Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

matti6    76

Ja u siebie zauważyłem że jak słońce pada w moim przypadku na lewą stronę pryzmy to się psuje mówię o kiszonce z kukurydzy ale nie wiem jak by było z sianokiszonką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Wiesz karol012011 z ceną rękawa się zgadzam, bo kiszę ziarno gniecione kukurydzy w nim. Jednak ja zwożę około 60-72 przyczepy po 57 metrów sześciennych I pokosu to ile rękawów musiał bym nabić? Poza tym wydajność pracy takiej prasy to inna bajka. Dla mnie to zbyt wolna technologia. Bo zwożę przyczepę średno co 10-30 min zależnie z którego pola. Owszem są prasy o wysokiej wydajności rzedu 100 ton/h jednak w moje rejony takie nie przyjeżdzają. Poza tym jest się uzależnionym od firmy która wykona nam tą usługę. Jednak pogoda ostatnie dwa lata nas hodowców nie rozpieszacza i trudno jest zebrać za pogody większy areał nie wspominając o zegraniu zbioru u siebie z grafikiem usług firmy. Coś o tym wiem, bo od 3 lat kisze ziarno i zgrać usługę kombajnu z usługą gniotownikiem jest naprawdę trudno. To deszcz pada to u kogoś więcej zakisili i wszystko się przeciąga. Sianokiszonka przeschnie i tyle. Ja kiedy chcę to wożę bo silos czeka byle pogoda dopisała. Od roku 2002 do 2007 zebrałem u siebie i znajomych 1989 przyczep trawy po 50m³ każda. Od 3 lat nie świadczę usług, dziś jak wspomnę te lata dziwię się jak udawało mi się zgrać to wszysto w czasie. :huh:


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek6211    12

ja u siebie to muszę co 2 dni odkrywać po 0,5m kukurydzę bo mi się psuje szybko nie wiem czego to jest przyczyna ale chyba jest za mało ugnieciona.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Myślę że zbyt suchą masz kukurydzę lub jak twierdzisz za słabo ją ugniotłeś.


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

Umnie w wiosce taką maszyne ma jeden większy gospodasz i dziennie jak niema żadnej awari to 2-3 rękawy,najdłużej schodzi zakładanie nowego rękawa i ściąganie lin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umnie w wiosce taką maszyne ma jeden większy gospodasz i dziennie jak niema żadnej awari to 2-3 rękawy,najdłużej schodzi zakładanie nowego rękawa i ściąganie lin

 

Możesz powiedzieć jaka to wioska? Orientujesz się może jakij firmy ta prasa?


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

Juz nie długo zbliza sie sezon sianokiszonkarski no i trzeba sie zastanowić jak bedziemy sianokiszonke przechowywać, ja do tej pory robiłem w silosie lub na pryżmie, i jestm zadowolony z tego sposobu, schodziło bardzo dobrze mało sie psuła i nie była mokra, bydło bardzo chętnie zjadało w tym roku planuje zrobić bele i czekam na wasze opinie który sposób jest lepszy czyli

+ i - tych sposobów przechowywania sianokiszonki.

 

Pozdrawiam Balzak

To zalezy od tego jakie masz masyzny jeśli masz przystosowane do pryzmy to wal w pryzme..A jeśli masz np orkan rozrzutkin lub cos w tum stylu to lepiej w bele bo masz mniej roboty w belach lecz puzniej jest lepiej z pryzma bo alby odkryjesz i wycinakiem podjezżasz i masz a baloty to rozciaz folie sznurki i ladnie odwijac

Ale to zależy od tego jakie masz maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziubas    0

Ja tam wolę robić w silos taniej maszyny do zworzenia mam to nie mam problemu.Zbieramy orkanem 12h trawy i dajemy radę takk ok 2 dni 3 ciągniki do odworzenia i 2 do ubijania i na łąkę mamy ok 10km.POZDRAWIAM I WESOŁYCH ŚWIĄT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taszarek    0

Orkanem to ziemi dużo w zielonce zostaję,ja póki co robię baliki większa elastyczność bo mogę nawet zakisić 1 bele coś się zepsuję i nie skończę pola to owijam to co zrobię i git resztę można skończyć później albo jak zacznie padać to tak samo,a pryzma to walka z czasem koszty na pewno niższe bo mniej folii, jak kupię jelenia to za rok może dwa jakąś samozbierajke się kupi do niego będę w pryzmę robił z łąk co mam do 10km od domu, reszta nadal w baliki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

ja stosuje od dwóch lat zakwaszacze i jest oki wydatek ok 600 zł. ale się opłaca kiszonka nie grzeje się jak kiedyś bez nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry zakiszacz to podstawa:) Jak jest dobry materiał na kiszonkę i szybko ugniatany i na czas to można delikatnie zmniejszyć zużycie zakiszacza, minimalizują się koszty produkcji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Zastanawiałem się nad zakupem przyczepy, bo do tej pory robię sianokiszonki lub kiszonki w pryzmy orkanem, ale ten sprzęt zrobił się za mało wydajny. Trochę brałem też usług w baloty i pojawiły się wątpliwości: może jednak prasa? Przeczytałem cały temat. Trochę mi to zajęło czasu. I podsumować można tak: jedni wolą w pryzmy, drudzy w baloty i na pewno jedni drugich nie przekonają. Z rozmyślań wynika, że z pewnością jedna i druga grupa ma rację, bo to indywidualna sprawa co komu lepiej pasuje. Nie zawsze da się robić przyczepą, i też dla niektórych zadawanie paszy z balotów jest po prostu wygodniejsze.

 

Ja popróbowałem sobie i pryzm i balotów i zdecydowałem się jednak na zakup przyczepy. Dla mnie to wydajniej, bo mam blisko pola, taniej (sprzęt i folia) i wygodniej w oborze bo z balotami za dużo szarpaniny jak dla mnie a jak moi rodzice zostaną czasami sami to sobie nie poradzą. Duży plus prasy to to, ze jest też do słomy.

 

A tak z ciekawostek to: mój sąsiad pryzmy okrywa obornikiem!!!:) Mówi, że lżej odkrywać. Jak jest z myszami to nie wiem. Znowu inny kuku okrywa mieszaniną ziemi ze słomą bo cieńsza warstwa nie zjeżdża z boków. Tak już próbowałem, ale gorzej się odkrywa.

Ja kiedyś przyrzuciłem słomy na ziemię, żeby nie zamarzło w zimie i myszy mi strasznie folie pocięły - nie polecam. Teraz robię tak, że przed spodziewanymi mrozami odkrywam tyle ziemi, żeby została tak cienka jej warstwa, że da się pokruszyć młotkiem (mówię o bokach bo u góry i tak bardzo cienko sypię ziemi tak ok. 3-5cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

a ja jestem koledzy w kropce bo mam limit 200tys zł brutto i zlozone na przyczepę i tu w gre wchodzi faro4000D ,do tej pory wszystko waliłem w pryzmy ale mam niski teren i mi podmaka czasem a i wycinac ciezko jak błoto a silosy drogie poza tym łąk mam ok 17 ha i jak narazie nie widze perspektyw blisko gdzies wydzierzawic więc przyczepa ogranicza i tu myslę ze do 200tys zł mam prasoowijarkę new holland lub ferraboli która bardziej do mnie przemawia i gdy trafi mi się mozliwosc dzierzawy te 1-15 a nawet 20km od podwórka to pojadę prasoowijarka i ogarnę temat a przyczepa to całe zycie na tych 15-17 ha,jak liczyłem koszt foli 2razy taki w prasoowijarce no i zadawnie pasz lzej z pryzmy bo ja ręcznie zadaję ale boje sie ze te hektary ktore mam za 5-10 lat moga nie starczyc i wtedy mając przyczepę nic nie wskuram bede musial kupic uzywana belarke a tak prasoowijarka zbeluje u siebie na dzierzawie a i slome kupuje z pola to pojade sobie ogarnę ,poza tym 2 pokos staram sie na sianko w bele i tak robic nawet teraz gdy mam przyczepę.Ogolnie łąki te co mam mam w duzych kawałkach i do 2 km od domu to idealnie do przyczepy ale jak widzicie duzo jest plusów jak i minusów, doradzcie cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

skoro piszesz, że lepiej sprawdzi się prasoowijarka to nie ma się nad czym zastanawiać, prasa z nożami i bele już nie takie straszne.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napewno sianokiszonka w silosie jest bardziej ekonomiczna i chyba też mniej pracochłonna aniżeli bele, lecz tak jak kolega wspomniał o podmokłym terenie , podobna sytuacja występuje u mnie. W tamtym roku zrobiliśmy 10h łąki na pryzme i gdy była powódź i te deszcze wybiło pod pryzmą źródło.... 1/4 kiszonki do wyrzucenia ponieważ się grzała i gniła. Bele natomiast są bardzo drogie: folia koszt 250zł na 25 balików z rolki, siano musi być lekko podsuszone a więc wykonuje się jakieś zabiegi żeby podsuszyć, potem prasowanie, zwożenie i owijanie... podobnie sytuacja wygląda z poplonami. Bele kosztują mnie 400 l paliwa rocznie więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Przy praso owijarce problemem może być też transport owiniętych beli. Na pewno uszkodzi się więcej folii niż przy owijaniu na miejscu składowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobik85    0

Każdy ma swoje zdanie,bo warunki w gosp.są jakie są i każda technologia inaczej się sprawdza.

Moje zdanie-nigdy BEL!!!

Fakt,przyczepa jest droga:300tysi piechotą nie chodzi :blink:

Większy ciągnik już miałem,więc duży plus.

15ha zebrałem w 12godz(łąki nawet 7km od pryzmy i znaczną część tego czasu poświęciłem na gniecenie sieczki),co zwijką trwało ponad 2 dni,że o owijaniu po nocach nie wspomnę ;[(na usłudze doszedłem do 3ha/godz. :rolleyes: )

I najważniejsze-paliwo+folia=1400zł,gdzie pod folię pójdzie jeszcze ok 3 ha kuki B)

Bele są dla rolników,którzy koszą kilka ha lub zapaleńców tej metody!

W mojej okolicy na szczęście trendy się zmieniają i więksi hodowcy(coraz większa ich część) wysłali gałki do lamusa-mimo,że mają własne prasy korzystają z usług ku uciesze krów,które są wdzięczne za jednolitą jakość paszy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Kolega pare postów wyżej pisze że belki go kosztuje X paliwa mniej. To ciekawe. W tym roku robiłem pierwszy raz pryzmę z trawy. Było około 15-18ha. W 3 dni skosiłem zgrabiłem zwiozłem. Spaliłem około 270 litrów ropy a moje traktory wg obiegowej opinii nie należą do oszczędnych. Za folie zapłaciłem około 300 zł. Jak dla mnie bardzo tanio wyszło zebranie takiego areału. Poza tym za cenę przyczepy (używka) nie kupiłbym dobrej belarki z nożami i rotorem a przyczepa posiada. Pasza napewno będzie wyrównana i szybko wymieszana w wozie paszowym. Oby dobrze się zakisiła to będę robił wszystkie pokosy w pryzmę.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

no tak ale jak się ma niski teren pod pryzmę??wynieść go utwardzić też koszt.Poza tym zgadzam się ze jeśli się ma łąki w pobliżu to przyczepa wygrywa i ja takowe mam ale to tylko 15-17 ha i zakupując przyczepę stane w rozwoju bo przyczepą 15km nie pojadę na dzierżawę a prasoowijarką owszem.Chyba ze kupic przyczepę a na ewentualną dzierżawę prasę z rotorem i nożami za te 30-40 tyś używkę ale to bedzie znowu pier.... się bo owijać ani transportowac duzych ilosci nie bedzie czym a jak odrazu kupię prasoowijarkę to za starą przyczepę i inne sprzety wymieniane kupię sobie ze 2 lawety do bel...aj ciezko podjąć decyzję ale wiem jedno-jako wieloletni uzytkownik przyczepy napewno bedę narzekał na bele :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ja miałem kompletne bagno a teraz pryzma jest w tym miejscu. Kilkanaście przyczep gruzu i kamienia i potem kilka wywrotek piasku i masz spokój. Albo najmujesz gruszkę i zalewasz betonem.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

trzeba jeszcze miec areał.Ja mam 15 ha łąk w tym roku a jednak trzeba się rozwijac bo jak sie nie rozwijasz to sie cofasz.W bliskiej okolicy brak mozliwości kupna i nawet dzierżawy to na jednej ręce mozna policzyć.Tylko prasoowijarka da szansę rozwoju poprzez dzierzawy bardziej odległych łąk i chyba to bedzie decydujący czynnik.Jeszcze mam pytanko: Jak bedzie prasoowijarka z nozami rotorem to pózniej przy zadawaniu tnac bele na 3 czesci wycinakiem szczękowym który posiadam bede miał lekko kiszonke rozdać łaciatym czy jednak się wiecej napocę jak z kiszonką z pryzmy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePrz3mo    2

Ja mam 1,5ha łąki to co lepsze pryzma czy bale nigdy nierobiłem to niewiem prosze o odp pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj