Skocz do zawartości
marius21

Problem z pryzmą kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ratuj kiszonkę!

galeria
Pryzma

kolego z tym wykopaniem dołu to masz troche racji ale nie do końca ponieważ jak ktoś ma podmokły teren lub gline to qq by pływała tak mozna  robic na przepuszczalnym gruncie albo jak jest gdzie wode odprowadzić 

kobra89    66

Po jednorzedówce to i nogami mozna zadeptac, troche inaczej wygląda sprawa gdy co 15 min masz około 50m3 dostawy, jedna bieda że robie jedną pryzme

Sprzedam jednorzedówke MENGELE MB 300 stan po kapitalnym przeglądzie

Genius9872    69

dlatego kocimy 1rzędową raz że taniej ale przynajmniej mam czas na ubicie jak nie mam ciężkiego sprzętu:) hm dół przejazdowy jest za***isty weż pod uwagę że zbierasz np 30cm ziemi na szerokości 6-8metrów i z tej ilości ziemi usypujesz groble w wysokości przynajmniej pół metra każda czyli mamy kanał o wysokości 80cm!:) kolega tak robi:) i jest zadowolony boki zawsze za***iście ujeżdżone:) tylko najleiej na małej góreczce to zrobć:) albo pompa:)

to nić że co 15min masz 50m3 i że jedna pryzma tylko zamiast 30m zrób 50m i nie 12m szerokości a 8 i problem zniknie:)  kuzyn jak ścinał po 15ha qq to zawsze mega długa robił pryzmę i cały tandem forsza z nadstawkami przez cała długość rozsypywał to gdzieś 20-30cm warstwa i dosłownie 2razy po śladzie Pronarem przejechał i klepisko:)

Wiadomość z agroFakt.pl

u mnie jest robione sieczkarnia samojezdna mengele i do pola mam 200 m i 3 ciągniki ciągle jeżdzą po 15m3 robione na płaskiej powierzchni bez ścian i sie nie psuje nieraz na chwile sie ciągnik zatrzyma żeby dognieść ale to jest sporadycznie a tak to na bieżąco bez zakiszaczy tylko że my gnieciemy koparko ładowarką o wadze 9300kg i potrafią mi wywalić na końcu całą przyczepe i na miejscu ją zgniote a ściany w pryzmie maja wysokość 2,5 m i bok sie nie psuje 

marcin2057    20

u mnie też pojawiają zbite ,,bryłki'' a w nich fioletowa pleść, spasłem już 1/3 pryzmy i wcześniej było dobrze a teraz coraz więcej ,,bryłek'' czym to może być spowodowane, wybieram ręcznie widłami i szerokość pryzmy starcza mi na ok 6dni,  

Genius9872    69

na drugi rok zrób węższą pryzmę albo nie wybieraj tak głęboko ja mam szerokość na 2-3dni kosimy sami wszystko dwiema c360 zero psucia

marcin2057    20

a czy użycie wycinaka  poprawiło by sytuację, a pryzmę mam 6 m szeroką i ok 1,2m wysoką a kiszonkę daje na 12szt. 

nikolas29    167

to juz jest w kiszonce te niebieskie plesni. nawet gdybys odkryl z drugiej strony teraz to bylo by to samo.wycinarka tu nic nie pomoze,..po wycinanu tylko sie mniej zagrzewa kiszonka

marcin2057    20

wg mnie była dobrze ubita, koszone było sieczkarnią jednorzędową i było rozgarniane warstwami po całej długości i ciągnik ważył prawie 5t 

kolego nie waga ciągnika dobrze ugniata kupkę a dobry operator ja sam ugniatam i 18m3 przyjeżdża co 15 min i sie nic nie psuje a kupka ma 2,2m wysokości  bez ścian 

rolstudent    94

sam kiedyś mówiłem ze dobrze ugniatam ale dopiero po kilku latach dobrze to robie. teraz mam tak u gniecione ze wycinak ciezko mi zabić.

kris14    259

A ja mam taki problem że w środku kiszonki potrafi się trafić niebieska pleśń. Od samej folii jest ok, 20cm jest ok, potem jest pasek 2cm zepsutej, potem do końca jest ok, czasami w środku jakaś grupa zepsutego, no i po bokach (ale też nie zawsze) i jedyne co występuje to ta niebieska pleśń. Kiszonka się nie grzeje, jest chętnie pobierana, ale te ogniska niebieskiej pleśni utrudniają pobieranie z kopca (trzeba przebierać qq). W tym roku stosowałem zakiszacze ale nie wiele pomogło. 

Całość przykrywana jednym kawałkiem folii, obsypane ziemią (po bokach grubo, na górze delikatnie. I wychodzi na to że im więcej ziemi tym bardziej się psuje.

Genius9872    69

prawdopodobnie ktoś musiał nanieść ci syfu na pryzmę:) teraz u mnie ud foli zaczęło się psuć wąskim paskiem a przyczyna psucia było siano dzień wcześniej woziliśmy sianokiszonkę! i resztki zostały a nikomu nie chciało się posprzątać ! ale co mnie zdziwiło że się od tego popsuło na biało mega zlepiona peśń cienka warstwa 2-5cm ;/ czystość sieczki to podstawa  

lukbold    411

U mnie też te niebieskie ogniska pleśni.... w sumie co roku to samo ale w tym wyjątkowo duzo ;/ Od góry 10cm eleganckiej (chyba że gdzieś folia dziurawa) potem pasek niebieskiej pleśni. Potem ze 30cm warstwa w której mogą się zdrzyć ogniska no i z 1m dobrej kiszonki. Na folii siatki ochronne, brzegi folii przyciśniete oponami z wózków widłowych a więc 1000% szczelności pryzmy, na góre i boki opony z ciężarówek i inne. Dawno bym miał wycinak do wybierania no ale z tą pleśnia to sie mija z celem taki zakup ;/

Syf na pryzmie... hmm pryzma na łące, sucho raczej było jak robiłem. Dlaczego to w konkretnych miejscach sie zdarza na pryzmie

luc93    2

u mnie podobnie ale trochę wrony podziobały w tym roku trzeba kupić siatkę ochronną , ktoś mi mówił ze jak za słabo ubite też sie może robić niebieskie ale szczególnie to jak jest styczność z powietrzem . lepiej jedzą od sianokiszoinki

nikolas29    167

z moich obserwacji wynika ze te niebieskie ogniska plesni sa od ubicia a potem zerwania tej ubitej warstwy podczas robienia kiszonki...a rozwijaja sie wtedy gdy robi sie cieplej

kotwczapce    26

Niebieska część to zbyt gruba warstwa niedostatecznie rozciągnięta. QQ powinna być rozciągnięta na warstwy najlepiej poniżej 10 cm grubości lub mniej. Oczywiście ważna jest odpowiednia  wilgotność sieczki. Gdy  niebieskie jest pod wierzchem to raczej pryzma słabo zagęszczona,ugniecona. Na koniec zawsze ujeżdzamy dodatkowo i dlatego te 10-20 cm od góry jest OK

Brzegi folii powinny być zasypane ziemią, inaczej gryzonie zrobią tam sobie wejście i mamy pozamiatane

Edytowano przez kotwczapce

MENAGER37    0

Witam, mam pytanie. Zostanie mi trochę kukurydzy w jednym z silosów i tak się zastanawiałem czy dało by radę żeby przed samym koszeniem nowej tegorocznej kukurydzy rozgarnąć to po spodzie silosu dobrze ubić i na to sypać nową kiszonkę. Czy nie będzie się to psuło? Może ktoś praktykował coś takiego? A muszę coś z nią zrobić bo oprócz tej końcówki mam jeszcze jeden silos pełny, a tylko jeden jest wolny. Dodam że zeszłoroczna kiszonka przechowuje się raczej bez problemów, nie pleśnieje.

Genius9872    69

teoretycznie powinno być ok bo stara QQ ma już niskie pH i szybciej powinna zacząć ci się kisić nowa, wg mnie plan za***isty, a swoją drogą tak na filmiku na YT widziałem jak ktoś tak robił ale nie w PL..

Rafal99    0

Witam, mam problem z pryzma otóż dziś krowy sąsiada uciekły mu z łąki i podziurawiły mi pryzmę z kukurydzy, zaraz po zdarzeniu z ojcem zakryliśmy podziurawioną folię nową folią i przykryliśmy piachem. Czy miał już ktoś podobny przypadek i czy kukurydza mu się zepsuła w podziurawionych miejscach???

corrado    217

Ja miałem podobny przypadek tylko że podziurawiona przez dziki został. Zmieniłem folie przysypałem piachem i wszystko było dobrze. To od sąsiada jakieś odszkodowanie pozyskaj w ramach rekompensaty chociaż za folie powinien zwrócić.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez kotwczapce
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak się młóci w zimie.Co się dzieje z ewentualnym szronem/śniegiem, czy dostaje się do ziarna , czy wialnia to wywieje. Na pewno na forum są praktycy, zostało mi do ścięcia jeszcze i nie wiem czy da radę, bo na razie tam nie wiedzie, może w mróz. Gdy temperatura była koło zera, to sita się strasznie zakleiły zaraz.
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez benek79
      witam. mam zamiar na wiosne zasiac pierwszy raz kukurydze na ziarno. nigdy wczesniej nie interesowałem sie ta uprawa i chciałbym sie dowiedziec co ile i czego musze zastosowac zeby wszystko było oki.kukurydza bedzie zasiana na 3 klasie gleby{2ha} pozdrawiam.
    • Przez mx_racer
      Witam. Nie udało się mi skosić wszystkiej kukurydza na kiszonkę z powodu pogody więc reszte będę kosił na ziarno i kisił w big bagach. Mam pytanie. Ile czasu może lezeć takie ziarno kukurydzy prosto z pola żeby nie spleśniało? Czy może one lezeć pod chmurka czy musi być pod dachem? Czy jeśli popada na nie deszcz to coś się stanie? Pytam dlatego bo kosił będę jednago dnia,  a kisił pewnie pare dni potem. Widziałem jak u znajomego rolnika kosili i ziarno lezało na podwóru, a deszcz na nie padał tylko że on je sprzedał, a ja zamierzam zakisić. 
    • Przez bialy2005
      kukurydza wyglada tak http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=18475 ( zdjecie pożyczone z galeri dla zobrazowania) przed siewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jescze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens??? Co roku o tej poże pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac