Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tadzik22    9

znalazłem,jest 5 grup żywieniowych,podam max.laktacje:10,5 sianokiszonki,18 kiszonki kukur.5 wysłodki,4 kukurudziany wywar,0.5 siano,0.5 słoma,0.3 optilac,0.3 molkolac,0.4sladovy kvet,0.5 energy fit,1.1 jęczmień,3.8pszenicy,0.8 hrach,1.3 kukurydza,0.8 soja,0.8 rzepakowa,0.8 makuch rzepakowy,0.3 c-16 tuk,vapenec 0.1,sól 0.1,tmr PVFR 0.1,A MIX KAKT.TOP 0.3. i z tego średni uduj był 29,7 litra przy 3.19 tł. ,i 3,37 białka ,miały transpondery więc jeszcze stacja,niekturych nazw nie rozumiem i tak je pisałem,krowy były gładkie,len jest w grupie rozdojeniowej 0.6 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam, mam taka wątpliwość .... czy opłacało by się z punktu krowy zamienić nawet 100% zboża w dawce ziarnem kukurydzy ??

czyt ziarno kukurydzy jest lepsze od jęczmiennego i pszenzytniego w dawce .... kalorie , przyswajalność białko?

kalkulacja ekonomiczna wg bieżącego roku

1ha jęczmienia 4 tony ziarna i kilka bel słomy koszt około 1500-2000 / hektar .... <400zl/t

1ha kukurydzy 8-15 ton ziarna do suszenia koszt około 2200/ha mokra kuku +?? ziarno suszenie lub kiszenie .... cena 1 t podobna ale ilość z ha znacznie większa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

wszystko zależy jakie masz inne objętościowe bo przykładowo gdybyś dawał zamiast kiszonki z kukurydzy GPS z dużą ilością ziarna to pewnie by można było zastąpić zborze ziarnem kukurydzy ale jak masz do dyspozycji tylko kiszonkę z kukurydzy to już raczej nie koniecznie 100% zamiany bo było by za dużo jelitowej skrobi. Ale najlepiej zaproś jakiegoś żywieniowca i niech skalkuluje to na twoje pasze nawet bez badania ich bo na pewno ma analizy podobnych kiszonek od innych rolników

 

tadzik22 dzięki jeśli to jest max dawka to szału nie robi wydajność a tym bardziej zaw tłuszczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

byc moze chodzilo o udoj pojedynczy bo jesli z najwyzszej grupy bylaby srednia na dzien 29,7 to smiech na sali i ciekawe skad mieliby tyle mleka od tych krow jak sa momenty ze mam wieksza srednia dzienna z calego stada a jakbym wzial tylko wycielone zalozmy do 120 dnia laktacji to srednia napewno ponad 40 by byla takze kolega musi to dokladniej sprecyzowac ale ja to rozmumiem jako jeden udoj i wtedy da to prawie 60 na dzien i wtedy tluszcz juz nie ma znaczenia bo przy tej wydajnosci trudno o 4,5 tł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Proszę o ułożenie orientacyjnej dawki pokarmowej dla krów mleczynych średnio 130 dzień laktacji, do dyspozycji mam sianokiszonkę dobrej jakości, wysłodki tofii gold(10%białka i7,8 MJ/kg S.M), ziemniaki i zboża ( w tej chwili skład śruty :60 %owies, 8%żyto, 10% pszenżyto, 10% ziarno kukurydzy, 5% jęczmienia, 4% makuchy rzepakowego i 3% witaminy dolfos bmp). Proszę o orientacyjne dawki poszczególych składników dla wydajnośc ok 25l .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Marcin wg mnie powinieneś porozmawiać z żywieniowcem on Ci to ułoży najlepiej wg mnie ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

tak by było najlepiej, tylko znaleść dobrego żywieniowca jest trudno bo większość żywieniowców chce jak najwięcej swoich produktów wcisnąć nie patrząc ekonomicznie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

ta ilość paszy wystarczyła na te 29 litrów,wyższe wydajności premiowane były stacją,ale nie było ekstremalnych skrajności,pytałem to w obecnej chwili najwyżej doiła 54 litry,ale całokształt stada wyglądał bardzo dobrze,spały w boksach wyścieonych słomą,a tyle jej było że nie można było numerów z kolczyka przeczytać. z tych co mam z tamtąd to w moich warunkach szału nie ma,teraz sie pocieliły drugi raz to tak do 40 ledwo nie wszystkie dochodzą,ale bardzo zdrowe,somatyka i metabolizm spoko,komodo-było mnustwo pierwiastek po paramount i paterslund,gavor. a ogólnie dużo używali szwedzkiego hf. teraz mam 3 nich,bo kryte były tam.ponadto naprawde tyle doisz?jak duzą masz kwote i ile sprzedanego mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czemu sie dziwisz że tyle doi? W dzisiejszych czasach w dobrych stadach staje sie to normą. Sam u siebie też średnią dzienną z całego stada mam ponad 29l. Zamówiłem produkt na bazie tłuszczu lnianego, zobaczymy jakie bedą efekty po zastosowaniu, ale z tego co sie dowiadywałem to ta firma robiła badania w stadach koło radzynia podlaskiego i podobno byli wszyscy zadowoleni. Ostatnio na wszystkich szkoleniach dla lekarzy weterynarii polecają stosowanie produktów lnianych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

w dzisiejszych czasach produkcja mleka robi się kosztowna,się nie dziwie a pytam, a można cuda wianki wymyślać ze pozostraje faktura do opłacenia a produkty firmowe(marżowe)niekoniecznie poporawiają produkcję.przy hodowli najważniejsze jest pole i co się z tego zbiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@Tadzik no nie mowie ze zawsze mam taka srednia no w tej chwili jest okolo 25 srednia ale ja pozniej sobie policze srednio ile dni jest przecietna krowa w laktacji bo ogolnie wiekszosc zdojona na 22 sztuki 9 zasuszonych i z tych co doja to kilka juz zbliza sie do roku od wycielenia takze teraz w sumie jestem zadowolony z tej sredniej od tych krow a mleka oddalem przez te 9 miesiecy tego roku 154tys kg a jesli chodzi o kwotowy to po 6 miesiacach jest bodajrze 98 tys oddane białko w tej chwili 3.58 tłuszcz 4.24 mocznik 260 takze wydaje mi sie ze jest dobrze gdyby cena byla lepsza napewno moznabyloby cos kombinowac z dodatkami ale 1,24zl to zdecydowanie za malo na poczatku roku jak mialem okolo 1.37-38 to tak sie wiecej dodawalo tresciwej czy rzepakowej a jednak przy obecnej relacji mleka do paszy trzeba juz karkulowac

Aż sie dziwie ze w drugiej laktacji nie moga ci przebic 40l takie sztuki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszych czasach produkcja mleka robi się kosztowna,się nie dziwie a pytam, a można cuda wianki wymyślać ze pozostraje faktura do opłacenia a produkty firmowe(marżowe)niekoniecznie poporawiają produkcję.przy hodowli najważniejsze jest pole i co się z tego zbiera.

 

Produkty jak to nazwałeś "firmowe" poprawiają produkcję tylko trzeba wiedzieć co stosować, ile stosować i jak stosować. Zgodzę się z tobą że produkcja mleka robi sie coraz bardziej kosztowna ale jzawsze jest opłacalna do określonego poziomu wydajności. Pole jest ważne i jakośc zebranych z niego plonów, ale na samym polu raczej nie rozdoisz krów do 55 czy 60 litrów dziennie. Z pola nie osiągniesz średniej rocznej wydajności 9000 czy 10000 litrów wiec nie mów ze "produkty firmowe(marżowe)niekoniecznie poporawiają produkcję" bo bez tych produktów nie ma wydajności przy zachowaniu zdrowia krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

te 50-60 litrów to sie każdemu trafiło pare razy albo nigdy,są sztuki webitne ale to każdy w oborze policzy na palcach. ja w tmr mam, w tej chwili około 5 kg. pasz(1,3 soji,1,4 makuchu lnianego,1 ddgs,1,5 wywar z zarodka pszenicy,170 gram laktoplusa,około 200 g kredy) daje tyle na ile mnie stać bo mam inne zobowązania,na ostatnim udoju 3 miały powyżej 40 litrów,średnia wyszła 24,i niech tak narazie będzie aby doktor często nie zaglądał.jeżeli ,może zjeść to mieszaniny się nawsuwa ,wszystkie są na jednej grupie ,może za miesiąc podziele toważystwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

komodo to ile masz kwoty i ile sztuk bo się pogubiłem


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no bo tak w sumie napisalem jakbym mial 22 i 9 zasuszonych a 22 sa wszystkie w tej chwili doje 13 sztuk tylko a kwoty mam 154tys z tym ze w tamtym roku oddalem 176 chyba i licze ze mi dadza z rezerwy ale i tak przekrocze bo tak jak pisalem po 6 miesiącach roku kwotowego oddane mam 98tys kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

w tej chwili jest 47,42 na hale wchodzi 5 zasuszonych,20 jest powyżej 200 dnia laktacji,mocznik232,tł.4.59,biał3.52 ,somatyka 235 ,kolega podpisał umowe z młynem i odbiera od nich to co jakiś czas po pare big begów,to ma 21 % białka,kwasy omega3,linolowy,dużo wit E. nie uprawiam zboża to tak ciułam,1100 tona.

 

to teraz 30 minut dojenia i do domu,wywczasujesz się,tylko mieśiąc cienki będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to ci powiem jak za 1100zl to nie jest zle i parametry masz ladne mleka

no najgorszy bedzie teraz okres 2tyg bo jeszcze jedna odejdzie na zasuszenie i jest na sprzedanie jedna ale tak ja trzymam w sumie juz bez sensu ekonomicznego bo daje z 15l na dzien ale dopoki sie cos nie ocieli chce ja potrzymac ale pozniej juz z gorki beda sie cielic pojedyncze ale wiekszosc w grudniu w sumie teraz juz powinna sie ocielic jedna przechodzi 6 dni i jakos na poczatku listopada ma sie cielic jalowka po Exact no tak sie jakos ulozylo z tymi zasuszeniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

15 l jak daje to jeszcze nie ma tragedii jak po 1,25 zł mleko będzie, komodo ja bym szukał kwoty na Twoim miejscu :P zresztą też czekam aż mi coś skapnie z puli krajowej ... ja zaraz przejdę całkowicie na żywienie zimowe zobaczymy jak parametry się zmieną mleka póki co 3,46 b, 4,34 tł i mocznik 220-240. Tylko problem mam z kulawiznami i zacieleniami macie jakieś porady ?

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

tak tylko to jest sztuczne utrzymywanie tych 15 litrow nie bede sie osmieszal i mowil ile paszy jeszcze wciaga :) no kwote wrazie co to juz mam ugadana bo kumplowi sporo zostanie niewykorzystaniej takze zobaczymy jeszcze jak to bedzie najlepiej jakby wogole kar nie bylo lub znikome .Ja tez jeszcze tydzien i bedzie to lepsze dla mnie i dla nich zywienie bo stabilne .No tak w sumie kulawizny=brak zacielen ale wczesniej nie miales z tym problemu ?bo jak siegam pamiecia i z twoich postow to chyba zacielaly ci sie dobrze krowy Nie wiem moze to kwestia roku u mnie tez w tym roku slabiej z zacieleniami fakt ze mleka sporo wiecej daly tylko co bedzie w przyszlym roku to ja myslec nie chce bo mam 2 sztuki juz prawie rok wycielone i obie niecielne juz chyba z 8 razy byly i sztucznie hf i miesnymi teraz juz bykami tez limuze i hf i nic z tego a niby wszystko wporzadku jak bada wterynarz mialy płukanki robione ,chormony dostawaly przed i po zabiegu a ostatnio juz ostatnia deska ratunku mialy zrobiona wlewke po kryciu i zobaczymy zywienie niby bez zmian no z kulawizanami akurat raczej nie ma problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

u mnie problem z zacieleniami jest zimą zazwyczaj jak chodzą po polu jest dużo lepiej nawet teraz dostaja koszoną koniczynę a na trawę wychodza na spacer bo już nie ma nic i trawa do przesiania. Ja próbuje kryć naturalnie teraz te co dużo powtarzają znajomy ma buhaja kryje swoje i moje te co się nie chciały zacielić sztucznie, efekt taki że na 3 krowy 2 zacieliły się od razu po byku. Na wiosnę robię korekcje racic również u jałówek do zacielenia, kulawizny nie wiem skąd się biorą do końca - fakt dezynfekcji racic nie mam i obora płytka, pewnie lepiej by bylo jakby były maty chociaz bo jakby nie było krowy listopad-maj stoją na betonie gdzie jest trochę słomy. @komodo proponuję Ci jak masz nie spokrewnionego byczka takiego 10-11 miesięcy żeby miał i te sztuki tak spróbować, krowy masz dobre i buhaj też zawsze ma genetykę odziedziczoną po ojcu a 4-6 zacieleń po 60-150 zł uczyni swoje na krowie. Jak ruja jest wyraźna i krowa stoi jak wryta to ja bym sie nie szczypał. Też próbowałem z innymi inseminatorami, hormony deferelin, receptal pod okiem lekarza, badanie przez weta czy jest wsio w porządku a zacielenia polowy sztuk woła o pomstę do nieba. Problem też u mnie taki że 3-4 sztuki porzuciły w 7-8 miesiącu cielaka i z nich mlek a już nie ma - taki miałem pechowy rok że szkoda gadać. Co do ganiania krowy paszą na 15 litrów to fakt też tak mam ale z kolei jak nie idzie w mleko to odkłada w sobie i się lepiej tuczy jak i tak na ubój i tak. Swoją drogą mam do opchnięcia 2 sztuki na już z tych porzutek kwestia tylko nie orientuję się w cenach obecnie a sztuki ładne

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Jakie drożdże polecacie Sano Kristall Hefe czy może Dolfos?


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

robiłem badania mleka zbiorczego, tłuszcz 4,5 białko 3,72 a mocznik 73 bardzo niski. co dać żeby się poprawił ?? żywieniowiec powiedział że za mało białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no i ma racje musisz dolozyc bialka najlepiej ze sruty rzepakowej szybko wpływa na podniesienie mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może mi ktoś powiedzieć dlaczego kilka moich krów nie trawi ziarna kukurydzy. Otóż ma 7 krów Montbeliarde i dostają ok 15kg kiszonki z kukurydzy i nieco ponad 4kg mieszanki pełnoporcjowej 20% w 2 odpasach. Mają też witaminy i bufor.W międzyczasie rano i wieczorem dostają sianokiszonkę. Gnoją normalnie ale dzisiaj wylewając gnojowicę widziałem, że sporo ziarna jest wydalane z kałem. Co najważniejsze każde ziarno jest przetrącone, jak je rozetrzeć robi się miazga. Wiecie co można im byłoby podać, żeby lepiej wykorzystywały ziarno? O poprawę wydajności nie pytam, bo 17-20l dziennie w pierwszej laktacji 6 msc po wycieleniu jest jak na razie wystarczające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj