Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Adrianos    30

@bodzio mamy podobny pogląd. my też mamy prasę, czasami jest potrzebna:D w tym roku 5ha zrobiliśmy... i to jest porażka jak dla mnie... a i doliczanie to szarpanie się z belą że o odwijaniu już nie wspomnie. u kuzyna w tym roku na dwie przyczepy zrobiliśmy pryzmę 70x8 i dwa metry wysoką, ponad 40ha w dwa dni, czym osiągniecie wyższą wydajność?? robiliśmy tydzień temu w piątek i sobotę i się trochę przeceniliśmy dlatego jeden traktor poszedł w prasę żeby jakoś to dozbierać przed niedzielą i z tąd wiem że na moją pottingerkę wchodzi ok 12-13

 

PS ja jutro i w sobotę robię pryzmę, 22ha pokoszone. Mogę porobić fotki i zobaczycie jak to wygląda, jeżeli ktoś nie wierzy że pryzma jest bardziej efektywna.

Edytowano przez Adrianos

Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Z jednej rolki folii wyciągniesz 35-38 bel (a jak miałem duo plast było równo 40) cena średnio 250zł/rolkę. Z 20ha łąk dobrej trawy będziesz miał jakieś 300bel nie więcej! Czyli wychodzi jakoś +/- 2200zł- jeżeli z tych 20ha będziesz miał tyle bel

 

Ale nie ma co porównywać kosztów zawsze w pryzmie wyjdzie taniej

 

Są też wady i zalet obydwu sposobów zakiszania. Jeżeli kiszonka w beli zamarznie wieziesz ja do obory, a jak w pryzmie żeby ją zawieść to trzeba mieć wycinak (no chyba że taczką codziennie dla 20 krów :D ). W pryzmie/silosie może ci się całość zepsuć (lub tylko w jednej pryzmie jeżeli masz w 2 lub 3) a w beli w najlepszym wypadku jedna bela- chociaż jeszcze nie zdarzyło mi się że bela był do wyrzucenia. Jest tyle plusów i minusów w jednym jak i w drugim sposobie zakiszania. Wszystko zależy od gospodarstwa- ilość sztuk, areał i jego odległość, ilość osób do pracy, pogoda, sprzęt i wiele wiele innych czynników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Bele raz pojade, przciągne do obory i gotowe, a z pryzmy to musze ciągnik piłować 1/1.5 godz. żeby przywieźć to, zawsze raz na jakiś czas jeszcze będzie awaria, bo to pompa siadzie to coś się urwie wiec jest różnica

 

1,5 godzi?? to ja bym taczkami szybciej nawoził. Mi to zajmuje kilka minut. Na beli bym zaoszczędził ze 2 min dziennie.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matiboos    28

Mówicie że przyczepą na mokrym gorzej zebrać a ja z tego co zauważyłem to moja przyczepa ( Pottinger Europrofi 5000D ) lepiej zbiera na mokrym od prasy sipmy. Belówką w tym roku bym nie dał rady zrobić a przyczepą zacznie się tam gdzie mokrzej skończy tam gdzie suszej i do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1562

1,5 godzi?? to ja bym taczkami szybciej nawoził. Mi to zajmuje kilka minut. Na beli bym zaoszczędził ze 2 min dziennie.

 

Średnio ok. 1 godz. 1.5 godz to w najgorszym wypadku, ja mam 30 sztuk bydła więc nie wiem czy być chciał tyle taczką wozić :D jeszcze silosy oddalone o 100/150m :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

@ Matiboos no dokładnie, my mamy najszersze kapcie jakie można w pottingerce 4000 i naprawde ładnie się zbiera teraz będą zbierane łąki pardziej polne, górki, bo na torfy tylko kajakiem można próbować wpłynąć, ale jak już mówiłem u kuzyna zrobiliśmy naprawdę fajną pryzmę i to nie koniecznie z wysokich łąk, ale się "cudowało" zaczynało na łąkach niskich kończyło na grądach i powoli szło:D


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja ładuje turem na wóz. Od obory jest ze 100m. Na dzień dzisiejszy mam 20 sztuk bydła.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

Prasa ma jakieś wytłumaczenie może w tym roku ale też nie do końca bo jak mokro to ciężko jest wszystkim przejechać. Ale przyczepą przejade raz i jest na tandemie, a praso przejade raz i potem jeszcze pozwozić ładowaczem to pocięte we wszystkie strony :D Jedynie jak pada deszcz co chwila to moze praso lepiej ale wątpie.

@ursusc385 niewiem co ty masz za wycinak że musisz przeszło godzine wycinać równowartość jedej belki :)

@Adrianos 40ha w dwa dni to piękny wynik, niema co :) Praso jeszcze raz tyle sprzętu by zaangażował a i tak by tyle nie zebrał :)

@jaro dobra dobra co jest do wszystkiego jest do niczego jak głosi przysłowie :)


Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

Średnio ok. 1 godz. 1.5 godz to w najgorszym wypadku, ja mam 30 sztuk bydła więc nie wiem czy być chciał tyle taczką wozić :D jeszcze silosy oddalone o 100/150m :)

 

 

no to ja nie wiem co Ty robisz tą godzinę, godznę to schodzi z zalaniem gorącej wody do c360 odkryciem przyzmy, wezeniem paru kostek i rozdaniem tego krowom:D

 

a coś mówiłeś o super sprzęcie:P chyba masz FT, on ma 80 koni, sprzedajesz prase kupujesz jakąś używaną przyczepę i wiesz że żyjesz:D my mamy i prasę przyczepę i nawet gdybym folię do bel za darmo dostawał to w życiu ne przeszedł bym na ten rodzaj zbioru

 

 

@Adrianos 40ha w dwa dni to piękny wynik, niema co :) Praso jeszcze raz tyle sprzętu by zaangażował a i tak by tyle nie zebrał :)

 

 

no ale łąki blisko i to dlatego, przyczepa co 20 minut, i we dwóch to chłopaki nieźle się musieli we trzech na pryzmie wykręcać


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Jakby tak było to pies z kulawą nogą nie budowałby pras-a zdaje mi się że buduje się ich nawet więcej niż przyczep samozbierających-każdemu wedle potrzeb-u mnie z kolei przyczepa byłaby totalnym nieporozumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

40 ha na 2 dni 2 prasami spokojnie zrobi

 

no ja nie wiem... widzę jak u nas ludzie paklaczą całe lato te bele to nie chce mi się wierzyć... chyba że jakieś naprawde wielkie te prasy na rotorze

 

 

@Jaro to właśnie zależy jak kto ma łąki rozmieszczone i wogóle, ale u nas tydzień i cały pokos zebrany, tzn dwie pryzmy, i na upartego robimy sami, albo ktoś z kuzyństwa pomaga wozić, mamy łąki naprawde blisko i dość duże obszarowo, tak więc nie widzę sensu robienie bel w naszym gosp. ale prasa jest potrzebna, coroku robi ponad 500bel,(młodziesz trzeba czymś żywić) a w lato żeby dawać z pryzmy trzeba by było wszystkie sztuki trzymać non stop w oborze na TMR. bo w przeciwnym razie dużo pryzmy by się psuło, a tak to się wwiezie pare bel i stoją ponad tydzień, tylko się podrzuca co jakiś czas, nawet się ne chce tego w paszowozie mieszać

Edytowano przez Adrianos

Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

Z jednej rolki folii wyciągniesz 35-38 bel (a jak miałem duo plast było równo 40) cena średnio 250zł/rolkę. Z 20ha łąk dobrej trawy będziesz miał jakieś 300bel nie więcej! Czyli wychodzi jakoś +/- 2200zł- jeżeli z tych 20ha będziesz miał tyle bel

 

Ale nie ma co porównywać kosztów zawsze w pryzmie wyjdzie taniej

 

Są też wady i zalet obydwu sposobów zakiszania. Jeżeli kiszonka w beli zamarznie wieziesz ja do obory, a jak w pryzmie żeby ją zawieść to trzeba mieć wycinak (no chyba że taczką codziennie dla 20 krów :D ). W pryzmie/silosie może ci się całość zepsuć (lub tylko w jednej pryzmie jeżeli masz w 2 lub 3) a w beli w najlepszym wypadku jedna bela- chociaż jeszcze nie zdarzyło mi się że bela był do wyrzucenia. Jest tyle plusów i minusów w jednym jak i w drugim sposobie zakiszania. Wszystko zależy od gospodarstwa- ilość sztuk, areał i jego odległość, ilość osób do pracy, pogoda, sprzęt i wiele wiele innych czynników

Niewiem jakie masz małe trawy lub jakie zbite bele robisz ale u mnie w okolicy jest taka średnia 20bel z ha, w wekend robiłem ok3ha to miałem 60bel, zbite że ciężko było folie pod sznurek przełożyć :)

Jeszcze nigdy nie miałem tak żeby cała pryzma była popsuta, jeśli to gdzieś od boku jak źle dobite czy folia źle podwinięta :) A z belek i owszem miałem w pierwszym sezonie jak sie na nie nastawiłem tak ze całe belki odstawiałem bo były popsute. Był ten temat już gdzieś poruszany i nikt nie wiedział dlaczego ;(


Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

no ale łąki blisko i to dlatego, przyczepa co 20 minut, i we dwóch to chłopaki nieźle się musieli we trzech na pryzmie wykręcać

 

Ja zbierałem żyto na usłudze. Pryzma na polu. Fendt 511 z turem nie nadążył deptać. Zbirałem w trudnych warunkach(mokro). Gdyby byłosucho to by chyba musiały gnieść 2 ciągniki. Przyczepa co około 15 min.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1562

@Adrianos

FT nie mam, prasy też nie mam

Mam wycinak szczękowy, i zwiezienie kiszonki zajmuje ok. 1 godz. często o wiele mniej, zależy czy ciągnik sie nie zakopie, czy będzie łatwo wyrwać, czy nic sie nie stanie

Mam używaną przyczepe i zawsze jakaś awaria, w tym sezonie poszło łożysko, i robota stop, a na koniec roboty, w taśmie wszystkie listwy pogieło, bo taśma gdzieś przyblokowała :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak porównujemy dobre przyczepy to i porównujmy dobre prasy, claas rolland 255rc 30-40 bel na godzine czyli 2 ha/h, 20 ha na dzień do tego owijarka z załadunkiem czołowym na 2 rolki folii 750 czyli wydajność podobna, dajemy duży kawałek, wytrwałych kierowców i 20 ha na dzień poleciało jednym zestawem

folję kupiłem w tym roku po 200zł wychodzi z rolki 34 bel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

Ja co mam łąki blisko ok 1km od pryzmy i łaki długie że raz w koło nie idzie zebrać to zbieram pełną przyczepe na max 8 minut, transport, rozładunek i powrót na łąke dają 25-30 minut bo droga bardzo dziurawa. A mam kilka ha łąki daleko że jeden kurs zajmuje 40-45 minut :D


Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

@Adrianos

FT nie mam, prasy też nie mam

Mam wycinak szczękowy, i zwiezienie kiszonki zajmuje ok. 1 godz. często o wiele mniej, zależy czy ciągnik sie nie zakopie, czy będzie łatwo wyrwać, czy nic sie nie stanie

Mam używaną przyczepe i zawsze jakaś awaria, w tym sezonie poszło łożysko, i robota stop, a na koniec roboty, w taśmie wszystkie listwy pogieło, bo taśma gdzieś przyblokowała :D

 

no to chyba że tak... mi nie musisz tłumaczyć co to jest stara przyczepa.... oj nasadziło się jobów jak zbieraliśmy pottinger trend2:P

 

jak porównujemy dobre przyczepy to i porównujmy dobre prasy, claas rolland 255rc 30-40 bel na godzine czyli 2 ha/h, 20 ha na dzień do tego owijarka z załadunkiem czołowym na 2 rolki folii 750 czyli wydajność podobna, dajemy duży kawałek, wytrwałych kierowców i 20 ha na dzień poleciało jednym zestawem

folję kupiłem w tym roku po 200zł wychodzi z rolki 34 bel

 

ale później to poładuj owinięte na platwormy i zwieź do domu, zejdzie Ci tyle co z belowaniem....


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

@bodzio1108 tylko teraz uzgodnijmy czy zbieramy tylko pierwszy skos czy całoroczny (drugi i trzeci)? bo to też ma znaczenie :D . U mnie śr wydajność z ha pierwszego skosu to 10-12 bel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

A zróbmy też porównanie np tak jak u mnie przyczepa 'stary złom' 91 rok warta na max 20tyś bo w dobrym stanie, prasa Sokółka nowa kosztuje 40tyś czyli jeszcze raz tyle. Dolicz jeszcze koszt zakupu owijarki, ładowacza jakiegoś, jeśli owijasz folią na łące do do zwiezienia jakieś specjalne platformy itp.

 

Ja mówie o pierwszym pokosie :D

Edytowano przez bodzio1108

Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

U mnie na łąkach jest ostatnio tak mokro że ludzie owijają bele na miejscu i zostawiają z nadzieją że kiedyś tam będzie suszej-transport odpada biggrin.gif .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak na 2 zestawy to prasuje się 40ha w dzień i 2 dzień zwozi (ale nie ma takiej potrzeby pilnej) do zwożenia 2 ciągniki(mogą być te same co z prasami latały) i do każdego przyczepy np takie http://www.agrofoto....mage&img=221044 choć są tacy co do przyczepy o podobnych wymiarach doczepiają jeszcze jedną mniejszą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

@qazi, tylko gdzie tym wjechać przy takiej pogodzie :D i gdzie tu wyższość prasy nad przyczepą??:)


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Taki wynalazek to u mnie na pusto się topi biggrin.gif -a tak poważnie to w tamtym roku sąsiad podobnym (tylko tym mniejszym ) Pronarem miał problem żeby wywieźć 6 bel-w tym roku wolę nawet nie myśleć...u mnie podstawa to jak najwyższe oponki i do tego bliźniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj