Skocz do zawartości
Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SF21    0

cześć wszystkim mam do was pytanie co myślicie o workach do bel ?

ysy    32

Statek 

no folia jest tania ale polskie badziewie a dobra 2 razy tyle a nawet więcej

SF21

kolego są tematy o workach do balotów wystarczy poszukać 

konrad82    46

Czym trawę rozgarniacie na pryzmach?? Da się krokodylem ? Czy widły do ręki i heja??? :D

Wiadomość z agroFakt.pl

Harnas88    12

Jak dobrze rozłożysz przyczepą to nie trzeba prawie nic ruszac. Krokodylkiem można ale tylko delikatnie

nightmare    81

warto dac na spod folie, tyle żeby można było zawinąć na bokach, najlepiej jakas stara żeby nie wchodzić w dodatkowe koszty, jeśli trawa będzie zbyt przeszuszona konieczne jest bardzo dobre ubicie, warto ciągnikiem z pelna przyczepa pojedzic, na sam koniec przywiscesc ze 3-4 przyczepy bardziej sielonej trawy, ona bardziej dociśnie pryzme, z tym ze nie zywiej trawy a lekko przewiedlej, strat nie powinno byc. warto obsypać zemia, ale nie za grubo, przy cienkiej warstwie zima dobrze odstają cale tafle, skarmiłem tej zmiy dwie pryzmy 25m i 18 m, i odkrywania nawet nie odczolem. Lepiej robic jak najwyżej a węziej.

Mam pasze na okres zimowy dla 30 sztuk bydła pytanie brzmi chce kupić dodatkowe 15 krów co wiąże się też z kupnem paszy dla nich i pytanie czy jest sens?

rolstudent    94

dobra foli kiszonkarska mozna kupić juz za 1 zł metr. falie grubsze to wydatek okolo 2 zl. 1,4 zl kosztuje folia gazoszczelna
a za 30 groszu za metr mozna kupic transparentna.

konrad82    46

Dajecie jakieś zakiszacze albo EM-y/? a ta filia pod spód to potrzebna?? Ja myślałem żeby bespośrednio na ziemię? U mnie trawa już sie kładzie....

akernolat    17

najlepsza melasa:)

ja mam głównie lucernę, ale będę stosował około 30 l melasy na hektar

rolstudent    94

Ta melasa mozesz wiecej szkody narobić jak pożytku. Jako test spróbuj ja skwasic. Jak ci się uda to możesz stosować. Ja osobiście próbowałem kilka razy i za każdym razem to samo czyli nic.

Współczesna melasa to nie to samo co kiedyś.

farme73    0

moje zdanie jest takie ze wiele lepiej jest miec pryzme, ze wzgledow ekonomicznych, wszystko taniej wychodzi nie trzeba miec specjalnego sprzetu tylko zbierke z nozami za okolo 10 tys zł zajmuje wiele mniej miejsca niz baloty no i folia tansza, niewiem jak u was, ale u nas liczymy ze na kazdego balota to za 10 zł folii wchodzi bo z rolki za 240ł okrecisz 23-24 baloty, worki kiedys u nas mieli za 7,5 albo 8,5zł ale to totalny badziew nawet dobrym i mocnym odkurzaczem (firmy karcher) nie dalo sie tak wyciagnac powietrza zeby nie byly podplesniale. w tym roku owijalem bo bylo tylko 52 baloty ale np na 10ha to tylko zbierka, latwiej jest balota postawic niz wybierac z pryzmy w 20 stopniowym mrozie, ale jest poprostu taniej, a chodzi o to by pasza byla wzglednie dobra przy jak najnizszych kosztach

royal261    6

Witam! Robie rocznie 250 - 300 bel sianokiszonki i zastanawiam się czy w przyszłym roku nie zacząć robić kiszonki w pryzmie, tym bardziej, że posiadam wolny silos o wymiarach 26 x 5 x 1,3m. Moje użytki zielone są głównie na gruntach ornych blisko domu. Czy przy takiej ilości warto przejść z bel na pryzmę? Jaka jest różnica między paszą z beli a z pryzmy? Czy można odkrywać pryzmę i dokładać następne pokosy? 

nightmare    81

w tej wielkości silos zmieścisz ok 15 ha dobrej trawy, pierwszy pokos, jeśli blisko laki to tylko zbierajaca.

konrad82    46

Ja już po sianokosach , wczoraj od czternastej do 22 zrobiliśmy 20 przyczep , 8ha sprzątnięte. Super sprawa .

A co sadzicie o kiszonce z zyta lepiej jest zrobicbele czy przyczepa samozbierajaca w pryzme? Ktos robi kiszonke z zyta w pryzme i moglby sie podzielic wskazowkami? Z góry dzieki za wszelkie informacje. Bede wdzieczny :)

Edytowano przez ksiezopolanin

Gramgro    2

Witam, ja robie żyto w pryzmę. Kładę razem z trawami bo zaraz po życie sieję kikurydzę. Zbieram je sieczkarnią, jak jest duże to kemperem a jak mniejsze to z pokosówki heder mam dostosowany. Bardzo dobrze się zakisza i z trawami położone na koniec ładnie trawę dociska. Bede miał na wiosnę 8ha żyta i koło 16ha trawy i lucerny w ten sposób zrobione. Dodam że żyto zbieram z pnia, nie mam zabrudzeń ziemią żadnych. A przyczepą i belarką trzeba najpierw kosiarką skosić a później zgrabić co niesie ze sobą dużą możliwość zabrudzenia. Kiedyś robiłem w bele ale bardzo mocno i specyficznie pachniała. Krowy jadły ale ile kamieni znalazłem w paszowozie to nie zlicze. Przyczepą będzie podobnie.

Trzeba by bylo w jakis sprzet inwestowac. No wiadomo ziemia i kamienie sa nie uniknione. Wymieszane z trawa napewno daje fajny efekt bo tak samo zyto to nie bardzo. Dzieki za info pozdrawaim :)

Gramgro    2

Samo żyto też dałoby radę, warstwa tych 30-40cm ladnie wygląda u mnie. Albo najmij kogoś żeby skosił, myślę że koło 300-400zł za hektar to by była dobra cena za koszenie sieczkarnią. Jedyny sposób żeby bez kamieni zebrać

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez marcincinekk
      Witajcie.
      Mam problem z sianem, otóż bydło nie chce go jeść. Nie ważne czy są to krowy, jałówki czy cielęta.
      Siano jest w belach. Drugi pokos. Mocno zbite. Suszone 3 dni w upały.
      Po rozwinięciu jest trochę wyblakłe, prawie bez zapachu i delikatnie, miejscami posklejane. Nie czuć stęchlizny, lub innych nieprzyjemnych zapachów.
      Jakiś czas po zrolowaniu były ciepłe w środku.
      Tydzień później zbierałem z reszty pola resztę siana i wyszło dobre, pachnące i chętnie jest zjadane. Różnica jest taka, że jest luźniej zrolowane.
      Czy przez to że było zbyt mocno ubite mogło się zagrzać i przez to nie chcą jeść?
      Czy jest jakiś sposób by zachęcić do zjadania tego siana? Słyszałem że można polać słoną wodą. Może jakoś wymieszać z dobrym sianem lub sianokiszonką?
    • Przez marekfarmer
      Z jakich zbóż robicie pasze treściwa dla byczków. Jakie proporcje ustalacie. Ja stosuje:
      Śruta jęczmienna 40% Śruta Pszenżytnia 40% i 20% Koncentratu Farmer.
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?