Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
minik89

Towarowa produkcja prosiąt

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

huta54@ a czemu kupujesz zagraniczne a nie Polskie? W czym sa lepsze?

Z tego co mnie uczą na studiach i co wyczytałem na ten temat plenność loch zależy w 80% procentach od żywienia, w 10-12% od warunków środowiska, a tylko około 8 % to genetyka. Tez mnie to zdziwiło ale zagłębiłem się w temat i to prawda. Wiec nie ma sensu wydawać kasy na materiał hodowlany. My nasze lochy zapładniamy nasieniem od rasowych knurów czasem nawet z poza granic polski wiec myślę ze to wystarczy :)

Plenność gospodarcza loch zależy także od całej masy innych czynników, a z cała pewnością w większym stopniu od genetyki. OK 8% to warunkuje zmienność osobnicza loch w obrębie jednej rasy (dajmy na to jedna locha PBZ od drugiej lochy PBZ może dać o 8% więcej prosiąt w ciągu swego życia, przy założeniu że wszystkie inne czynniki będą identyczne) Natomiast w zależności od rasy różnice przekraczają 100% I tak norma dla loch rasy Pietrein to 7-8 prosiąt o dla loch niektórych hybryd to ponad 16 prosiąt. I stąd też rozdział na rasy ojcowskie o rasy mateczne (plenne)

Ogólnie pomysł nie głupi, lecz jeszcze troszkę się dokształć, jedź do Holandii/Danii, popracuj na fermach tamtejszych przez jakiś czas. Nauczysz się więcej niż na zajęciach z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Pozdrawiam dyplomowany zootechnik.

Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

turtojs    45

huta64 to w końcu ile kopiłeś tych prosiąt okazyjnie bo w temacie "ceny prosiąt" napisałeś ze 800 sztuk po 260 zł, waga 60kg a tu piszesz ze 900 sztuk po 250 zł. albo tu wszystkich w h... robisz i strzelasz sobie liczbami albo nie wiesz ile świń kopiłeś.

Wiadomość z agroFakt.pl

jarki    1

Pisze bzdury jaki handlarz by coś takiego zrobił?

Albo chore mu wcisnęli a teraz Duńczyk się śmieje

bo się problemu pozbtł :)

minik89    0

Każdy z was ma troszkę racji. Powiem wam szczerze ze bardzo chętnie bym się wybrał na takie praktyki zagraniczne. Z mojego kierunku mam akurat szanse do stanów ale myślę ze tam tez się można wiele nauczyć :D Narazie obserwuje rynek prosiąt, ale to nie znaczy ze inne gałęzie produkcji rolniczej mnie nie interesują. Jak wcześniej wspominałem w moim gospodarstwie jest również bydło mięsne i ta produkcje stale powiększamy. To jest coś czym na pewno będę się zajmował na 99% w przyszłości a oprócz tego chciałbym rozwinąć jakaś inna produkcje np prosięta. Ale sprawa jeszcze otwarta, może gdzieś podpatrzę coś ciekawszego :D A wracając do trzody to w tej chwili prosięta kosztują w granicach 140-150 zł sztuka wiec jeszcze jest się na plusie, a tuczniki 3zl wiec niestety już trzeba dokładać. I niestety prognozy na ten rok nie są zbyt optymistyczne. W 3 kwartale tego roku cena ma wrócić do poziomu 4 zl a później znów w dół. Można tylko współczuć hodowca trzody którzy jeszcze nie pozbierali się po jednym dołku a wpadają w następny.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez bibi
      Witam serdecznie
      Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych w sprawach dokumentów kolegów oraz koleżanek z forum. Sama próbowałam szukać coś na ten temat... ale mam straszny mętlik w głowie i może ktoś mi pomoże zrozumieć jak to rozegrać
      Z mężem planujemy zakupić kilka sztuk prosiaków - około 10, w tym jakieś 2 -3 sztuki byłyby na własny użytek (dla nas i mojej mamy), a reszta poszłaby na sprzedaż.
      Nie mamy żadnej świni, ale mamy nadany numer gospodarstwa i nadany numer siedziby stada. No i teraz pytanie - jak to zrobić tak, żeby byłoby dobrze?
      1) Jeżeli kupimy zarejestrowane prosiaki to wiem, że trzeba zgłosić to do Agencji... ale wtedy czy takiego prosiaka z kolczykiem/tatuażem możemy ubić dla siebie? Czy przypadkiem Insp. Weterynarii nie wymaga, żeby ubój odbywał się w odpowiednim pomieszczeniu i żeby dokonała go osoba z doświadczeniem/rzeźnik? Bo znalazłam takie info...
      2) Jeżeli kupimy prosiaki, które nie są zarejestrowane to mogę je jakoś zarejestrować? No bo jednak jeżeli sprzedam je na skupie to chyba muszą być oznakowane... No ale wtedy czy mogę zarejestrować 8, a 2 zjeść?
      3) Co jeżeli ktoś kto nie ma siedziby stada będzie chciał kupić ode mnie świnię na własny ubój?

Naprawdę będę ogromnie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc... gdybym miała jakąś loszkę, to bym wpisała, że się urodziły i potem bym je oznakowała przed sprzedaniem, ale tak nie wiem jak się za to zabrać.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że ktoś pomoże 22letniej, dopiero co startującej rolniczce
    • Przez margo22
      Witam, czy ktoś może gdzieś znalazł jakąś stronkę czy programik do prowadzenia księgi rejestracji świń. Nie da się tego zrobić w excelu żeby samo liczyło, dlatego pytam czy ktoś może już coś ma.
    • Przez zimrex
      do sprzedania https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-15-szt-tucznikow-CID757-IDrcyVx.html#1646a5f7b8
    • Przez jan2130
      Witam pomuszcie co mam zrobic juz niemam sił az strach wejsc do szopy cholery obgryzaja sobie uszy i to tylko jeden skojec jest ich tam 50 juz prubowałem wszystkiego pryskałem je takim sprejem zapachowym zucałem i plastkowe butelki sypałem proszek na uspokojenie do pasz i nic :angry:
    • Przez zimrex
      Witam serdecznie moje pytanie dotyczy sprzedaży świń EKO 
      Cena bardzo dobra 
      Świnie chowane na swojei śrucie z dodatkiem bobiku i tu mnie martwi to że czasami był dodawany profit z firmy lnb bo brakowało im witamin niżej bendzie zdj. Jak myślicie czy zostanie wykryte coś w wontrobie jakaś chemia 
      Z góry dziękuje za odp.