Skocz do zawartości
marius21

Problem z pryzmą kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ratuj kiszonkę!

galeria
Pryzma
SKORPION1    0

U mnie psuje się tak od spodu na wysokości 10 cm od ziemi a warstwa grubości zepsutej kukurydzy to2 cm i dalej do wierzch jest dobra Co może być tego przyczyną

SIEWCA    24

U mnie pleśnieje po bokach, i trochę nie wiem o co kaman. Jak otworzyłem pryzmę 2 lub 3 tyg temu było ok, ok tyg temu zaczęła pleśnieć Ugniatane było w poprzek.

Ugniatanie poprzeczne jest dobre pod warunkiem, że ciągnik stale nie wyjeżdża po za pryzmę bo wtedy trwa stałe infekowanie masy kiszonkarskiej z gleby wokół pryzmy. Oczywiście chodzi tu o koła.

damian40000    85

U mnie psuje się tak od spodu na wysokości 10 cm od ziemi a warstwa grubości zepsutej kukurydzy to2 cm i dalej do wierzch jest dobra Co może być tego przyczyną

Czasem tak jest że plesnieje w miejscu w którym była przerwa w koszeniu jak robi się dwa albo więcej dni.

Wiadomość z agroFakt.pl

cichy26    4

też uważam że słabo ubita po bokach,i może jeszcze nie osypane boki(ja kładę opony i osypuje ziemią)

Wacek21    35

w tym roku ubijałem kiszonke 6 godzin ale opłaciło sie bo nie ma zadnych odpadów. Kiszonki nie da sie za mocno ubic mozna ja ubic tylko niewystarczająco....

Pawel20    49

Możesz i 24h ubijać, ale jak jest większa pryzma to braki w trakcie jej gniecenia są już raczej nie do nadrobienia.

gadek5228    132

Jeśli masz miejsce to zrób 2 pryzmy,potem będziesz mał łatwiej wybierać kukurydzę,a w trakcie zbioru lepiej jest wjeżdżać na pryzmy i je ugniatać.

GoRAL1    63

nieważne jedna czy dwie ważne żeby była możliwie jak najwęższa

ChudyxD    16

to można 2 i wąziutkie ja robię szerokość 2 rozrzutników może trochę lepiej xD

atomik    145

ja robię w podstawie 6 metrów tak że starcza mi akurat folia 8 m na okrycie, jedną pryzmę na zimę zrobiłem 10 m szeroką i nie zdąrzyłe wypaść do wiosny i teraz muszę kombinować bo za wolno wybieram ale daje radę :) najważniejsze odkrywac tylko tyle ile ma się zużyć bo jak zdejmiemy obciążenie z góry to powietrze już tam podchodzi, po drugie w ciepłe dni folia która zwisa nie powinna osłaniać odkrytej już kiszonki bo świecące słońce podnosi temperaturę powietrza między pryzmą a folią i efekt upału się pomnaża, po trzecie nie ma jak wybiera się wycinakiem wtedy dobrze ubita kukurydza wytrzymuje do tygodnia czasu nie nagrzewając się, widłami tego się nie zrobi co wycinakiem

Pawel156    11

Witam.

Mam problem z pryzmą kukurydzy. Mianowicie "pospacerowały " po niej krowy i porobiły dziury w folii.

Pomimo , że pryzma była okryta ok.10 cm ziemi to i tak straty są znaczące. Powstało ok. 10 dziur wielkości racicy i z 15 mniejszych takich 3-4 cm.

Co w takim wypadku zrobić ? Kupiłem taśmę i część dziur po odgarnięciu ziemi i oczyszczeniu folii zakleiłem. Czy obsypać tą pryzmę grubszą warstwą ziemi?

Pryzma ma być odkryta dopiero w lutym.

Proszę o wasze porady.

Edytowano przez Pawel156

kozulek2    228

a niby poco ? tyle dziur to się klei szeroką taśmą od balotów i zawala się z powrotem ziemią :blink:

danielhaker    831

Popieram zdanie @kozulek, zaklej dobrą taśmą, przyrzuć ziemią i wystarczy.

Miałem raz taki przypadek. W miejscu dziur nic się nie psuła.

Pawel156    11

Dziś ok. 10.00 krowy zrobiły te dziury w folii a ok. 17 część zakleiłem. Jeszcze kilka zostało.

A ta taśma do belotów to jakaś specjalna? Ja kupiłem taką szarą "zbrojona" włóknem szerokośc ok. 5 cm.

Myslałem żeby to połatać i nasypać grubiej ziemi.

danielhaker    831

po kilku miesiącach szara, górna warstwa ci odstanie (po prostu się odklei) a zostanie tylko zbrojenie. kilka razy używałem jej ale do klejenia sianokiszonek. Na pryzmie może się nie odklei jeśli przysypiesz ją ziemią (na taką grubość aby ziemia nie spłynęła po pierwszym deszczu ;) )

Z jakiego powiatu jesteś?

Edytowano przez danielhaker

Pawel156    11

Tak chyba zrobię pokleje to do końca i dodatkowo dosypie z 10 cm ziemi i zobaczymy co z tego będzie . Na przyszłość trzeba ogrodzić pryzme nawet jakimś sznurkiem na wszelki wypadek.

Do Daniel: pow. wołomiński a Ty?

milanreal1    290

Słuchajcie mam pytanie. Kukurydza mi się grzeje i wiadomo trochę pleśnieje i się psuje. Czy po wybraniu spryskanie warstwy dodatkiem zawierającym kwas propionowy da jakiś pozytywny efekt? I czy jeżeli za ok 3 dni ponowie bym brał kukurydze z tego miejsca to ten dodatek nie wpłynie negatywnie na krowy?

donweter1989    181

Spryskanie kwasem propionowym zahamuje rozwój grzybów na ścianie. U Ciebie jest raczej kłopot ze słabym ubiciem. Przy tej temp. Kiszonka nie powinna zagrzewać się z powodu temp. Otoczenia. Jeśli spryskasz a nie polejesz to będzie ok.

milanreal1    290

Wiem że jest słabe ubicie, ale może jakoś da się to trochę uratować. Ogólnie w środku ściany mam takie 2 pasy pleśni kilkucentymetrowej, dalej kukurydza jest ok, ale biorąc pod uwagę że za kilka dni dopiero będę tam wybierać powoduje że ta pleśń dalej się pojawia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AleksanderX
      jak u was w tym roku z DON w kukurydzy bo u mnie w kilku partiach powyżej 3500 i to z koszonej na początku pazdziernika
    • Przez benek79
      witam. mam zamiar na wiosne zasiac pierwszy raz kukurydze na ziarno. nigdy wczesniej nie interesowałem sie ta uprawa i chciałbym sie dowiedziec co ile i czego musze zastosowac zeby wszystko było oki.kukurydza bedzie zasiana na 3 klasie gleby{2ha} pozdrawiam.
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez kotwczapce
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak się młóci w zimie.Co się dzieje z ewentualnym szronem/śniegiem, czy dostaje się do ziarna , czy wialnia to wywieje. Na pewno na forum są praktycy, zostało mi do ścięcia jeszcze i nie wiem czy da radę, bo na razie tam nie wiedzie, może w mróz. Gdy temperatura była koło zera, to sita się strasznie zakleiły zaraz.
    • Przez mx_racer
      Witam. Nie udało się mi skosić wszystkiej kukurydza na kiszonkę z powodu pogody więc reszte będę kosił na ziarno i kisił w big bagach. Mam pytanie. Ile czasu może lezeć takie ziarno kukurydzy prosto z pola żeby nie spleśniało? Czy może one lezeć pod chmurka czy musi być pod dachem? Czy jeśli popada na nie deszcz to coś się stanie? Pytam dlatego bo kosił będę jednago dnia,  a kisił pewnie pare dni potem. Widziałem jak u znajomego rolnika kosili i ziarno lezało na podwóru, a deszcz na nie padał tylko że on je sprzedał, a ja zamierzam zakisić.