Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

andrzej2110    535

A bele przywieziesz na taczkach?? Z pryzmy bierzesz turem tyle ile ci potrzeba.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

Balota biore turem i pod oborę i muszę wozić taczką bo nie mam przejezdnej obory :D a kiszonkę cyklopem kładę raz na 3 dni na przyczepę i wożę taczka jak by był silos bez dołu no to mam ucinarke :)


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

silos

1 ciągnik wałki robi

1 ciągnik z przyczepą wozi

1 ciągnik ugniata

 

razem 3 ciągniki

 

U mnie chodzą 2 ciągniki.

3512 grabi na wałki a potem idzie do przyczepy. Ciapek jest do deptania.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

u mnie zależy czasami nawet 6 szt. u nas na wiosce to można powiedzieć razem robimy tu wuja nam pomoże jak coś robimy a jak on robi to my jedziemy do niego tu sąsiad ale do ubijania MF255 dajesz za letki ja daje zetora 8011 :D odkręcam błotniki i nóżki od kabiny wiadomo że się połamią jak nie odkręcisz i pawer :)


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Pod uwagę należało by również brać prasoowijarkę + jeden ciągnik. W technologi gdzie bele są składowane na polu to najszybszy i najtańszy sposób zbioru. Polecany zwłaszcza przy usługach.

Kiedyś gdy pras było mało zamiast kasy za prasowanie proponowałem pomoc przy owjaniu u mnie i wówczas przy trzech ciągnikach(tylko jeden 80KM)i czterech osobach robiliśmy nawet 370 bel dziennie

 

Wówczas starczło mi to na całą zimę

Edytowano przez darek1972

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

no wiadomo belki to może szybciej trochę niż kiszona z silosu :D

1.to podwozisz pod oborę rozcinasz i dajesz a kiszonkę trzeba codziennie ucinać podwieźć odkryć i takie tam ale wychodzi taniej niż w baloty :)


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A co za problem odkryć?? Odwalić 3 opony i podnieść folie.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Przypomnij sobie ostatnią zimę i co można było zrobić taczką??? Czy wystarczyło tylko odrzucić opony i podnieść folię???. Po nocnej śnieżycy pryzma potrafiła odrosnąć o 3 metry, jak fajnie mieli ci co obsypują pryzmę ziemią. Niestety powtórne użycie foli po takich przejściach można włożyć między bajki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja ziemio nie obrzucam. Śnieg się odepchłą ciągnikiem

trochę łopatą i można było brać. Gorszy od śniegu był mróz... Ale na mróz to jedno i drugie tak samo.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Nie koniecznie, jak bardziej sucha bela to normalnie się bierze.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Dla mnie branie to nie problem. Wybieram turem. Tylko ze zmarzniętego dawać to nie bardzo..


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

Pod uwagę należało by również brać prasoowijarkę + jeden ciągnik. W technologi gdzie bele są składowane na polu to najszybszy i najtańszy sposób zbioru. Polecany zwłaszcza przy usługach.

Kiedyś gdy pras było mało zamiast kasy za prasowanie proponowałem pomoc przy owjaniu u mnie i wówczas przy trzech ciągnikach(tylko jeden 80KM)i czterech osobach robiliśmy nawet 370 bel dziennie

 

Wówczas starczło mi to na całą zimę

 

 

Nikt nie wmówi że bele to wydajna technologia :D

i jeszcze teraz dla niedowiarków ja na swoją pottingerkę europrofi 4000D biorę równowartość 13bel z prasy sipmy. trwa to z załadunkiem transportem i wyładunkiem ok 25minut :) ile bel jesteście w stanie zrobić sipmą w 25 minut?? Nie widzę jakiejkolwiek opłacalności robienia bel przy w miarę większym areale (ponad 20ha) no chyba że mamy ziemię jakieś 20km od domu, to wtedy duże platformy i to jest jakieś wyjście, ale tylko wtedy

Edytowano przez Adrianos

Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Nie koniecznie tylko w tedy, mamy w tym roku zrobione już ok 5.5-6ha gdzie trawa pierwsza dojrzała i zaczęła się starzeć, następne 6ha skoszone trawa była duża i młoda znaczy w sam raz, i mamy jeszcze ok 9 ha łąk gdzie trawa jeszcze porośnie 2-3tyg bo łąki mokre i trawa jeszcze mała więc a pole oddalone o ok 15km od gospodarstwa, więc w silos nie za bardzo bo nie kosi się wszystkiego na raz aby wyszła ładna pryzma,

co do wydajności to masz rację przyczepa jest bardziej wydajna i moim zdaniem jest bardziej opłacalna ale na większych areałach i w miarę nie na rozdrobnionych polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Areał nie ma znaczenia. Koszty będą w pryzmę zawsze mniejsze. Im większy areał tym większa różnica.

Nie musi być 20 ha. Ja robiłem z 70 arów pryzmę. W tym roku na usłudze zebrałem znajomemu 1,5 przyczepy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No pewnie, ale pomyśleć chwilkę jak masz kilkanaście kawałków po 0,5-3ha w kawałku i mokro to życzę powodzenia abyś Ty te 13 bel w tej przyczepie wywiózł z tamtąd, chyba HELIKOPTERYM byś zbierał. Po drugie takie gosp, jak moje czyli 24szt. bydła i łąki w 20 kawałkach to nie powiem żebyś szybciej to zebrał i potem woził się taczka po podwórko z 30m.

Wole kulkę zawieźć na 2 dni i już. A po drugie prasa jest mi wygodniejszym rozwiązaniem.

 

Ostatnio pomagałem ugniatać pryzmę u kumpla to z polnych pięknie przyczepami pozbierali a na mokrych tylko wjechał przyczepą i po prasę poleciał i wtedy to już jakoś wyglądało.

 

A co do 370 bel w 15 godzin to dlaczego by nie, spokojnie dałoby się to w tyle czasu zkrecic i zabrać, tym bardziej że na tyle ciągników, ale kawałki musiały by być dość spore.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Na dobrej łące zrobię Metalfachem nawet 28 szt na godzinę to też wychodzi 13 bel na 25 minut biggrin.gif-no i tak jak kol.qazi powyżej napisał-spotkałem ostatnio kuzyna ma nawet większe gospodarstwo niż Twoje @Adrianos-też oczywiście sporawa przyczepa + sporawy ciągnik no i niestety w tym roku kupa biggrin.gif -za mokro, za mało może zebrać na raz itd.-czasami belarka ma przewagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Prawda belownicą zbiorę praktycznie kiedy chce, a przyczepą trzeba mieć dobrą podogę, lub jak się zacznie deszcz to nie przerywać roboty :)

Trochę deszczu napada i już w silosie nie można robić, bo przy ugniataniu trawa miesza się z błotem :D

 

@andrzej - to jaka ta pryzma z 70 arów jest ?? Ja robię zazwyczaj z ok. 10ha - mniej to nie ma co zbierać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

@Adrianos dobrze gadasz, dać Ci wódki? :D:) z reszto andrzej też dobrze mówi :)

370bel w dzień, dobre sobie :)

Koszty pryzmy są nie porównywalnie mniejsze niż balotów. Ja mam 20ha łąk, belek w najgorszym przypadku ze 400 z tego by było, z rolki folii niechbym nawet owinoł 25sztuk to daje ze 16 rolek, po niechby 220zł to jest 3500zł. Z tego samego areału jakbym zrobił w dwie pryzmy to dwie belki folii 33x12m(tej niby kiszonkarskiej z jednej biała z drugiej czarna) po 420zł płaciłem to mamy 840zł. Jest RÓŻNICA?? Folie z pryzmy można dać na spód w przyszłym roku lub jak sie dba to okryć np stóg słomy itp A folia z balików do wywalenia i niema gdzie tego wywieźć :)

Z belek krowy jedzą co chwila co innego bo różnej jakości trawy są i są skoki mleka, a w pryzmie jest wszystko razem. Nie trzeba pryzmy okrywać ziemią tylko jak Andrzej mówi można oponami i zero stresu. Pryzme łatwiej przed mniejszym mrozem ochronić bo można obstawić ściane kostkami słomy bądź siana, wycinakiem można se kostek naciąć i do stodoły i też po obstawiać i nie jest tak źle, a belek już tak nie obstawisz :)

Jak jest pogoda to jednego dnia spokojnie sobie zbieram 7ha tych łąk co blisko, drugiego dnia z dalszych ze 3ha i zakrywam. Trzeciego i czwartego dnia woże po 5ha z dalszych łąk i 5 dnia zakrywam i po robocie, no chyba że coś wypadnie to z tydzień jest roboty. Ale to już napisałem z "luźnym" zabieraniem sie do roboty, bo tak od 10rano do ok 19-20 max i jeszcze jakaś przerwa na obiad. W bele choć bym sie zesrał to nie zbiore tego w tydzień :)

Aha, sprzęt to: koszenie C-360 i MF255 do kosiarek, MF też do zgrabiarki Mesko-Rol, Zetor 9541 Proxima plus i Pottinger Siloprofi 2 i do gniecenia miałem zawsze Fendty 511, 515C a w tym roku mam swoje 385 4 w drive. Prasa to Sokółka owijarka też i przyczepy D47 :)


Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Teraz mam pryzmę z 75 arów pszenżyta. Nie mam jak zrobić fotki tylko ...

Jest druga pryzma z prawie 3 ha trawy. Ta to już ładna jest. trawy z 60 arów miałem 2,5 przyczepy. Z dużego kawałka nie liczyłem.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Dolicz do silosu jeszcze koszty paliwa przywiezienia tej kiszonki do obory, wożę w zimę codziennie c-360 po 3 wycinaki i trochę paliwa idzie, a bele se przyciągnę i po kłopocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

@jaro jakim ciągnikiem śmigasz z praso i czy masz siatkę?? Ja teraz robię 385A bez siatki bo nie mam to na ładnej łące 20 w godzinę się zrobi ale 28 to trochę chyba naciągane, albo bele nie zbite albo siatka ale to i tak dużo :D

Taa,a bele ręcznie przyciągasz??

Wątpie żebyś wypalił paliwa z tyle kasy co ta różnica z samej tej folii :)

Edytowano przez bodzio1108

Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

"W tym roku na usłudze zebrałem znajomemu 1,5 przyczepy" Wiela on takich pryzm ma?

@Adrianos nie pisałem ile godzin, dzień to od świtu do zmierzchu abo i dłużej. Sadzisz że to niewykonalne? Prasa jest cały dzień na polu nigdzie niczego nie wozi, bele trafiają zaraz na owijarkę i stają gotowe na krawędzi pola, nikt ich nigdzie nie wozi. Szybko, prosto, na gotowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jeno w tym roku na próbę zrobił. Facet nie ma przekonania do sianokiszonek. On tylko siano robił. W tym roku pogoda go zmusiła do kiszonki...

 

Dolicz do silosu jeszcze koszty paliwa przywiezienia tej kiszonki do obory, wożę w zimę codziennie c-360 po 3 wycinaki i trochę paliwa idzie, a bele se przyciągnę i po kłopocie

 

Ale bele tez muszę ciągnikiem przywieść wiec koszt paliwa na jedno wychodzi. Do tego jeśli bela sie przedziurawi to sie duzo psuje. Z moich obserwacji wynika ze w pryzmei mniej odwale z takiej dziurki.

 

Koszty w pryzmę są tańsze i jest to opinia osób u których wykonałem usługę a robili kiszonkę w bele. Oni majo porównanie. Mam już zamówienie na lipca na 4 ha mieszanki.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@jaro jakim ciągnikiem śmigasz z praso i czy masz siatkę?? Ja teraz robię 385A bez siatki bo nie mam to na ładnej łące 20 w godzinę się zrobi ale 28 to trochę chyba naciągane, albo bele nie zbite albo siatka ale to i tak dużo wink.gif

Ciągnik to JD 5720,napisałem że na "dobrej łace",ja mam przełacznik WOM ustawiony na 540 E więc przy owijaniu mogę o te parę sekund pogonić-a tak normalnie to tak jak piszesz ok.20 szt/h.

PS.Wszystko prawda z przyczepą-to że taniej i szybciej-tylko spróbujcie nią siano i słomę zrobić biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Bele raz pojade, przciągne do obory i gotowe, a z pryzmy to musze ciągnik piłować 1/1.5 godz. żeby przywieźć to, zawsze raz na jakiś czas jeszcze będzie awaria, bo to pompa siadzie to coś się urwie wiec jest różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj