Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

JoHnyD    3

@elemer naruralnie nie kupiłbym takiej "porządnej prasy" :D Bo wiadomo, że prasa krone czy claasa, któraś z tych największych to ponad 100 tys euro netto. Więc jeżeli już to raczej jakiś NH, do mniejszych kostek -0,9x0,7 nawet na allegro jest za 250 tys netto, więc pewnie za 200 do wyrwania, czyli coś w cenie torro albo podobnej wielkości przyczepy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A będzie miała rotor i noże w tej cenie? Aj tam to ja myślałem że Ci chodzi po głowie jakiś quadrant ;p


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Johny właśnie tak sobie potem rozmyślałem że jak porządnie się zbije kostki to będzie się mniej psuło jak po wycinaku. tylko trochę więcej pracy przy ładowaniu na paszowóz, co do przykrycia to folię można kupić tak dużą aby podłożyć od dołu i z jednej strony nawinąć na całość i przykryć ziemią tylko z jednej to by było ładnie szczelne:) na pewno fajna jakość wychodzi takiej kiszonki jak pojedynczo owijają ale to wiadomo cena sprzętu konkretna:/ Ja jak bym miał sprzęt aby coś takiego na próbę zrobić to na pewno bym spróbował:)

A co do małych kostek to na pewno by to nie wyszło bo by ich tak idealnie nie ułożył jak dużych i mniejszy zgniot o wiele mniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

elemer, no to właśnie pytanie do kogoś kto już ma taką prasę, jak narazie nie jestem aż tak zdeklarowany do zakupu żeby juz z jakimś dealerem rozmawiać, ale kto wie może na wiosnę ;) ta quadranta od razu :lol:

ChiquitaB no o tyle więcej roboty że trzeba sznurki rozciąć, ale z drugiej strony w siosie juz nic się nie bawisz w podgarnianie itp...cena nowej prasy = cena nowej dużej przyczepy

Edytowano przez JoHnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Jak to mówią do odważnych świat należy ktoś musi wypróbować i podzielić się doświadczeniem

Wyczytałem że składowanie takich kostek bądź okrągłych w takim silosie jest 5 razy tańsze jak owijanie każdej z osobna

tak sobie teraz czytam doświadczenia tegoroczne na kulkach w Anglii. I piszą że jak owija się zieloną folią to straty są zerowe czy to się owinie 4,6 czy 8 warstw ale jak się owija czarną to straty średnio 76kg i to jest 9 % wagi a przy 6 i 8 warstwach spada do 1% strat. Co ciekawe ludzie piszą żę ilość warstw nie ma znaczenia a jednak ma ponieważ zwiększa się strawność i energia kiszonki więc zmniejsza się ph i azot amonowy a zwiększa ilość cukrów

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Chiquita podaj jakiegoś linka, a jak się ma porównanie białej z zieloną? Piszą z tego co zrozumiałem o owijaniu bel nie o kolorze pryzmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Są owijarki szeregowe do kostek, mój kolega rozważał kupno takiego zestawu

jednak ze względu na zapotrzebowanie na moc do Quadranta i duże górki u niego zdecydowała się na zakup prasy pasowej john deere 180 i owijarki szeregowej do bel

w takim zestawie wydajność pracy tez jest duża, foli idzie zdecydowanie mniej w porównaniu z zwykłymi belami, a w 180 mieści się znacznie więcej niż w zwykła bele

 

 

 

wiem ze ta owijarka chce tez świadczyć usługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

johny tu jest dużo artykułów http://www.silageadv...ge-technologies

tak o owijaniu bel co do pryzmy to zalecają dwie warstwy kłaść foli

O tym owijaniu szeregowym też pisze że dobry sposób ale najgorzej jak jakiś gryzoń czy coś się dorwie to może być problem

Ale radą jest robienie kilku krótszych szeregów niż jednego długiego tak samo jest z duzymi kostkami przykrytymi folią aby zrobić kilka niż jeden wielki, a co do pozostałego tlenu to na początku ten tlen bakterie przerobią i będzie potem już beztlenowo:)

Bardzo fajnie to jest opisane tutaj i dużo obrazków na dole jest porównanie kosztów ja jeszcze tylko teraz oczajam ten pierwszy wykres całkiem http://www.omafra.go...acts/01-073.htm

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@JohnyD widzę, że piszesz o prasie wielkogabarytowej. Ale tak jak przy belach, nawet jesli te kostki skladasz w pryzmie, to musisz je poza sprasowaniem zaladowac, zwiezc z pola, i rozładować. Bardziej czasochłonne, i paliwozerne.

Co do wybierania wycinakiem z pryzmy- dobry wycinak "syfu" przy pryzmie nie zostawia- chyba, że z pryzmy ktoś wybiera krokodylem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

@rolstudent owszem, owijarka szeregowa to już też dobry pomysł, a jesteś moze zorientowany ile kolega zapłacił za to urządzenie? Coś tam grzebałem wcześniej to samasz chce chyba 65 tys brutto za tą do bel, za tą do kostek ceny nie podano. Na pewno rozwiązanie wydajniejsze niż bele i tradycyjna owijarka, ale mimo wszystko nadal potrzeba folii - chociaż na stronie samaszu podane było że chyba do 66% mniej folii przy zastosowaniu owijarki szeregowej wychodzi! - co więcej owijarka też nie taka tania, no i nadal nie mamy aż takiego zgniotu jak w dużej kostce. Więc pytanie czy nie taniej i łatwiej poukładać kostki i przykryć folią jak pryzmę?

@Indiana no dobrze, czasochłonne i paliwożerne...ale ile paliwa schodzi na transport przyczepą w tę i z powrotem? Poza tym nigdzie nie napisałem, że przyczepa nie jest najlepszym sposobem na zbiór zielonki przy małych odległościach, więc nie wiem czemu tak uparcie próbujesz mnie przekonać, że jest - o czym przecież dobrze wiem ;):P Ale szukamy alternatywy dla dużych odległości. Więc czy nadal obstajesz przy przyczepie powyżej 10 km w jedną stronę?

@Chiquita to i tak z tych porównań wychodzi, że najtańszym rozwiązaniem jest właśnie pryzma z kostek..no ewentualnie pryzma z bel ale do tego bym się już chyba tak szybko nie przekonał... :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A ja widzę jeszcze jedno rozwiązanie. Kup sobie sieczkarnie i najmij firme transportową z wywrotkami. Zwiozą Ci z tych 30 paru km bez problemu oby dojazd był asfaltem. No i policzą 3zł za km a weźmie do 25ton więc wyjdzie naprawdę tanio.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Ludzie wożą kukurydzę po ponad 20km w jedną stronę przyczepami, więc dlaczego nie samozbierającą sianokiszonkę. Wielkogabarytowa miałaby może sens ale przy naprawdę dużych odległościach, i przy konkretnych powierzchniach- gdzie taniej potem tirem to przewieźć, a nie ciągnikiem. Tak mi się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

wielkogabarytowe maja sens na kazda odleglosc pod warunkiem ze ma sie prase i to na prawde dziala. do tego przemawia szybkosc zbioru i latwosc przykrycia gdzie w biede nawet samemu by dalo rade tak samo wszystko samemu mozna zwiezc i ulozyc i to jednym ciagnikiem z turem z tym ze maly nie wiem jak by sobie radzil przy kostce 1500kg:-) moim zdaniem to bardzo dobry pomysl i warty przemyslenia. i moze wypowiedzcie sie na ten temat na razie bez przekonywania do samozbierajacej bo wiadomo przyczepa jest ok.

dodatkowo policz sobie ile kostek mozna na przyczepe wlozyc i ile przejazdow zaoszczedzic i co najwazniejsze ile miejsca zamiast pryzmy po przyczepie sie zaoszczedzi ukladajac kostke

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Elemer to nie ameryka przecież :D Takie rozwiązania to nie na moje góry, niczym by w nie nie podjechali, druga sprawa to jak taki szybki transport to by trzeba chyba jeszcze ładowarkę kołową do gniecenia wynajmować, inaczej nie nadąrzysz jak ci taką ilość na raz beda dostarczać...

Indiana, no wożą, nie mówię, że nie...ale co w takim momencie wyjdzie taniej? Czy już nie kostka? Udowodnij w obliczeniach że przyczepa wyjdzie taniej mimo wszystko to przyznam ci racje. Trzeba wybierać najtańsze rozwiązania a nie tylko te ogólnie przyjęte..

Poza tym nie mówimy o wielkogabarytowej z którą wszystkim kojarzy się claas quadrant co robi kostki 120*90*250, takie z zielonką to naprawdę by z dwie tony ważyły...Przecież są na rynku mniejsze prasy do kostek 90x70, tańsze co za tym idzie...myślę że tak jak pisał Chiquita na dobrą sprawę to by to prawie jednym ciągnikiem załatwił, jedziesz prasujesz, potem z przyczepą załadunek, ustawić, folia i cacy...tylko wiadomo ciągnik ze 150 km z turem, do tego duża przyczepa i mamy 3 razy mniej kursów niż z belami, wiec w miarę szybko by powoził. Kwestia doboru maszyn w rozsądnej cenie. Orientuje się ktoś ile może kosztować prasa Krone 890 xc?

Edytowano przez JoHnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@johny ile bel robisz na tych 15ha i po jakiej prasie, ile wazy bela, jaka średnica?? ile h zajmował Ci zbiór dotychczas???

 

u mnie MF 100 KM pali 10l/h z przyczepą Faro 4000D, zakładając ze 1 ha zabieram na dwie przyczepy i na jeden kurs potrzebuję 1h na dojazd w obie strony i 15min na załadunek i rozładunek to wychodzi 37,5 h razy paliwo plus ciągnik do ubijania, na każdą przyczepę 30min razy 6l/h razem daje 465l ON na te 15ha.

jednak Ty pisałeś o Torro i jedna przyczepa z 1ha, więc wynik na pewno bedzie korzystniejszy.

 

policz teraz prosze ile Ty zużyjesz paliwa na Twoja metodą. jakim sprzętem dysponujesz, konkretnie modele, moce pojemności itp, itd.

 

 

po szybkich przeliczeniach wychodzi, ze kostka 0,8x,0,9x2,5m wazy 1100kg, piszecie że transport wychodzi tanio, bo mozna duzo włożyć. słomy tak, ale nie sianokiszonki, bo na przyczepę 6t nie włożysz 15 kostek sianokiszonki.

 

pisałeś wcześniej ze robisz 80ha x 3/roku, w jakiej odległości jest reszta łąk??

 

jakoś nie mogę sobie wyobrazić w jaki sposób przykryć pionową ścianę, stogu z kostki, żeby nie było strat.

 

moje krytykanckie podejście pochodzi tylko i wyłącznie z Twoich postów bez konkretów i bijącego podniecenia rzadko spotykanej technologii.

 

sąsiad ma prasowijarkę, więc przyczepa to juz za mało, duża kostka to byłoby coś... B)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Mi na zwiezienie 17ha, 34km w jedno stronę wychodzi pełny bak paliwa czyli 350l średnia trawa jeden kurs zajmuję mi ok 2,5 godziny załadunek ok 15-20 minut ładuję się full ręcznie sterowanie zwiezienie zajmuję mi 1.5 dnia według mnie zdecydowanie taniej niż bele i szybciej

Co do nowej technologi to wcale nie jest taka nowa

W Niemczech znajomy też tak robił ale takie pryzmy były robione tak aby starczyły na max 2 tygodnie i starali się je brać w zimę żeby się nie psuły

Edytowano przez Duzy1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

z 10 lat temu albo więcej był o tym artykuł w TAP, poprawię na ''rzadko spotykanej'' ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

kolego pioter ale przykrywa sie przymy owija bele itp aby nie było dostępu tlenu a nie po to aby ziemią jeszcze dognieść to. Na początku bakterie spalają tlen cały w pryzmie. Co do szybkiego psucia to zapewne tylko przez to że folia od boków po odkryciu by puszczała tlen na całą długość bo by była luźna ale tam pisało coś o spinaniu pasami czy coś takiego więc chyba po to aby dalej nie puszczało po odkryciu powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Mi na zwiezienie 17ha, 34km w jedno stronę wychodzi pełny bak paliwa czyli 350l średnia trawa jeden kurs zajmuję mi ok 2,5 godziny załadunek ok 15-20 minut ładuję się full ręcznie sterowanie zwiezienie zajmuję mi 1.5 dnia według mnie zdecydowanie taniej niż bele i szybciej

Co do nowej technologi to wcale nie jest taka nowa

W Niemczech znajomy też tak robił ale takie pryzmy były robione tak aby starczyły na max 2 tygodnie i starali się je brać w zimę żeby się nie psuły

 

 

mówisz o zwiezieliu torro? ile ton/bel 120x120 wchodzi na twoją przyczepę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Tak na zwiezienie Torro

Na przyczepę wchodzi ok 10t (nie ważyłem) zależności od zawartości S.M.

Bel 120x120 to nie wiem bo nigdy nie robiłem natomiast 120x150 ok 15 szt średnio po 650 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

@Duzy 1

 

a może liczyłeś ile paliwa potrzeba na ubicie 1 przyczepy i jakim ciągnikiem to robisz??//////// :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Ugniatam U1224 ugniecenie jednej przyczepy zajmuję 10-15 minut paliwa nie liczyłem ale to są małe ilości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ugniecenie 10-15 min? :blink: my po tooro 5100 ubijamy conajmniej 20 min.do efektu którego oczekujemy, a w tym roku ubijaliśmy t6080. z jaka prędkością ubijasz tą pryzmę? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Prędkości nie mierzyłem ale dosyć wolno III IV bieg na biegach "pełzających " Ja rozrzucam Mammutem bardzo cienką warstwo każda przyczepa jest rozrzucona praktycznie po całej pryzmie i czas też zależy od zawartości S.M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj