Polecane posty

paawlik227    14

witam tez mam podobne problemy i chciał bym sie spytac w jakiej kolejnosci podawac pasze tresciwe i objetosciowe??? teraz robie tak; ze rano dojenie siano bela pozniej sruta ok 2-3kg (owies90%zyto10% + kromiks 35) na sztuke, kukurydza do woli bo nie wyzeraja znow siano dojenie wieczor i siano na noc. Chce dodawac im jeszcze troche pełnoporcjówki i kiedy to dac;rano czy wieczorem????a moze razem ze sruta???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tebo    0

Zauważyłem wczoraj u jednej sztuki że jak żwakuje to kapie jej piana czy może być podkwaszona.Jak tak to co jej podać węglan czy jakiś bufor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

nie powinno dawac sie sruty na pusty zwacz. Dlaczego?? Czy w opasie bydła też to ma jakieś znaczenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Może powodować miejscowe nadmierne zakwaszenie i obumieranie mikroflory żwacza, Póżniej spada strawność paszy.

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio    0

a jeszcze Na co mam przebadać mleko żeby się dowiedzieć co jest moim krówkom? poza podstawowym

białkiem

tłuszczem

mocznikiem

komórkami somatycznymi

laktoza?

są jeszcze jakieś inne parametry?? Co mi coś wiec ej powiedza o miom stadzie?bo znalazłem na forum jeszcze takie oznaczenia i nie zabardzo wiem co one oznaczaja i co pokazują w mleku?

 

LP/ml

 

tł/bi wiecie może co to oznaczają?? te skróty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

tł/bi wiecie może co to oznaczają?? te skróty?

stosunek tłuszczu do białki jeśli wąski pon 1 to masz kwasicę a szeroki to ketoza, potem to jeszcze potwierdzamy badaniem moczu.

Z badaniem mleka poczekaj kilka dni, drozdze nie są tanie, jeśli będziesz stosował to możesz podawać bardziej wydajnym sztukom np zacząć przed wycieleniem

Wracając do pocztku żywienie zmieniłeś na rano wieczór po połowie to +, apetyt powinien sie poprawić, nie przesadzaj z kwaśnym węglanem bo zasadowica bardziej wyniszcza od kwasicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio    0

bo ja chciałem w poniedziałek pojechać przebadać mleko żeby wiedzieć które są bardziej lub mniej zakwaszone.a jak już zaczołem dawać im ten węglan to on nie zmieni mi tych wyników (mogą być przeklamane?)ze już będa trochę podleczone te krowy? a co do drożdzy to 104zl worek z SoYmaxa sano prawie 150zl;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pisząc to co pisząc pewnie was niczym nie zaskoczę nowym ale śledząc to forum mam podobne problemy z mućkami i mam kilka pytan co zrobic i jak zrobić aby poprawić swoje wyniki wydajności a przede wszystkim jakości mleka bo jest naprawdę koszmarna myślę ze mnie mleczarnia robi w bambuko ale sam zbadałem mleko i wyszło prawie to samo

czyli Białko 2.90

Tłuszcz 3.40

Somaty 250tys

Wiem ze to troche zamało ale więcej wyników w chwili obecnej nie mam chodzi mi ze by się jeszcze mocznik przydał żeby cos wiecęj zdiagnozować? czy ewentualnie to ketoza czy Zakwaszenie czy jeszcze jakiś inny piorun??Czy się mylę??

Pasze jakie im daje to rano Ospa owśiano/żytnią + troche pełnoporcjówki z koncentratem i witaminami potem kiszonka z kukurydzy południe siano i kolo16 sinokiszonką i na wieczorem sianokiszonka czasami zamieniana na słomę ze zbóż jarych bo tak im smakuje

 

Z tego co mi się wydaje to wychodzi mi na zakwaszenie ale jeszcze wyniki mocznika by się przydały żeby było pewne???taka jest moja diagnoza po tym co przeczytałem na forum a wy co byście na to powiedzieli? bym był wdzięczny za wsze rady opinie co byście najpierw mi doradzili co mam robić??

 

 

z pewnością to ani kwasica ani ketoza

masz idealny stosunek tł/bi

krowom brakuje i energii i białka

proponuje koncentrat białkowo energetyczny więcej kukurydzy i paszy treściwej

u mnie krowa dostaje około 20 kg kisz. kukurydzy i 8 - 4kg pełnoporcjówki 22% w zależności od ilości mleka

mam tłuszcz 4.2 i białko 3.4

idealne to tł 4.2 białko 3.6

Edytowano przez BlomiSS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Pełnoporcjówke przemysłową czy swoją mieszasz, jaki poziom energi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Panowie, czy owies nadaje sie w zywieniu krów mlecznych? Chcialbym zastapic częsc jeczmienia owsem. W gotowej mieszance byloby go ok 10-12 %. Jak wypada parametrami bialka i energi wzgledem jeczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

względem jęczmienia ma mniej białka a energii ma zdecydowanie mniej (jęczmień jest najbardziej energetyczny ze zbóż) ale ma najwięcej ze zbóż włókna. Z tego tytułu jest bardzo dobry dla krów i może być w dużo większej proporcji, tylko należy uwzględnić to w bilansie białkowym paszy

 

o znalazłem http://www.hodujswinie.pl/index.php?content=1005 można zerknąć.

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Ostatnio panowie coś mi spada wydajność a żadnych zmian w żywieniu nie robiłem i za bardzo nie wiem czemu może wy coś w tym zauważycie.

A więc tak najpierw parametry mleka:

Tłuszcz 4.10

Białko 3.35

Komórki 197

Mocznik 158-174

Wydajność niecałe 8200 a było prawie 9000

Krówki dostają kiszonkę z kukurydzy , wysłodki, sianokiszonka i do tego pasza którą sam mieszam o składzie 150 kg śruty rzepakowej, 50 kg sojowej, 15kg kredy, 4kg drożdży, 50kg kukurydza, 400kg mieszanka zbożowa ( jęczmień,owies, pszenżyto) 320 kg otręby pszenne i do tego premiks i witaminy razem wychodzi 1000-1020 kg

I co o tym myślicie ? może by coś w paszy zmienić? Nie za mało białka ?


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja w treściwej widzę na dzień dobry za mało białka, tzn. jest go ok ale na wyższą wydajność to mało, mocznik trochę przy niski. co do wydajności może masz więcej pierwiastek z nich nie nadoisz tyle co z krów w 3 laktacji


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Hm no to dajmy żeby poprawić mocznik dam zamiast 50kg kukurydzy 100kg a zeby poprawić białko dołożyć sojowej czy rzepakowej czy może coś innego ?


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartik534    0

Witam wszystkich :) . Chciałbym aby ktoś zasugerował mi plan dzienny żywienia bydła mlecznego. z dostępnych pasz mam

kukurydzę w pryźmie

wysłotki mokre w pryźmie

sianokiszonkę w belach średniej jakości i siano.

Staram się jeszcze o przywiezienie młóta browarnianego, Czy jest to dobre rozwiązanie??

Wydajność mam na poziomie 6 tysięcy litrów. Nie posiadam TMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Ostatnio panowie coś mi spada wydajność a żadnych zmian w żywieniu nie robiłem i za bardzo nie wiem czemu może wy coś w tym zauważycie.

A więc tak najpierw parametry mleka:

Tłuszcz 4.10

Białko 3.35

Komórki 197

Mocznik 158-174

Wydajność niecałe 8200 a było prawie 9000

Krówki dostają kiszonkę z kukurydzy , wysłodki, sianokiszonka i do tego pasza którą sam mieszam o składzie 150 kg śruty rzepakowej, 50 kg sojowej, 15kg kredy, 4kg drożdży, 50kg kukurydza, 400kg mieszanka zbożowa ( jęczmień,owies, pszenżyto) 320 kg otręby pszenne i do tego premiks i witaminy razem wychodzi 1000-1020 kg

I co o tym myślicie ? może by coś w paszy zmienić? Nie za mało białka ?

jakie witaminy dajesz i ten premix ile ma bialka ? i mozesz podac jes\zcze orjentacyjnie jaki% w tejk miesznace jest jeczmineia owsa i pszenzyta ? i ile czego dajesz ile qq wyslodek i sinaokiszonki orientacyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco88    0

Miki7211, ja bym spróbował (jeśli masz kiszonkę z qq co najmniej dobrej jakości, i sporo w niej ziarna) to kosztem owsa dałbym do mieszanki 25 kg śruty rzepakowej i 25 kg sojowej, ale to jest tylko takie gdybanie, poza tym na jaki okres laktacji to ma być dawka? Najlepiej skontaktuj się z doradcą żywieniowym z firmy paszowej lub z federacji, on na miejscu zobaczy jakie masz pasze, weźmie kiszonki do analizy lub zrobi to na miejscu, wtedy ci doradzi co zmienić,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio    0

wiecie może gdzie można zbadać mleko na zawartość mocznika?? w lubelskim??? bo obdzwonilem wszytkie instytuty w lublinie i puławach i nic :(a moja mleczarnia niestety tego badania nie robi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kolego najlepiej wejść pod ocenę masz co miesiąc od każdej krowy od mocznika po białko tłuszcz laktozę i inne a jak dopłaca Ci mleczarnia za kontrolę to już konieczność. poza mocznikiem wiesz jak którą krowę żywić. koszt 10,50 zł miesięcznie od sztuki, które rozpoczęły produkcję mleczną


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a te 10.50 zł to przy metodzie A4 czy AT4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manam    0

Witam. Jestem tu po raz pierwszy oczytałem się że aż głowa boli a boli też bo wczoraj przyszły mi po raz pierwszy wyniki badań mleka i chyba nie jest za dobrze tj

 

grupa 1-40 dni tł 5.28 bi 3.06 tł/bi 1,73 mocz 115

41-100 5.51 3,19 1.73 131

101-200 5.89 3,67 1,6 125

pow 200 5,91 3,95 1.5 125

 

Napiszcie mi czy aby dobrze rozumię że brakuje im i energii i białka. Białka raczej napewno bo nie podaję im żadnych dodatków białkowych tj rzepak soja czy koncentrary a dostają

6,5 kg własnej mieszanki zbożowej z żyta owsa pszenżyta jeczmieniai pszenicy z przewagą przenicy i jęczmienia i 0,1kg witamin.

Mieszanka ta dzielona jest na dwie części rano- wieczór. Rano sypane na kiszonkę z kuku (tej jest 20 kg) wieczorem na sianokiszonke której jest do woli

Doradzcie prosze jak najlepiej to zmienić i jakimi środkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Witam. Czy chciałby ktoś ustalić mi dawkę tmr? Posiadam tabulogramy i wyniki badań pasz objętościowych. Jeśli ktoś by chciał mi pomoć to proszę o odpowiedz na pw, to podam więcej informacji o stadzie. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj