Polecane posty

akernolat    26

czy ktoś byłby chętny ułożyć mi dawkę żywieniową albo pomóc co zmienić? wpiszę co narazie daję dla swoich krów, średnia wydajność 25l

 

objętościowe: 2 razy dziennie kukurydza i sianokiszonka z 50% traw i 50% lucerny

treściwe: 1 kg otrąb przennych

3kg pełnoporcjówki 20% Wimilk 20 Komplet dla tych co do 25l dla tych co ponad to 6kg

100g koncentrat białkowy 38% Wimilk K2

40 g mocznik

100g Pansen pilot z josery

100g Multi-Buffer PLANT z josery

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

akernloat - za bardzo kombinujesz :) :) z drogimi paszami przy wydajnosci 25 dziennie zamien naa tansza pasze przy 25 l szkoda pieniedzy firmy zarabiaja na tobie a ty masz najmniej..Ogranicz zakupy do komonentow.Jakie masz krowy ? czy masz woz paszowy ? ile dajesz qq i sianokiszonki na dz/szt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

krowy poł na pół na pół to hf. kukurydzy myślę że prawie 20 kg i trawy około 10. Narazie zrezygnowałem z koncentratu 38%. nie mam żadnego zboża więc stosuje wimilk 20 komplet, po 1200 i zastanawiam sie czy może nie przejść na otręby po 450 i do tego śruta rzepakowa, a tym co ponad 35 to dodatkowo soja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

soje stosuj powyzej 25l juz,

Masz tu orientacyjne zywienie na 25 l

1 qq - 25kg-

2 kisz z traw -15kg

3 sloma jecz- 1 kg

4 pszenzyto - 1kg

5 kukurydza sruta --1 kg

6 ruta rzepak -2,5 kg

7 sruta soojowa - 0,5 kg masz lucerne wiec mysle ze moglbys do 25 l calkiem zrezygnowac w duzej mierze w zaleznosci jak bialko w mleku

8 krda pastewna-0,10kg

9 dodatk mineralny - 0,20 kg

 

policz sobie ile ci to kosztuje lub ile by cie kosztowalo a ile teraz placisz i wiesz juz co jest grane

 

 

 

Ja karmie w oparciu o pastwisko w tzw PMR i tu mam wiedze najwieksza.

Ja tez kupuje zboze bo mam malo ale to sie lepiej oplaca niz gotowce.Duzo lepiej.

Jak cos to pisz na priw a propo PMR

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Stosował ktoś połówki rzepaku w żywieniu krów mlecznych? Chodzi mi o oddziaływanie rzepaku na zdrowie krów, wątroby itp. Nie chodzi mi o śrutę rzepakową.


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Panowie opisałby ktoś krótko kto się trochę zna jakie zboża są najlepsze dla krów a których unikać ewentualnie mniej dawać chodzi mi żyto ,pszenżyto,owies, jeczmień i pszenica podobno najlepsze na śrutę, opłacałoby się kupować gotową śrutę a własnego zboża nie dawać wcale albo tylko trochę razem z kupną śrutą,prawda że te kupne mają więcej białka?

Witam, przyłączam się do pytania kolegi. Mógłby ktoś powiedzieć jakie mieszanki zbóż są najlepsze dla krów? Szukam, ale nigdzie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Ile np. pszenicy, ile jęczmienia itd. Do dyspozycji mam pszenicę, jęczmień, pszenżyto i mieszankę jarą(pszenica, jęczmień, owies, peluszka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam do was pytanie. Od miesiąca moje krowy dostawały codziennie wieczorem po 2 pełne łopaty śniegowe zielonki z kukurydzy. Dostawały to, bo musiałem wykosić po kilka rządków od miedz dla sieczkarni jednorzędowej. Dzisiaj kukurydza ścięta. Czym i w jakiej ilości byłoby dobrze zastąpić tę ilość kukurydzy, żeby nie zjechały zbytnio z mleka. Za miesiąc otworzę małą pryzmę i przez ten czas muszę jakoś to zastąpić. Wiem doskonale, że do nowej paszy muszą się przyzwyczaić, ale śruty zbożowe mają w gotowej mieszance pełnoporcjowej. Mam do wyboru śrutowany jęczmień, kukurydzę, ewentualnie wysłodki melasowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

tak jak kolega wyzej najlepszy rozwiazaniem beda wyslodki. U mnie z braku qq dokupilem wyslodki mokre w balotach i niemam powodow do narzekania jezeli chodzi o produkcje mleka. W innych latach takze stosowalem melasowane toffi i takze dobrze doily, ale tu raczej gorsza opłacalnosc ze wzgeldu na cene.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

140 zł /szt 1200 kg zeszloroczne z gospodarstwa, a z jakiej cukrowni nie wiem, (albo Chełmża albo Glinojeck)

Edytowano przez Karror830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

koledze chodzi raczej o pozostałości po czyszczeniu rzepaku

Tak właśnie o to ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak wygląda pasza treściwa którą zadaje:

-70% śruta z owsa, jęczmienia i pszenżyta

-15% otręby pszenne

-7% koncentrat

-4% śruta z kukurydzy

-2%soja

-2%witaminy

Dawka to 2x2,5 kg dziennie. Z objętościowych dziennie na sztukę wychodzi około 20kg kiszonki z kukurydzy i 12 sianokiszonki.

Wydajność to około 6800kg mleka.

Co byście zmienili aby poprawić wydajność stada i jakość mleka?

Niedługo też będziemy dyskutować na ten temat z żywieniowcem z nutreny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hehe co to za dawka 2% soi w mieszance tyle to możesz dac mocznika gdzie przy spasie 5kg/sztuka masz 100g/dziennie co uzupełni ci nie co białko gdyz 100g mocznika = 0,5soi

Gdzie tu bialko?? Zywieniowiec pewnie doradzi ci ich tesciwa gdzie jesli masz swoje zboze nie ma to zadnego sensu. Wątpie w ta wydajnośc bo przy tak niskim pobraniu suchej masy i braku bialka nawet te 6800 jest raczej nie mozliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Witam, tak wygląda pasza treściwa którą zadaje:

-70% śruta z owsa, jęczmienia i pszenżyta

-15% otręby pszenne

-7% koncentrat

-4% śruta z kukurydzy

-2%soja

-2%witaminy

Dawka to 2x2,5 kg dziennie. Z objętościowych dziennie na sztukę wychodzi około 20kg kiszonki z kukurydzy i 12 sianokiszonki.

Wydajność to około 6800kg mleka.

Co byście zmienili aby poprawić wydajność stada i jakość mleka?

Niedługo też będziemy dyskutować na ten temat z żywieniowcem z nutreny.

 

Jeśli masz HF'y to umieszaj takie coś.

- 64% śruta z owsa, jęczmienia i pszenżyta

- 20% śruta rzepakowa

- 10% śruta sojowa

- 2,5% soda

- 1% kreda

- 2,5 %witaminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Witam, przyłączam się do pytania kolegi. Mógłby ktoś powiedzieć jakie mieszanki zbóż są najlepsze dla krów? Szukam, ale nigdzie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Ile np. pszenicy, ile jęczmienia itd. Do dyspozycji mam pszenicę, jęczmień, pszenżyto i mieszankę jarą(pszenica, jęczmień, owies, peluszka)

 

Niech odpowie ktoś w końcu na pytanie wyżej. Mam jeszcze pytanie jak jakość traw z których robi się kiszonkę ma wpływ na mleko tzn. np. takie porównanie łąka odsiewana co kilka lat z kończynką koszona w porę a stara trawa dawno nie odsiewana skoszona pózno,jak to przełoży się na jakość i ilość mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe co to za dawka 2% soi w mieszance tyle to możesz dac mocznika gdzie przy spasie 5kg/sztuka masz 100g/dziennie co uzupełni ci nie co białko gdyz 100g mocznika = 0,5soi

Gdzie tu bialko?? Zywieniowiec pewnie doradzi ci ich tesciwa gdzie jesli masz swoje zboze nie ma to zadnego sensu. Wątpie w ta wydajnośc bo przy tak niskim pobraniu suchej masy i braku bialka nawet te 6800 jest raczej nie mozliwe

Oprócz tego wychodzą na pastwisko na 6 godzin i dostają suche siano wieczorem. Tak jest teraz ale gdy zaczynają się zimniejsze dni wtedy dostają dwa razy dziennie TMR. Tak wygląda mniej więcej wypas bydła wg mojego ojca. Jako że mam przejąć gospodarstwo zaczynam się udzielać w tym temacie i w celu zwiększenia wydajności zmienić jego nawyki. Będę chciał dążyć do tego żeby całym rokiem zadawany był TMR ale do tego potrzebna jest oczywiście odpowiednia pasza treściwa. Dziś wymieniliśmy kilka zdań z panem z de Heus i powiedział że na 75 kg śruty dawać 25 kg koncentratu i już bez takich dodatków jak kukurydza, soja czy rzepak...taaa... Każdy aby swoje wciska.

Edytowano przez BartlomiejMOW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

jeśli masz super mućki a chcesz poprawić wydajność musisz zwiększyć ilość odpasów treściwej na dzień do trzech po 3 kg mieszanki, (rekordzistki dostają nawet 4 odpasy) i wykorzystać na maksa zdolnosc pobrania paszy objętościowej bardzo dobrej jakości, czyli robić sianokiszonkę w fazie pączkowania/strzelania w źdźbło, a nie jak juz przekwitnie, a kiszonkę jak kolby osiągają dojrzałość woskowo-szklistą, i wykorzystywać odmiany dobrze plonujące. Żywienie przeżuwaczy opiera się głównie na objętościowych i to od nich w duzej mierze zależy wydajność, treściwą uzupełniasz tylko braki. pozdr

 

swoją drogą to mam sceptyczne podejście do tych wszystkich koncentratów i dodatków powodujących "cud" w wydajności, stawiam przede wszystkim na swoje pasze, komponuję mieszanki treściwe ze swoich pasz i pasz kupowanych. Nie korzystam z "gotowców", bo tak naprawdę jak mam kupować premiksy naganiane mocznikiem to taniej mnie wyniesie kupić jeden worek czystego mocznika i dozować go ze swoimi paszami wcześniej przelicząc dawkę ile czego dać. A firmy chcą zarobić na rolniku.

 

jak bedziesz przejmował gosp, to fajnie byłoby jakbys na studia zootechniczne się wybrał, nawet zaoczne, dożo by ci pomogły w gospodarzeniu i żywieniu bydła. A jesli nie, to warto sięgnąć po jakieś poradniki, książki zootechniczne, tu na forum każdy Ci doradzi, ale wiedzy nie zdobędziesz większej niżeli po przeczytaniu konkretnej lektury. pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy krok już zrobiłem w tym kierunku i rozpocząłem studia o profilu rolniczym. Póki co będę szukał złotego środka miedzy wydajnością a ilością laktacji u krów. A propo zbioru sianokiszonki, u mnie ojciec robi tak: 1 dzień kosimy, 2 przewracamy trawę i dopiero trzeciego zbiór(podczas gdy na zewnątrz jest naprawdę ciepło i sucho). Czy nie jest to za długo bo wg mnie trzeciego dnia jest ona już za sucha i ma za mało wartości odżywczych? W przyszłym roku zrobię test i będę zbierał z jednej łąki co 12h po jednej beli i po zakiszeniu oddam ich próbki do zbadania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

słyszał ktoś o taki czymś Guar mączka pochodząca z indi

Mączka guar - importowana z Indii( Guar Churi meal)

23.04.2013 4. Data wykonania 22 Q5 2Q13 badania

Ć Ttnta

Próbka przysłana przez zleceniodawcę

Torebka foliowa

Próbka odpowiednia do badań

1. Wilgotność -2,58%

2. Białko ogólne - 4 1 5 g/kg

3. Białko strawne - 390 g/kg

4. Włókno surowe - 138 g/kg

5. Tłuszcz surowy po hydrolizie - 63,2 g/kg

6. Popiół surowy - 67,8 g/kg

7. Skrobia -33,2 g/kg

8. Cukry po inwersji w przeliczeniu na

glukozę- 61,1 g/kg

9. Cukry redukujące w przeliczeniu na

glukozę- 1,3 g/kg

10. Cukry po inwersji w

sacharozę- 56,8 g/kg

przeliczeniu na

11. Wapń - 4,66 g/kg

12. Sód - 135 mg/kg

13. Potas -16,4 g/kg

14. Magnez - 2,95 g/kg

15. Fosfor -6,42 g/kg

16. Chlorki (jako CV) - 0,86 g/kg

jest doś tanie wporuwnaniu do soi czy to jest dobre dla krów ? pytanie do tych co stosowali lub do tych co się znają mam nato wszystkie atesty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

Drodzy koledzy mam do was prośbę mogli byście ułożyć mi dawki pokarmowe dla krówek bym był wdzięczny.

Mam kiszonkę z qqrydzy i trawy owies, jęczmień jary, pszenżyto i pszenice zimową jeśli chodzi o koncentraty i różne takie tam makuchy, czy śruty to mogę dokupić.

Chcę uzyskać produkcje ok 20 paru litrów od krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj