Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
7891Firefox    53

tak się czepiam tylko ;)

kiedyś zapytałam takiego jednego profesorka od żywienia na wykładach czy jesli stosunek tłuszczu do białka jest mniejszy niż 1 to wskazuje na kwasicę u krowy? Facet się zaśmiał i zapytał mnie kto mi tak powiedział. No mówię że żywieniowiec. A on na to "to może trzeba zmienić żywieniowca?" Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

witam

 

Pisałem w temacie o hodowli opasów ale pewnie tutaj szybciej dostanę odpowiedź. Gdzie można kupić drożdże paszowe luzem/big bag? (wlkp.) tak żeby cena była inna niż za te w workach po 25kg :P

z góry dzieki za odp. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasibrzuch    0

tak się czepiam tylko ;)

kiedyś zapytałam takiego jednego profesorka od żywienia na wykładach czy jesli stosunek tłuszczu do białka jest mniejszy niż 1 to wskazuje na kwasicę u krowy? Facet się zaśmiał i zapytał mnie kto mi tak powiedział. No mówię że żywieniowiec. A on na to "to może trzeba zmienić żywieniowca?" Pozdr.

 

NIe no spoko. Ale z drugiej strony w książkach pojawia się taka informacja. Że stosunek tłuszczu do białka wychodzący poza pewną granicę może świadczyć o kwasicy czy ketozie. Z tym że zwierzęta wykazują różne predyspozycje zdrowotne i w praktyce może różnie to wyglądać. Ale w oparciu to co się do tej pory dowiedziałem ufam że jest to przydatny wskaźnik w ocenie żywienia stada. Z fizjologicznego punktu widzenia ta teoria ma sens ale życie jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

dokładnie tak jak piszesz :P ja tez często patrzę na ten wskaźnik, białko nigdy tak nie skacze jak tłuszcz

 

Drożdży daje się 50g na dzień [...]

 

kupiłam drożdże z Dolfosa - Dolcell i tam dawkowanie jest 60g, jednocześnie stosuję z Diamonda i tu daje się ich 140g na krowę. Za Dolcell zapłaciłam 112zł a za Diamonda 124zł, tyle że to drugie daje się ponad 2x więcej i taniej wychodzi Dolcell.

Rzeczywiście jestem ciekawa jak kalkulowałby sie taki big-bag.

 

To ile Ty masz kolego dojnych że potrzebujesz drożdży luzem? :o:D

 

niekoniecznie on sam.

Ja z szwagrem bierzemy np. nasiona qq albo pasze razem, on ma spore stado, ja też, na ilości większy upust jest i taniej wychodzi. To kwestia tylko dogadania się. W tamtym roku wzieliśmy razem tira 26ton śruty rzepakowej luzem z Bodaczowa.

Drożdzami też można się podzielić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

witam

 

Pisałem w temacie o hodowli opasów ale pewnie tutaj szybciej dostanę odpowiedź. Gdzie można kupić drożdże paszowe luzem/big bag? (wlkp.) tak żeby cena była inna niż za te w workach po 25kg :P

z góry dzieki za odp. :)

kenovitamin ma drozdze paszowe w big bagach wejdz na ich strone i znajdziesz kontakt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

tak jak piszecie nie sam będę to pasł :) razem można więcej a w big bag taniej wyjdzie tzn tak myślę i mam taką nadzieję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Heh widze ze powstają nowe teorie ale słusznie ktoś zauważył białko nie skacze tak mocno jak tłuszcz. Polecam książkę do fizjologi i dowiedziec sie w jaki sposób powstaje tłuszcz w mleku i białko, to troche skomplikowane na poczatku ale w zyciu duzo ułatwia. A dlaczego o tym piszę?? Otóż z tymi stosunkami tluszczu do białka to nie takie proste i zgadza sie na papierze. To jest coś w stylu białka ogólnego. Na papierze jest a fizycznie coś takiego jak białko ogólne nie istnieje. Nie wolno sie tym kierować. ;)

 

Podam przykład : Mamy stado chore na ketoze. stosunek tł/bi powyzej 1,5. Czesto zdaża się ze gospodarz braki energii i apetytu uzupelnia tresciwymi, a wiec krowy popadają w kwasice i stosunek zaczyna zmieniać sie stopniowo w kierunku <1, załóżmy (czysto hipotetycznie) o 0,1 na dzień. Przyjezdza niedouczony zywieniowiec 3 dnia gdy stosunek jest juz 1,2 i twardo trzymając sie tabelki powie "gratuluje ma pan swietne krowy nic tu nie trzeba robić" :P chociaż wiemy ze jest inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

ale ten żywieniowiec moze a raczej powinien się pokusić o indywidualne wyniki mleka od każdej krowy i wtedy ....., oczywiście jezeli jest się pod oceną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jak ocenisz stosunek tłuszczu do białka bez zbadania mleka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bylem wczoraj na szkoleniu gdzie szkolenie prowadzili izrealici z firmy Afimilk i duzo było o zywieniu i włsnie wachaniach tłuszczu przytaczali przykłady ze podaczas 3krotnego doju za kazdym razem wartośc tłuszczu rózniła sie dośc znacznie w jednym gospodastwie a w innym była na bardzo podobnym poziomie róznica polegała na tym ze w tym drugim przed każdym dojem był zadawany TMR co znacznie podnosilo paramatry mleka. Bylo jeszcze duzo ciekawostek ale dlugo by pisac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Sianokiszonka:

Sucha masa 33,73

Białko ogólne 14.12

Włukno 31.36

Ph 6.22

 

Kukurydza:

Sucha masza 38

Białko ogólne 7.33

Skrobia 32.54

Ph=4.05

 

W tej chwili Moja dawka na 25l wygląda tak:

100gram witamin

100gram kwaśny węglan

50 gram drożdże

50 gram mocznik

4kg pełnoporcjówki wipasz 22 komplet http://www.wipasz.pl...wimilk-komplet/

1kg soja

1kg śruta rzepakowa

2kg wysłodku toffi gold ( a niedługa zaczne karmić mokre z balotów)

i do tego kukurydza:trawa 2:1 nie piszę Ci ile kg, bo dostają to w takim stosunku, a ile to zalezy jak jedzą :) myslę że tak 25:13

Jeśli krowa daje 30l, to jedynie dostaje dodatkowo 2 kg pełnoporcjówki.

 

 

Teraz zacząłem dodatkowo podawać mieszankę dla krów 2 tygodnie przed porodem i bedę ją dawał przez 3 miesiące, ale dopiero zacząłęm więc efekty będą później

Każda krowa otrzymuje łącznie 1kg a w nim:

500g ziarna kukurydzy

200g soja

200g startmilk z wipaszu

50g tłuszcz chroniony

50g witamin z beta karotenem

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Skład mojej mieszanki ułożyła nasza 7891Firefox. Mieszankę daje od 3 dni, więc ciężko coś stwierdzić. Na pewno do poszczególnych składników żwacz nie musi się "przyzwyczajać", bo to samo miły w Z18. Koszt 1kg wyszedł mi jak się nie rąbnąłem w obliczeniach 1,22 zł za 22% białka. Radical 22% z Agrocentrum kosztuje ok 1.46 za kg. Dostaną w tym składzie jeszcze jakiś czas, ale myślę, że trzeba będzie rzepakowej podciągnąć do 1 kg. Poniżej jest akurat przykładowa dawka na 3 kg SM. 3 kg dlatego, że tyle dostawały Z 18, ale to jest na razie wyjściowy skład. Później będzie pewnie modyfikowany.

jęczmień - 1kg - stanowi 33,4%

QQcorn - 0,9kg - stanowi 30%

sojowa - 0,5kg - stanowi 16,6%

rzepakowa - 0,6kg - stanowi 20%

Nie wiem czy DGGSu nie miał kiedyś Brodzik. Pytałem o porę pobierania próbek, bo ostatnio dowiedziałem sie, że największa koncentracja mocznika jest po 6-8 godz. od ostatniego karmienia.

Widzę, że ojciec dobrze kasę liczy. Szkoda, kiedyś mleko było tańsze a oceny nie miał nic, bo jak pisałeś nikt nie potrafił czytać raportów mimo to byliście 2 lata. Jakbyś udowodnił, że jesteś w stanie podciągnąć mleko po wprowadzeniu swojej receptury to może zmieni zdanie. To tylko 100 zł miesięcznie więcej. Ludzi za więcej tygodniowo wypalają pety.

ta mieszanka ma 21,3 % białka ogolnego i 7,15 mj energii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Sianokiszonka:

Sucha masa 33,73

Białko ogólne 14.12

Włukno 31.36

Ph 6.22

 

Kukurydza:

Sucha masza 38

Białko ogólne 7.33

Skrobia 32.54

Ph=4.05

 

W tej chwili Moja dawka na 25l wygląda tak:

100gram witamin

100gram kwaśny węglan

50 gram drożdże

50 gram mocznik

4kg pełnoporcjówki wipasz 22 komplet http://www.wipasz.pl...wimilk-komplet/

1kg soja

1kg śruta rzepakowa

2kg wysłodku toffi gold ( a niedługa zaczne karmić mokre z balotów)

i do tego kukurydza:trawa 2:1 nie piszę Ci ile kg, bo dostają to w takim stosunku, a ile to zalezy jak jedzą :) myslę że tak 25:13

Jeśli krowa daje 30l, to jedynie dostaje dodatkowo 2 kg pełnoporcjówki.

 

 

Teraz zacząłem dodatkowo podawać mieszankę dla krów 2 tygodnie przed porodem i bedę ją dawał przez 3 miesiące, ale dopiero zacząłęm więc efekty będą później

Każda krowa otrzymuje łącznie 1kg a w nim:

500g ziarna kukurydzy

200g soja

200g startmilk z wipaszu

50g tłuszcz chroniony

50g witamin z beta karotenem

według mnie z tego co dajesz to powinny dac ok 28-30 l mleka nie znam parametrow paszy wipasz az tak dobrze ale podstawilem podobna a jakie masz parametry mleka tluszcz bialko???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

no niestety co do parametrów to powiem jak bede miał za 2 tygodnie badanie z federacji, bo z mleczarni tłuszcz około 4 a białko 3,4 a mocznik to raz 300 a dwa dni później 50 ( ta sama pasza) wiec nie wierzę w to... jedynie tłuszcz mi spadł ostatnio, dlatego też powiększyłem dawkę kwaśnego węglanu oraz czasami wieczorem daje trochę siana

co do pełnoporcjowej wipasz to obok dałem adres strony w której znajdują się dokładne informacje...

a co byś w tym żywieniu zmienił? czegoś dodał czegoś ujął?

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

w następnym miesiącu powinien być paszowóz, a teraz od niedawna zacząłem dzielić wszystkie pasze na pół i rozdawać 2 razy dziennie to samo:) najpierw objętościowe, potem treściwe i zaraz potem każdej krowie widłami podnoszę do góry, dzięki czemu cały dzień jedza taką mieszankę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasibrzuch    0

Heh widze ze powstają nowe teorie ale słusznie ktoś zauważył białko nie skacze tak mocno jak tłuszcz. Polecam książkę do fizjologi i dowiedziec sie w jaki sposób powstaje tłuszcz w mleku i białko, to troche skomplikowane na poczatku ale w zyciu duzo ułatwia. A dlaczego o tym piszę?? Otóż z tymi stosunkami tluszczu do białka to nie takie proste i zgadza sie na papierze. To jest coś w stylu białka ogólnego. Na papierze jest a fizycznie coś takiego jak białko ogólne nie istnieje. Nie wolno sie tym kierować. ;)

 

Podam przykład : Mamy stado chore na ketoze. stosunek tł/bi powyzej 1,5. Czesto zdaża się ze gospodarz braki energii i apetytu uzupelnia tresciwymi, a wiec krowy popadają w kwasice i stosunek zaczyna zmieniać sie stopniowo w kierunku <1, załóżmy (czysto hipotetycznie) o 0,1 na dzień. Przyjezdza niedouczony zywieniowiec 3 dnia gdy stosunek jest juz 1,2 i twardo trzymając sie tabelki powie "gratuluje ma pan swietne krowy nic tu nie trzeba robić" :P chociaż wiemy ze jest inaczej

 

Nikt nie mówi że to jest proste. Ja tam cały czas podtrzymuje że jest to przydatny wskaźnik, który pozwala już jakieś wstępne wnioski wysnuć. Faktycznie białko ogólne to jest fikcja. Przestarzały miernik wartości białkowej pasz. Ale stosunku tł/bo aż tak bym nie degradował. Może tak być jak naukowcy odkryją coś innego. Póki co w paru książkach spotkałem się z tym i jak mówiłem dla mnie ma to sens. To czy w stadzie jest dobrze czy źle można ocenić jak ma się określoną wiedze o stadzie i jakieś liczbowe dane przynajmniej z 3 miesięcy. Miernik jest pomocny jak umie się go dobrze zinterpretować w istniejących w stadzie realiach.

A ten co wpada raz na jakiś czas i po jednej rozmowie ocenia poprawność żywienia i proponuje cały super bogaty asortyment to według mnie nie jest żywieniowcem tylko zwykłym przedstawicielem handlowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

w zaleznosci co chesz poprawic ile ci one teraz doja na tej dawce ?

 

ciężko jest powiedzieć ile dają bo ostatnio cały czas zmieniam dawkę:/

w tej chwili średnio wyszło 23,5l, z czego 7 krów będę w tym miesiącu zacielał:P

napewno chciałbym poprawić żeby minimum doić te 25-27l od sztuki, żeby tak na maksa zwiększyć ich produkcję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj