Skocz do zawartości
marius21

Problem z pryzmą kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ratuj kiszonkę!

galeria
Pryzma
kris14    259

Pobrałem może z 1m pryzmy i się uspokoiło, jest w środku cała ok, czasami od folii zepsuta, norma, zobaczymy co będzie dalej.

rafalsport    3

Witam prawdo podobnie kukurydza ma niebieski nalot od tego ze jak byla cieta to byla za sucha jak sie kukurydze tnie to na pryzmie trzeba woda polewac i ugniatac wtedy jest giit super kukurydza sam na sobie sprawdzilem

Wiadomość z agroFakt.pl

kris14    259

zmieniłeś sposób wybierania czy samo od siebie się uspokoiło?

Cały czas pobieram ręcznie, widełkami ;) tyle że zostawiam ścianę równą jak stół ;)

robi57362    56

u mnie jest ten sam problem co u kolegi krisa ale przyszły mrozy i powoli uspokaja się niby wszystko było dobrze zrobione ale to już 2 rok z kolegi się dzieje i nie wiem co już robić ugniatam najpierw c 330 z obciaznikiem na koniec mtz jak wybieram i uderze w ścianę to jakbym w mur walił

Darecki2005    0

Witam. Także mam problem z niebieskimi kłakami (grudami) pleśni w środku pryzmy kukurydzy i powiem wam że nie mam pojęcia z czego to wynika bo co roku jest to samo. Na początku myslałem że to będzie słabe ubicie ale na jesieni zakupiłem valtrę t135 z pakietem obciążników, turem, dodatkowym zbiornikiem paliwa (350l zatankowany na full), do tego skrzynia na podnośnik zalana betonem o wadze 2 ton i zmienione koła na węższe. Łączna waga zestawu to prawie 10 ton (ważony na legalizowanej wadze elektronicznej sąsiada). Wożone było małymi rozrzutnikami i rozciągane cienkimi warstwami, w konsekwencji jest tak ubita że mam problem widły https://www.grene.pl/gospodarstwo-ogrod-i-warsztat/artykuly-ogrodnicze/reczne-narzedzia-ogrodnicze/widly/widly-do-kukurydzy-fiskars.html wbić a niebieskie kłaki nadal są i to w środku pryzmy. Macie może jeszcze jakieś pomysły co to może być? Czy głownia może być tego przyczyną( miałem sporo w tamtym roku)?

lukbold    413

ja głowni raczej nie miał a niebieskie jest jak co roku... To już szczury choć folie podziurawiły jak sito nie przyniosły tyle strat (właściwie tylko mikro ogniska zgnitego) co te grudy niebieskiego dziadostwa których na 50 rozrzutników  będzie już ze 2 ;/

Heh a już miałem plan robić jakieś 500kg obciążnika na TUZ... widać daremne

Patryk1222    23

Może za grube warstwy i mimo wszystko tego nie ubijesz dobrze.
U siebie teraz mam ubiegłoroczna to jest sucha jak siano ubijane Nh T6 waga 7T i zero odpadu.
Ps jak buksuja na pryzmie to w tych dolkach później też może się psuć.

ZUCH1234    72

Z tymi kulkami to jest problem w mojej całej okolicy z kim bym sie nie zgadał ale to przez jakis okres potem o dziwio znikaja

Darecki2005    0

Zadnego buksowania nie ma, traktory wszystkie 4x4,rozrzutniki max 10 ton, wjezdzają lekko, pryzmy po 25m wiec jak jeden rozrzutnik rozsuwam łyżką to jest naprawdę cienka warstwa. Do tego teraz aż ciężko widły wbić wiec nie ma mowy że zle ugnieciona. Silosy jednego dnia nakryte folią. to musi być coś z kukurydzą lub jeszcze sprawdzę w tym roku u chłopaków co wożą czy nie ma przecieków z hydrauliki, bo może gdzie jak coś gdzieś kapnie to z tego ta pleśń( to tylko moje spekulacje)

lukbold    413

była wcześniej hipoteza o złym wybieraniu widłami... niby mozna się zgodzić ale przyuważyłem, że jakbym spróbował wejść widłami w pryzme nawet na 0,5m to te niebieskie tam już bedzie. Więc raczej to nie jest efekt wybierania widłami bo tak głęboko ściany nie narusze gdy wybieram ściane 20-30cm... Narusze może kolejne 5-10cm ale nie aż tak daleko wgłąb...

Buksowanie można by podejrzewać na podjeździe, no chyba że jakiś amator przy rozładunku zatrzymuje sie i rusza gwałtownie

Edytowano przez lukbold

maroko    3

W tym roku chyba kukurydza się nie psuje, bo temat mało uczęszczany ostatnio. U mnie tez praktycznie zero odpadów. 

Tylko przez to powstał inny kłopot. A mianowicie boję się że nie zdarzę skarmić przed zbiorem nowej. A nie mam mozliwości zrobienia pryzmy w innym miejscu. Pewnie to nie najlepszy pomysł, ale spytać można ;)

Próbował ktoś może resztę tej starej co została rozgarnąć pod spód i na to nową wozić? Dużo by tego na pewno nie zostało.

PATr    238

widziałem pryzmę która była przewożona w inne miejsce, ubijana ponownie przyczepa po przyczepie i też się nic z nią nie stało

maroko    3

Dzięki, zobaczymy jak to wyjdzie.

Może dokupię ze 2 byki takie 5 mies-rok,  bo mam miejsca.

marcin2057    20

Dlaczego psuje mi się kiszonka z qq, pryzmę ubijałem Fendem 311 i kosiłem jednorzędówka pittingerem mex-2k. Pryzmę wycinam wycinakiem Vicona pasami po ok 40cm i w odciętej scianie już są fioletowe plamki czy za słabo było ubite czy grzyby w kukurydzy ?

damianzetor9540    1268

Jak fioletowe plamki to znaczy że ona się już dawnej popsuła, pewnie tak jak piszesz, słabo ubita, ewentualnie grzyby lub piasek wniosłeś kołami. 

marcin2057    20

a jaką macie technikę ubijania, bo ja jak wysypią to rozgarniam spychem na całej długości i potem jeżdżę koło przy kole aż przywiozą następna dostawę i tak w koło, a tam gdzie są niebieskie plamki to zaczyna się grzać i pleśń idzie dalej aż tworzą się takie bryły 

Adrian_K_90    59

Tak jak i ty. Lepszej techniki nie wymyślili. Kwestia czy nadążasz ugniatać, czy nie. Jak szybko szło cięcie, i z jaką częstotliwością przywozili? Dawałeś radę ujeździć przed przyjechaniem nowego wozu? 

Jeszcze pytanie. czy wjeżdżając bardzo się grzebali. Jak siądzie na takiej pryzmie, to zniszczy strukturę którą ugniatałeś, i trudno to spowrotem  ujeździć.

damianzetor9540    1268

Jeśli się grzeje to obstawiam słabo zagęszczoną kiszonkę, gdyby była fest ubita to nie ma prawa się grzać, lub też za wolno wybierasz. 

przemek28_28    41

Kolego przy 1 rzedowce to ma sporo czasu na ubicie tylko kwestia jak sie jeździ, jak ciężki traktor itd.gdzies czytałem, że żeby była dobrE kuku ubita to trzeba minimum 4 razy w tym samym miejscu przy każdej nowej dostawie przejechać i musi byc odpowiednia waga ciągnika. Ja w tym roku ubijałem ciagnik sam wazy 6200 do tego obciążnik 1000 kg i łyżka na tura wiec zestaw ponad 7 ton i kiszonka super. Nie grzeje sie i nic sie nie psuje.

grzegorz132    9

pozostaje pytanie jak wygladała kuku przed zbiorem i jak pocieta, zmiazdzona  itd    ... u mnie np sucha masa kiszonki 43%   i nie jest idealna mimo mocnego ubicia

marcin2057    20

nadarzałem ubijać i jak wcześniej pisałem ubijałem Fendem farmer 311 zraz ze spychem waga ponad 6t, jak wjeżdzali to starali się nie kopać, a jeżeli już zaczynali  się kopać to wciągałem i wozili polskimi rozrzutnikami 3,5t wraz z nadstawkami, pryzma wyszła 6x30 x1m. Podczas koszenia było ok 28*C i często na kolbach trafiała się głownia. Przed koszeniem kukurydza pod lasem ok 1/3 pola była sucha a miejscami 2 liście od dołu były suche.

Edytowano przez marcin2057

Fugeo    9

Panowie jaki zapach powinna mieć kiszonka? U mnie wyczuwalny jest zapach alkoholu (spirytusu), kolor złoty/brązowy.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AleksanderX
      jak u was w tym roku z DON w kukurydzy bo u mnie w kilku partiach powyżej 3500 i to z koszonej na początku pazdziernika
    • Przez benek79
      witam. mam zamiar na wiosne zasiac pierwszy raz kukurydze na ziarno. nigdy wczesniej nie interesowałem sie ta uprawa i chciałbym sie dowiedziec co ile i czego musze zastosowac zeby wszystko było oki.kukurydza bedzie zasiana na 3 klasie gleby{2ha} pozdrawiam.
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez kotwczapce
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak się młóci w zimie.Co się dzieje z ewentualnym szronem/śniegiem, czy dostaje się do ziarna , czy wialnia to wywieje. Na pewno na forum są praktycy, zostało mi do ścięcia jeszcze i nie wiem czy da radę, bo na razie tam nie wiedzie, może w mróz. Gdy temperatura była koło zera, to sita się strasznie zakleiły zaraz.
    • Przez mx_racer
      Witam. Nie udało się mi skosić wszystkiej kukurydza na kiszonkę z powodu pogody więc reszte będę kosił na ziarno i kisił w big bagach. Mam pytanie. Ile czasu może lezeć takie ziarno kukurydzy prosto z pola żeby nie spleśniało? Czy może one lezeć pod chmurka czy musi być pod dachem? Czy jeśli popada na nie deszcz to coś się stanie? Pytam dlatego bo kosił będę jednago dnia,  a kisił pewnie pare dni potem. Widziałem jak u znajomego rolnika kosili i ziarno lezało na podwóru, a deszcz na nie padał tylko że on je sprzedał, a ja zamierzam zakisić.