Polecane posty

komodo    277

kukurydze tylko srutowana calej krowa ci przeciez nie strawi lub gmnieciona ale najlepiej srutowana bo cielęta do 3miesiąca to spokojnie moga dostawac cała.A wyslodki jak juz bys kupował to z toffi i skoro nie masz kukurydzy to dawaj tak okolo 3,5kg na krowe i 1kg sruty kukurydzianej ewentualnie mogłbys tez zrobic pasze tresciowa razem z tymi toffi ja znalazłem przykład takiej mieszanki:

30 kg kukurydzy

5kg jeczmienia

12kg otreby pszenne

17kg sruty rzepakowej

18 kg sruty sojowej

15kg wyslodki toffi

i 3kg premiks i to ma miec według ich wyliczen 20% białka i JPM 0.96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

taką pasze treściwą mógłbym zrobić lecz z tej mieszanki wyjdzie ok 130kg podzielić na 10 szt to wychodzi 13kg/szt i średnio po 3kg dziennie to by wystarczyło tylko na 4 dni a koszt kg ok 1zł czyli 3zł dziennie, czy przy cenie 1,1 zł się opłaca dawać taką pasze, mam też do dyspozycji ziemniaki.

Witamy nowego urzytkownika CześkaT25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja płace za gotowa 1,02 za kg i daje 7-8kg i jakoś się opłaci no za mleko mam więcej za litr ale jakbyś zwiększył dostawy to może i mleko miałbyś droższe i nawet jak 1kg treściwej kosztuje tyle co litr mleka to się opłaci bo z 1kg paszy krowa wyprodukuje więcej jak litr mleka dlatego większa ilość to więcej zysku prawda że proste ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no niby tak, ale jak jest własne zboże i to sporo to trzeba je jakoś wykozystać a te 5kg jęczmienia to nie jest dużo, i najwyżej dokupię wysłotki toffi i zobaczymy, a ile na szt. dawać i czy lepiej suche czy moczyć je ? Ile mogę się spodziewać wzrostu mleka po dawaniu toffi i jak zywić te 2 sztuki co mają się cielić na początku lutego aby dawały więcej mleka i najlepiej przez całą laktację, bo we wcześniejszych laktacjach to przez pierwsze 2 miesiące ok 20l/dzień a potem już spadało do ok 12-14l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnex    1

Powiedzcie gdezie kupujecie gotową paszę treściwą i za ile?Ile posiada % białka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Pasza treściwa zbilansowana pod względem energii i białka (kupiona lub zbilansowana z własnych zbóż) powinna zwiększyć wydajność o 2-2,5l z 1kg paszy. Tak jak pisał @komodo 1zł/ kg paszy da Ci 1,1 do 1,65zł zysku (cena mleka po 1,1zł/l)


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wiesz zawsze mozesz zwiekszyc udział innych zboz kosztem ziarna kukurydzy ale jak sie robi samemu to juz po zrobieniu sobie składu najlepiej oddac do zbadania jak to wyglada pod wzgledem białka i energi zeby nie dawac tak w ciemno sa niby te rozne propozycje ale kazde zboze jest inne i moze to nieco odbiegac ja wiem jak sprzedajemy pszenice i kiedys miała 16.2% białka a bywa 13-14 takze najlepiej zbadac napewno w okolicy jezdza u ciebie jacys przedstawiciele firm paszowych a Toffi bedzie odpowiadało glownie za podniesienie energi i nie mocz tego skoro miałoby wchodzic w skład paszy tresciwej chyba ze bedziesz dawał osobno to wtedy mozesz namoczyc a tresciwa zrobisz ze zboz,sruty sojowej i rzepakowej plus premiks decyzja nalezy do ciebie. A jak maja sie cielic na poczatku luego to mozesz im dawac jusz wszystko to co tym dojnym tylko bez tresciwej lub z małym jej udziałem(tu zdania sa podzielone jedni daja inni troche a jeszcze inni wogole i dopiero wprowadzaja tak tydzien po wycieleniu stopniowo )i przed porodem 2-3 dni daj im jakis dodatek energetyczny najtaniej sute kukurydziana razem z jeczmienna i po ocieleniu przez 7-14 podawaj aby bilans energetyczny nie był ujemny pozniej krowa juz sobie poradzi napewno przynajmniej u mnie tak jest 1-1,5kg takiej sruty załatwi problem ewentualnej ketozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

Witam ........... mam pytanie ile można dawać kredy na sztukę , a ile kwaśny węglan sodu , czy też lepszy jest sam bufor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

Witam ........... mam pytanie ile można dawać kredy na sztukę , a ile kwaśny węglan sodu , czy też lepszy jest sam bufor

 

Kredy średnio 100-200g a kwaśnegoweglanu sodu w zależności od ilości paszy treściwej ja daje przy 5kg paszy treściwej 100g sody a powyżej tej ilości 150 do 200g, trzeba tez spojrzeć jakie masz pasze objętościowe bo jak kwaśne i krótko pocięte to dajesz większa dawke

 

Słyszał ktoś z waś albo ma u siebie system dozowania dodatków mineralno witaminowych w płynie http://www.aquablendpolska.com/

bo z tego co tam pisze to może być ciekawa alternatywa tylko wolał bym opinie użytkowników

Edytowano przez fejhola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

co sądzicie o dawce dla krowy wydajność 40 litrów białko 3,31 tłuszcz 4.11:

-treściwa 10 kg w tym:

0,25 kg witamin

0,3 kg kreda

0,13 kg mocznik

0,15 kg bufor

0,5 kg soja

0,6 kg rzepak

0,5 kg ddgs zbożowy min.32% białka

reszta to gniecione ziarno(15% kukurydz, 20% pszenica, 5% pszenżyto, 20% jęczmień, 40% owies)

- kiszonka z kuku około 25 kg

- siano kiszonka jedzą ile chcą

- siano 2 kg

- słoma jedzą jak chcą

Wydaje mi się, że jest ok ale może coś doradzicie żeby 22 krowy dawały więcej niż 1150 litrów mleka co drugi dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROBERT37A    0

wITAM. Mam taki probłem krowy maja bardzo słabe paranetry a mianowicie białko 3% i tłuszcz 3% oraz mocznik 140. Dostaja 3kg młota browarnianego 10 kg kukurydzy, 1 kg śruty zbożowei z kukurydza oraz pełnopoporcjówki 2 kg de heus 18 red oraz sianokiszonka do woli. Może poradzicie cos aby poprawic parametry. Wydajnośc to 16l na krowe, dodam ze sporo kró jest w koncowej fazie laktacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

@ROBERT37A źle trafiłeś tutaj każdy ma wydajność koło 40l na krowę a przy twoich 16l to ci powiedzą że to jest nie opłacalne. Normanie same rekordzistki ludzie maja tyle tylko ciekawe ile w tym prawdy bo jak by wszystkie krowy dawały po 40l na dzień to świat pewnie wyglądał by inaczej. Poczytaj sobie wcześniej za nie długo to będą pisać że krowa daje 50l na dzień a za sobą nosi baniak na mleko zamiast wymienia.

Gratuluje wydajności oby tak dalej

Edytowano przez daromen89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

daromen89 jak dbasz o krowy to ci dadza sporo mleka ale warzna jest genetyka i pasza jak jest dobrze zrobiona musisz wprowadzac zmiany zywieniowe to sam dojdziesz do efektow a jak krowa jest wydajna to upada na zdrowiu i dlugo nie pocianie ale jak kazdy dba tak ma a forum jest po to zeby podzielic sie kolegami swoimi doswiadczeniami a kazdy robi jak chce.

robert sprubuj im dac paszy tresciwej z de szajsa :D rukor 21 i dodaj im krede i bufor z drozdami oraz soje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

@ROBERT37A źle trafiłeś tutaj każdy ma wydajność koło 40l na krowę a przy twoich 16l to ci powiedzą że to jest nie opłacalne. Normanie same rekordzistki ludzie maja tyle tylko ciekawe ile w tym prawdy bo jak by wszystkie krowy dawały po 40l na dzień to świat pewnie wyglądał by inaczej. Poczytaj sobie wcześniej za nie długo to będą pisać że krowa daje 50l na dzień a za sobą nosi baniak na mleko zamiast wymienia.

Gratuluje wydajności oby tak dalej

 

Jeszcze nie tak dawno tak samo myślałem, ale się w porę obudziłem i wiem dziś, że to możliwe. U mojego znajomego najlepsze krowy miały rekord 56-60 litrów na dzień, ale to sztuki o wydajności w laktacji ok. 15.000 kg i oczywiście nie dawały tyle cały czas, tylko w jej szczycie. U mnie na razie jest biednie, ale nad tym pracuję i jestem pewien,że będzie lepiej. Pamiętam jak kiedyś ojciec dawno temu mi mówił, że jeśli krowa daje 20 l/dzień to już jest super. Dzisiaj ta poprzeczka jest dużo wyżej postawiona. Polecam na początek kupić dobrą genetycznie jałówkę, karmić ją jak należy, udoić 35/40 litra/dzień mleka i otworzyć oczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupekf16    8

Witam. Nie chce zakładać nowego tematu wiec może tu zapytam, wiec tak chodzi o zywienie krow mlecznych i dawke paszy tresciwej.

Własnie konczą mi sie zapasy otrąb pszennych zakupionych jesienia gdy cena była wiele niższa teraz wydaje mi sie mało opłacalne kupowanie otrąb po tej cenie wiec zamowilem kilka ton sruty rzepakowej i tu moje pytanie ile dawać krowom zeby nie przedobrzyć.

Do tej pory dostawały dziennie koło:

1,5 kg śruty z owsa i pszężyta

2 kg otrąb

250g koncentratu 38% agrocentrum

2-4 kg paszy pełnoporcjowej 18%.

Ile teraz dać śruty rzepakowej dając dawna dawke śruty ze zbóż + jakiś preparat witaminowy, zrezygnować z otrąb i koncentratu (na rzecz śruty rzepakowej) i zmiejszyć koło kilograma dawke pełnoporcjowki.

Na koniec dodam ze rozmawiałem o tym z kilkoma żywieniowcami ale mam wrażenie ze oni nie bardzo myśla jak zrobić dobre dawki tylko jak sprzedać swoje produkty a moze ma ktoś namiary na sumiennego zywieniowca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@ROBERT37A źle trafiłeś tutaj każdy ma wydajność koło 40l na krowę a przy twoich 16l to ci powiedzą że to jest nie opłacalne. Normanie same rekordzistki ludzie maja tyle tylko ciekawe ile w tym prawdy bo jak by wszystkie krowy dawały po 40l na dzień to świat pewnie wyglądał by inaczej. Poczytaj sobie wcześniej za nie długo to będą pisać że krowa daje 50l na dzień a za sobą nosi baniak na mleko zamiast wymienia.

Gratuluje wydajności oby tak dalej

Ja na poczatek proponowałbym ci wypad do porzadnego gospodarstwa na doj zebys uwierzył ze to nie science fiction.To nie wina tych ktorzy od pokolen sie przykładali do hodowli lub tych ktorzy zainwestowali duze pieniadze w materiał hodowlany ze maja teraz tego efekty U nas jest notes oborowy i jak były pod kontrola w roku 1984 mielismy juz sztuke dającą 37kg na dzien wtedy były badane trzy udoje czyli wiarygodnie ale wtedy to był wyjatek a soje dziadek przyczepa woził bo nie było tak tak drogo jak teraz w stosunku do mleka a w tej chwili srednia 9 krow wycielonych od wrzesnia badana 08.01.2012(sam zacząłem wazyc dwa razy dziennie co miesiac dlatego nie wszystkie sa objete tylko te ktore sie ciela juz na bierzaco dochodza do tych takze pierwsze zakonczone laktacje bede miał około pazdziernika) jest 38.6 kg a srednia całego stada przekracza 28 l takze jezeli chcesz sam do czegos dojsc to 20 lat pracy hodowlanej przed toba ale pozostaje łatwiejsza opcja czyli kupno chociaz jednej sztuki zebys zobaczył ze mozna nasza najlepsza szuka w szczycie dawała 59kg jakies 3 lata temu a 40 teraz to powiem jest taka norma w szczycie jak dawaniej było 25-30 oczywiscie mowie sztuki co najmniej drugie wycielenie i dalsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja na chwile obecną po wycieleniu jałówek widze że dają tyle samo mleka co moje stare krowy po 3-4 laktacji, jedno stwierdze że jeżeli masz dobrą genetyke to faktycznie można miec z tego później zysk ladnych pare lat nam to zajeło ale widac efekty, dziennie od jałówki 25l udoje to nie jest kiepsko, miałem u siebie krowe ze dawala ponad 20l na dój ale miała pewną wade nic jadła tylko podsysała inne ;)


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@ROBERT37A źle trafiłeś tutaj każdy ma wydajność koło 40l na krowę a przy twoich 16l to ci powiedzą że to jest nie opłacalne. Normanie same rekordzistki ludzie maja tyle tylko ciekawe ile w tym prawdy bo jak by wszystkie krowy dawały po 40l na dzień to świat pewnie wyglądał by inaczej. Poczytaj sobie wcześniej za nie długo to będą pisać że krowa daje 50l na dzień a za sobą nosi baniak na mleko zamiast wymienia.

Gratuluje wydajności oby tak dalej

 

 

Bo przy 16l na krowę to jest nieopłacalne. A myślisz, że 40l na krowę na dzień, to co jest? Cuda? W stanach w latach 80' krowy dawały 12-15tys w laktacji (szczyt to jakieś 60l dziennie). A to, że Ty, czy Twoi sąsiedzi doją po 10l od krowy to już inna historia. Mając małe gospodarstwo- tak jak mają moi rodzice- nie zarobisz na suchy chleb przy takich wydajnościach. Mam sąsiadów, którzy też nie wierzą, że krowa może dać tyle mleka (szczerze mówiąc mam to głęboko w d..pie- nie muszę im nic udowadniać). Co do 50l na dzień to też żadna fantastyka naukowa- mieliśmy sztukę w szczycie dawała nam 52l mleka dziennie. Tyle, że to było parę lat temu i niestety nie dysponowaliśmy ani odpowiednią wiedzą, ani paszami żeby taką krowę utrzymać dłużej (odwapniła się w 4 laktacji i już nie wstała- ale podkreślam, że to tylko i wyłącznie nasza wina, bo pracowaliśmy ale nie wiedzieliśmy na czym)

 

 

Pisząc takie teksty udowadniasz brak swojej wiedzy w kwestii krów hf- sam nie jestem ekspertem, ale co nieco widziałem i z wydajności 40-45l nie robię sensacji, bo dobrze karmiony, o dobrej genetyce hf daje tyle z palcem (racicą) w du.ie ;)

 

 

Poza tym krowa dająca 40l w szczycie, przy 300 dniowej laktacji wcale nie jest aż tak wielką rekordzistką- można liczyć na około 8-9tys litrów (czyli tyle ile wynosi wydajność przeciętnej krowy w Holandii)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

tez mam taka sztuke ma sie teraz cielic a po ocieleniu dawala 35 l na dzien jest nie za wielka ale wciaga jak odkurzacz wiec ma z czego dawac mleko a po drugie jak sie zacieli krowe zaraz po wycieleniu to zkad ma byc w niej mleko.zeby tylko ceny byly takie jak dawniej to zylo by sie dostatnio :lol:

komodo po jakim czasie zacielacie krowy od wycielenia???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Co prawda pytanie nie do mnie, ale co 2 opinie to nie jedna;)

 

U nas patrzymy na wydajność krowy- tzn, jeśli (tak jak teraz) krowa w 3 miesiącu laktacji daje 35-40l dziennie, to nawet nie próbujemy. Monitorujemy czy ruje są regularne. Nie zapładniamy z 2 powodów: 1 przy tej wydajności dziennej trudno o skuteczne zapłodnienie, 2 jeśli się uda zapłodnić, to ciężko taką krowę będzie zasuszyć- bo pod koniec będzie dawała ponad 20-25l mleka, dochodzi też 3 powód- 1,55zl za litr mleka:D. U jednej sztuki pomimo wydłużonej laktacji (1rok i 3 miesiące) zasuszaliśmy przy wydajności dziennej 20l.

 

Sztuki dające do 30l w szczycie zapładniamy po około 3miesiącach od wycielenia (wyjdzie 12 miesięczny cykl między ciążowy).

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no coz wlasciwie @ppp napisał za mnie :lol: My zacielamy podobnie aczkolwiek sa wyjatki np ta krowa ktora dawała 59 l od czasu kiedy była jałowka nie zacieliła sie sztucznie a krycie jej nawet po 4 miesiacach było bezsensowne ma 9 lat a wycieliła sie tylko 6 razy miała byc juz sprzedana bo jednak troche ja juz to zycie zmeczyło ale jestem gotow poswiecic krowe dla potomstwa po niej ;) wycielona 8 maja 2011 pierwsze krycie miała 20 grudnia i narazie pierwszy termin było cicho :lol: a np taka słabsza krowa ktora szczyt ma bardzo krotki a pozniej sobie doi rowno to juz 4raz bedzie sie cielic i kazda laktacja okolo 300 dni nawet moze niebo jest zacielana około 2 miesiecy po wycieleniu takze kazda krowa jest traktowana indywidualnie i widzimy co robiła przy poprzednich kryciach mamy np teraz sztuke wycielona 6 wrzesnia 2011 daje 39.2kg na dzien i jeszcze nie zacielona i jakos specjalnie mi sie nie spieszy ;) I według mnie o terminie krycia głownie decyduje wydajnosc i ekinomika bo jesli sztuka daje mało to nie ma sensu opozniac zacielenia bo pozniej sie zatuczy tylko a znowu krycie wydajnych sztuk wczesnie skroci niepotrzebnie laktacje (jesli wogole uda sie zacielic)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

dzieki koledzy do tego to ja tez juz doszedlem a raczej stado sobie przedluzylo ostatnia laktacje a w nowej wydajnosc podniosla sie o 50% albo i lepiej.mam jeszcze takie pytanie co zrobic z krowa ktorej samo leci mleko np po nocy jest mokro pod nia dojona jest o tej samej porze sa jakies witaminy na to? czy tylko placz nad rozlanym mlekiem :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wiesz to zalezy jak daje duzo mleka i np lezy i wyciesnie to nie ma sie co dziwic a jeszcze jak jest miekka to zdaza sie ale jesli np stoi i leci jej i nie daje az tak duzo mleka to niby za samoczynne wyciekanie mleka ze strzykow odpowiedzialny jest niedobor cynku ja miałem przypadek wlasnie u tej najwydajniejszej sztuki ze rok temu miała okres ze po okolo 3 godz od doju juz jej sikało mleko chociaz dawała wtedy juz tylko 30 l na dzien i lekarz kazał masowac po doju koncowki strzykow i po około tyg takiego masowania ustąpiło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Może i mam klapki na oczach ale nie zgodzę się że wydajność 16l na dzień to jest zupełną porażka i nie opłacalne.

Po kolei w moim przypadku 14 krów:

14x16l mleka x 30 dni = 6720 litrów mleka

6720l x 1.25=8400zł miesięczny dochód

Teraz wydatki :

14 krówek zjada śruty kupnej za 1050zł na miesiąc nie licząc swojej.

Witaminy około 400zł

Koszty związane z utrzymaniem stada paliwo do ciągnika woda prąd ewentualne awarie choroby nie więcej jak 1000zł miesiąc

Razem 2450zł niech będzie 2500zł

8400zł-2500zł=5900zł zostaje w miesiącach zimowych w letnich te koszty są inne ale od czego jest dopłata.

W moim przypadku dochodzi odchów 14 cieląt około 1500zł miesięcznie

Czyli plus minus 4tyś zostaje można pow na czysto To chyba jakimś zyskiem to można nazwać tym bardziej że średnia zarobków w Polsce wynosi niewiele ponad 3tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj