Polecane posty

Gość   
Gość

Drogi @stolarz88'u

Niestety muszę cię zasmucić ale podejrzewam, że to ty nie masz racji. Jeżeli robisz inaczej nie znaczy, że robisz dobrze. -_- -_- -_-

 

Natomiast podważając moją wypowiedz zapędziłeś się trochę w kozi róg <_< , dlatego że mój post to słowa jednego z najlepszych (o ile nie najlepszego) pracowników Katedry Hodowli Bydła, WNoZ SGGW. :huh:

 

Nie wątpię w twoją wiedze na temat hodowli, ale moja wypowiedz jest poparta badaniami naukowymi, a twoja niestety nie ;) . Ze smutkiem muszę stwierdzić ze twoja wypowiedz i wyganianie mnie z forum było trochę nie na miejscu. :unsure: Wolałbym wimienić poglądy na ten temat niż się kłócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiekk    7

Nie możemy do końca ulegać badaniom naukowym. Ja osobiście popieram wypowiedź stolarza tym bardziej nie możesz go uważać za osobę która rzuca słowa na wiatr, ponieważ średnia wydajność ponad 10tys. ze stada nie bierze się od tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

a8185 ja Cię nie wyganiam z tego forum, naprawdę :) Co do badań to mogę powiedziec że w wielu sytuacjach jedne badania nic nie mówią, i chyba w tym przypadku bedzie tak samo, czytałem już wiele publikacji z różnorakich badań i zdarzało się tak że kolejne badania przeczyły wcześniejszym. Bo na chłopski rozum, każdy chciałby miec krowy które mają poniżej 70tys somatyków i ja mam takie sztuki na stadzie które przez już kolejne laktację mają somaty na poziomie od 8 do 50tys i jeszcze na nic nie chorowały. Kolega mi mówił że na innym wydziale na SGGW uczą, że jak krowa ma powyżej 200tys somatyków to trzeba się nią już zainteresowac, więc biedne są te nasze krowy bo żebyśmy mogli powiedzieć że są zdrowe to muszą się zmieścic w przedziale 70-200tys. Pamiętaj że na Katedrze Hodowli bydła nie ma żadnego prawdziwego rolnika który zajmował by się hodowlą bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Panowie, zywie krowy sama kukurydza z objetosciowych + tresciwa(pszenica, jeczmien, wywar,rzepak, otreba pszenne) + dodatki typu soja,wit, i tak 2 razy dziennie.

Chcialbym sie poradzic, czy przy rosnacych cenach wywaru, rezpaku i soji warto kupowac te komponenty czy lepiej zmienic te dodatki bialkowe na koncentrat. Mysle o produktach firmy blattin, choc moga byc tez inne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

A koncentrat z mocznikiem? Nie chodzi tylko o to aby bylo taniej, jezeli mialaby wydajnosc wzrosnac. Na chwile obecna dosc duzo idzie pasz bialkowych i wielkich efektow nie widac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

"

Bo na chłopski rozum, każdy chciałby miec krowy które mają poniżej 70tys somatyków i ja mam takie sztuki na stadzie które przez już kolejne laktację mają somaty na poziomie od 8 do 50tys i jeszcze na nic nie chorowały

 

Dowiedziałem się o tym w ubiegłym tygodniu na spotkaniu i nie ukrywam, było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem. :blink: :blink:

Też mam sztuki, które mają w granicach 30 tys ks. Mają one łatwiej zapadać na różne schorzenia np mastitis. Aktualnie śledzę w swoim stadzie czy faktycznie tak bedzie, bo jestem bardzo ciekawy wyniku. :huh: :huh:

 

 

"Kolega mi mówił że na innym wydziale na SGGW uczą, że jak krowa ma powyżej 200tys somatyków to trzeba się nią już zainteresowac"

 

Tak o tym też słyszałem, 200 tys jest tą maksymalną granicą.Krowy biedne czy nie biedne ale taka jest ich fizjologia i zmieszczenie sie w tym przedziale to TEORETYCZNIE zaden problem. Oczywiscie są odstepstwa, te ramy nie sa sztywne wiadomo zewpływa na to kilka innych czynników np temperatura :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

czesc.

Chcialbym sie dowiedzec jak moge osiągnąć lepsze wyniki od moich muciek jak narazie mam ich 8szt. i byłbym wdzieczny jesli ktoś ułożył mi menu dla brunetek głownie HF powyzej 50% jedna da 5l jest ich kilka a sa i takie co daja 10-15l na raz i to jest to same żywienie a obecnie dostaja: w tym roku zmieniałem na przemian dzień sianokiszonka na drugi dzień siana i co wieczór słoma (tych 3 składników do oporu ) oraz rano i wieczorem śrut 1:2 owies pszenżyto. ok 1kg. szt. ogólna wydajnośći 3,5tys

w tym roku chcem to jakos po ukladac i stworzyc jakies porządne stada z w miare dobrymi wynikami i zasiałem troszke qq i chyba troszke za duzo 2,3ha na 10szt krów i 12szt byków i teraz jak żywić aby mleczka było wiecej a nie tak jak do tej pory aby tylko sie najadły i to z tego co widze bylejak. bede miał do dyspozycji kiszonke z QQ sianokiszonke, słoma,siano, kupie jakąś pasze i śrut pszenzyto bo tylko to bede miał. nie wiem czy moja mleczarnia bada na mocznik ale zawsze mialem mocznik: 0

 

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogdan12344    0

witam,jestem poczatkującym hodowcą i potrzebuje pomocy,mam krowy hf i zacząłem wyganiać je na pastwisko,mleka zaczeły dawać więcej,tylko nie bardzo wiem w jakiej postaci podać im pasze energetyczne. dysponuje tylko owsem,żytem i trochę jęczmienia,chętnie bym im coś dokupił,tylko nie wiem co? Proszę bardziej doświadczonych o podanie schematu żywienia tych krówek w okresie wypasania i czy w tym okresie daje sie krowom żywe drożdze? Z góry dziękuje,będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witaminy z magnezem np somi mg z josera + pasze energetyczne sruta kukuryzdziana albo to zboze co masz ale liczba dawek wieksza ....młoda trawa to bialko trzeba dolozyc energi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

wie ktos ile procent bialka ma mocznik paszowy?? znalazlem taki korektor bialkowy dla krow co ma 90%bialka ogolnego i 8% jakiegos z witamin,,,,dawkowanie 250g,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Zalezy kolego czego brakuje Ci w dawce, kukurydziana na braki energi, a ddgs braki bialka, choc tez ma sporo energi ale duzo wiecej bialka niz s.kukurydziana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a co myslicie o zakupie DDGs dla krów mlecznych żywionych tylko kiszonkami z trawa i śrutami z własnych zbóż ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek11001    3

Witam posiadam stado 25 krów mlecznych. Część z nich to mieszance a cześć Hf. Jak mógł bym zwiększyć wydajność. Dodam też że z ostatniego udoju ( stado pod ocena ) średnio wyszło po 24,2 od krowy na dzień. Przy tł. 3.62 i biał. 3,12 mocznik 250.

Dostają ok 8kg kukurydzy rano plus 3 kg 18% i 1kg ddgsu i wybrane sztuki mieszankę zmielonej kukurydzy z soją ok 1kg. Po dojeniu sianokiszonka która jest zdawana co ok 2 godz dla lepszego pobrania przez krowy... na wieczór przed dojeniem ok 8kg kukurydzy plus 3 kg 18% i 1kg ddgsu i wybrane sztuki mieszankę zmielonej kukurydzy z soją ok 1kg plus 70 gram drożdży z dolfosu ok 100 gram kredy i nie które sztuki korektor białkowy 38 % ok 200 gram. Kukurydza jest polewana gliceryną 98% jak się nie mylę ok 20 gram na szt. Po dojeniu sianokiszonka i za 2 godziny jeszcze raz sianokiszonka i to ost porcje sianokiszonki pobierają do rana.

co zmienić aby uzyskać troszkę lepszy efekt w wydajności jestem świadomy tego ze nie będzie to jakaś ogromna poprawa bo tak jak pisałem mam większą część mieszańców.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kreda79    0

Czy mieloną kukurydzę można zastąpić wywarem gorzelnianym z kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze tutaj piszę ale to dotycz paszy.

Skosiłem 3 ha kupkówki w poniedziałek przez wtorek i środę było pochmurnie a w czwartek i dziś padło nie wiem czy robić tą sanokiszonkę ponieważ następne dni też ma padać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinos512    0

Witam. Co sądzicie o gotowych paszach dla krów zasuszonych? Mam tu na myśli produkt made in sano-prela hp

Taką mieszankę sam sobie możesz wymieszać wyjdzie dużo dużo taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinek192    8

marcinos popieram. . . Dla zasuszonych najlepiej samemu mieszać. . . Dobry żywieniowiec trochę doradzi i masz pasze jak lala... Wiem jak jest u mnie. . Nie ma sensu przeplacac.. trochę więcej pracy to kosztuje ale efekt ten sam a kilka złotych w kieszeni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jak to jest z tym ziarnem kukurydzy, czy mielone ziarno kukurydzy zastapi wywar gorzelniany suszony kukurydziany czo lepsze do poprawy bilansu energetycznego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinos512    0
Napisano (edytowany)

Ne, nie stosuje ale parametry dobrego tłuszczu dla bydła sa mniej więcej takie:

1.Skład chemiczny

ok 99% tłuszcz,

ok 0,5% popiół

ok 0,5% woda

2. Temperatura topnienia ok 55 C

3. NEL 25-27 MJ

4. Brak zapachu i smaku

 

Jesli w skladzie znajdziesz magnez lub wapñ to mówimy raczej o mydlach

 

Spojrzalem na strone producenta, HIDROPALM w teorii jest ok

 

a jak to jest z tym ziarnem kukurydzy, czy mielone ziarno kukurydzy zastapi wywar gorzelniany suszony kukurydziany czo lepsze do poprawy bilansu energetycznego ?

Wywar i kukurydza to dwie bardzo rózne pasze. Jesli masz niedobory energii bezdyskusyjnie sruta kukurydziana

Edytowano przez Marcinos512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj