Polecane posty

janczar810    302

witam otóz chciałbym poprawić Naszą produkcje mleka i prosiłbym Was o pomoc mój wstępny zaryst wyglada tak:

 

sianokiszonka 20kg

 

kukurydza 30kg

 

soja 1,5kg

 

śruta z pszenżyta 1kg

 

latoma pklus 150gram

 

lizawki z witaminami do woli

na noc co polecacie co bedzie lepsze siano czy słoma tzn tak mam jeszcze średniej jakości siano jak i siano z tzw. ptaszków tj koszone po 1 sierpnia :(

słome posiadam owsianą i z pszenzyta

a co do kiszonki z QQ prosiłbym jak mozna o wieksza ilosc bo mam jej opór. i jeszcze jak jest konieczne bądż pomocne ziarno QQ mam na mysli śrute kukurydzianą ale to raczej w małym stopniu

bede szcześliwy na 25l-30l dzien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie mam wozu paszowego wszystko podane raczej od ręki. mam zamiar mieszać pasze w betoniarce na określony termin i wowczas podac to kazdej krowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

przy takiej dawce spokojnie wyciagniesz od krowy 25l a nawet 30 o ile to krowy HF, z innymi moze byc trudniej, gdybys dodal do tego jeszcze ze 2kg śróty wysokobiałkowej i ze 3kg wysłodków to do 40l powinienes dobic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

mówimy chyba o krowach po wycieleniu że dadzą te 25-30 litrów z tej dawki co kolega janczar 810 napisał, bo jeżeli chodzi o średnią ze stada te 25 litrów to możesz zapomnieć, no i na pewno z 2,5 kg treściwej jaką chcesz dawać cudów nie osiągniesz...

Edytowano przez stolarz88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Taka dawka to na 20 l jak masz kiszonki w miarę dobre, 25l może da po ocieleniu z tego tylko ciekawe kiedy ją wtedy zacielisz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

tylko pamietaj, co innego dać krowie 3,5kg tresciwej około 40% niz 7kg 20%, i do tego 3kg wyslodków. Zreszta mam krowe nrfxhf i przy slabej paszy znaczy sie (kiszonka+siano+1-2kg tresciwej i wyciaga 18-20l wiec przy dodaniu kukurydzy i takiej wysokobialkowej śróty i wyslodków to spokojnie da mi 30l a nawet wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Jak dla mnie 3,5kg treściwej 40% zrobić to trzeba dać z 1,5kg śruty sojowej i 2 kg śruty rzepakowej, a wyżej w postach u janczara810 o takowej paszy jakoś nie słyszałem, zresztą i tak to nie wystarczy żeby zaspokoić zapotrzebowanie krowy na białko, a o zbilansować z 30kg kiszonki z kukurydzy to już nie wspomnę. Rozumiem że masz zamiar dopiero w przyszłości dać tej krowie nrfxhf kukurydzę i śrutę wysokobiałkową i wysłodki? Bo piszesz w czasie przyszłym, że jak dasz to Ci na pewno spokojnie da :P Wiesz, ja też mam krowę nrfxhf która 18-20 litrów to wyciąga tydzień przed zasuszeniem, a po porodzie wyciąga 45 litrów dziennie i potrafi tak utrzymywać poziom 40 litrów przez pół roku...

Edytowano przez stolarz88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m11031993    3

Witam panowie w jakich dawkach dawać sianokiszonke z traw , kukurydze , śrute ze zbóż , młóto ,siano ,słome na 1szt żeby osiągnać 25 litrów od sztuki dodam że krowy rasy HF rano daję kukurydze na to sróte i jeszcze młóto nie wiem czy nie zmienic tego żywienia i dawać im to wieczorem pomórzcie z góry dzięki mam słabą wydajność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

nie slyszales o takiej bo takiej nie ma, chodzi mi wlasnie o zmieszanie soji i rzepaku, zreszta moja dawka która mam nadzieje ze bede dawal krówkom jest inna i taka: 25kgkiszonki z traw, 15kuku, 3,5kg śróty wysokobialkowej 3kg wyslodków i sloma, to wszystko wymieszane razem. Jesli chodzi o płodność krów tej mieszanki to raczej nie bedzie problemu przy wydajnościach jakich pragne osiagnąć -35l, wybieram ojców dla swoich krów ze wskażnikiem ponad 105 z rasy nrf, wczesniej bralem z indeksem ponizej 100 i bylo troche gorzej, znaczy sie nie miala tej pierwszej rui, tylko ta odrazu wlasciwa i to bylo takie nie pewne czy sie zaciela ale sie zacielaly chociaz póżniej odrazu tracily te 2l na dzien, te z wiekszym indeksem nie ma zadnego problemu, mam tez jedna 98%hf i u niej czesto ja lapalo wymie, chyba cos ze 3 razy na laktacje, teraz jest cos lepiej, u krzyzówek nrf prawie wogole nie lapia, mowie prawie bo raz na 3 lata mi sie cos takiego zdarzylo, nie bylo nawet spadku mleka tylko troszke sie pogorszylo jakosciowo, I niech mi nikt nie mowi ze krzyzówki nrfxhf nie sa lepsze niz czysty hf bo i tak mozna osiagnac od niz 12000l do 15000 nie tracac na zdrowotności, potrzeba do tego bardzo dobrej dawki ale mozna to osiagnac.

 

stolarz88-> a jaka ty masz dawke na te 45l???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

hej :P od pewnego czasu zaczęłam mieszać treściwą w betoniarce. Nawet fajnie to wychodzi, wszystko super zmieszane, Jak ktoś nie ma mieszalnika to jak najbardziej betoniarka jest ok :D

 

robię dwie mieszanki, dla wysoko mlecznych i dla sztuk po szczycie laktacji. Obie mieszanki o tej samej zawartości białka (18-19%) i energii (0,98JPM)ale o nieco odmiennym składzie po prostu z czysto ekonomicznych powodów, bo wiadomo nie będę pchać soji czy toffików dla sztuk które dają mi mniej niż 20/dobę bo to się nie opłaca. Efekty widać bo poprawiły na ilości.

Problem mam tylko z sianokiszonką bo słaba i mocznik wyszedł za niski, i chyba sięgnę po nawozowy, Zobaczę jeszcze jaki wynik wyjdzie z próbnego udoju teraz w styczniu.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Jak dla mnie 3,5kg treściwej 40% zrobić to trzeba dać z 1,5kg śruty sojowej i 2 kg śruty rzepakowej, a wyżej w postach u janczara810 o takowej paszy jakoś nie słyszałem, zresztą i tak to nie wystarczy żeby zaspokoić zapotrzebowanie krowy na białko, a o zbilansować z 30kg kiszonki z kukurydzy to już nie wspomnę. Rozumiem że masz zamiar dopiero w przyszłości dać tej krowie nrfxhf kukurydzę i śrutę wysokobiałkową i wysłodki? Bo piszesz w czasie przyszłym, że jak dasz to Ci na pewno spokojnie da :P Wiesz, ja też mam krowę nrfxhf która 18-20 litrów to wyciąga tydzień przed zasuszeniem, a po porodzie wyciąga 45 litrów dziennie i potrafi tak utrzymywać poziom 40 litrów przez pół roku...

 

a wieć jak dorzuce jeszcze srutu rzepakowego wówczas bedzie dobrze? tylko co zrobić z tą kiszonka z QQ do ilu ją zmiejszyc aby wszystko z sobą współgrało ?uczę sie i jestem otwarty na krytyke tylko ten co nic nie robi nie popełnia błedów a ja staram sie je eleminować a wiec prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Romek 120, wiesz jaka jest różnica między moją dawką na 40 czy 45 litrów a Twoją na 35 litrów? U mnie ta dawka już jest i te wydajności są osiągane a u Ciebie będą w przyszłości i jesteś święcie przekonany że tak będzie, ok w porządku, tylko od razu rzuca się w oczy że masz za mało energii w dawce i w stosunku do białka i w ogóle. Raz na 3 lata masz problemy z somatykami? To gratuluję, a myślisz że jak Ci wydajność podskoczy to dalej nie będziesz miał problemu? Sam się przekonasz.

Moja dawka dla krów powyżej 30 litrów mleka niezależnie w której fazie laktacji to 15kg sianokiszonki 35kg kiszonki z kukurydzy, 1kg słomy, 6kg treściwej 25% białka (na sojowej rzepakowej DDGsie pszenżycie i owsie) 2 kg otrąb pszennych, no i ponad 120g witamin, kwaśny węglan kreda drożdże.

janczar810, masz przykładowe dawki żywieniowe to kombinuj, patrz co Ci się uda wprowadzić, do jakich pasz masz dostęp i powoli wprowadzaj, przyzwyczajaj krowy.

 

Romek 120, mówisz że nrfxhf są lepsze od czystych Hf-ek? No ja myślę że Hfki są najlepsze i najbardziej dochodowe, tylko wtedy kiedy dobrze się o nie zadba, i porzuci dobrze pod pysk. Krzyżówki z hfami czy inne ray Mo czy Sim czy NRfy czy SRB to są dla rolników którzy wiedzą że nie dadzą rady dopilnować Hfa nie dadzą mu tyle ile potrzebuje, więc jestem za tymi rasami dla takich rolników, bo one nie biorą z siebie po porodzie tak dużo jak Hf i może być wtedy lepsza zdrowotność. Mam u siebie na stadzie 3 krzyżówki z hfxnrf nie mówię, 2 są dobre, trzymają poziom, wydajności powyżej 10tys, ale one były po największych krowach na stadzie i są takie średniego wzrostu, ale trzecia jest po takiej niższej hfce to jest taka krówka 450 kg, 2 dni temu zaczęła 2 laktację, w pierwszej dała najmniej na stadzie bo 6900 litrów, i somatyki wpadły, no i weź wyciągnij z takiego cielaczka 10tys, wątpię ale będę próbował :P ale Twoje wydajności 12-15tys litrów to taka abstrakcja że szok.

Edytowano przez stolarz88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

wiem ze to sa dopiero moje przypuszczenia ile bym z niej wyciagnal, chcialbym lep[iej jakos ulozyc ta dawke ale nie mam zbyt duzego doswiadczenia, sprzydaloby sie cos takiego jak jakies wykresy poszczególnych pasz i ich wartości, mniej wiecej wiem jak krowa reaguje gdy czegos jej brak wiec wiem co dodac ale najlepiej miec cos odrazu ulozonego chociaz wiem ze to i tak nie bedzie idealnie, krówki nrf w czystej rasie osiagaja wydajności na poziomie 7000l i to tylko na kiszonce z traw i śrócie, jesli sie ma krzyzowki z hf dobrymi które w genach potrafia dac 15000 to latwo mozna policzyc ze w takiej krzyzówce nrfxhf da sie osiagnac te 12000l, zreszta mnie to nie interesuje, ja chce tylko te 7000-8000l od kazdej i tyle mi wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie znam sie na mlecznych ale skoro hf sa takie swietne to czemu np holenderscy hodowcy odchodza od nich na rzecz krzyzowek z hf? Z ich wypowiedzi wynika ze mlecznosc podobna a zyskuja zdrowotnosc i ilosc laktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Ja też się nie znam, ale czytam czasami artykuły i o holenderskiej hodowli czytałem to http://hgplus.pl/holenderska_hodowla.htm , więc nie wiem po co mieli by krzyżować swoje hfy...

 

Romek 120, napisałem Ci swoją dawkę, z niej krowy średnio wyciągają 26-30 litrów dziennie,mówię o średniej stada, mocznik trzyma się w okolicy 200, białko 3,2-3,4 tłuszcz 4,2-4,4. No wiadomo każdy ma inne kiszonki i ich jakość inna, ale jakiś tam odnośnik jest, a składniki do treściwej nie jest ciężko zdobyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W agrobiznesie byl o tym reportaz, stad moje wnioski tu tez pytanie. Bylo tam cos o lepszej zdrowotnosci i dlugowiecznosci co za tym idzie dluzszej wydajnosci mlecznej(ilosc laktacji). Ale tak jak mowilem nie znam sie na krowach mlecznych jedyne co wiem o hf to ze duzo dobrej paszy potrzebuja. Wiedzy nigdy nie zaduzo wiec warto pytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

to wiadomo ze hf beda doic najlepiej ze wszystkich i beda tez zdrowe ale tylko twedy jak sie im da to co potrzeba a nie to co ty mozesz, i w tym jest problem, jesli sie nie ma takiego pola zeby wyroslo najlepsze dla tej krowy hf to trzeba zmieniac rase i krzyzowac tak aby zwiekszyc dochodowość a nie zmniejszyc przez to ze sie ma niezdrowe krowy i dlatego ja krzyzuję bo nie moge zasiac np lucerny, najlepszej kukurydzy bo na moich polach beda rosly tylko odmiany wczesne a nie tak jak u innych z wielkopolski ponad 3m, u mnie tylko 2,5 a i tak nie jest to taki plon jak chcialbym, musze to nadrabiac śrótami i uwazam ze wysokobialkowe z polaczeniem z wyslodkami bedzie dobre chociaz jak na moja dawke to jak widze z waszych komentarzy to nie wystarcza 3k, ale 5-7, jesli bym to wymieszal ze wszystkim to nie zaszkodzi to krówce ale jesli bym dawal osobno to bedzie to zle i to wiem, tak samo ze srtótami wysokobialkowymi, jesli sie je da same to krowe sie wykonczy albo nie zje tego w porównaniu z wymieszanym calym.

stolarz88->skąd bierzesz kwaśny weglan, krede i drożdże i co one daja krowie?? slyszalem juz o tych produktach ale nie za bardzo sie tym przejmowalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

 

stolarz88->skąd bierzesz kwaśny weglan, krede i drożdże i co one daja krowie?? slyszalem juz o tych produktach ale nie za bardzo sie tym przejmowalem.

 

przyłaczam sie do pytania i włąsnie jakie proporcje : kwaśny weglan, krede i drożdże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

jak wy liczycie dawki dla krów, jak w taki sposob, wiem ze na 1l mleka potrzeba 3.28 MJ NEL i 0,86g białka, wyliczam ilośc białka na kg suchej masy z kukurydzy która ma 10% białka a sianokiszonka 14-16%, energi kukurydza ma 7 MJ NEL na 1kg suchej masy a sianokiszonka około 5,5-6-5 MJ NEL na kg, śróta wyoskobiałkowa 40%(soja i rzepak) 1kg wystarcza na produkcje 4,5l mleka a energi ma 7 MJ NEL. Z mojej dawki poczatkowej 25kg kiszonki z traw, 15kg kukurydzy, 3,5kg tresciwej wysokobialkowej wyszlo mi ze mam energi na 30-34l mleka a bialka na 33-36l mleka, nie wiem w jaki sposob wy to liczycie ale ja w taki sposob, jesli to jest zle to poprawcie mnie i powiedzcie jakie jest zapotrzebowanie bytowe dla krowy zeby zyła bo tego nie wiem i brakuje mi w swojej dawce. Doradzcie prosze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

To już było pisane nie raz, w tym temacie, kwaśny węglan jest po to żeby zmniejszyć wahania pH w żwaczu które występują po skarmianiu pasz energetycznych, np zboże, kukurydza, kiedy dochodzi do tych wahań wtedy ginął pierwotniaki i drożdże które są w żwaczu i dlatego się dodaje te drożdże, a kreda to źródło wapnia, które dla krowy zawsze się przyda :P Każdego z nich po 100gram dziennie powinno się dawać, ja tam daje trochę mniej drożdży bo jest jakaś tam ilość w DDGSie które daje, kwaśniego też trochę mniej, za to wutamin ostatnio daję więcej niż 100g, niektórym dochodzi do 150g.

Ja nie mieszam mojej treściwej w paszowozie tylko daje pod pysk 3 razy dziennie, każdej prawie indywidualnie.

Co do liczenia dawki pokarmowej to jest tu kilku fachowców od tego, już nie jedna dawka się pojawiła w tym temacie, ja do swojej dawki dochodziłem stopniowo, podrzucałem coś do treściwej i patrzyłem jaki jest efekt, jak doszedłem do tych 6 kg to zacząłem mieszać jakościowo mocniejszą. Teraz i tak wiem że to za słaba dawka, sporo krów chciało by więcej zjeść żeby się lepiej poczuć :)

Co do sianokiszonek to się nie przejmuj bo u mnie też żadnej lucerny czy koniczyny nie widzą przez cały rok...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

W agrobiznesie byl o tym reportaz, stad moje wnioski tu tez pytanie. Bylo tam cos o lepszej zdrowotnosci i dlugowiecznosci co za tym idzie dluzszej wydajnosci mlecznej(ilosc laktacji). Ale tak jak mowilem nie znam sie na krowach mlecznych jedyne co wiem o hf to ze duzo dobrej paszy potrzebuja. Wiedzy nigdy nie zaduzo wiec warto pytac.

a wiesz ze juz ponad 25tys krow w holandi przekroczylo ponad 100tys produkcji i nigdzie nie ma tam mowy o tych swietnych krzyzowkach Jesli chodzi o ilosc mleka to nie ma dyskusji tylko hf sie licza ale jesli zaczniemy juz patrzec na koncowy zysk to roznice moga sie zacierac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Mam problem :

Do niedawna krowy dostawały: 12l qq, 5,6l młóta browarniango, 3-5 śruty (głównie własna produkcją pszenica, jęczmień, otręby pszenne, dodatki ruty rzepakowej, koncentraty mlekoma, kraftmilk) do tego siano ok 1,5 beli na dwa dni (35 krów) i 1,5 lucerny (balotowane) też na dwa dni. Krowy mają zadawane 2 x dnia rano 5-6, wieczór ok 6-7. Dodatkowo po wieczornym doju albo tuż przed i w południe dostają słomę.

I nic by nie było w tym złego Dawały ok 450 l dziennie. Do dawki żywieniowej jw. od niedawna zaczęliśmy dodawać wysłodki burczane (5l) i co krowy obcięły mleko 300 l czyli ponad 150 w dół (krowy są dojone 3 x: 6,13,21) i nie wiem co jest wiadomo zmiana a le po woli powinno się poprawiać a tutaj nic oraz gorzej co to może być czy za dużo razy dojone czy coś nie tak w żyweniu

 

Te 12l to ok 8 kg

Dodatkowo wydaje mi się że krowy mi się pasą tzn. są grube i mam coraz większy problem z zacieleniem . Krowy zwykle doganiamy ok 4 miesiąca po wycieleniu i tutaj pojawia się problem mało która "łapie" od pierwszego zazwyczaj 2, 3 raz rekord to 5. Zastanawiam się czy problemem jest dieta czy unasiennianie zwłaszcza że krowy zacielane są od ładnych 6 7 lat przez tą samą firmę czy tutaj nie jest czasem problem ?

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

aster, moim zdaniem strasznie późno zaczynacie zacielać krowy, już 60 dni po wycieleniu można zaczynać oczywiście z tymi wydajniejszymi można poczekać ale najwyżej do 3-4 miesiąca. Jak krowa jest już długo po wycieleniu to daje mało mleka i się zatucza. I przy takiej wydajności dojenie trzykrotne jest zupełnie bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Aster moim zdaniem stanowczo za mało kukurydzy, od 35szt to powinieneś doić minimum 700 l dziennie. A to ,że doisz 3 razy dziennie to tez zwiększa wydajność o minimum 10% a na pewno nie jest minusem.

Dajesz mało śruty ale te 6 kg młuta plus lucerna nadrabiają także białka moim zdaniem maja aż natto, gorzej z energią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj