Polecane posty

leszek1000    1816

Jeśli były przykwaszone to nic dziwnego, ale nie łudź się, ze bufor za 80zl zadziałał Ci też na mykotoksyny... ja też go daje długi czas i jestem zadowolony eksperymenty były i sprawdza się, a od mykotoksyn fortisorb phyto 25g okropnie drogi ale robi robotę.

 

Tedek taka dawka tresciwej to na 1szt dziennie? Bo nie ogarniam co tam piszesz

Jaka cena tego fortisorb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7220

25zł za kg
Miałby ktoś namiary na zaufane gospodarstwo gdzie można kupić suche ziarno qq? Całe Podlasie, wschodnie mazowsze, mazury kilka ton bym przygarnął po co pośrednicy mają zarabiać


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Thomas2135 jak Ty mnie zawsze potrafisz szybko zgasić.;) Namawiał mnie bym spróbował eksperymentu ale wiedząc o rozkładzie kuku i jej wartości żyto będzie tylko jednym z elementów mojej paszy;)

 

Pedro wyślę Ci zaufanego gościa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomas015    2

Witam, może mi ktoś podać wartości odżywcze słomy pszennej i jęczmiennej a takżę śruty pszennej i jęczmiennej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Chciałbym zapytać, co mogę zrobić, aby zwiększyć wydajność.

Krowy przez całe lato chodziły na trawie. Do tego dostawały mieszankę treściwą własnej roboty:
1,5 kg pszenżyta
1,5 kg mieszanki (owies z jeczmieniem)
3 kg suchego gniecionego ziarna kukurydzy
1 kg rzepaku
~ 0.2 kg otrąb pszennych
Do tego jakieś witaminy, drożdże.
(Wszystko zmieszane, podzielone na 2 odpasy)

Wydajność.. maj czerwiec około 25 l/sztuka, teraz około 20.
Krowy zazwyczaj miały lekką biegunkę.. ale słomy nie chciały, siana nie mam.
Od około 3 tygodni zacząłem dawać sianokiszonke i kiszonkę ze zboża, ale efektu w mleku nie widać.

Co ważne - krowy chyba słabo trawią ziarno QQ, bo sporo jest w kale.
Mocznik (dramat) przez ostatnie 2 - 3 miesiące około 350.
Nie mam i nie będę miał kiszonki z kukurydzy.
Co zmienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trochę dziwne, że przy tej ilości skrobii ze zbóż i kilogramie rzepaku masz mocznik 350. Jesteś pod ocenà czy to wynik z mleczarni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Trochę dziwne, że przy tej ilości skrobii ze zbóż i kilogramie rzepaku masz mocznik 350. Jesteś pod ocenà czy to wynik z mleczarni?

 

Myślisz że wynik z mleczarni jest niewiarygodny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Troker ty wierzysz że wyniki z mleczarni są wiarygodne? Ja mam stado pod oceną i nie zdarzyło się nigdy żeby pokrywały się wyniki mleczarni z wynikami z oceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Często ludzie pisali, że w Mlekpolu mocznik skacze mimo niezmienionego żywienia. Wynik jest z całego stada a krowy w różnej fazie laktacji, często z podziałem pasz na te dla wszystkich plus premia dla wycielonych i wydajniejszych. Niektóre krowy z natury mają wyžszy mocznik niż krowa obok mimo, że jedzą to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Mocznik tak samo jest uwarunkowany genetycznie jak np zawartość tłuszczu,jedna ma wyższy potencjał ,druga niższa mimo ze są karmione z tego samego talerza,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Nie mam krów pod oceną więc wyniki z mleczarni często co dwa dni są dla mnie danymi do korekty treściwej. U mnie na razie pastwisko plus treściwa i od jakiegoś czasu trochę sianokiszonki dla przyzwyczajenia do karmienia zimowego. Mam jeszcze kukurydzę na polu ale oddala się nadzieja na skoszenie(brak swojego sprzętu).

Miałem mocznik pod 400 to zabrałem część rzepaku i dorzuciłem mielonego ziarna kukurydzy i mocznik 280 - 320. Mleko niestety w dół. Parametry: tłuszcz 4,3; białko 3,6. Jakichkolwiek problemów zdrowotnych w stadzie brak od miesięcy choć wydajność nie zadowala(17 -18 litrów od sztuki dziennie).  Może więc nie przejmować się wyższym mocznikiem? U mnie karmienie bez podziału na laktację. Inaczej karmię tylko zasuszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pod oceną, a mocznik jest z mleczarni. Oddaję do mlekpolu, próby robią prawie co dzień, więc jestem na bieżąco.
Owszem, mocznik skacze, ostatnie dni spadło nawet do 250, ale dlatego, że krowy na trawę nie wychodziły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakbyś niezależnie zbadał mleko to miałbyś pewność. Lucernę skarmiasz czy w sianokiszonce jest dużo koniczyny? Moim zdaniem ten mocznik jest nierealny przy tej ilości białka. Póki co zrób jak Sławek radzi i zamień rzepak na soję. Tylko pewnie to drogo Cię wyniesie, bo masz bez gmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Soi trochę kupię. Jest cena na mleko, więc warto.
Nie sieję czystej koniczyny, czy lucerny, po prostu mieszankę traw..
Choć mam pola z dużą ilością kupkowki, a ona ma sporo białka.
Teraz chodzi mi głównie o to, aby krowy jak najbardziej efektywnie wykorzystały to co zjedzą.
Załóżmy, że przez całą zimę będą dostawały trawę pierwszy pokos, z gruntu, wcześnie koszoną ~ średnio 17 / 18 % białka. Do tego, jak wcześniej napisałem, 3 kg zboża i 3 kg suchego ziarna QQ.
Ile dać białka i jakiego, aby strawność była jak najlepsza i ogólnie jak najlepsze wykorzystanie dawki.
Ewentualnie jakieś dodatki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakby ten mocznik był prawdziwy to ziarna w kale nie powinno być. Przyczyny ziarna w kale są zwykle dwie, za mała podaż białka i kwasica. Właśnie się zastanawiam czy nie masz przykwaszonych krów. Dajesz jakiś bufor czy tylko drożdże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Wydaję mi się że poprostu jest zbyt dużo białka żwaczowego a za mało jelitowego. Rzepak prawie w całości rozkłada się w żwaczu co skutkuję wysokimi mocznikami i dlatego masz wysokie moczniki. Problem nastepuje dalej. Brakuję białka jelitowego żeby wykorzystać energie i wspomóc trawienie skrobii i odżywianie mikroorganizmów przez co mogą występować kwasice. 

 

Tak samo zbyt duże dawki łatwo rozkładalnej skrobii kwaszą krowy jak brak białka chronionego (soi) w dawce. Tylko druga sprawa to te białko i tłuszcz które wskazują na lekką nadwyżkę energii w dawce. Ja bym zdjął rzepak i dał na początek 2/3 rzepaku i 1/3 soi. A ta rzadka kupa to może być właśnie zbyt wysoki mocznik czyli lekko zatruty organizm. Testowałem na swoich. Wystarczy dać szufelkę dziennie rzepaku więcej i biegunka podobna jak przy kwasicy tylko inaczej pachnie. Tak samo z soją.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Uważasz, że 0,5 kg rzepaku na 6 kg zboża to dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Taka dygresja. Kupkówka ma sporo białka w porównaniu do innych traw szlachetnych(życica, kostrzewa łąkowa, tymotka)? Mi się wydaje że to trawa wartościowa tylko do początku kłoszenia. Nie wiem jak jest z odrostami w kolejnych pokosach? Ja ją mam w dużych ilościach  na swoich użytkach zielonych, często ratuje plon choć jak krowy przechodzą na życicę to mleko od razu w gorę. Może ma dużo białka a mało energii? Pytam bo chcę zrozumieć czemu teraz mam książkowe parametry mleka. Cały sezon białko max 3,2 tłuszcz max 3,7 a teraz białko 3,6 a tłuszcz 4,3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Uważasz, że 0,5 kg rzepaku na 6 kg zboża to dużo?

 

 

Nie. To bardzo mało. Przecież teraz ponoć 4 kg na krowe dziennie to norma według niektórych pism. A ten mocznik to może być zasługa sianokiszonki.

 

 

@Troker trawa nie ma w sobie energii tylko białko i pewnie dlatego miałeś słabsze parametry bo krowy w oborze nie dostawały śruty energetycznej albo był inny udział białka względem energii. :)

 

A co do tej kupkówki to ona chyba za dużo białka nie ma, szczególnie późno koszona ma za to ogromne ilości włókna ciężko strawnego które tez podbija tłuszcz w mleku ale ma znikome wartości białka. :)

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dorzucasz sianokiszonkę i dlatego parametry wzrosły. U mnie tłuszcz z 3,7-3,8 wzrósł do 4,3 przejściu na sianokiszonkę. Białko też minimalnie w górę, bo z 3,35 wzrost na 3,42.

Krystek drwisz ze mnie z tym rzepakiem? Trawy też mają energię a dokładniej cukry. Kupkówka przed wykłoszeniem ma 16-17%białkaz po tej fazie szybko drewnieje jak piszecie. Dobra trawa pod warunkiem, że wcześnie koszona.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj