3 gospodarstw każde handluje z inną firmą W Jankowicach jest De Heus (ponad 300szt)., w Lisnowie chyba Cargil(ok 250 szt) w Szarnosiu - Sano (ok 100 szt). Ale z rozmowy wynikało ze wybór firmy zależy od tego jak są traktowani i jakiego żywieniowca dostaną i oczywiście cena. Uważają ze wszystkie firmy z "górnej półki" są na podobnym poziomie i nie fałszują pasz.

Pasze objętościowe są takie same. Kiszonka z kukyrydzy, kiszonka z lucerny, LKS, słoma, GPS. A także śruta sojowa, rzepakowa, witaminy i gotowe pasze z zakupu ale ich stosują nie wiele. (Jak coś pominąłem to dopiszę) Dużą uwagę przywiązują do LKS. Bardzo dbają o jakość zadawanych pasz objetościowych. Jak w silosie silosie trafił się kawałek zgnitego to ok 0,5m wokół tego miejsca odrzucono. Kiszonkę z lucerny, GPS i LKS sporządzają w rękawach i tam praktycznie nie ma żadnych strat.

 

W dówch gospodarstwach wydzielane są grupy zywieniowe (45 ,35 i 25 litrów) w trzecim jest jedna dawka, dlatego ze pierwsze obiekty są wolnostanowiskowe. Nie ma stacji paszowych uważają je za zło, (chociaż wg mnie w niektórych przypadkach są konieczne) Z tego trzeciego mam chyba nawet wyniki uzytkowości mlecznej. Krowy jedzą naprawde poteżne ilości paszy. Trudno powiedzieć ile dokładnie ale paszowóz mieszają 29 kg SM na sztukę i na stole rano zostaje naprawdę niewiele. Pasze mieszają 2 razy dziennie.

 

Co najważniejsze w tak ogromnych stadach nie ma prtaktycznie chorób metabolicznych. Miesięcznie zdarza się ok 5-8 zapaleń / 250 sztuk. Zdarzają sie sztuki w zbyt dobrej kondycji ale to pojedyncze przypadki. Nie chcą stosować w żywieniu mocznika. Dlaczego - "skoro jest dobrze to po co kombinować". Wg mnie obniżyło by to koszty i nie wiem czego sie tu bać.

 

W kazdym gospodarstwie jest jeden zootechnik i mieszka na miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

odpowiem ci prosto mocznik to pasza rozkładalna w żwaczu z która trzeba bardzo uważać, jak oni skarmiaj dużo lucerny zapotrzebowanie na białko żwaczowe maja wysycone do maksimum dodatkowo lucerna robi fajna strukturę, dodanie mocznika w tym przypadku może więcej zaszkodzić, a kiszonka z lucerny to i tak tanie źródło białka

 

a wracając do mojego doświadczenia,

dynie urosła mi na 0,7 ha

poprawiło się przed wszystkim mleko, białko złapało 3,4 tłuszcz 4,2 i średnia od krów wzrosła o 2 litry, somatyka spadła o 50 tyś,

wciągu 3 miesięcy udało się skutecznie zacielić wszystkie krowy które w tym okresie były do zacielane,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Ale jak ta dynie s i e zbiera i jak przygotowuje? ? Rozumiem ze nie dajesz bo się skończyła? Tzn u nas jesien tez jest zawsze specyficzna bo poprawia się somatyka i lapia lepiej , w tamtym roku mualem 8 sztuk zacielonych jednego dnia co prawda z ustawienia ale to i tak zadko sie zdarza to bylo koniec pozdziernika a jak w tym roku listopadowe zac badalismy ti na 10 jedna niecielna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

@a8151 przed takim gospodarstwem chylę czoło, choć przyznaję że czytam to z lekkim niedowierzaniem i usmiechem na twarzy, ale warto takich sobie brać za przykład i dążyć do ideału.

Wnioskuję że owe gospodarstwo nie funkcjonuje "od wczoraj", i krowy (domyslam się że HFy czystej krwi - hehe jak to fajnie brzmi :D) są już przeselekcjonowane. Brak jakichkolwiek schorzeń i chorób przy podziałach na grupy produkcyjne świadczy o doskonałym zestawieniu zwierząt pod względem takiej samej wydajności oraz identycznych kalibrów ciała. Mniemam że nie są to małe krówki, ok 700kg masy ciała, ponieważ napisałeś że są w stanie pobrać, i rzeczywiście to zauważyłeś na stole paszowym, 29kg s.m. paszy. Optymalny poziom suchej masy w TMRze dla krów w pierwszej fazie produkcyjnej to ok. 50%, czyli taka krówka musiałaby zjeść aż 58kg paszy.

Wysoka poprzeczka do pokonania, przyznaję.

 

A co do LKS to sama się zastanawiałam żeby w tym roku zrobić coś podobnego, z tym że cięcie nie pod samymi kolbami, a nieco niżej, na wysokości tak ok. 50cm od ziemi, może 45, zależy jak się uda sieczkarnię ustawić, z jednorzędówką z tym jest ciężko, może zalezy jeszcze jakiej firmy.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Ale LKS to z tego co zawsze czytałem to czyste kolby, ccm łatwiej zrobić bo przyjedzie młynek i zapakuje od razu w rękaw a w sumie jak te całe kolby się później tnie? ?

Edytowano przez savas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1825

Z przyjemnoscia czytam temat rozwijajacy sie na ostatnich stronach i mam nadzieje, ze bedziecie go kontyuowali bo mozna sie tego i owego dowiedziec.

 

Chcialbym tylko poruszyc jedna kwestie. Mowicie tu o buforze. Przedstawie sytuacje u mnie. Krowki dostaja pasze z reki, kiszonka+wyslodki+kiszonka z kończyny+ tresciwe ok 5 kg(koncentrat+sruta zbozowa+drozdze) . Udalo sie uzyskac jakies 25 l srednio, ale zaczely sie pojawiac problemy po wycieleniach z pobieraniem pasz. Mysle, ze to wina zwiekszenia tresciwych. I tutaj dochodze do tego buforu (jestem laikiem w tym temacie). Co stosujecie? Co polecacie i w jakich ilosciach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@7891Firefox

Genetyka jest na wysokim poziomie, buhaje z najwyzszej półki, ale brakuje jałowic wiec dokupują czyli o selekcji za bardzo nie ma mowy. Krowy i pierwiastki wchodzące w laktacje stanowią oddzielną grupę "fresh". Zywione są taką samą dawką, ale fizycznie są oddzielone. Owszem sztuki są potężne to jeden z głownych warunków pobierania wysokiej ilości paszy, ale to akurat mnie nie dziwi.

 

Z rozrodem wg mnie jest srednio chociaż oni uwazają ze jest dobrze. Ok 2,5 porcji nasienia na sztukę na jałówki ok 1,8 (nasienie seksowane). Inseminacją zajmuje się ich dojarz, ale facet jest zajeb*ście ogarniety w temacie. Jako ciekawostkę dodam ze dostaje 40 zł za pierwsze skuteczne zacielenie. Krowy mają na nogach transpondery ale kiepsko się sprawdzają. Dlatego często obserwują stado. Hala jest polaczona z systemem zarzadzania stadem i jezeli krowa urywa mleko to zazwyczaj ma ruję ewentualnie jest chora. Wszystko widać na komputerze, to naprawdę swietne ułatwienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakto dokupują jołowice?? Powinni raczej sprzedawać chyba, że zwiększają pogłowie. Nie napisałeś ile laktacji wytrzymują a to też istotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak dokupują. Jak byłem przyszedł transport z podlasia. Pogłowia nie zwiekszają bo to wiązałoby się budową nowej obory ale na razie nie planują takich inwestycji. Srednio sztuka wytrzymuje ok 3 laktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

czyli jednak nie jest tak kolorowo, 2,5 porcji na krowę to sporo, a 1,8 na jałówkę też dużo, i to ze na takim stadzie dokupuje się jałowice, przy kryciu nasieniem seksownym tez dobrze nie świadczy, no ale każdy ma inną politykę, A mam jeszcze takie pytanie, ile krów przekroczyło wydajność życiowa 80 tyś albo chociaż 60 tyś litrów mleka?

 

ja chciałbym utrzymywać krowy 5 pełnych laktacji, obecnie mam prawie 4, przez 10 lat nie kupiłem żadnej jałówki, dopiero rok temu zakupiliśmy 40 sztuk, ale to inna bajka że tak powiem

średnia ze stada przez długi czas miałem na poziomie 9 tyś spadała ona drastycznie 3 lata temu jak nieświadomie zatrułem krowy kiszonka z kwasem octowym, wciągu pół roku ze stada ubyło 40 sztuk, po tym tragicznym przeżyciu dopiero teraz wracamy z wydajnością,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Do zakiszania bylo dodawane i poszlo za duzo, czy jak to sie stalo, bardzo szkoda, wypadek. @a8185 pamietasz moze jakies sklady tmr, sa grupy tylko na lucernie czy wszystkie tez maja trawe? Teraz czytalem ze przechodzi sie na stos qq:trawa 3:1. Jak wyglada.higiena doju, sa samosciagacze i czy sa uzywane czy krowy sa pozniej jeszcze recznie dociskane aparatami, jak wyglada odchow cielat? Moim zdaniem 2,5 porcji to jeszcxe nie jest zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

@rolstudent, jesteś pewien że kwasem octowym? Może czym innym, bo kwas octowy jest naturalnym produktem fermentacji w kiszonkach, obok kwasu propionowego masłowego i głównie mlekowego.

 

ale w przeciągu pół roku stracić 40 sztuk to rzeczywiście przykra sprawa

 

[...] zaczely sie pojawiac problemy po wycieleniach z pobieraniem pasz. Mysle, ze to wina zwiekszenia tresciwych. I tutaj dochodze do tego buforu (jestem laikiem w tym temacie). Co stosujecie? Co polecacie i w jakich ilosciach ?

 

zmniejszenie pobrania paszy po porodzie wynika z nadmiernej mobilizacji tłuszczu (obecność wolnych kw. tł. w krwi pochodzących z wątroby sprawia że krowa nie ma apetytu) i nie je co skutkuje ujemnym bilansem energ. Sprawa może się dodatkowo skomplikować jeśli dochodzi do przebierania w paszy, bo krowa sama nie wie czy ma jeść czy nie, i gmera w żłobie, wówczas moze dojść i kwasica.

W tym przypadku zależy czy te krówki prawidłowo zostały przygotowane do laktacji i czy nie były zatuczone w momencie startu w laktację.

 

Ja u siebie stosuje zwykły kwaśny węglan sodu. Dodaję go do mieszanek robionych w betoniarce. Około 150g/sztukę dla tych do szczytu, a 100g po szczycie. Różnica wynika z ilości treściwej jaką spozywają na dzień moje krówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@rolstudent Nie wiem ile krów przekroczyło wydajność życiową 80 tys wiem jedynie ze srednia w stadzie wynosi cos ok 40 tys czyli nie najgorzej. Mam do ciebie pytanie gdzie kupiłeś te krowy??

 

@savas Nie mają trawy. Dawki są czesto korygowane ale jezeli chodzi o stosunek to własnie 3:1. Mam dawke z najsłabszego gospodarstwa 27 kg kkukurydzy, 5kg LKS, 8 kg lucerny , 2kg lactomy, multisan i jakies witaminy to tak z grubsza. Hala jest z samosciągaczami. Odchowem cieląt zajmuje się gospodarstwo w Lisnowie. Jest całą "wioska cielęca" Jałówki dostają podobny TMR jak krowy w najniższej grupie zywieniowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

@8185 coś w tej twojej opowieści mi nie pasuje. Piszesz że nie ma tam chorób metabolicznych i zapalen też bardzo mało. Podejrzewam że o racice też dbają to z jakiego powodu brakują tak dużo krów że im nie starcza jałówek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z racicami mają dość spory problem. Korekcje wykonują 3 razy w roku + w razie konieczności. stosują kąpiel racic 2 razy w tygodniu. Wg mnie głowną przyczyną jest utrzymanie (na płytkiej ściołce stanowiska wypełnione piaskiem). Pomino ze wymieniana jest codziennie i scielą naprawde grubo przy stole paszowym robi się bardzo mokro. Zrobili tak dlatego zeby miec obornik ale wg mnie to bardzo złe posunięcie. Na kratach było by taniej i być może mniej problemów z racicami. ,

 

Oprócz tego kolejną głowną przyczyną brakowania jest cielność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

jestem pewien ze przyczyna był kwas octowy, pani w laboratorium uśmiała się i powiedziała ze jest go tam tyle ze śmiało mogę otworzyć destylatornie, octu ;-( niestety mnie to nie cieszyło,

a stało się tak przez wtórna fermentacje spowodowana napływem ogromnej ilości wody opadowej, człowiek się nauczył przez to jak prawidłowo zabezpieczyć silos przez wodą, to była moja pierwsza pryzma w silosie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kreda paszowa kosztuje około 350zł/t Kwaśny 1400/t tylko trzeba brac cała palete bo inaczej duzo przeplacisz. Jak chcesz dobry bufor to Acidbuf 100zł/25kg ale dawkowanie 80g/sztuka.

Rolstudent powiedz cos wiecej o tych dyniach jak sei sieje zbiera i przechowuje?? Co tego kwasu to co spadek do silosiu był tak ze spływała akurat w te miejsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@rolstudent Nie wiem ile krów przekroczyło wydajność życiową 80 tys wiem jedynie ze srednia w stadzie wynosi cos ok 40 tys czyli nie najgorzej. Mam do ciebie pytanie gdzie kupiłeś te krowy??

 

@savas Nie mają trawy. Dawki są czesto korygowane ale jezeli chodzi o stosunek to własnie 3:1. Mam dawke z najsłabszego gospodarstwa 27 kg kkukurydzy, 5kg LKS, 8 kg lucerny , 2kg lactomy, multisan i jakies witaminy to tak z grubsza. Hala jest z samosciągaczami. Odchowem cieląt zajmuje się gospodarstwo w Lisnowie. Jest całą "wioska cielęca" Jałówki dostają podobny TMR jak krowy w najniższej grupie zywieniowej.

 

Wiesz może na ile litrów wystarczy ta receptura? Gdzie tu struktura w tym wszystkim pobudzająca do trawienia, bo włókna pewnie jest wystarczająco?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj