Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

renault    2

to zależy od tego czy jest sucha czy mokra. W pryzmie robi się mokrzejszą bo takiej która jest prawie sianem nie da się ubić. A jak ma się dobra prasę to można zrobić sobie taka która nawet przy -30 nadaje się do karmienia.

 

ja robię w pryzmy pierwszy pokos był aż za suchy bo miał jak badałem podczas spasania t było 63% suchej masy i nic się nie psuło drugi pokos jest wilgotniejszy jeszcze nie badany bo dopiero zaczęty. ale jak zamarza to tylko kilka milimetrów z wierzchu dalej dobre.

jestem za pryzmą:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Kilka milimetrów? Nie doświadczasz 30 stopniowych mrozów :D :D :D . Masz jakoś specjalnie izolowaną pryzmę? :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

mi kukurydza i wysłodki zamarzły na 60cm nie pamiętam żeby kiedykolwiek tak było. Żeby nie sucha kiszonka w belach to bym nie miał czym karmić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renault    2

mi kukurydza i wysłodki zamarzły na 60cm nie pamiętam żeby kiedykolwiek tak było. Żeby nie sucha kiszonka w belach to bym nie miał czym karmić.

 

mi qq też zamarzła na 40 cm z góry i 10 z frontu 33%suchej masy miała

a siano kiszonka tak jak pisałem góra 2 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Kilka milimetrów? Nie doświadczasz 30 stopniowych mrozów :D :D :D . Masz jakoś specjalnie izolowaną pryzmę? :D :D :D

 

Tu popieram swojego :) U mnie koniczyna ( przerosła) i wiadomo że jakby robić ,,suchą" to listki wyciera to zbelalowaliśmy na mokro. NIkiedy całe belki zamarznięte <_< U mnie było -26 stopni.

 

40cm zamarznięta kukurydza to u nas standart ;) Teraz już dochodzi do normy bo się ociepliło :lol:

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Kilka milimetrów? Nie doświadczasz 30 stopniowych mrozów :D :D :D . Masz jakoś specjalnie izolowaną pryzmę? :D :D :D

Sianokiszonka w pryzmach nie zamarza tak jak w belach. Ja jak wycinałem to zmarznięte było tylko góra 5 cm z wierzchu a w qq to tak ok. 30 cm z góry i z jednego boku bo z drugiego jest niezaczynana jeszcze pryzma z sianokiszonką to nie zamarzała za mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol323    104

U mnie panowie to QQ max 20cm zamarzała a tak to nie dużo :) Znajomy ma dużo bydła i robił w bele.. Mieszka ode mnie 13km i nie daleko mnie ma pola wzięte i mówi że będzie walił w pryzmę i woził 2 przyczepami 8 i 10t Classami.. Powiedział że w ten rok pierdzieli robić w Bele, zrobi w pryzmę... 2 woził, Jeden grabił a Renia na pryźmię z Turem i gniotła.. Mówi lepiej będą krowy żreć bo to wszystko wymiesza w paszowozie i mniej roboty i taniej.. Ja też się zastanawiam czy nie przejść na Pryzmę.. Jest ok 40ha do koszenia, bydła 30szt.. wychodzi 260-300bel rocznie u nas i tak myślę że wszystkie Pola mam w obrębie 2km to czy nie było by lepiej robić w pryzmę bo blisko i wgl.. Kupić przyczepę jakąs pod ZT albo 12 (8-10t) i robić sianokisznkę... No tam nie licząc pól co 4km są dalej ale tam bagna... U mnie by pasowało bo co nosić bele ze stodoły a kiszonkę można by było wrzucić na korytarz i roznieść... Jak myślicie panowie ? :) Opłaca przejść ?


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

w pryzmę wychodzi dużo taniej i jak ktoś ma bydło całym rokiem w oborze to chyba najlepsze rozwiązanie. U nas robimy bele bo raz nie mamy przejazdowej obory bele podwoze pod drzwi i rozdaje nie ma odkrywania i wycinania. Zanim bym z kopca dowiózł to mam już rozdane. A druga sprawa to to że krowy na pastwisko wychodzą dostają dużo kiszonki z kukurydzy żeby się nie psuła a sianokiszonki tylko trochę zależnie od tego jaka jest trawa na pastwisku. Wcześniej robiliśmy wszystko w pryzmy to efekt był taki że latem nie nadążyliśmy wybierać kukurydza i sianokiszonka się grząła i psuła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

U mnie panowie to QQ max 20cm zamarzała a tak to nie dużo :) Znajomy ma dużo bydła i robił w bele.. Mieszka ode mnie 13km i nie daleko mnie ma pola wzięte i mówi że będzie walił w pryzmę i woził 2 przyczepami 8 i 10t Classami.. Powiedział że w ten rok pierdzieli robić w Bele, zrobi w pryzmę... 2 woził, Jeden grabił a Renia na pryźmię z Turem i gniotła.. Mówi lepiej będą krowy żreć bo to wszystko wymiesza w paszowozie i mniej roboty i taniej.. Ja też się zastanawiam czy nie przejść na Pryzmę.. Jest ok 40ha do koszenia, bydła 30szt.. wychodzi 260-300bel rocznie u nas i tak myślę że wszystkie Pola mam w obrębie 2km to czy nie było by lepiej robić w pryzmę bo blisko i wgl.. Kupić przyczepę jakąs pod ZT albo 12 (8-10t) i robić sianokisznkę... No tam nie licząc pól co 4km są dalej ale tam bagna... U mnie by pasowało bo co nosić bele ze stodoły a kiszonkę można by było wrzucić na korytarz i roznieść... Jak myślicie panowie ? :) Opłaca przejść ?

 

 

To chyba wiem o kogo chodzi,. Zbierali chyba jedna przyczepą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie ludzie proferują bele kilka razy robiłem kiszonke z trawy jak z ciołem orkanem to paskudne ładowało się na toczki , sieczkarnią ładowało się bardzo dobrze ale dużo pleśni przeżucilem się na bele poniważ po forszmicie długo trawa odbija

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meduza06    0

My od trzech lat tez zbieramy trawę w pryzmę jest dużo szybciej i mniej pracy, my wynajmujemy usługę i to jak jest dużo do zwiezienia to trochę taniej np. na wiosnę zrobiliśmy pryzmę z 30h przeliczając na bele to ponad 600na 100%za usługę wziął 4000+folia do przykrycia 1500, a za sama folie na bele trzeba by było zaplacic6000 i do tego ile roboty to wszystko owinąć pozwozić ułożyć, drugiego pokosu było ok 15 h i wyszło jakieś 250 bel +folia ok 800 to już trochę mniej się opłacało. Zawsze jest jeszcze oszczędność na paliwie bo tylko jeden ciągnik na pryzmie pyka.

W zimę trochę przymarza tak ok10 cm nie więcej i z brzegów sie psuje tak poza tym jest ok nawet bez zakiszacza krowy wcinają aż się uszy trzęsą

Trzeci pokos zbiare w bele na lato żeby się pryzma nie psuła jak jest gorąco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja roubienia w to i to.

Robert podstawą to dobrze ugniesc i przykryć dwiema foliami. ja daje jedną bez filtra uv a druga na górę. plus takie woreczki z piaskiem i dziele to na kilka przssel aby powietrze nie dostawało się pod cała pryzme czy też silos. Ciekawostką jest to że stosuje olej kuchenny aby kleic te dwie folię na zalamaniach. Stosuje zakiszacz. Ale nie powiem.jaki ma efekt.

Dlaczego sieczkarnia? moim zdaniem to najdroższy system zbioru. 3 ludzi więcej względem przyczepy

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jak cenowo wychodzi folia na pryzmę do qq?? jakie wymiary są ?? jaka by stykla na 1 ha średniej qq?? Posialem pierwszy raz stąd tyle pytań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

U was po ile złotych kosztuje Forschiritt do kukurydzy w mojej okolicy to koło 390 - 400 za godzine

 

Po co Ci ciecie taka maszyna? marnowanie paszy moim zdaniem

 

Jak cenowo wychodzi folia na pryzmę do qq?? jakie wymiary są ?? jaka by stykla na 1 ha średniej qq?? Posialem pierwszy raz stąd tyle pytań.

 

zalezy jaka ta qq 15m dluga i 8 szeroka mysle ze spokojnie starczy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geronimo900    0

Jeśli chodzi o ceny samych kiszonek czy nasion do traw, a także folii do sianokiszonki to polecam stronę http://www.nokaut.pl - są tam dobre porównywarki cen i opinie ludzi, wydaje mi się że szczere. Kilka razy porównałem i dzięki temu zakupiłem folię dużo taniej niż mi pani polecała w sklepie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas12975    2

Każdy ma swoje zdanie,bo warunki w gosp.są jakie są i każda technologia inaczej się sprawdza.

Moje zdanie-nigdy BEL!!!

Fakt,przyczepa jest droga:300tysi piechotą nie chodzi blink.gif

Większy ciągnik już miałem,więc duży plus.

15ha zebrałem w 12godz(łąki nawet 7km od pryzmy i znaczną część tego czasu poświęciłem na gniecenie sieczki),co zwijką trwało ponad 2 dni,że o owijaniu po nocach nie wspomnę angry.gif(na usłudze doszedłem do 3ha/godz. :rolleyes: )

I najważniejsze-paliwo+folia=1400zł,gdzie pod folię pójdzie jeszcze ok 3 ha kuki cool.gif

Bele są dla rolników,którzy koszą kilka ha lub zapaleńców tej metody!

W mojej okolicy na szczęście trendy się zmieniają i więksi hodowcy(coraz większa ich część) wysłali gałki do lamusa-mimo,że mają własne prasy korzystają z usług ku uciesze krów,które są wdzięczne za jednolitą jakość paszy biggrin.gif

 

Amen Człowieku tyle powiem ja robię silos z 20 ha traw ,pasza super ..... wcześniej były bele ,powiem tyle to prosta droga do bankructwa ... folia ,paliwo , mnóstwo maszyn koszmar a w zimie puczenie tego zamarzniętego diabelstwa ..... radość jedynie dla dealera maszyn i folii , i te tony odpadów foliowych ,gdzie tu ekologia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

A ja mam owijarkę szeregową i jestem zadowolony...i nie zamienie się na nic innego!!! pryzma to już przerzytek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Anderson Hybrid X 133 000 zł netto

 

Trzeba się dobrze uwijać żeby nadażyć kłaść belki na owijarkę...200 belek po ok 1 tona każda owinołem 4 rolkami foli...w tym roku owijaliśmy belki prostopadłościenne bo nam prasa nie zdążyła przyjść...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Droga sprawa, za tą samą cene można kupić dobrą samozbierającą, którą można wykorzystać też do kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

No niby tak...ale to samo można powiedzieć o rozzutniku czy zwykłej przyczepie....jedno jest pewne w pryzmie nie ubijesz tak sianokiszonki jak w prasie a kazdy wie, żę powietrz nie sprzyja....ja wybrałem tą maszyne bo i tak potrzebowałem nowej belarki wiec to jest tylko dodatek...kupujac samozbierajacą potrzebował bym dużo większego ciągnika i waraz musiałbym kupić belarkę do słomy...mam ponad 500 ha TUZ wiec mie się to nie opłaca....teraz robie tyle ha gdzienie ile mi pogoda pozwoli i nie martwie się że ktoś czegoś niedogniutł czy nie przykrył..jest git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Mi po głowie chodzi prasa kostka, zresztą kostki też można owijać szeregowo. Masz 500 ha użytków zielonych? to ile Ty hodujesz zwierzat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Puki co mam 300 sztuk miesnych...w tym 180 matek chcę dojść do 500 matek...stopniowo podsiewam łąki wiec narazie nie mam szału ale powoli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj