Zaloguj się, aby obserwować  
Wito

Jak zagospodarować 11 ha .

Polecane posty

Wito    0

Witam .

w przyszłości dostanę 11 ha ziemi , w tym jakieś 8 ha ornego reszta to łąki trwałe oraz troszeczkę lasu . Jak zagospodarować te 8 ha ornego potem ?? Chciałbym aby z tych 8 ha szło rocznie wyciągnąć jakieś 5 patyków . Nie chce z tego żyć tylko żeby był dodatkowy grosz . Normalna praca będzie . Klasa ziemi jest bardzo słaba bo tak IV ; V klasa :blink: Myślałem o życie głównie bo na tą klasę w sam raz , tylko czy później pójdzie to jakoś sprzedać ?? Co radzicie ? Jest tam pare budynków które można by przekształcić na magazyny :)Jak wy byście to zagospodarowali .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Power    1

zasiej rzepak , z lak mozesz siano sprzedac badz poscic w dzierzawe

a jak nie to trzymaj sama jalowizne wtedy wiadmo co trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Rzepak na V klasie :blink: ! ;) A jak bym zasiał żyto . To czy byłby problem ze sprzedażą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec24    37

Żyto na V klasie!!?? po za tym mówisz że masz IV to tak jak kolega Power mówi i tak jest u mnie w okolicy że predzej rzepak niż żyto ;p albo jak ostatnio w top agrar było - załóż plantacje choinek xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i co Ci z tego żyta po 300 zł za tonę jak weźmiesz to będzie dobrze :/ Mógłbyś spróbować obsiać wszystko łąkami i siano czy sianokiszonkę sprzedawać ewentualnie jak mówił tu jeden kolega żeby w dzierżawę puścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
provegeta    0

hmm ja mam podobna sytucję odziedziczę 10 ha hmm ja będę chyba podtrzymywał to co dziadek na tych 10 ha orbi hoduje świnie i z tego idzie wyżyć dowodem jest mój dziadek ma 3 mercedesy w tym nowego za dużą kasę


Nizina Opolska - pobawmy się w rolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a las nie wchodzi w rachubę?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

możesz jakieś zioła nasiać,,,,tymianek czy jakies inne i do herbapolu sprzedawac.jak bedzie cena to moze to byc opłacalne... tylko pytanie czy na tych klasach ziemi takie ziólka beda chciały rosnąć


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Rozmawiałem z ojcem i mówił że najlepiej na takiej ziemi to będzie żytko siać . Jakbym chciał to puścić w dzierżawę to bym się nie pytał :blink: Chcę to uprawiać , a jak bym dobrał ziemi poprzez dzierżawę jakieś 10 ha . To już by było 20 ha . To co byście zrobili na tym areale ?

P.S z tym lasem to nie bardzo . Bo w razie czego to wujek który mieszka 200 metrów dalej by coś tam zasiał na tych polach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelS    282

A ja bym powiedział owies :blink: Na pewno lepiej sypnie niż żyto !!

My mamy podobne ziemie przewaga IVa klasa w tym gliny ;/

Siejemy Owies i pszenżyto .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zawsze jeszcze można pszenżyto :blink:

A łąki to można zaorać bo przy sianie to masz roboty często, a tak to na żniwa weżniesz sobie kilka dni urlopu aby się obrobić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Ale napisałem łąki trwałe :blink: To nie jest orne . Dziękuje wszystkim za rady ;) A zadam pytanie z całkiem innej beczki . Czy można znaleźć pracę po studiach rolniczych nie posiadając gospodarstwa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Chodzi mi o pracę związaną z rolnictwem :blink: Nie chodziło mi o każdą branżę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Trochę to nie zrozumiale napisałem . Chodziło mi o to że znaleźć prace związaną z rolnictwem ale nie we własnym gospodarstwie . Nie mam tu na myśli że warunkiem znalezienia pracy jest posiadanie ziemi :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

cos widze ze chyba bardzo lubisz w polu sobie popracowac....zreszta tak jak ja...jak orze pole to czuję ze.....zyje!


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

No trafiłeś w samo sedno . I chciałbym to robić zawodowo . Bo żeby na swoim to trzeba mieć trochę tych hektarów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Za granicą znajdziesz pracę napewno i nawet za dobre pieniądze.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechol    1

najbardziej podobała mi się sugestia z ziołami :blink: tylko z tym herbapolem coś nie załapałem, żart. a tak serio jestem w podobnej sytuacji, niedługo odziedzicze 10ha, kończe studia rolnicze i lubie prace w gospodarstwie tylko ostatnio coraz mniej perspektyw... a kombinacje typu powiększe schede przez dzierżawe małych działek oddalonych o 10 km raczej odpadają bo mam złe doświadczenia... więc tak szczerze to 10ha to za mało żeby się ustawić a za dużo żeby rzucić, bo szkoda tego na co pracowali całe życie rodzice. a wracając do tematu aby uzyskać jakiś plon żyta na poziomie konieczna jest jego wymiana co roku bo żyto mocno sie przepyla i przez to w nastepnym roku tak mocno spada plon, więc trzeba się liczyć z kasą na mat siewny. druga sprawa to to, że po 2013 raczej nie spodziewm się że UE utrzyma dopłaty do rolnictwa czyli też bezposrednie więc chyba wszystkie kalkulacje zusku wyjdą na strate...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

ja proponuje rzepak ale jego uprawa wymaga dużych nakładów ja na 4a, 4b i miejscami 5a z rzepaku wyciągam do 4t/ha. A może jakąś mieszankę tam posiej?? Jeśli jest w okolicy jakiś hodowca co nie ma pola albo zbyt mało to pewnie kupi.

 

A ja mam pytanie co posiać na wiosnę na glebie od 4b do 5b. 10 lat pole było nieużytkiem. Na wiosnę była gorczyca która sypła 400kg/ha. Perzu już nie powinno być bo opryskałem. Myślę nad siewem mieszanki z przewagą owsa. Co sądzicie?? I jakie by dać proporcje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Slomek wszystko się zgadza tylko że z tego co wiem nie ma 5 a jest (3 a i ;) (4 a i :blink: a reszta to są pełne klasy . Ale to jest teraz najmniej istotne przecież :) Chodzi mi o to że posieje 8 ha rzepaku dostane z tego załóżmy 25 ton rzepaku . Tylko co ja z nim zrobię ??? Znajdę nabywcę na niego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Z tymi ziołami to nie jest żadna bujda. Wiem bo mojej koleżanki ojciec Woj. Lubelskie pow. świdnicki ma 3ha tymianku a potem oddaje do herbapolu. Z tego co słyszałem to do takich ziół trzeba m.in mieć specjalne suszarnie.


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DUCH1986    3

No ale z tymi ziolami to dopiero by bylo roboty. Moim zdaniem najlepszy na slaba ziemie jest owies, a siano zawsze gdzies sie sprzeda. Ja obecnie mam 10 ha łąk i wszystko na siano idzie. Osobiście zużywam może ze 100 kg na rok, a reszta wszystko na sprzedaż (bez problemów ze znalezieniem odbiorców)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Nie piszesz nic o posiadany parku maszynowym, wiec jak nic nie masz i będziesz najmował to szkoda roboty na tych piachach. Jak zamierzasz inwestować w kupno sprzętu to też nie zarobisz na tym raczej będziesz dokładał z pracy poza rolnictwem. Najlepiej podzielić pole na działki budowlane i sprzedawać po jednej co roku i wyjdziesz na tym zdecydowanie najlepiej. A co znaczy, że łąka jest trwała, dziś jest jutro jej nie ma kwestia zaorania przecież nikt Ci nie zabroni, chyba, że teren podmokły zalewowy itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj