Skocz do zawartości
marius21

Problem z pryzmą kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ratuj kiszonkę!

galeria
Pryzma
soltys48    503

Panowie a co może być przyczyną,ze bydlaki nie do końca  trawią ziarno???Kukurydza koszona Jaguarem 870 i nie znalazłem całego ziarniaka...Podczas koszenia kukurydza byłą już dość sucha, pryzma ubita dobrze,masa zakiszona dobrze jedynie to te ziarenka nie strawione

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

lukbold    441

pewny nie jestem czy niskie białko w paszy nie wpływa na trawienie QQ. Jaki mocznik w mleku o ile to na mleko?

mikcom20    22

jak mocno masz uszkodzone ziarno: dziabnięte tylko że widać że uszkodzone czy mocniej posiekane?

Wiadomość z agroFakt.pl

mam podobny problem ale u mnie ziarno pocięte na min na 4 i wydaje mi sie że to jest kwestia drożdzy paszowych bo jak dostawały bydlaki to tego nie było a jak drożdze sie skończyły i na partie paszy nie miałem to to występowało 

damianzetor9540    1289

U mnie mimo drożdży mam całe ziarniaki w kale (całe mam na myśli uszkodzone ale nie strawione). 

Edytowano przez damianzetor9540

Mikruss    77

Co do gnicia kiszobki mialem rok temu to samo a pryzma byla ubijana dobrze teleskopem o wadze ponad 7 ton. W tym roku ququ byla sucha na pniu kosilismy ale do aplikatora do sieczkarni dalem najwyklejszy kwas mrowkowy i powiem wam ze bardzo sie balem ze sie nie zakisi bo ziarnonmialo ok 35% wilgotnosci a wyszla super i byki wcinaja ja niemiłosiernie i widze ze bardzo ladnie przybieraja. Pierwszy raz dawalem dodatek do zakiszania i chyba za kazdym razem juz pojdzie bo zapach jest ladny nie psuje sie i dobrze jest pobierana.

valadin1    29

mam podobny problem ale u mnie ziarno pocięte na min na 4 i wydaje mi sie że to jest kwestia drożdzy paszowych bo jak dostawały bydlaki to tego nie było a jak drożdze sie skończyły i na partie paszy nie miałem to to występowało 

Częściowo trawienie ziarna zależy od białka drożdże oprócz tego, że wspomagają trawienie zawierają dużą ilość niemal idealne białko (duża ilość aminokwasów egzogennych) i dlatego lepiej trawiły :)

Też mam w pewnym stopniu problem z trawieniem ziarna i u mnie jedynym problemem może być za mała ilość białka bo kukurydza koszona własnym sprzętem i z ziarna zrobiony "gruz" nie to, że uszkodzone czy walnięte na pół tylko ćwiartkę ciężko znaleźć a i tak takie drobne przechodzi przez krowy..

soltys48    503

pewny nie jestem czy niskie białko w paszy nie wpływa na trawienie QQ. Jaki mocznik w mleku o ile to na mleko?

bydło na opas więc nie określę

jak mocno masz uszkodzone ziarno: dziabnięte tylko że widać że uszkodzone czy mocniej posiekane?

Ziarniaki wszystkie "przetrącone"niektóre na pół inne na cztery jeszcze inne tylko trącone,przez bydlaki przechodzą te najmniejsze kawałeczki ziarna,takie co były podczas koszenia najmocniej twarde.

Mi się wydaje,że ziarno było zbyt twarde podczas koszenia.Jeżeli chodzi o białko to sądzę,ze dostarczam im wystarczającą ilość

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mikcom20    22

Pisałem już że za twarde. U mnie też widać ziarno tylko że całe a powodem jest zbyt małe uszkodzenie tzn. niby jest uszkodzone ale za mało, nie przecięte na pół tylko skórka zdarta - tak bynajmniej mi się wydaje. Sołtys to ile tego bialka dostarczasz?

Adrian_K_90    59

Jak ziarno jest twarde, to musi być gniecione. Dawniej cięto kukurydzę w fazie mlecznej, bo nie było w sieczkarniach gniotownika. Teraz się tnie i suchą, ale gniotownik musi być skręcony. Inaczej nic nie daje sama jego obecność. 

soltys48    503

Co do gniecenia to to na 100%było dobrze pogniecione,dziś rozmawiałem z gościem co mi kosił to twierdził,że u niego jest ok

Podczas koszenia dodawany był zakiszacz....

Pisałem już że za twarde. U mnie też widać ziarno tylko że całe a powodem jest zbyt małe uszkodzenie tzn. niby jest uszkodzone ale za mało, nie przecięte na pół tylko skórka zdarta - tak bynajmniej mi się wydaje. Sołtys to ile tego bialka dostarczasz?

Do śrutu dodaje ok 15% łubinu+koncentrat z PIASTA więc chyba sporo??

3000 postów

Adrian_K_90    59

Może problemem jest zbyt mała ilość objętościówki? Zbyt mało włókna. Dostają to tradycyjnie, czy idzie w paszowóz? U nas wszystko jest trzymane wolnostanowiskowo, więc krowy, ale i jałowiznę też, dostaje w jednym miejscu słomę, i zawsze jakoś sztuka sobie przyjdzie ją poskubać. W sumie to i u siebie też na początku tegorocznej kukurydzy ziarniaki zauważałem, ale teraz problem się rozwiązał sam. Wydaje mi się, że w moim przypadku problemem było zbyt słabo zakiszona pryzma. Teraz praktycznie z każdym tygodniem trawienie się zwiększa.

przemek28_28    48

Sołtys a co miał Ci powiedzieć ze u niego tez słabo? U mnie i sąsiada kosi co roku ten sam koleś i u mnie nosiliśmy w tym roku taka dość mocno zielona i skręcił gniotownik ze każde ziarno potłuczone i w odchodach nie trafiają sie a u siasiada kosili such, sieczkarnia miała cieżko wiec rozkręcił gniotownik wiec efekt taki ze po 2ha sąsiad powiedział ze albo kosi porządnie albo wypad. I zostawił ze 2 ha na mniejszej pryzmie to mówił ze bardzo duzo w odchodach sie trafiało a tam gdzie go dobrze przypilnował to krowy trawią wszystko. Bez zakiszaczy

soltys48    503

NIe musiał mówić sam zaobserwowałem-za moją stodołą trzymają ok 500 jałówek i tak ziarna nie uświadczysz ponadto to taki typ człowieka,że nie robi usług a jeśli już zrobi to tak jak u siebie.......

Czytam Wasze porady i być może jest to wina zbyt małej ilości objętościówki,moje sztuki pobierają mało sianokiszonki a słomy nie chcą wcale bo w tym roku mam ją bardzo słabej jakości

3000 postów

marcin2057    20

u mnie też był problem z ziarniakami i zwiększyłem ilość kiszonki z kukurydzy z 10 do 18 kg/ szt i problem znikł ale czy od zwiększenia qq czy od tego, żę sie już przyzwyczaiły 

soltys48    503

u mnie jest do woli

3000 postów

wojt    23

Mam taki problem bo zaczęła się grzać QQ, z początku było wszystko ok, potem się w jednym miejscu pojawiło a teraz prawie na całej szerokości. Jak temu zapobiec, wybrać całą tą grzejącą się warstwę do zimnej? Folią przykrywać czy zostawić odkryte?

lukbold    441

nie zakrywa się. słabo ubite? zresztą Tobie kiszonka śmierdziała gorzałą więc bankowo coś spieprzyłeś

Edytowano przez lukbold

PATr    242

Mam taki problem bo zaczęła się grzać QQ, z początku było wszystko ok, potem się w jednym miejscu pojawiło a teraz prawie na całej szerokości. Jak temu zapobiec, wybrać całą tą grzejącą się warstwę do zimnej? Folią przykrywać czy zostawić odkryte?

Jak przykrywasz to prędzej ci się zagrzeje

wojt    23

Przykrywałem ale teraz już jest odkryta.. gorzała smierdziała, teraz już tym nie śmierdzi, ubijane  330 to można by się doczepić ze słabo ubite, folia podziurawiona nie jest a obsypane też było dosyć mocno

lukbold    441

najważniejsze dociśniete brzegi folii... porządnie a nie kilka cm ziemi albo opona...

wojt    23

Dookoła było obkopane i podociskane, ale może za mało udeptane, póki co nie pleśnieje teraz co nic tylko szybciej skarmić ?

lukbold    441

nie pleśnieje ale się grzeje... Na jedno wychodzi... powietrze... czy to wina c330 to bym pewny nie był bo ludzie deptaja i jakoś nie narzekają . Mogła być za sucha... kup se kwas propionowy i tym zabezpiecz ścianę

wojt    23

Była cięta suchawa, ale sąsiad w tym samym czasie siał i tydzien po mnie kosił i się nie grzeje, tylko dodawał zakiszacza i większym ciągnikiem ubijane, kupię ten kwas i zobaczę.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez michal_xs
      Witam. Chce w tym roku posiac 10 h kukurydzy na kiszonke. I wybralem 3 odmiany. I moje pytanie brzmi , czy moge wszystkie odmiany wymieszać w betoniarce i sypać raZem do siewnika? Bo chcialbym mieć jednakowa pryzme tzn zeby nie bylo tak ze na dole będzie odmiana bogata w bialko a na górze ta gorsza
    • Przez bialy2005
      kukurydza wyglada tak http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=18475 ( zdjecie pożyczone z galeri dla zobrazowania) przed siewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jescze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens??? Co roku o tej poże pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac
    • Przez wojtas007
      Witam. Oferuje siew kukurydzy. Siewnik gaspardo talerzowy wysiew. Woj. śląskie powiat Pszczyna..
    • Przez rolnikcasejx70
      Witam.
      Chciałbym zaczerpnąć informacji od posiadaczy suszarni na temat opłacalności sprzedaży suszonej kukurydzy? Czy warto zainwestować w suszarnię? Ile można na tym zarobić dosuszając kukurydze? 
      Wiem że koszt usługi suszenia to 10-12 zł T/%, a jaki jest koszt suszenia własnym sprzętem bez amortyzacji suszarni?
      Moim projektem była by suszarnia daszkowa 12T i piec na ekogroszek - suszenie około 15H kukurydzy.
      Koszt skompletowania takiego zestawu 50-60 tyś - proszę o opinie użytkowników różnych suszarni.

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..