Skocz do zawartości
Zetor53400

Wszystko o hodowli świń

Polecane posty

kobra89    66

A właśnie co to za koncentraty są potrzebne może Prowit?? Czy co takiego proszę o pomoc. Zboża jest a po tej cenie szkoda sprzedawać a bydłem nie skarmię tego.

A ile czasu trwa tuczenie do 120-125kg?? tak od 20kg warchlaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    66

No to w tej chwili się opłaca. Ja liczyłem nawet 4,5 miecha chować do 120kg to ładnie wychodziło.

A po ile w tej chwili chodzi u was żywiec??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

ursus914    6

Słuchajcie właśnie, bo ostatnio mi znajomy mówił że on te wagę od 20 do 120 uzyskuje w około 110 dni ( czyli 3 miesiące z czymś). Czyli TEORETYCZNIE to można zrobić 3 żuty świń w ciągu roku ( kupując warchlaki w wadze 20 - 22 kg) i powinien miesiąc jeszcze wolny zostać :lol:. I teraz pytanie do was : czy to możliwe ?? ( przy dobrze zbilansowanym tuczu na bazie własnych pasz), u mnie to około 110-120 szt. na raz , dla mnie to dużo, ale to jest do opanowania, i tak myślę jak to będzie, a chciałbym żeby się dało w roku zrobić trzy żuty i ten miesiąc mieć ( ja teraz idę do technikum, to będę późno do domu wracał, a nie chce żeby wszystko przez cały rok musiał się ojciec męczyć, bo teraz to mu pomagam jak mogę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekczarna    0

Koncentraty to Polecam z Nutreny.

Zależy jakie zboża zamierzasz siać, bo jeżeli dużo żyta i pszenżyta to bym poleciał Hero

A jeżeli pszenice i jęczmień to Strong będzie dobry lub PROWIT T też będzie dobry :lol:

A takie tuczniki to zależy w jakiej będą kondycji itp. i przy dobrze zachowanych proporcjach to od 3 do 4 miesięcy :D

A jedna taka świnia zje OK 350kg paszy

Więc jeżeli miałbyś ok 100 ton to możesz około 300 tuczników uchować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    2

Dzięki wielkie, bo mam 20ha ornej w tej chwili i z tego areału udało by mi się wyprodukować jakieś 90ton. Gdyż gleby są słabe co tu gadać 4-5klasa. Sieje jak zawsze: łubin, mieszanka straczkowo-zbożowa (jęczmień+pszenica+owies+peluszka),

pszenżyto i pszenica. No z tego co wyliczyłem to z własnej paszy utrzymam jakieś 200 sztuk rocznie.

Prosiaki na początek myślę kupować najlepiej Holenderskie chcę.

 

Jak na początek to nie radził bym ci brać holendrów bo z tego co widzę to nie masz za dużego doświadczenia a z nimi jest tak ze jak w porę nie zareagujesz to możesz mieć sporo upadków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekczarna    0

Jeżeli będzie miał dobre, od dobrego dostawcy młode prosięta i dobrze trzymał proporcje w paszy to MAX 4 miesiące od 20 do 110 kg :lol:

Więc 3 rzuty w roku po 100 w każdym i myślę ze tyle jesteś w stanie wyhodować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Dzięki za odpowiedź :lol:, wczoraj się dowiedziałem że chyba jeszcze 6 ha w dzierzawe bierzemy, to już nie będzie problemu z bazą paszową i odpowiednim zmianowaniem. Słuchajcie, a jak by wyglądały proporcje w robieniu paszy, które zboża najlepiej dawać do paszy dla świń, nie ukrywam że więcej jak 2 rodzaje to siać nie chcemy, wiec jakie dwa najbardziej podpasują, tak aby przyrosty były najlepsze i zużycie paszy na kg przyrostu przyzwoite ? Ziemia dobra się znajdzie i na pszenice i na jęczmień i na żyto, tak więc piszcie co najlepiej , Od razu podpowiem że pasowało by mi aby jedno z tych dwóch to była pszenica :D.

 

 

Przed kropko, przecinkiem i innymi znakami nie stawiamy spacji !!!

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas17    0

Na robieniu paszy dla tuczników to musisz głównie opierać się na pszenżycie dobra też jest pszenica i do tego widomą dodatki, dla prosiaków największa ilość ja daje jęczmienia a mniej pszenżyta i pszenicy :lol:

A jakie pasze będziesz używał czy premiksy czy jakieś koncentraty??

Bo jeśli premiksy to musisz pomyśleć o pewnej ilości kukurydzy, łubinu i śruty rzepakowej, więc ja na początek polecił bym cie koncentraty z Sano, np premium forte i podobne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Dobrze piszesz, tak myśleliśmy właśnie że Koncentraty po prostu, to będzie na razie dobre. Tym bardziej że my mamy plantacje porzeczki czarnej, i to pochłania tak ogromne ilości czasu iż przy świniach będziemy chcieli to możliwie uprościć pracę, poza tym mamy duże rozdrobnienie pól, i to też komplikuje i brak własnego kombajnu , więc nie bardzo jest jak siac łubin, a kuku to w ogóle, trzeba by było kupować, za to rzepaku mam do oporu. Jednak koncentraty najlepsze w moim przypadku będą. Jak duży mieszalnik będzie mi potrzebny żeby było dobrze, ale też żeby nie przesadzić z wielkością? z resztą jak będzie paszociąg, to trzeba będzie pasze do jakiegoś silosu wewnątrz budynku przesypać, żeby paszociąg mógł pobierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychu18    4

Mam takie pytanie: Czy prosiakom przy maciorze można podawać mączkę rybną razem z jęczmieniem i koncentratem 25%??? A jak tak to w jakich ilościach ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    2

Dzięki za odpowiedź :lol: , wczoraj się dowiedziałem że chyba jeszcze 6 ha w dzierzawe bierzemy , to już nie będzie problemu z bazą paszową i odpowiednim zmianowaniem . Słuchajcie , a jak by wyglądały proporcje w robieniu paszy , które zboża najlepiej dawać do paszy dla świń , nie ukrywam że więcej jak 2 rodzaje to siać nie chcemy , wiec jakie dwa najbardziej podpasują , tak aby przyrosty były najlepsze i zużycie paszy na kg przyrostu przyzwoite ? Ziemia dobra się znajdzie i na pszenice i na jęczmień i na żyto , tak więc piszcie co najlepiej , Od razu podpowiem że pasowało by mi aby jedno z tych dwóch to była pszenica :D .

Jak masz dobre ziemie to ja bym ci radził siać tylko pszenice i jęczmień żyto to ogólnie dość kiepski pomysł bo np prosiak nie trawi go wogóle a tuczniki żeby dobrze przyrastały to musisz kupić jakiś koncentrat przy którym jest możliwe stosowanie żyta. A co do mieszalnika to wydaje mi się ze 1 tonowy wystarczy+śrutownik ssaco-tloczacy i będzie gites :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

To spoko, pszenice i jęczmień będziemy siać, tak z tatą do wniosków doszliśmy, zresztą zawsze można to różnie ułożyć,bo jak by trzeba było kombinować to można (na tegorocznym przykładzie) sprzedać pszenicę po 470/tonę a dokupić jęczmień za 360 czy pszenżyto po 340 w zależności od jakiś potrzeb dot. odpowiedniej dawki paszowej, ale ogólnie to z tatą doszliśmy do wniosku że będziemy siali po prostu że będziemy dla świń siać pszenice i jęczmień. Reszta tradycyjnie rzepak żeby zachować dobre zmianowanie. Nie wiecie przypadkiem czy na wyposażenie chlewni i samą chlewnię można uzyskać dotacje z "Modernizacji gospodarstw" ?? Bo byśmy chcieli jeszcze wniosek złożyć, żeby wykorzystać jeszcze trochę pieniędzy z unii :lol:( a wiem że obory można , a na kurniki nie, tylko nie wiem jak z chlewnią i wyposażeniem - mieszalnik paszociąg śrutownik )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Witam

troche nie na temat ale spytam, a więc ile u was kasują za obcinanie zabków i prosiąt szczepienia kastracje i inseminacje loch chodzi tylko o koszt samej czynności bez kosztów leku czy nasienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    180

Przecież to są podstawowe sprawy. Jeśli chcesz co kolwiek zarobić to takie rzeczy tylko we własnym zakresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Ok, ale chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda w innych rejonach kraju i wtedy wybiorę podobną cenę za usługe. Pytałem o cenę a nie o to czy to są podstawowe sprawy czy też nie więc jak znasz odpowiedź to odpowiadaj, a jeśli nie to nie pisz bo można za to bana otrzymać :D pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    265

Obcinanie ząbków to ja nie słyszałem żeby ktokolwiek usługowo robił, szczepienia to wiadomo w cenie leku, inseminacja bez nasienia kolega bierze w zależnosci od odległości, ale jakieś 20 zł + dojazd, kastracje to kiedyś mi się 2 zł obiło o uszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    373

Inseminacja 20 zł ! u nas każdy to robi sam [tzn. kupujesz nasienie i do roboty ] :ph34r: ząbki też samemu , szczepienia też a kastracja 7 zł wet. ale mało kto daje mu zarobić.... - za to jak przyjedzie do jakiejś choroby to za ,, dzień dobry'' 100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    265

20 zł to są grosze i myślę ze warto i więcej zapłacić z kilku powodów.

Po pierwsze jak mam jechać 25 km po nasienie to w obie strony już mam 20 zł na samo paliwo.

Po drugie inseminator nasienie kupuje w niższej cenie.

Po trzecie może zwrócić niewykorzystane nasienie, a ja np nie.

Przykładowo jak planuje mieć na wtorek 7 loch do krycia, to w piątek zamawiam 14 porcji i mnie nie interesuje czy mu zostanie bo któraś nie wejdzie w ruje, płacę tylko za wykorzystane nasienie a on reszte zwraca bez kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    1249

U mnie zapłodnienie z nasieniem i dojazdem 12km w jedną stronę 60zł, kastracja pow 5szt 4zł, do 5 po 5zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex3    0

Do SCHIUZ mam ok 30 km i nasienie dowożą 2 razy w tygodniu.Cena u nich ok.19 zł. za porcje gedis.U pośrednika ta sama porcja kosztuje juz 26 zł.Zwrotów nie ma już od dawna a niektórzy inseminatorzy potrafią robić różne cuda z nasieniem.Ja stosuję reinseminację na drugi dzień więc gdyby robił to inseminator koszt byłby spory.Jednak jak wszedzie jest i minus-nasienie muszę zamawiać w ciemno co najmniej 2 dni przed trasa.Dodatkowo kiedyś w pobliskim SHIUZ mieli knury i sami pakowali nasienie a obecnie dowożą z odległości ponad 300km w jedną stronę i gdy nasienie jest pakowane w niedzielę to ja mam je dopiero we wtorek i ma ważność tylko 5 dni jeszcze.Maciory nie zawsze mają ochotę wtedy gdy wychodzi z kalendarza, czasami więc kasa jest wyrzucana do śmieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×