Rolas14

Czy opłaca się zaczynać siać buraki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mickas092    500

Posiać to łatwo gorzej to sprzedać nie majac limitu buraczanego czy jak to sie tam nazywa :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec24    37

Nie powiedziałbym. Niedaleko mnie koleś zasiał w tym roku na pierwszy raz 40ha buraka nie posiadając limitu i wzieli mu z pocałowaniem ręki. Tak samo przecieże moga siać nadal buraki ci co sprzedali teraz limit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radom    56

Zależy też od typu ziemi, bo jak trochę pisaku to na przepałach małe wschodzą. Tak miałem w tym roku, ale generalnie małe w tym roku buraki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

w grudniu? troche za wnet :blink:


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolas14    0

Zależy też od typu ziemi, bo jak trochę pisaku to na przepałach małe wschodzą. Tak miałem w tym roku, ale generalnie małe w tym roku buraki.

 

 

 

ziemia 2-3klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może kilka słów o opłacalności, po dokładnym wyliczeniu za buraki w tym roku wyszło, że dopłata cukrowa nie pokryje kosztów produkcji. A nie liczyliśmy jeszcze kosztów paliwa, eksploatacji maszyn. Więc nie bardzo jest opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

najpierw trzeba mieć zbyt, a to gwarantuje tylko kontraktacja. Jak zboże było po 900zł/t, a buraki (16%) 90zł/t wiele osób nie chciało siać buraków i cukrownie zaczęły szukać plantatorów w gronie szerszym niż Ci co mają limit i tak w tym roku wielu załapało się na buraki. Zresztą co tu dużo pisać w zeszłym roku po 90 zł a w tym przeszło 130zł/tonę, to musi coś w kieszeni zostać szczególnie jak w tym roku średnia plonowania zapowiada się rekordowa.

Nasiona drogie, opryski choć sporo staniały i tak nie są tanie a jak się nie opryska to 2-3 razy z gracą, zbiór z cukrowni do tego załadunek i transport. Jak przychodzi co do czego gdy się brało wszystko od cukrowni na zeszyt to wiele nie zostaje. Moim zdaniem teraz bez limitu nie ma co zaczynać, szczególnie gdy cena na przykładzie ostatnich dwóch lat różni się o 50%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

najpierw trzeba mieć zbyt, a to gwarantuje tylko kontraktacja. Jak zboże było po 900zł/t, a buraki (16%) 90zł/t wiele osób nie chciało siać buraków i cukrownie zaczęły szukać plantatorów w gronie szerszym niż Ci co mają limit i tak w tym roku wielu załapało się na buraki. Zresztą co tu dużo pisać w zeszłym roku po 90 zł a w tym przeszło 130zł/tonę, to musi coś w kieszeni zostać szczególnie jak w tym roku średnia plonowania zapowiada się rekordowa.

Nasiona drogie, opryski choć sporo staniały i tak nie są tanie a jak się nie opryska to 2-3 razy z gracą, zbiór z cukrowni do tego załadunek i transport. Jak przychodzi co do czego gdy się brało wszystko od cukrowni na zeszyt to wiele nie zostaje. Moim zdaniem teraz bez limitu nie ma co zaczynać, szczególnie gdy cena na przykładzie ostatnich dwóch lat różni się o 50%.

Podobnie myśle, jeśli ktoś nie posiada jeszcze swojego sprzętu to do interesu się dokłada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku nie nrzekam na opłacalność. Średnia wydajność 69t/ha polaryzacja 17,2 wszystkie kluski sprzedane bo nie mam opasów tylko blondynki :blink: . Mam swoje maszyny siewnik, kombajn itp. W dodatku dobry przelicznik kursu euro. Ale wracając do pytania kolegi to mocno bym się podrapał po głowie ponieważ nie mając doświadczenia w uprawie buraka, ziemie nie najlepszej klasy i do tego ryzyko związane z kursem euro :unsure: . Ale w końcu do odważnych świat należy :D B) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lexion430    0

Kolego @Rolas możesz te 4 ha dołączyć do innego plantatora z tym ze on mniej zasieje a ty dołożysz ze swojego na jego limit potem przeliczenia i dajmy na to te 270t odliczy ze swojego i wyjdziesz na tym nie bedziesz musiałsie męczyć z przyznaniem limitu bo limit będzie drugiego plantatora;)


człowiek z zapałem na przyszłość gospodarowania wielkoobszarowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Może kilka słów o opłacalności, po dokładnym wyliczeniu za buraki w tym roku wyszło, że dopłata cukrowa nie pokryje kosztów produkcji. A nie liczyliśmy jeszcze kosztów paliwa, eksploatacji maszyn. Więc nie bardzo jest opłacalne.

To chyba plon 25t/ha miałes...

 

 

 

@Rolas, wartoby Ci wejsc z uprawą, moze nie odrazu 4ha ale narazie chociaz hektar do zabawki, najlepiej jakbys przyłapał sie jeszcze i umowe dostał, bo na kogos to... (o spólki to sie biją jaskółki) w przyszłym roku mają być jeszcze droższe buraki i za 2 lata jeszcze mają skoczyć...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

kolego marcin dzisiaj słyszałem w agrobiznesie, że w Polsce jest już nadprodukcja cukru co wiąże się ze spadkiem cen buraka. na dodatek u mnie w okolicy ludzie zwiększają areał buraków.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

agrobiznesu nie warto słuchać... :unsure: na przyszły rok podnieśli cenę o 17zł za 1t.

  • Like 1

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podwyżkę cen zapowiedziała tylko krajowa spółka a zachodnie koncerny mają to w d.... :unsure: Ale mam nadzieję że złotówka się bardzo nie umocni i będziemy mieć dobrą cenę za buraki w przyszłym roku i oczywiście dopłaty w miarę przyzwoite :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem zainteresowany uprawal burakow cukrowych w przyslosci wiec mam pytania: jaka musze miec ziemie zeby bylo najlepiej dla buraka

 

Koszty:

drogie jest nasienie buraka cukrowego?

czy drogie sa opryski?

na jakim terenie najlepiej uprawiac buraki?

kiedy sie siejie buraki, i kiedy sie je zbiera?

 

Narazie tyle pytan dotyczacych burakow

z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

mój wujek sieje buraki , i do niego przysylają taką gazetkr "burak cukrowy" i tam było wyliczenie opłacalności buraka , pszenicy i rzepaku .i wyszło ze z buraków przy plonie 48ton zostawało z ha ponad 2000 zł . mnie to zszokowało , z pszenicy(6 ton) było ok.500zł , a z rzepaku(3,5 tony) coś koło 800zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

Według mnie opłaca się siać buraki ale średnia musi być mimimum 50ton/ha -to wtedy można mówić o jakiś zyskach.U nas w wiosce zostaliśmy sami z burakami,każdy drił jak posialiśmy ,ale jak Tiry odjeżdżały z pola to mina była nie ciekawa co niektórych :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gago    0

Ja bym powiedział że się opłaca (nawet jakby zyski wyrównały sie ze stratami i nie było zarobku tylko na tym zerze się zostało, ale pr5zeważnie coś zostaje nawet niezłe coś :D ) jak się korowy trzyma to zostaje jeszcze kiszonka z liści i ewentualnie wytłoki jakieś zawsze to jest coś nie trzeba dokładać na to kasy :)


Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Manio1523A    0

Moim zdaniem się opłaca. Bez limitu też jest w miarę łatwo sprzedać. Nam się opłaca, ponieważ no jest z tego jako taki zysk, a i liście dla bydła się przydadzą więc nic się nie marnuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tommy30    0

witam. jesli chodzi o uprawe buraka cukrowego to moze i sie oplaca ale pod warunkiem ze ma sie niezly areal bo na paru ha to zaden zysk jak ze wszystkim teraz tylko ilosc przynosi zyski. w tym roku zrezygnowalem z uprawy jak wielu moich znajomych plantatorow, wszystko uzaleznione od kursu euro polaryzacja jak cukrowni pasuje bo w zadne badania nie wierze, wszystkie koszty pokrywa plantator (zaladunek,transport) odbior ustalaja tez zeby cukrownia nie musiala czekac a jak buraczki leza na pryzmie i gnija bo sie terminy odbioru pozmienialy to ich to nie interesuje a za zla jakosc surowca sobie potraca. z kazdej strony rolnik jest bity po d.... mogl bym tak jeszcze pisac i pisac. ja nie chce byc uzalezniony od kogos i to producent powinien byc uprzywilejowany a nie podmiot skupujacy. to tylko moje zdanie i nie wszyscy musza sie z nim zgadzac. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj